Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι περιοδος για αγορες καρτων τωρα. Θα τις παρετε υπερτιμολογημενες.

Περιμενετε μεχρι καλοκαιρι, ισως και λιγο αργοτερα για να ομαλοποιηθει η κατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Damianus είπε

Δεν ειναι περιοδος για αγορες καρτων τωρα. Θα τις παρετε υπερτιμολογημενες.

 

?? Νομιζω μας κοροιδευεις!! Εχεις καποιο λινκ για αυτο που λες???

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-3dmark-and-superposition-performance-leaked

Τι φάση; Μόνο τόσο; Βέβαια στα games μπορεί να είναι παραπάνω αλλά και πάλι. Πολύ μικρή διαφορά ακόμη και από την 2060 για 2 χρόνια μετά..

Πιο χρέπι από ότι την περίμενα αν ισχύουν τα νούμερα. Αλλά πάντως έχει πιο πολύ vram από μια 3070 😄

Τώρα τι την θέλει τοση vram, παραμένει μυστήριο.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hln3 είπε

Πιο χρέπι από ότι την περίμενα αν ισχύουν τα νούμερα. Αλλά πάντως έχει πιο πολύ vram από μια 3070 😄

Τώρα τι την θέλει τοση vram, παραμένει μυστήριο.

Ε είναι για να ανταπεξέλθει στο mining που θα το κόψουν στο μισό 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνει resizable driver κ οι της asrock/+ asus -z390 ακόμα να βγάλουν bios.  Εδώ και ένα μήνα msi, gigabyte & evga έχουν κουνήσει τη κ"λαρα τους.

 

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Resize bar driver αύριο.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, hln3 είπε

Πιο χρέπι από ότι την περίμενα αν ισχύουν τα νούμερα. Αλλά πάντως έχει πιο πολύ vram από μια 3070 😄

Τώρα τι την θέλει τοση vram, παραμένει μυστήριο.

Για 192bit memory bus, πρέπει να μπουν 6 memory chip, όποτε αναγκαστικά θα είχε είτε 6gb, δηλαδή 6*1gb chips, ή 12gb, δηλαδή 6*2gb chips. Έτσι όπως δείχνουν οι επιδόσεις της κάρτας και των απαιτήσεων σε vram που υπάρχουν ήδη και αυτόν που θα προκύψουν στο μέλλον, αν είχε 6gb, σίγουρα τουλάχιστον θα ήταν DOA η κάρτα. Επιπλέον, κρίνοντας από τις υπόλοιπες κάρτες της nvidia φαίνεται μάλλον ότι με αυτή την επιλογή θα ελαφρύνει κάπως την ανάγκη για 1gb memory chips, και άρα να μειώσει κάπως τις ελλείψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Dantε είπε

Για το resize bar χρειαζομαστε και καποιο συγκεκριμενο cpu?

Εχει βγαλει η msi για τη μητρικη μου bios,αλλα βαλανε υποστηριξη για Ζεν 2?

Ναι υποστηρίζει zen2. Θα κάτσω να το σκαλίσω λογικά σήμερα αν προλάβω να δω αν αξίζει. Σε amd όμως.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως υπάρχει ελπίδα after all, τουλάχιστον για όσους έχουν από GTX 1070-perf κάρτα και κάτω..
https://videocardz.com/newz/newegg-and-bestbuy-geforce-rtx-3060-pricing-ranges-from-330-usd-to-630-usd

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ίσως υπάρχει ελπίδα after all, τουλάχιστον για όσους έχουν από GTX 1070-perf κάρτα και κάτω..
https://videocardz.com/newz/newegg-and-bestbuy-geforce-rtx-3060-pricing-ranges-from-330-usd-to-630-usd

Κατά αυτόν είναι σε επίπεδα 2070 με 2070s , τώρα κατά πόσο αξιόπιστος είναι δεν ξέρω . (δεν ξέρω εάν έχει μπει το timestamp 54:57 ξεκινάει η ερώτηση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Κατά αυτόν είναι σε επίπεδα 2070 με 2070s , τώρα κατά πόσο αξιόπιστος είναι δεν ξέρω . (δεν ξέρω εάν έχει μπει το timestamp 54:57 ξεκινάει η ερώτηση.)

Θα περιμενω benchmarks, αλλα sp 4k optimized που ειδα πιο πισω ειναι 2.5κ ποντους πισω απο την 5700xt, που ειναι ηδη καλυτερη απο 2070

Edit: Ακυρο, 1080p extreme ειναι

Edit: αλλα μαλλον ισχυει η υποψια οτι ειναι <2070 μιας και η 5700xt βγαζει 3400 sto 8k

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Κατά αυτόν είναι σε επίπεδα 2070 με 2070s , τώρα κατά πόσο αξιόπιστος είναι δεν ξέρω . (δεν ξέρω εάν έχει μπει το timestamp 54:57 ξεκινάει η ερώτηση.)

Ναι το είδα το live. To μόνο στοιχείο που έχουμε είναι κάτι synthetics που έγιναν leak στα οποία φαίνεται να είναι ίδια με την 2060S, γι' αυτό είπα ότι για όσους έχουν 1070 και κάτω θα μπορούσε να είναι καλή επιλογή αν την βρίσκεις κοντά στο MSRP, ειδικά αφού δεν θα ενδιαφέρει τους miners..

in other news, ρεκόρ στο gaming revenue ο πέτσινος, δε πα να έχουν φτάσει 2Κ οι κάρτες..
https://videocardz.com/press-release/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γι' αυτό η 4090 θα έχει 2.5-3Κ και σιγά σιγά το PC HW θα καταντήσει σαν τα high-end ηχοσυστήματα που δεν ασχολείται κανείς πια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η τεχνολογια στις καρτες συμβαδισει με τις αναλυσεις, ας φτασουν και τα 2.5κ. Ετσι και αλλιως μετα δεν θα υπαρχει η τοσο μεγαλη αναγκη για συνεχη αναβαθμιση σε gpu, ενω τωρα ειτε θα ανεβεις σε αναλυση, ειτε σε hz. Προσωπικη γνωμη, δεν αξιζε η αγορα της 2080ti στα 1300 ευρω οσο αξιζει η 3090 στα 1500 (οκ προ και μετα mining). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...