Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο εγώ απογοητεύτηκα με την δύναμη της 3060?

Ήλπιζα για λίγο πάνω απο την 2070 και τελικά είναι κάτω απο την 2060 super.

Έχει 329 msrp price και είναι απειροελάχιστα πιο ισχυρή απο την 2060 που ειχε  300 ευρώ.

Δεν βλέπω καμιά ουσιαστική βελτίωση.

Σκέψεις?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Το gpu-z λέει και hotspot πλέον. Έχω 70 core και 92 hotspot με 60% fans. Πολύ είναι;

Δεν το λες και λίγο.

Αν αναλογιστείς ότι  η AMD δίνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες ανοχής απο την Nvidia και στην 5600XT Pulse μετά απο 5 ώρες gaming έχω GPU temp 64 βαθμούς με junction μέχρι 74.

Στην ουσία με 92 hotspot παίζει στα όρια και σου ρίχνει ρολόγια.

Αν ανεβάσεις τα fans πάει καλύτερα ?

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Όσο ο κόσμος ασχολείται ακόμα τόσο περισσότερο θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Αν θέλεις απλώς να κάνεις δουλειά σου πάρε μια 1030 ξέρω εγώ στα 100. Αν θες να παίξεις κανένα παιχνιδάκι και πάλι θα βρεις κάποια στιγμή Series S/X ή ps5 σε retail price. Τώρα αν είσαι miner ή επαγγελματίας που χρειάζεται CUDA κλπ, ελπίζω να κάνεις απόσβεση το καπέλο.

Mε το πόσο εύκολο είναι πλέον το mining η κλάψα πλέον είναι μόνο για την κλαψα. Τα 200-300€ καπέλο που θα δώσεις να αγοράσεις μια κάρτα τα βγάζεις με mining σε 2-3 μήνες. Στην τελική αν δεν τα έχεις κασαδούρα πάρε με δόσεις και πλήρωνε τις δόσεις με mining. Δεν υπάρχει δικαιολογία για την κλαψούρα στις τιμές imho. 

Eνδεικτικά, μια 3070 κατά μέσο όρο βγάζει 130 με 150 το μήνα,άντε πες 100 στην τσέπη μετά την ΔΕΗ (που δεν είναι τόσο αλλά για χάρη της κουβέντας). Ε σε 2-3 μήνες το έβγαλες το κάπελο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Herald είπε

Mε το πόσο εύκολο είναι πλέον το mining η κλάψα πλέον είναι μόνο για την κλαψα. Τα 200-300€ καπέλο που θα δώσεις να αγοράσεις μια κάρτα τα βγάζεις με mining σε 2-3 μήνες. Στην τελική αν δεν τα έχεις κασαδούρα πάρε με δόσεις και πλήρωνε τις δόσεις με mining. Δεν υπάρχει δικαιολογία για την κλαψούρα στις τιμές imho. 

Eνδεικτικά, μια 3070 κατά μέσο όρο βγάζει 130 με 150 το μήνα,άντε πες 100 στην τσέπη μετά την ΔΕΗ (που δεν είναι τόσο αλλά για χάρη της κουβέντας). Ε σε 2-3 μήνες το έβγαλες το κάπελο. 

Δεν είναι θέμα κλάψας. Και δε σημαίνει επειδή μπορείς να βγάλεις κάποια από τα σπασμένα με mining, είναι ok. Ο άλλος μπορεί να μην θέλει να κάνει mining για χίλιους ένα λόγους, και εγώ το θεωρώ αηδία να καταναλώνουμε σαν ανθρωπότητα ενέργεια ίσα με την Αργεντινή μόνο και μόνο για να βγάλουμε εύκολα λεφτάκια τώρα που υπάρχει η αβεβαιότητα με τα εθνικά νομίσματα και τις επενδύσεις λόγω covid.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν είναι θέμα κλάψας. Και δε σημαίνει επειδή μπορείς να βγάλεις κάποια από τα σπασμένα με mining, είναι ok. Ο άλλος μπορεί να μην θέλει να κάνει mining για χίλιους ένα λόγους, και εγώ το θεωρώ αηδία να καταναλώνουμε σαν ανθρωπότητα ενέργεια ίσα με την Αργεντινή μόνο και μόνο για να βγάλουμε εύκολα λεφτάκια τώρα που υπάρχει η αβεβαιότητα με τα εθνικά νομίσματα και τις επενδύσεις λόγω covid.

Σαν ανθρωπότητα καταναλώνουμε ενέργεια ίση με τον πλανήτη Γή :P 

Ας κυκλοφορήσεις τους 2 μήνες που κάνεις mining με το λεωφορείο αντί με το αυτοκινήτο και there you go, problem solved. Και σίγα τώρα που ο καημένος με μια 3070 με τα 3kw ημερήσια καταναλώση είναι το πρόβλημα. Τόσο καίει το Aircondition που όλοι έχουμε την ΩΡΑ. 

Δεν ξέρω, όταν ακούω παράπονα για την κατανάλωση μου έρχονται στο μυαλό πολλές ερωτήσεις. Αυτοκίνητο έχεις?  Ηλιακό θερμοσίφωνα? AC χρησιμηποιείς? Δηλαδή ντάξει μη δεμονοποιούμε μόνο τα πράγματα που δεν μας αρέσουν και βγάζουν την ουρά μας απέξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Herald είπε

Σαν ανθρωπότητα καταναλώνουμε ενέργεια ίση με τον πλανήτη Γή :P 

Ας κυκλοφορήσεις τους 2 μήνες που κάνεις mining με το λεωφορείο αντί με το αυτοκινήτο και there you go, problem solved. Και σίγα τώρα που ο καημένος με μια 3070 με τα 3kw ημερήσια καταναλώση είναι το πρόβλημα. Τόσο καίει το Aircondition που όλοι έχουμε την ΩΡΑ. 

Δεν ξέρω, όταν ακούω παράπονα για την κατανάλωση μου έρχονται στο μυαλό πολλές ερωτήσεις. Αυτοκίνητο έχεις?  Ηλιακό θερμοσίφωνα? AC χρησιμηποιείς? Δηλαδή ντάξει μη δεμονοποιούμε μόνο τα πράγματα που δεν μας αρέσουν και βγάζουν την ουρά μας απέξω. 

Δε μιλάω για τον random Τάκη που πήρε 1-2 3070s και την είδε miner εδώ μέσα. Μιλάμε για φάρμες με χιλιάδες gpu's που καταναλώνουν για πλάκα GWh's. Οπότε τα παραδείγματα με τα λεωφορεία/αυτοκίνητα κλπ αν και πάλι έχουν μια βάση (γιατί μια νεοελληνική οικογένεια με 3 άτομα μπορεί να έχει πχ 4 ΙΧ), είναι ολίγον τι άκυρα καθώς πετρελαιοκινητήρες και βενζινοκινητήρες υπάρχουν από τα 40s/50s ξέρω εγώ.😁

Δεν είναι δηλαδή κάτι που ξεφύτρωσε από το πουθενά την τελευταία δεκαετία και γιγαντώθηκε πλέον σε αυτόν τον βαθμό, χωρίς κυριολεκτικά να προσφέρει κάποια πρακτική υπηρεσία στην ανθρωπότητα πλην του εναλλακτικού  αποκεντρωμένου νομισματικού μοντέλου που και πάλι γίνεται έρμαιο των ορέξεων κάποιων funds και δισεκατομμυριούχων που βρήκαν νέο επίπεδο δράσης λόγω των covid συνθηκών και της εν γένει volatility φύσεως των cryptos.

Απλά η nvidia κατάλαβε τι θα έρθει μετά από 1-2 χρόνια με τις used cards και την προϊστορία του 18 με τους Πασχάληδες και τα Turing και κάλυψε τα νώτα της τώρα, αρχής γενομένης με την 3060. Η πλάκα όμως είναι ότι η όλη απληστία θα τους γυρίσει boomerang σε μερικά χρόνια, όταν θα βλέπεις μόνο indies και f2p shit και πολύ λιγότερα AAA από αυτά που είχαμε συνηθίσει ως τώρα. Δηλαδή πιστεύω δεν θα υπάρχει καν λόγος να επενδύσει κάποιος σε gaming gpu σε σχέση με μια κονσόλα σε 2 χρόνια από τώρα. Θα απόμεινει μόνο η MS με ότι studio έχει αγοράσει, θα περιμένεις τα ports της Sony μετά από 3-4 χρόνια και από εκεί και πέρα οι μεγαλό-publishers θα σου βγάζουν τα κλασικά milking franchises (fifa, cod, battlefront, assassins creed, nba2k κλπ) και τέζα ο καμπούρης από επενδύσεις σε νέα IPs.

Όσο για τον επαγγελματία που θέλει μια κάρτα για να δουλέψει, μινάρει δε μινάρει θα το φάει στον πισινό του το σομπρέρο και θα πει και ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για τον καρμίρη λέω εγώ που θέλει μια 3060 / 3070 και είναι 24/7 στο insomnia να σχολιάζει τις τιμές. Αυτός ας πληρώσει ένα καπέλο, ας κάνει mining 1-2 μήνες και του μένουν και ρέστα. Problem solved. Τώρα όποιος πάει να χτίσει φάρμα δεν νομίζω να τον απασχολούν τα καπέλα, και σομπρέρο θα πληρώσει 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αύξησε και φέτος τα κέρδη με τέτοια κατάσταση που επικρατεί και με τέτοιες τιμές, δεν τον σταματάει τίποτα δυστυχώς. Πλέον το 400άρι για mid-range έχει εγκαθιδρυθεί. Έχει τα ίδια χάλια και η AMD σε διαθεσιμότητα και τιμές οπότε δεν υπάρχει ούτε εναλλακτική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πιστεύω ότι ειδικά η νέα 3060 θα έχει καλές διαθεσιμότητες και τιμές "λογικές"

Οταν περάσουν οι πρώτες 3-4 εβδομάδες οι scalpers τον Απρίλιο θα τις κάνουν κορνίζα για να θυμούνται πόσο τις αγόρασαν.

ΥΓ

Η προηγούμενη πρόβλεψη μου ότι στις γιορτές θα βελτιωθεί η κατάσταση δεν "βγήκε" οπότε μην στοιχηματίσετε την περιουσία σας σε αυτό που λέω. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...