Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Απλά εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι η υποκρισία. Το πρόβλημα του 99% του κόσμου με το mining είναι ότι δεν μπορεί να βρει κάρτα σε λογική τιμή. Αν η NVIDIA είχε βγάλει ξεκάθαρα διαφορετικές κάρτες για gaming και για mining και υπήρχε αρκετό stock για όλους και κανονικές τιμές, κανείς δεν θα ασχολούνταν με το mining, ενώ τώρα τους έπιασε και ο πόνος για την κατανάλωση ενέργειας τη στιγμή που το PC σε gaming καταναλώνει πάνω από τα διπλά σε σχέση με το mining, αφού και η GPU δουλεύει στο τέρμα και χρησιμοποιείται και ο επεξεργαστής που στο mining κάθεται. Και υπάρχει κόσμος ειδικά τώρα στην καραντίνα που παίζει 8 και 10 ώρες τη μέρα..

Και εμένα δεν μου αρέσει η υποκρισία...

Να συμμετέχετε στην καταστροφή μιας δραστηριότητας και να γράφετε σε 1 θέμα που ασχολείται με αυτήν την καταστροφή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, masteripper είπε

Και εμένα δεν μου αρέσει η υποκρισία...

Να συμμετέχετε στην καταστροφή μιας δραστηριότητας και να γράφετε σε 1 θέμα που ασχολείται με αυτήν την καταστροφή

 

Συμμετέχω στην καταστροφή του gaming με μία κάρτα που την έχω 2 χρόνια με την οποία έκανα αποκλειστικά gaming μέχρι και πριν 3 βδομάδες και τώρα απλά με το κέρδος που βγάζω αγοράζω games; Εντάξει θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με τόσο μικρή διαφορά στο raster από τον αντίστοιχο Turing πυρήνα τα 12GB δεν σε σώζουν. Όταν κλάσει στο raster το 106 Turing τότε θα κλάσει και το Ampere 106, άντε 4-5 μήνες μετά. Για το productivity +φωνώ..

Αν αναλογιστεις περιπτωσεις οπως GTX 1060 3gb/6gb και RX580 4gb/8gb, πιστευω οτι σε 1% low και stuttering Θα γερασει καλυτερα η RTX 3060. 

Mε τα παιχνιδια να αγγιζουν ηδη τα 100gb πια, θα ειναι ολο και πιο δυσκολο για τους προγραμματιστες να κανουν optimization της μνημης... 

Ιδωμεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Και εμένα δεν μου αρέσει η υποκρισία...

Να συμμετέχετε στην καταστροφή μιας δραστηριότητας και να γράφετε σε 1 θέμα που ασχολείται με αυτήν την καταστροφή

 

Nαι έτσι είναι, ας πούμε ο giannis που ούτε καινούργια κάρτα αγόρασε (με 2060 είναι) και τα λεφτά του mining τα χρησιμοποιεί για να αγοράσει παιχνίδια καταστρέφει το gaming. Εσύ που όλη μέρα κράζεις το σώζεις. Μην ξεχάσεις να συνδεθείς στο steam με VPN κόμπο με 8 φίλους να αγοράσεις το καινούργιο παιχνίδι με 1€, μπας και σωθεί το pc gaming :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ανοίγετε κανένα άλλο θέμα για τις οικολογικές σας ανησυχίες; Εδώ είναι το νήμα για τις RTX 3000 series και μόνο γι' αυτές δε διαβάζουμε.

Δύο θέματα από μένα: 1) πολύ χάλια η απόδοση της RTX 3060, χωρίς νόημα τα 12GB VRAM για μια τέτοιου επιπέδου κάρτα και 2) ναι μεν η nvidia πήρε πίσω αυτά που είπε για το Hardware Unboxed αλλά δε βλέπω να τους έστειλε κάρτα 3060, είναι ο μόνος από τα μεγάλα κανάλια που δεν έχει review από 3060. Απαράδεκτο. Να το χαίρονται το σαπάκι τους, δύο χρόνια μετά βγάλανε κάρτα 10% πιο ακριβή (σε MSRP, δε μιλάω για τις τιμές στην αγορά) με 10% παραπάνω απόδοση. 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikxatz89 είπε

Αν αναλογιστεις περιπτωσεις οπως GTX 1060 3gb/6gb και RX580 4gb/8gb, πιστευω οτι σε 1% low και stuttering Θα γερασει καλυτερα η RTX 3060. 

Mε τα παιχνιδια να αγγιζουν ηδη τα 100gb πια, θα ειναι ολο και πιο δυσκολο για τους προγραμματιστες να κανουν optimization της μνημης... 

Ιδωμεν...

Τι σχέση έχει το μέγεθος των αρχείων του game με την vram που χρησιμοποιεί το κάθε frame; 20% πάνω από την 2060 είναι η 3060, το οποίο σε OC vs OC είναι λιγότερο αφού οι ampere κλοκάρουν πιο λίγο. Μόλις κλάσει η 2060 σε 1080p μετά από λίγο θα κλάσει και η 3060..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Δεν ειναι όλοι παράσιτα. Αν κατι μας δίδαξε η κατασταση αυτή, ειναι οτι μπροστα στο ευκολο κέρδος, οι περισσότεροι ευκολα ξεχνούν καθε ειδος ηθικής, αλληλεγγύης και ενεργιακου αποτυπώματος. 

Γιατι να αγορασει ο αλλος με καπελο και να καψει την καρτα του? 

Οταν ξεφουσκώσει αυτο, γιατί να συνεχίσουμε ολοι να δινουμε παραπάνω? 

Eλπίζω να έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα, βεντάλια αντί για AC και ποδήλατο, ή άντε στην τελική λεωφορείο αντί για αυτοκίνητο. Αλλιώς εσύ να δείς πόσο ξεχνάς το ενεργειακό σου αποτύπωμα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Συμμετέχω στην καταστροφή του gaming με μία κάρτα που την έχω 2 χρόνια με την οποία έκανα αποκλειστικά gaming μέχρι και πριν 3 βδομάδες και τώρα απλά με το κέρδος που βγάζω αγοράζω games; Εντάξει θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο..

Μπορείς να πηδηχτείς όσο θες...

Το ζήτημα είναι η "ψυχολογία" που μεταδίδεις στο συγκεκριμένο θέμα....και μετά σου φταίνε οι Scalpers, οι εταιρείες , τα μαγαζιά κτλ

Ξερεις υπάρχουν εδώ στο insomnia και clubs που ασχολούνται με το σπορ και μπορείς να υπερηφανευτείς όσο θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Δεν ανοίγετε κανένα άλλο θέμα για τις οικολογικές σας ανησυχίες; Εδώ είναι το νήμα για τις RTX 3000 series και μόνο γι' αυτές δε διαβάζουμε.

Δύο θέματα από μένα: 1) πολύ χάλια η απόδοση της RTX 3060, χωρίς νόημα τα 12GB VRAM για μια τέτοιου επιπέδου κάρτα και 2) ναι μεν η nvidia πήρε πίσω αυτά που είπε για το Hardware Unboxed αλλά δε βλέπω να τους έστειλε κάρτα 3060, είναι ο μόνος από τα μεγάλα κανάλια που δεν έχει review από 3060. Απαράδεκτο. Να το χαίρονται το σαπάκι τους, δύο χρόνια μετά βγάλανε κάρτα 10% πιο ακριβή με 10% παραπάνω απόδοση. 

Είπε ο steve ότι θα βγάλει review απλά πήρε "much needed break". Δεν έχει σχέση με αυτό που έγινε με την NVIDIA..

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Μπορείς να πηδηχτείς όσο θες...

Το ζήτημα είναι η "ψυχολογία" που μεταδίδεις στο συγκεκριμένο θέμα....και μετά σου φταίνε οι Scalpers, οι εταιρείες , τα μαγαζιά κτλ

Ξερεις υπάρχουν εδώ στο insomnia και clubs που ασχολούνται με το σπορ και μπορείς να υπερηφανευτείς όσο θες...

Πότε είπα ότι μου φταίνε οι scalpers, οι εταιρείες , τα μαγαζιά κτλ; Βρες μου ένα μήνυμα που το λέω αυτό. Δεν έχω ρίξει κλάψα σε ούτε ένα μήνυμα μου. Το έχω πει ένα δισεκατομμύριο φορές ότι φέτος ήθελα να πάρω 3060Ti+1440p monitor+5600X αλλά με τέτοιες τιμές τόσο σε gpu όσο και σε cpu πάει άκυρο το update, οπότε αντιμετωπίζω την κατάσταση όπως μπορώ χωρίς να κλαίγομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

οπότε αντιμετωπίζω την κατάσταση όπως μπορώ χωρίς να κλαίγομαι..

Γιαυτό καταστρέφεις το PC gaming. Άμα έκλαιγες όλα θα ήταν καλύτερα και ο ουρανός λίγο πιο γαλανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το έχω πει ένα δισεκατομμύριο φορές ότι φέτος ήθελα να πάρω 3060Ti+1440p monitor+5600X αλλά με τέτοιες τιμές 

Αν εξαιρέσεις την GPU τα υπόλοιπα μπορείς να τα πάρεις ..σε νορμαλ τιμές είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Αν εξαιρέσεις την GPU τα υπόλοιπα μπορείς να τα πάρεις ..σε νορμαλ τιμές είναι

Normal τιμή τα 350 για 6/12 cpu; Επιστρέψαμε σε εποχές 8700Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Normal τιμή τα 350 για 6/12 cpu; Επιστρέψαμε σε εποχές 8700Κ..

Μισό λεπτάκι γιατί εδώ μου τα χαλάς...ΑΝ ...υποθετικό σενάριο ...αύριο σου βγει 1 επεξεργαστής 4/8 που έχει διπλάσια απόδοση θα σε χαλούσε?

Εγώ δεν είμαι AMDακιας και αναγκαστικά υπο την πίεση των ημερών έκανα την βεβιασμένη αναβάθμιση σε τελευταίο Intel 10gen αλλά το τι πήρα ήταν αποκλειστικά σχέση τιμής / απόδοση....αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω την ταχύτητα του 5600x και κατά περίπτωση το σκέφτομαι εντόνως...δηλαδή τι 8/16 τι 6/12...αν μου ανοίγει 30% πιο γρήγορα θα με χαλούσε...

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Λίγο πάνω από την 2070 είναι βασικά. Το κάτω από την 2060S που το είδατε;
https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-3060-xc/30.html

Εγώ όπως είδα σε πολλα reviews(δεν εχω καμια ο ίδιος προφανώς) είναι ελάχιστα πάνω απο την 2070 μόνο στο ray tracing.

Αλλα βγάζει λιγότερα fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μισό λεπτάκι γιατί εδώ μου τα χαλάς...ΑΝ ...υποθετικό σενάριο ...αύριο σου βγει 1 επεξεργαστής 4/8 που έχει διπλάσια απόδοση θα σε χαλούσε?

Εγώ δεν είμαι AMDακιας και αναγκαστικά υπο την πίεση των ημερών έκανα την βεβιασμένη αναβάθμιση σε τελευταίο Intel 10gen αλλά το τι πήρα ήταν αποκλειστικά σχέση τιμής / απόδοση....αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω την ταχύτητα του 5600x και κατά περίπτωση το σκέφτομαι εντόνως...δηλαδή τι 8/16 τι 6/12...αν μου ανοίγει 30% πιο γρήγορα θα με χαλούσε...

Γενικα συμφωνώ αλλα εν προκειμενω δεν ειναι πιο δυνατος απο 8/16 cpu, ουτε απο τον 3700 ουτε απο τον 10700

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...