Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μιλάω ως χχ80 όχι ως τσιπ

Αυτά τα κάνει ο πέτσινος για να βγάζει μεγάλες διαφορές, μήλα με μήλα αν συγκρίνουμε η 3080 συγκρίνεται με την 2080Ti. Την 3090 την παρουσίασε ως αντικατάσταση της Titan RTX.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Μα αυτό είπα κι εγώ αν διαβάσεις καλύτερα

Σορρυ, έχεις δίκιο σε αυτό που αναφέρεσαι. Και γω περισσότερο αναφέρομαι στις τωρινές εκδόσεις που όλες ξεκινάνε από τα 2.2κατι σλοτ, αλλά και οι ρεφ με το νέο αυτό σύστημα δε θεωρώ ότι θα αντιμετωπίσουν δυσκολίες. Φαίνεται ότι έκανε πολύ καλή δουλειά h Nvidia με επαναστατική νέα ψυχτρα. Βασικά είμαι έξω κάτω από ήλιο και διαβάζω εν τάχει το φορουμ και αν κάνω κάποιο λάθος, κάποια παρερμηνεία συγχωρέστε με. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην προηγούμενη γενιά ο πέτσινος ζήτησε για αυτό το 30% 1200-1500.....τώρα με την 3080 στα 800-900 πάλι το ίδιο ποσοστό έδωσε.......άντε να δούμε και το big navi αν θα περάσει την 3080 ή μας κοροίδευουν και οι δύο τους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Σορρυ, έχεις δίκιο σε αυτό που αναφέρεσαι. Και γω περισσότερο αναφέρομαι στις τωρινές εκδόσεις που όλες ξεκινάνε από τα 2.2κατι σλοτ, αλλά και οι ρεφ με το νέο αυτό σύστημα δε θεωρώ ότι θα αντιμετωπίσουν δυσκολίες. Φαίνεται ότι έκανε πολύ καλή δουλειά h Nvidia με επαναστατική νέα ψυχτρα. Βασικά είμαι έξω κάτω από ήλιο και διαβάζω εν τάχει το φορουμ και αν κάνω κάποιο λάθος, κάποια παρερμηνεία συγχωρέστε με. 

Συγχωρεμένος 😋

Στο μεταξύ κι εγώ προφανώς δεν αναφέρομαι στη νέα σειρά εφόσον δεν έχουμε πιάσει κάτι στα χέρια μας. 

Κυριακή κοντή γιορτή λέει ο σοφός λαός, για να δούμε το έρχεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30-45FPS η 2080Ti στο Marvel's Avengers, η 3080 θα πάει στα 39-58. RDR 2 τα 30άρια θα γίνουν 40άρια..Έλα DOA ήδη για max settings στα ήδη υπάρχοντα παιχνίδια. Γεμίστε το τόπο DLSS γιατί θα πέσει πολύ κλάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι τι μπουκαλι θα τρωμε εμεις με παλιοτερους επεξεργαστες και αν αξιζει η μεταβαση η μεινουμε στα αυγα μας.Φετος πηγα μετα κοπων και βασανων απο 970 σε 2070super και παιζω σε 1440p 144hz. Εχω καταληξει να παιζω τιτλους 3-5 χρονων παρα καινουργιους που εχω παρατημενους στην βιβλιοθηκη και αναρωτιεμαι περα απο αυτο αν αξιζει στην περιπτωση μου οποιαδηποτε μεταβαση.

Παντως παροτι δεν παιζω σε 4κ νομιζω εδωσε λιγη μνημη σε αυτες τις καρτες και δικαιως γκρινιαζει ο κοσμος που ειναι σε τετοιες αναλυσεις..Επρεπε η 3070 να παιζει στα 10gb και η 3080 τουλαχιστον στα 12 μην πω καλυτερα στα 14.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ξαναπεί.οι τιμές είναι καλές.το perfomance leap ειναι αναιμικο για όσους είχαν καλή κάρτα από 2080s και πανω.ειδαμε τι έδωσε κ η amd τόσα χρόνια από τις vega κ υστερα

 

Απαραίτητη προϋπόθεση όμως να κλοκαρει καλά η σειρά 3000....αλλιώς ζητω που καηκαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EVGA XC3 RTX 3070

EVGA-GeForce-RTX-3070-XC3-Graphics-Card.

08G-P5-3755-KR_XL_4-125f4e63602aa754.265 2.2 Slot, Custom PCB, Dual 8-Pin Power // τιμή πολύ κοντά στο MSRP ( ίδιες διατάσεις θα έχει και η 3080 )

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ανεξαρτητως αν ειναι ο μεγαλος πυρηνας , αν εξαιρεσεις την Turing γενια που η 1080Ti ειχε ιδιες επιδοσεις πανω κατω με 2080, ειναι ελαφρως καλυτερα απο τις διαφορες που μας εχει συνηθισει η Nvidia με τις τελευταιες γενιες της.. Ας περιμενουμε να δουμε τι θα δωσει και η 3090 και μετα λογικα θα ερθει και Ti.. 

Παντα με την προυποθεση οτι κινειται στο 30% περιπου απο την 2080Ti στο 40% αρχιζει και γινεται αρκετα καλυτερο vfm..Παντως greatest leap ever που φαινοταν αρχικα μαλλον το αποχαιρετουμε ηδη.. Ουσιαστικα φαινεται ετσι γιατι η 3070 ειναι και αυτη ψηλοτερα σε επιδοσεις απο οτι συνηθως και ανεβαζει τον μεσο ορο και τις γενικοτερες εντυπωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ενταξει ανεξαρτητως αν ειναι ο μεγαλος πυρηνας , αν εξαιρεσεις την Turing γενια που η 1080Ti ειχε ιδιες επιδοσεις πανω κατω με 2080, ειναι ελαφρως καλυτερα απο τις διαφορες που μας εχει συνηθισει η Nvidia με τις τελευταιες γενιες της.. Ας περιμενουμε να δουμε τι θα δωσει και η 3090 και μετα λογικα θα ερθει και Ti.. 

Παντα με την προυποθεση οτι κινειται στο 30% περιπου απο την 2080Ti στο 40% αρχιζει και γινεται αρκετα καλυτερο vfm..Παντως greatest leap ever που φαινοταν αρχικα μαλλον το αποχαιρετουμε ηδη.. Ουσιαστικα φαινεται ετσι γιατι η 3070 ειναι και αυτη ψηλοτερα σε επιδοσεις απο οτι συνηθως και ανεβαζει τον μεσο ορο και τις γενικοτερες εντυπωσεις..

Η 3070 είναι στα ίδια με την 2080Τι, το είχαμε ξαναδεί με την 970 και αργότερα με την 1070. Τo greatest leap ήταν το Pascal εννοείται, η 1080Ti έδωσε +80% από 980Ti και 'δω θα έχουμε με το ζόρι +50%.

Και σα να μην έφτανε ότι το leap είναι πάλι μικρό, έχουμε και VRAM limited καταστάσεις. Εύχομαι το RDNA 2 να δώσει παρόμοια leap με σωστή VRAM όμως και στα ίδια λεφτά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 3070 είναι στα ίδια με την 2080Τι, το είχαμε ξαναδεί με την 970 και αργότερα με την 1070. Τo greatest leap ήταν το Pascal εννοείται, η 1080Ti έδωσε +80% από 980Ti και 'δω θα έχουμε με το ζόρι +50%.

Και σα να μην έφτανε ότι το leap είναι πάλι μικρό, έχουμε και VRAM limited καταστάσεις. Εύχομαι το RDNA 2 να δώσει παρόμοια leap με σωστή VRAM όμως και στα ίδια λεφτά.

Βασικα ναι αυτο κοιταγα και η 780Ti στα ιδια ηταν περιπου με την 980, και οι xx70 εκει κυμαινονταν πανω κατω οπως διαφαινεται απο την τωρινη διαφορα, μου ειχε μεινει η εντυπωση οτι ηταν πιο κατω συνηθως αυτες.. Δεν αφηνει τιποτα στην τυχη η πρασινη..

Για να δουμε σε μια πλειαδα παιχνιδιων μηπως ανεβαινει αρκετα ο μεσος ορος και ειδικα σε gpu bound καταστασεις, ειμαι πολυ περιεργος να δω τα benches..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...