Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τεχνολογικής άποψης αν το δει κανείς το performance jumb είναι πολύ μικρό. Διπλάσια “cuda cores” , μικρότερο node , 70 παραπάνω watt για μόλις 30% πάνω από την 2080ti ? 
1080ti και 980ti είχαν ίδια κατανάλωση αλλά η πρώτη είχε 80% πάνω σε επιδόσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Βασικα ναι αυτο κοιταγα και η 780Ti στα ιδια ηταν περιπου με την 980, και οι xx70 εκει κυμαινονταν , μου ειχε μεινει η εντυπωση οτι ηταν πιο κατω συνηθως αυτες.. 

Για να δουμε σε μια πλειαδα παιχνιδιων μηπως ανεβαινει αρκετα ο μεσος ορος και ειδικα σε gpu bound καταστασεις, ειμαι πολυ περιεργος να δω τα benches..

Μην ευελπιστείς..Ακόμα και το Eternal που έδειξε η NV το review λέει 34% πάνω..Στο 30% θα κάτσει ο μέσος όρος. Με λίγα λόγια έχουμε ξανά σάπιο leap σαν τις Turing με σαφώς καλύτερο MSRP αλλά με VRAM πετσόκομμα. Meh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι λάθος κάνεις, η 3080 δεν φοράει 104 αλλά 102, άρα σωστά συγκρίνεται με την 2080Ti.

Που κολλάει αυτό; το όνομα του τσιπ κοιτάμε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Που κολλάει αυτό; το όνομα του τσιπ κοιτάμε; 

Τον πυρήνα κοιτάμε αν είναι ο high-end ή το cut-down 104. Έβαλε x02 στο x80 για να βγάλει μια σεβαστή διαφορά αλλιώς θα γελούσαν τα τσιμέντα πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην ευελπιστείς..Ακόμα και το Eternal που έδειξε η NV το review λέει 34% πάνω..Στο 30% θα κάτσει ο μέσος όρος. Με λίγα λόγια έχουμε ξανά σάπιο leap σαν τις Turing με σαφώς καλύτερο MSRP αλλά με VRAM πετσόκομμα. Meh.

-1GB δεν είναι πετσόκομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην ευελπιστείς..Ακόμα και το Eternal που έδειξε η NV το review λέει 34% πάνω..Στο 30% θα κάτσει ο μέσος όρος. Με λίγα λόγια έχουμε ξανά σάπιο leap σαν τις Turing με σαφώς καλύτερο MSRP αλλά με VRAM πετσόκομμα. Meh.

Κατσε μωρε να δουμε.. Δεν ξερεις πως μπορει να σκαλαρει.. Λιγο υπομονη.. Παντως τωρα οπως παει σιγουρα θα περιμενω RDNA2 και χαιρομαι που δεν βιαστηκα να δωσω την 2080Ti μου.. Εκτος και αν με εκπληξει ευχαριστα η 3090..Δυσκολο πολυ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Τρίτη φορά high-end κάρτα με ίδια VRAM ; Και 1GB έστω κάτω ; Lmao απλά.

Ε θα βγει η Super με 20GB..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το review είναι αληθινό..Να πούμε επίσης ότι ο leaker για το Timespy result 85xx έπεσε μέσα..Και σ' αυτό..Και η 3090 βρίσκεται 18% μόλις πάνω υπόψιν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικο ειναι να δουμε περα απο rasterization perf αν ανοιγει η ψαλιδα με raytracing ή οχι γιατι και αυτο ειναι αρκετα σημαντικος παραγοντας. 

Θεωρω οτι απο εδω και στο εξης θα προσπαθει να μπαλαντζαρει την κατασταση σε αυτο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κατσε μωρε να δουμε.. Δεν ξερεις πως μπορει να σκαλαρει.. Λιγο υπομονη.. Παντως τωρα οπως παει σιγουρα θα περιμενω RDNA2 και χαιρομαι που δεν βιαστηκα να δωσω την 2080Ti μου.. Εκτος και αν με εκπληξει ευχαριστα η 3090..Δυσκολο πολυ..

+20% η 3090. Αν σ' αρέσει το +50% από 2080Ti τα σκας, νομίζω είναι καλό ποσοστό.

TSE

3090FE 100**

3080FE 85**

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...