Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα μη παρουμε και υποσταθμο για να βαλουμε καρτα.

Τι εγινε,ειχε μειωθει η κινηση στα τροφοδοτικα και δωσανε λαδακι να βγει βρωμα οτι τα 650αρια κανουν μονο για load πασιεντζας?

Οπως εχω ξαναγραψει το max που εχω δει απο τοιχο μαζι με 2 οθονες ,ειναι γυρω στα 600.Και αυτο με vega 64 τσιτα ολα να τραβαει 380 watt.

Οποτε ας διευκρινιζουν οτι μιλανε για psu deer,force και λοιπα πυροτεχνηματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι ειδικα οι αγοραστες των RTX 3090,με no name τροφοδοτικα θα ειναι για να γλυτωσουν 40ευρω.....

Γελανε οι πετρες μονο και μονο που αναφερονται(για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα) no name τροφοδοτικα σε high end καρτες γραφικων και PC 🤣

Να μιλαγαμε για φθηνοτερα build να το καταλαβω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα το οτι τραβας λιγότερο ρεύμα δεν σημαίνει οτι πρέπει το τροφοδοτικό σου να μαξαρει εκει που μαξαρει και η κατανάλωση.

Για να επιτευχθεί πχ το efficiency ενος τροφοδοτικού θα πρέπει να είσαι peak στο 80% περίπου αυτου. 

Δηλαδή ενα καλο τροφοδοτικό 600w θα πρέπει να σηκώνει ενα σύστημα peak κατανάλωσης 480w και παει λέγοντας. 

Αν τωρα η 3080 σε oc τραβάει peak 400w και 450w ξερω εγω και εχεις πάνω και έναν 10900k η 3900x και θέλεις να πιστεύεις οτι θα εισαι οκ με ενα 650αρι η ακομα και 750αρι, εγω πιστεύω οτι επιφυλασονται εκπλήξεις.

Για να μην αναφερθώ σε χειρότερα και ίσως επικίνδυνα σκηνικα με ρελια των 12v απο κατι χρεπια που με 700w δίνουν ξερω εγω 50Α θα γίνουν ωραια τσαφακια. Και δεν αναφέρομαι στα πλαίσιο psu μονο, υπάρχουν και τα vs της corsair, υπαρχουν τα tr2 της thermaltake, κατι mastewatt lite της cooler master, cougar, aerocool κλπ που παρόλο το brand δεν κάνουν για υψηλές απαιτήσεις. 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7700K είπε

Εδώ έχει πάνελ πάνω να δείχνει θερμοκρασία και για αυτό μόνο θα το χρεώσουν ξέρω γω κανα 100αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA Introduced a new 12-pin power connector with their RTX 30 series founder edition cards to accommodate the higher power draw. The new RTX 30-Series cards feature GPU power requirements of 220 W, 320 W, and 350 W for the RTX 3070, 3080, and 3090 respectively. The new 12-pin connector is roughly the same size as a single 8-pin PCIe connector but can provide significantly more power in that same space. NVIDIA will supply an adapter in the box to convert two 8-pin connectors to a single 12-pin connector, however this will require extra cable management and introduce another point of failure.

Corsair has announced they are developing a custom cable that will be fully compatible with all Type 3 and Type 4 CORSAIR modular power supplies to allow for a clean connection. The new cable connects two PCIe / CPU PSU ports directly to the new 12-pin connector and is currently undergoing development and testing. Corsair also now recommends a PSU rating of 850 watts or higher for the RTX 3090. The Corsair 12-pin cable should be available for sale by September 17th the same day as the RTX 30 series cards, pricing wasn't announced but you can sign up to be notified here.

https://www.techpowerup.com/271907/corsair-working-on-direct-12-pin-nvidia-ampere-power-cable

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Crus είπε

Καλα το οτι τραβας λιγότερο ρεύμα δεν σημαίνει οτι πρέπει το τροφοδοτικό σου να μαξαρει εκει που μαξαρει και η κατανάλωση.

Για να επιτευχθεί πχ το efficiency ενος τροφοδοτικού θα πρέπει να είσαι peak στο 80% περίπου αυτου. 

Δηλαδή ενα καλο τροφοδοτικό 600w θα πρέπει να σηκώνει ενα σύστημα peak κατανάλωσης 480w και παει λέγοντας. 

Αν τωρα η 3080 σε oc τραβάει peak 400w και 450w ξερω εγω και εχεις πάνω και έναν 10900k η 3900x και θέλεις να πιστεύεις οτι θα εισαι οκ με ενα 650αρι η ακομα και 750αρι, εγω πιστεύω οτι επιφυλασονται εκπλήξεις.

Για να μην αναφερθώ σε χειρότερα και ίσως επικίνδυνα σκηνικα με ρελια των 12v απο κατι χρεπια που με 700w δίνουν ξερω εγω 50Α θα γίνουν ωραια τσαφακια. Και δεν αναφέρομαι στα πλαίσιο psu μονο, υπάρχουν και τα vs της corsair, υπαρχουν τα tr2 της thermaltake, κατι mastewatt lite της cooler master, cougar, aerocool κλπ που παρόλο το brand δεν κάνουν για υψηλές απαιτήσεις. 


Το maximum efficiency το έχεις στο 50% Load.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ειμαι σιγουρος οτι ειδικα οι αγοραστες των RTX 3090,με no name τροφοδοτικα θα ειναι για να γλυτωσουν 40ευρω.....

Γελανε οι πετρες μονο και μονο που αναφερονται(για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα) no name τροφοδοτικα σε high end καρτες γραφικων και PC 🤣

Να μιλαγαμε για φθηνοτερα build να το καταλαβω.

"Δεν υπάρχει πιθανότητα άτομα που πάνε για την 390x ΚΑΙ ξεκλείδωτο επεξεργαστή να έχουν no name τροφοδοτικό. Να λέγαμε για καμία 370 να το καταλάβω" Εμείς πριν 4 χρόνια

 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 7700K είπε

λίγοι αξιοποιούν τον χωρο πανω και κατω απο την καρτα ουτως η άλλως. μήκος ξέρουμε η θα κόβουμε κουτια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

λίγοι αξιοποιούν τον χωρο πανω και κατω απο την καρτα ουτως η άλλως. μήκος ξέρουμε η θα κόβουμε κουτια?

Χα χα σαν σήμερα θυμάμαι . Αναγκάστηκα να κόψω τότε ένα αλουμινένιο high end midi tower (δεν θυμάμαι κατασκευαστή ) για να χωρέσω την ATI 5970 dual gpu. Αίσχος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

λίγοι αξιοποιούν τον χωρο πανω και κατω απο την καρτα ουτως η άλλως. μήκος ξέρουμε η θα κόβουμε κουτια?

Πες το αυτό σε x570 owners.😁

Τον αξιοποιούν (για να αναπνέει το pch fan).😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η gaminc oc δείχνει κομψή χωρίς κάτι κραυγαλέο και μπορώ να πω πως μου αρέσει αρκετάhttps://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N3080GAMING-OC-10GD#kf

Η ζημιά όμως είναι αυτή της asus https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RTX3080-10G-GAMING/

Αν πήγαινα σε αέρα σίγουρα η asus είναι μονόδρομος, αλλά πιθανότατα θα καταλήξω στην gaming oc με τα πλακάκια της ek παραγγελία, και οπωσδήποτε τροφοδοτικό  1kw ανάμεσα σε seasonic ή superflower, δυστυχώς το πανάκριβο enermax 1kw multirail πλέον είναι ανεπαρκές και δεν μπορεί να διαχειριστεί τα Amps των σημερινών συστημάτων σαν το δικό μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση στους γνώστες. Στο σύστημά μου είμαι οκ από θέμα χώρου και τροφοδοτικού για την 3090; Επίσης η 2060 είναι με vertical mount θα χωράει πιστεύετε η 3090;

 

Κουτί:Nzxt H710i motherboard:Z390 DESIGNARE cpu:i9 9900K Gpu:RTX 2060 Super Gaming OC 3X WHITE 8G ram:G.Skill Trident Z 64 3200 1x8GB HDD:Seagate Barracuda 2TB 7200rpm 64MB SSD: Samsung 840 120gb M.2:Samsung 1TB 970 Evo Plus PSU:Corsair Power Supply 850W GOLD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nomes είπε

Ερώτηση στους γνώστες. Στο σύστημά μου είμαι οκ από θέμα χώρου και τροφοδοτικού για την 3090; Επίσης η 2060 είναι με vertical mount θα χωράει πιστεύετε η 3090;

Κουτί:Nzxt H710i motherboard:Z390 DESIGNARE cpu:i9 9900K Gpu:RTX 2060 Super Gaming OC 3X WHITE 8G ram:G.Skill Trident Z 64 3200 1x8GB HDD:Seagate Barracuda 2TB 7200rpm 64MB SSD: Samsung 840 120gb M.2:Samsung 1TB 970 Evo Plus PSU:Corsair Power Supply 850W GOLD 

εγω μήκος που είδα χωράνε και στο s340 οπότε εισαι οκ. την κανανε παχια αλλα οχι μακρια πολύ. 34cm τις κοβω τις μεγάλες. αν δεν σε φτάνει το 850 έχουμε πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...