Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, kostiger είπε

Η αγορά των γραφικών είναι για αρχοντους δεν είναι για λινατσες να πούμε...🤣

Price/perf  και perf/watt κοστη επι ΠΑΣΟΚ ουτε για αστειο συντροφε! Κονσολαδικο καταντησαμε ολοκληρη master race χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν δεις το χα γράψει κάτι βδομάδες πριν βγουν τα benches ότι κάπως έτσι θα παιχτεί το σκηνικό 3080 μικρή μπουκάλα με ρύζια στα 1440p (αν και metro exodus παίζει hard bn😁)..

3090 επιμένω ότι θα υπάρχουν τίτλοι/σενάρια ακόμα και σε 4k που θα υπάρχει διαφορά.

Όποιος είναι με ρύζια και high refresh monitors καλό είναι να τα πάρει όλα αυτά υπό consideration, εκτός αν περιμένει με το δάκτυλο στην σκανδάλη τους zen3.😁

Κάνε κλικ και στα άλλα , όπου τον σύμφερε ανέβασε screenshots. Μια χαρά είναι τα zen και με δυνατότερες gpu.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dem είπε

Κάνε κλικ και στα άλλα , όπου τον σύμφερε ανέβασε screenshots. Μια χαρά είναι τα zen και με δυνατότερες gpu.   

Αμα το να είσαι πίσω από 2070 (!!!) με 3080 σε 1440p ultra είναι μια χαρά, τότε όντως. Μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dem είπε

Κάνε κλικ και στα άλλα , όπου τον σύμφερε ανέβασε screenshots. Μια χαρά είναι τα zen και με δυνατότερες gpu.   

Όλα εξαρτόνται από το σενάριο my friend. Πχ το RDR2 max settings είναι gpu bound ακόμα και 1080p με αυτά τα κτήνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostiger είπε

Η αγορά των γραφικών είναι για αρχοντους δεν είναι για λινατσες να πούμε...🤣

Τι χαμένος και τι κερδισμένος. Να μια φορά κέρδισα 1499 ευρώ στον ιππόδρομο και τα έδωσα για 3090 και την άλλη μέρα δεν είχα να φάω να πούμε.. :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.ο steve κ ο linus χρησιμοποίησαν 3950x.σε αυτόν πάνω τεσταραν και τις υπόλοιπες κάρτες? Γιατί αν απλά πρόσθεσαν τα αποτελέσματα  που Χαν τρέξει με intel τοτε λόγω amd που σπρώχνει λιγότερο την κάρτα κλείνει η ψαλιδα υπέρ των παλιότερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Όλα εξαρτόνται από το σενάριο my friend. Πχ το RDR2 max settings είναι gpu bound ακόμα και 1080p με αυτά τα κτήνη.

Αν κοιτάξεις μόνο τα παιχνίδια που δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ Intel και AMD τότε δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ Intel και AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω ενα 85-90% πανω η 3080 απο την 5700xt στα 3440x1440. Εκει που το υπολογιζαμε δηλαδη. Κοντα διπλασιασμος των FPS δηλαδη με ενα 500αρι παραπανω. Ας δουμε και την απαντηση της AMD λογικα θα εχει καλυτερο performance/watt αλλα δυσκολα θα πιασει 3080 performance αλλα ποτε δεν ξερεις. Η 3070 μαλλον θα ειναι ενα 5-10% κατω απο 2080ti σε αυτη την αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Ερώτηση.ο steve κ ο linus χρησιμοποίησαν 3950x.σε αυτόν πάνω τεσταραν και τις υπόλοιπες κάρτες? Γιατί αν απλά πρόσθεσαν τα αποτελέσματα  που Χαν τρέξει με intel τοτε λόγω amd που σπρώχνει λιγότερο την κάρτα κλείνει η ψαλιδα υπέρ των παλιότερων....

Ο Steve νομίζω είχε πει σε προηγούμενο βίντεο ότι ανανεώνουν τα results με τον 3950Χ. Τώρα ο άλλος ο χάχας δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

@malakudi

Ειδες απο guru3d επιδοσεις σε vray/blender? Περίπου 2.5 πιο γρήγορη απο 2080!!!

Αμάν χαμός η 3080 σε vray, καιρός να σταματήσω να χρησιμοποιώ CPU . Σε unreal engine πώς να τα πηγαίνει άραγε , να πετάς μέσα τη σκηνή να παίζεις μπαλα κατευθείαν με RT.. 

Λίγο παραπάνω ραμ να είχε ρε γμτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Ταποφάσισες τελικά;

Άσχετο.Εγώ που παίζω σε 3840 επί 1600 φαντάζομαι πιο κοντά σε 4κ είμαι,προσπαθώ να δω τι κερδίζω από την ti π είχα.Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν reviews για 3090?

Εμένα μου έκανε εντύπωση το ανύπαρκτο σχεδόν gain σε rtx...Τεσπα

Ναι.... Και μάλλον για Δράκο (Ventus Oc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποδεικνύεται ακόμα μια φορά ποσό ελάχιστο είναι το jumb στο performance /watt 

1.9x 🤣

Επίσης όπως φαίνεται ήδη η κάρτα είναι πολύ πιο πάνω από το efficiency point , έχει ελάχιστο  headroom για overclocking 

 

2E474C0F-1FE7-402C-BA03-E8F231281725.jpeg

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλα εξαρτόνται από το σενάριο my friend. Πχ το RDR2 max settings είναι gpu bound ακόμα και 1080p με αυτά τα κτήνη.

gpu bound λέγαμε πριν τον αυγουστο για κάρτες > 2080ti , λογικό ... 

εγώ δεν είδα τα ανοίγματα με τις δυνατότερες gpu στα μπλε cpu… μέχρι και το TPU βγάζει 5.5 - 6 % διαφορά στα 1440 ….8.5% στα 1080p και τίποτα στα 4Κ.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...