Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παιξουν πολλες υλοποιησεις στα 700 ευρω απο αρχες 2021 και μετα. Παντα τους πρωτους μηνες ειδικα Ελλαδα γινεται ενας χαμος με την διαθεσιμοτητα σε nvidia καρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

pci5  πάνε και οι δύο στις πλατφόρμες τους μαζί με ddr5 νομίζω αν δεν κάνω λάθος....

Ε οτι ειναι τελος παντων επιασες τι ηθελα να πω.Γιατι και εγω δεν ξερω 100% τις εξελιξεις ειχα ακουσει για το ddr5 οποτε υπεθεσα θα γινει upgrade και στο pci express μιας και απο οτι ξερω δεν υπαρχει σε καμια μητρικη το 4.Ας παει και στο 5 σημασια εχει οτι θα θελουμε Upgrade εμεις με παλιοτερα συστηματα.

Ps.Δεν πειραζει θα μεινουν τα φραγκα για κονσολα αφου δεν θα πανε για καρτα. :P

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Price/perf  και perf/watt κοστη επι ΠΑΣΟΚ ουτε για αστειο συντροφε! Κονσολαδικο καταντησαμε ολοκληρη master race χαχαχαχ

Εδώ πισιμαστεριασαμε τα κονσολια, στην κονσολοποιηση των πισι θα κωλωναμε;;; 

200.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα παιξουν πολλες υλοποιησεις στα 700 ευρω απο αρχες 2021 και μετα. Παντα τους πρωτους μηνες ειδικα Ελλαδα γινεται ενας χαμος με την διαθεσιμοτητα σε nvidia καρτες. 

Το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα που ας πουμε εγω ειμαι ετοιμος να χτισω pc 2000 ευρω και περιμενω την nvidia γιατι δεν θελω να παω σε amd. Και βλεπω RTX 3080 και λεω "ωπ, εδω ειμαστε". Ελπζιω η συγκεκριμενη που ειπα να ερθει στην τιμη των 750 μαξ διαφορετικα θα εχω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KouMasGR είπε

Το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα που ας πουμε εγω ειμαι ετοιμος να χτισω pc 2000 ευρω και περιμενω την nvidia γιατι δεν θελω να παω σε amd. Και βλεπω RTX 3080 και λεω "ωπ, εδω ειμαστε". Ελπζιω η συγκεκριμενη που ειπα να ερθει στην τιμη των 750 μαξ διαφορετικα θα εχω θεμα.

Φτιαχνεις το pc με μια φθηνοτερη καρτα μεχρι να υπαρχει διαθεσιμοτητα για την τιμη που θελεις.

Αλλιως περιμενεις για 3070 ή κοιτας αγγελιες για 2080ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Φτιαχνεις το pc με μια φθηνοτερη καρτα μεχρι να υπαρχει διαθεσιμοτητα για την τιμη που θελεις.

Αλλιως περιμενεις για 3070 ή κοιτας αγγελιες για 2080ti.

Ευκολο να το λες. Δεν υπαρχει ομως εξτρα μπατζετ για φθηνοτερη καρτα. Ειδικα οταν βαζει i9-10850k μεσα που δεν συμβαδιζει με πολυ φθηνες καρτες 🤣

Επεξ/σία από KouMasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GoMaR είπε

@malakudi @ZahosDoganos

Gpu rendering.

Δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές τελικά..

https://techgage.com/article/nvidia-geforce-rtx-3080-rendering-performance/

Μμμμ ναι, αν και πάλι είναι μια χαρά για την τιμή της. Αν δεν με προβλημάτιζαν τα 10gb ram ήταν σίγουρη αγορά για τα personal project σπίτι. 

Άντε να βάλει και το SP painting σε 8κ  και όχι μόνο export 😜 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα που ας πουμε εγω ειμαι ετοιμος να χτισω pc 2000 ευρω και περιμενω την nvidia γιατι δεν θελω να παω σε amd. Και βλεπω RTX 3080 και λεω "ωπ, εδω ειμαστε". Ελπζιω η συγκεκριμενη που ειπα να ερθει στην τιμη των 750 μαξ διαφορετικα θα εχω θεμα.

Αναμενεις να ομαλοποιηθουν οι τιμες και Χριστουγεννα χτυπας. Αν βιαζεσαι περνεις αυτην που ειναι στο budget σου η βολευεσε με καποια 1660 πχ μεχρι να πεσει στα 700 η 3080 και να πας εκει. Εννοειται δεν περνεις καινουργιες turing/RDNA το vfm τους ειναι στον πατο με την ελευση των ampere και θα πανε ακομα πιο κατω μολις βγουν και οι RDNA 2. 

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Ενα ωραιο συγκεντρωτικο με overall performance απο 18 launch reviews

https://www.3dcenter.org/news/geforce-rtx-3080-launchreviews-die-testresultate-zur-ultrahd4k-performance-im-ueberblick

Πολυ καλος ο πινακας

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sarpan είπε

Ο 2700Χ θα ρίχνει μπουκάλι στην 3080 σε 1440p? Απο 1070ti θεωρω οτι θα δω μεγαλη διαφορα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω και για Ryzen 4000

Λίγο ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sarpan είπε

Ο 2700Χ θα ρίχνει μπουκάλι στην 3080 σε 1440p? Απο 1070ti θεωρω οτι θα δω μεγαλη διαφορα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω και για Ryzen 4000

Πάρε την 3080 κ οι 4000 σε περιμένουν στην στροφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις 2080ti και παιζεις μεχρι 1440p τοτε η 3080 δεν ειναι game changer,αν παιζεις 4κ τοτε αξιζει.

Για ολους τους αλλους με καρτες κατω απο 2080ti αξιζει πολυ ,γιατι θα δουν πολυ μεγαλες διαφορες.

Φυσικα πολλα παιχνιδια ειναι dx11 και εκει η καρτα δε δειχνει τη διαφορα της δυναμικης της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...