Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα θέμα δεν είναι να κοιτάς τις αντανακλάσεις, οι αντανακλάσεις θα είναι εκεί και θα πέφτει το μάτι σου πάνω τους. Δηλαδή όταν σου την πέφτουν πολλοί κοιτάς τις σκιές ή τα volumetrics ή τα sun rays ή το ambient occlusion; Να τα βάλουμε όλα ultra low τότε. Τα καλά γραφικά βελτιώνουν ένα καλό παιχνίδι με καλό gameplay. Αν δεν έχει gameplay ναι εντάξει τι να τα κάνω τα γραφικά. Καμιά φορά όμως τα γραφικά ενισχύουν το gameplay. Για παράδειγμα στο division αν βγάλεις το volumetric fog το παιχνίδι χάνει πολύ από αυτή την απόκοσμη ατμόσφαιρα που έχει. Το gaming είναι συνολική εμπειρία χρειάζονται και τα δύο, και το RT είναι μια μεγάλη βελτίωση..

Μιλάω ειδικά , μιλάς γενικα. 

Το dmc5 θέλει οπωσδήποτε 60frames και από εκεί κ πέρα η ευκρίνεια της μεγαλύτερης ανάλυσης έχει μεγαλύτερη σημασία από τις αντανακλάσεις κτλ . Αν υποθέσουμε βέβαια ότι παίζεις σε μια οθόνη ικανοποιητικου μεγέθους γιατί πχ σε 24αρα τι να το κάνω το 4K. Αν τα ειχες όλα ταυτόχρονα, ναι φυσικά κ έχεις δίκιο .

 

Αν μιλάγαμε για RDR2 πχ που και με 40frames είσαι μια χαρά εκεί 100% μαζί σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Μιλάω ειδικά , μιλάς γενικα. 

Το dmc5 θέλει οπωσδήποτε 60frames και από εκεί κ πέρα η ευκρίνεια της μεγαλύτερης ανάλυσης έχει μεγαλύτερη σημασία από τις αντανακλάσεις κτλ . Αν υποθέσουμε βέβαια ότι παίζεις σε μια οθόνη ικανοποιητικου μεγέθους γιατί πχ σε 24αρα τι να το κάνω το 4K. Αν τα ειχες όλα ταυτόχρονα, ναι φυσικά κ έχεις δίκιο .

Αν μιλάγαμε για RDR2 πχ που και με 40frames είσαι μια χαρά εκεί 100% μαζί σου 

Άρα το θέμα είναι τα frames όχι ότι δεν θα κοιτάμε τις αντανακλάσεις. Άρα αν με RT και DLSS (προφανώς :P) μπορείς να κρατήσεις 60άρι τις έχεις ανοιχτές..

Υ.Γ. Με 40 frames μόνο αν έχεις g-sync με ανάλογο range είσαι εντάξει, ακόμη και σε slow paced games, άντε εκτός του FS2020..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα εχει διαφορες σε ολες τις αναλυσεις. τωρα κατι παιχνιδια οπως far cry, gears 5 που ειναι της πλακας δεν υπαρχουν διαφορες σε 1080p. η καρτα στοχευει σε 4κ, 2κ αλλα και το 1080 δε το αφηνει πισω. δηλαδη αυτοι που παιζουν bf ας πουμε με γρηγορα πανελ θα δουν διαφορες συμφωνα με το παρακατω τεστ. η 3090 μπαινει σε αλλο πλαισιο αγοραστων πλεον. εκτος απο το 8k/4k gaming στοχευει και αυτους που δουλευουν σε προτζεκτ με υλοποιησεις τετοιων γραφικων, με πολλες οθονες κλπ αλλα δε θελουν να πανε σε quadro. η 3070 θα ειναι αποκλειστικα για 2k, 1080p και το 4κ με ορισμενες υποχωρησεις.

Spoiler

https://www.youtube.com/watch?v=GODNvrdCTOI

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τα νουμερα αυτα ειναι με ray tracing οπως το τονιζει.

Επισης μιας και εγινε πιο πισω ενα θεμα με τα τροφοδοτικα

https://blog.playstation.com/2020/09/16/playstation-5-launches-in-november-starting-at-399-for-ps5-digital-edition-and-499-for-ps5-with-ultra-hd-blu-ray-disc-drive/

Power PS5: 350W

@ilosθερμαστρες και οι κονσολες τελικα,τι γινεται? :P

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, holy grail είπε

η καρτα εχει διαφορες σε ολες τις αναλυσεις. τωρα κατι παιχνιδια οπως far cry, gears 5 που ειναι της πλακας δεν υπαρχουν διαφορες σε 1080p. η καρτα στοχευει σε 4κ, 2κ αλλα και το 1080 δε το αφηνει πισω. δηλαδη αυτοι που παιζουν bf ας πουμε με γρηγορα πανελ θα δουν διαφορες συμφωνα με το παρακατω τεστ. η 3090 μπαινει σε αλλο πλαισιο αγοραστων πλεον. εκτος απο το 8k/4k gaming στοχευει και αυτους που δουλευουν σε προτζεκτ με υλοποιησεις τετοιων γραφικων, με πολλες οθονες κλπ αλλα δε θελουν να πανε σε quadro. η 3070 θα ειναι αποκλειστικα για 2k, 1080p και το 4κ με ορισμενες υποχωρησεις.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όχι και της πλάκας το Gears 5. Μετά το RDR2 έχει τα καλύτερα visuals και τρέχει και νερό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μπαινουμε ρε παιδες στην 3080? :P Χθες διαβασα το θεμα απο σελιδα 356 εως αυτη. Και ζαλιστηκα.

Αλλαξα και οθονη οποτε το σκεφτομαι και γω σοβαρα.  Αλλα εκει κοντα στις γιορτες καλα να μαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά μήπως καλύτερα να περιμένετε για 3080Ti/Super ή ότι βγάλει η AMD; Έτσι και αλλιώς πέρα από το CP77 δεν υπάρχουν παιχνίδια και αυτό βγαίνει και σε δύο μήνες από τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DionGR είπε

Τελικά θα την τσιμπήσει κανένας σας την 3089 σήμερα; Αν ναι από που;

Εγώ θέλω να τσιμπήσω αλλά πραγματικά δε ξέρω από που ; Όπου έχω κοιτάξει δε βρίσκω κάτι διαθέσιμο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3080Ti/Super .. απο καλοκαιρι λογικα , τοσο κοντα στο κεντρικο launch δυσκολο   

και μιλαμε  για καρτα της φαντασιας μας🤪   προς το παρον 

.. 3080 ακομα  αναμενεται στα ελληνικα μαγαζια

 

Επεξ/σία από xrit86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SiderisMav είπε

Εγώ θέλω να τσιμπήσω αλλά πραγματικά δε ξέρω από που ; Όπου έχω κοιτάξει δε βρίσκω κάτι διαθέσιμο .

Aυτό γράφεται και ξανά μανά, αν περιμένεις να δεις απόθεμα για να παραγγείλεις  θα περιμένεις πάρα πολύ, απλά θα ανοίξουν τα pre orders και στην καλύτερη από την στιγμή που θα πέσει παραγγελία μετράς 1 μήνα περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν ξέρω ρε παιδιά μήπως καλύτερα να περιμένετε για 3080Ti/Super ή ότι βγάλει η AMD; Έτσι και αλλιώς πέρα από το CP77 δεν υπάρχουν παιχνίδια και αυτό βγαίνει και σε δύο μήνες από τώρα..

Καλημέρα Γιάννη. Υπάρχουν κατά την γνώμη μου 3 ειδών αγοραστικό κοινό:

1. Αυτοί που δεν χρειάζονται στην πραγματικότητα αναβάθμιση αλλά θα αγοράσουν επειδή... δεν ξέρω (άντε πες enthusiast)
2. Αυτοί που όντως χρειάζονται αναβάθμιση και θα επωφεληθούν λόγω οτι παίζουν 4k
3. Αυτοί που δεν έχουν καν κάρτα ή έχουν παλιά/αδύναμη και θα επωφεληθούν και πάλι ανεξαρτήτως ανάλυσης οθόνης.

Υπάρχουν και αυτοί που δεν χρειάζονται καν αναβάθμιση και κοιτάζουν αν κάνουν σωστά την δουλειά τους με αυτό που ήδη έχουν (σαν εμένα), οπότε έχουν δεν έχουν λεφτά, απλά δεν θέλουν να τα πετάνε στον κάδο άνευ ουσίας.

Για όσους πάλι κάνουν "οριακά" την δουλειά τους, καλό θα ήταν να περιμένουν όπως είπες καμια super, ti κ.λ.π. Για να μην αναφέρω καν (όπως έχω ξαναπει) οτι το να αγοράζεις day 1 ηλεκτρονικό είναι by default ρίσκο...

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν/όταν είναι να πάρετε, απλά πάρτε την χωρίς μιζέριες. Οι μισές σελίδες είναι πως θα γλιτώσετε κάποιο ΦΠΑ, λιγότερα έξοδα αποστολής κλπ κλπ... 
Η κάρτες είναι έτσι κι αλλιώς ακριβές, δεν θα σωθείτε με λίγο πάνω ή κάτω στην τιμή. :P Προσωπικά αν βιαζόμουν τόσο, μάλλον θα προτιμούσα κάποιο amazon (προτιμώ Γερμανικό συνήθως) ή caseking.

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...