Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να μαι υποψήφιος αγοραστής, νομίζω ότι δίνει λίγα σε σχέση με την 2080ti, θα περίμενα να βγουν και οι AMD και η όποια απάντηση σε αυτές. Τα 10gb για να παίζεις, καλά είναι για τωρα, για οτιδήποτε άλλο μου φαίνονται πολύ λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Stamer είπε

Καλημέρα Γιάννη. Υπάρχουν κατά την γνώμη μου 3 ειδών αγοραστικό κοινό:

1. Αυτοί που δεν χρειάζονται στην πραγματικότητα αναβάθμιση αλλά θα αγοράσουν επειδή... δεν ξέρω (έντε πες enthusiast)
2. Αυτοί που όντως χρειάζονται αναβάθμιση και θα επωφεληθούν λόγω οτι παίζουν 4k
3. Αυτοί που δεν έχουν καν κάρτα ή έχουν παλιά/αδύναμη και θα επωφεληθούν και πάλι ανεξαρτήτως ανάλυσης οθόνης.

Υπάρχουν και αυτοί που δεν χρειάζονται καν αναβάθμιση και κοιτάζουν αν κάνουν σωστά την δουλειά τους με αυτό που ήδη έχουν (σαν εμένα), οπότε έχουν δεν έχουν λεφτά, απλά δεν θέλουν να τα πετάνε στον κάδο άνευ ουσίας.

Για όσους πάλι κάνουν "οριακά" την δουλειά τους, καλό θα ήταν να περιμένουν όπως είπες καμια super, ti κ.λ.π. Για να μην αναφέρω καν (όπως έχω ξαναπει) οτι το να αγοράζεις day 1 ηλεκτρονικό είναι by default ρίσκο...

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν/όταν είναι να πάρετε, απλά πάρτε την χωρίς μιζέριες. Οι μισές σελίδες είναι πως θα γλιτώσετε κάποιο ΦΠΑ, λιγότερα έξοδα αποστολής κλπ κλπ... 
Η κάρτες είναι έτσι κι αλλιώς ακριβές, δεν θα σωθείτε με λίγο πάνω ή κάτω στην τιμή. :P Προσωπικά αν βιαζόμουν τόσο, μάλλον θα προτιμούσα κάποιο amazon (προτιμώ Γερμανικό συνήθως) ή caseking.

2. Καλύτερα να περιμένεις να βγει κάποια με περισσότερη vram για να είσαι πιο σίγουρος για το 4K

3. Όσοι δεν έχουν κάρτα μπορούν να περιμένουν 1.5 μήνα ακόμη, τουλάχιστον να δουν και την AMD. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν καινούργια games..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες είμαι με μια R9 390 8GB με Ryzen 3600 και 1440p 165hz οθόνη...

Επίσης, πρώτο έτος πανεπιστήμιο πληροφορικής (ίσως το μόνο έτος που έχω όντως ελεύθερο χρόνο) και με τρώει η αναβάθμιση εδώ και μήνες.

 

Εάν προλάβω σήμερα θα είναι χαρούμενος και δεν έχω υπομονή μέχρι Τi/AMD/Super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

2. Καλύτερα να περιμένεις να βγει κάποια με περισσότερη vram για να είσαι πιο σίγουρος για το 4K

3. Όσοι δεν έχουν κάρτα μπορούν να περιμένουν 1.5 μήνα ακόμη τουλάχιστον για την AMD. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν καινούργια games..

Σωστό! Αν δεν είχα, όντως πάλι θα περίμενα και για τα 2 αυτά που ανέφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

Μάγκες είμαι με μια R9 390 8GB με Ryzen 3600 και 1440p 165hz οθόνη...

Επίσης, πρώτο έτος πανεπιστήμιο πληροφορικής (ίσως το μόνο έτος που έχω όντως ελεύθερο χρόνο) και με τρώει η αναβάθμιση εδώ και μήνες.

Εάν προλάβω σήμερα θα είναι χαρούμενος και δεν έχω υπομονή μέχρι Τi/AMD/Super

Αυτά είναι, πρώτο έτος και 3080!! Εγώ στο πρώτο έτος έπαιζα pro από laptop συνδεδεμένο στην τηλεόραση 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Είμαι έτοιμος να φτιάξω καινούργιο pc. Όμως το budget φτάνει είτε για 3070 και pci 4.0 motherboard και τα συναφή είτε για 3080 και pci 3.0 ... 

Επειδή δεν είναι tech expert για να καταλάβω σε βάθος τα reviews τι θα προτείνατε;

Γενικά θέλω να ξεκινήσω με κάτι και σε κάνα χρόνο θα πέσει και κάποια αναβαθμισουλα αν χρειαστεί..

Απλά η κάρτα γραφικών είναι με διαφορά το πιο ακριβό κομμάτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αυτά είναι, πρώτο έτος και 3080!! Εγώ στο πρώτο έτος έπαιζα pro από laptop συνδεδεμένο στην τηλεόραση 🤣

Μαζεύω λεφτά χρόνια για upgrade, το αξίζω τουλάχιστον επειδή μπήκα στο πανεπιστήμιο που ήθελα 🤠

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

Μαζεύω λεφτά χρόνια για upgrade, το αξίζω τουλάχιστον επειδή μπήκα στο πανεπιστήμιο που ήθελα 🤠

Εννοείται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AStamelos είπε

Ερώτηση:

Είμαι έτοιμος να φτιάξω καινούργιο pc. Όμως το budget φτάνει είτε για 3070 και pci 4.0 motherboard και τα συναφή είτε για 3080 και pci 3.0 ... 

Επειδή δεν είναι tech expert για να καταλάβω σε βάθος τα reviews τι θα προτείνατε;

Γενικά θέλω να ξεκινήσω με κάτι και σε κάνα χρόνο θα πέσει και κάποια αναβαθμισουλα αν χρειαστεί..

Απλά η κάρτα γραφικών είναι με διαφορά το πιο ακριβό κομμάτι

3080 και pci3 δεν τίθεται θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Χωρίς να μαι υποψήφιος αγοραστής, νομίζω ότι δίνει λίγα σε σχέση με την 2080ti, θα περίμενα να βγουν και οι AMD και η όποια απάντηση σε αυτές. Τα 10gb για να παίζεις, καλά είναι για τωρα, για οτιδήποτε άλλο μου φαίνονται πολύ λίγα.

θα περιμενεις πολλα χρονια....:lol:

Επεξ/σία από holy grail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DionGR είπε

Μάγκες είμαι με μια R9 390 8GB με Ryzen 3600 και 1440p 165hz οθόνη...

Επίσης, πρώτο έτος πανεπιστήμιο πληροφορικής (ίσως το μόνο έτος που έχω όντως ελεύθερο χρόνο) και με τρώει η αναβάθμιση εδώ και μήνες.

Εάν προλάβω σήμερα θα είναι χαρούμενος και δεν έχω υπομονή μέχρι Τi/AMD/Super

Πήγαινε για 3070. Η 3080 δεν έχει νόημα σε 1440p και μάλιστα με αυτό το CPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ το να παρω κουτσουρεμενο high end, καλύτερα τα χρόνια πολλά, κάπου εκεί στις γιορτές δλδ
Η αλήθεια είναι πως αυτή η χρονιά άνετα μετρά για δέκα 😄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...