Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DionGR είπε

Εγω προλαβα ZOTAC RTX 3080 Trinity απο amazon.de αμεσως οταν ανοιξε το link. Απο την αλλη, βλεπω στο reddit οτι ειναι 1-3% χαμηλοτερο performance απο FE και επισης ειναι περιορισμενη σε watt και δεν σηκωνει σχεδον καθολου OC.

Απο την αλλη, δεν νομιζω με την 3080 να χρειαστε να κανω OC στην επομενη 4ετια για το 1440p που ειμαι και νομιζω καλυτερα να κρατησω την σειρα μου στις παραγγελιες παρα να παρω το ρισκο και να μεινω αλλους 2 μηνες χωρις καρτα και να την χρυσοπληρωσω μια TUF μετα...

Δεν ειναι μονο  το θεμα τιμης για μενα...περιμενω να δω ολες τις καρτες που θα βγαλει η nvdia στη σειρα αυτη...με ενδιαφερει να παρω μια 3080 με μεγαλυτερο Vram...οποτε το να παρω μια 10αρα τωρα και μετα να βγουν αυτες που θελω,απλα θα χτυπαω το κεφαλι μου

Επεξ/σία από Asotos33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Asotos33 είπε

Δεν ειναι μονο  το θεμα τιμης για μενα...περιμενω να δω ολες τις καρτες που θα βγαλει η nvdia στη σειρα αυτη...με ενδιαφερει να παρω μια 3080 με μεγαλυτερο Vram...οποτε το να παρω μια 10αρα τωρα και μετα να βγουν αυτες ποου θελω,απλα θα χτυπαω το κεφαλι μου

Συμφωνω, αλλα φοβαμαι οτι οι 20ρες vram θα βγουνε στο 900ρικο MSRP...

Ειμαι ηδη 200 ευρω πανω απο το αρχικο μου budget με τα 760 που εδωσα για την ZOTAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, ilos said:

GB κιόλας που έχει και από τις φτηνότερες υλοποιήσεις. Η γδέρνουμε ή δε γδέρνουμε.

Εγώ πάντως από γερμανικό site την πρόλαβα 800€ την gaming OC και τώρα το ίδιο αλλά και άλλα siteτην έχουν ήδη 850€. Αν οι Ελληνικές τιμές είναι προ-inflation θα έχει πολύ γέλιο

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DionGR είπε

Συμφωνω, αλλα φοβαμαι οτι οι 20ρες vram θα βγουνε στο 900ρικο MSRP...

Ειμαι ηδη 200 ευρω πανω απο το αρχικο μου budget με τα 760 που εδωσα για την ZOTAC.

Εγώ προσωπικά δεν θα την έπαιρνα. Κρίμα με τόσα λεφτά να είναι χειρότερη απο FE. Όλοι λένε ότι είναι φθηνιάρα υλοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Silverage είπε

Κρίμα με τόσα λεφτά να είναι χειρότερη απο FE. Όλοι λένε ότι είναι φθηνιάρα υλοποίηση.

Κριμα και χαθηκε και ο συμφορουμιτης που την ειχε βγαλει την 3080 που αξιζει περισσοτερο τα χρηματα της οταν επαιζε στα 750ευρω(με μτφ)στο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εγώ προσωπικά δεν θα την έπαιρνα. Κρίμα με τόσα λεφτά να είναι χειρότερη απο FE. Όλοι λένε ότι είναι φθηνιάρα υλοποίηση.

Καλα ας μου κατσει εμενα στα 600 με αποφορολογηση τελικη shipped και ας γινει dispatched και ας χασω 4% και κανα 2% απο FE :D
Λες και σηκωνει και κανα σοβαρο o/c η σειρα και θα παω να δωσω 200-300 ευρω παραπανω για αυτα τα gains.. Αν η 3090 εδινε κανα 25-30% θα την τσιμπαγα θα τα εσκαγα αλλα εδω δεν τρελαινομαι καν..Και οκ εδω καποιες αλλες σοβαρες και δεν εχουν καν backplate.. 

52 λεπτά πριν, DionGR είπε

Συμφωνω, αλλα φοβαμαι οτι οι 20ρες vram θα βγουνε στο 900ρικο MSRP...

Ειμαι ηδη 200 ευρω πανω απο το αρχικο μου budget με τα 760 που εδωσα για την ZOTAC.

760 γιατι; 720 νομιζω ηταν η αρχικη τιμη της στο preorder.. 😕

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα ας μου κατσει εμενα στα 600 με αποφορολογηση τελικη shipped και ας γινει dispatched και ας χασω 4% και κανα 2% απο FE :D
Λες και σηκωνει και κανα σοβαρο o/c η σειρα και θα παω να δωσω 200-300 ευρω παραπανω για αυτα τα gains.. Αν η 3090 εδινε κανα 25-30% θα την τσιμπαγα θα τα εσκαγα αλλα εδω δεν τρελαινομαι καν..

Εάν επιτρέπεται αποφορολογηση ως τι;

 

Επεξ/σία από SamSick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

760 γιατι; 720 νομιζω ηταν η αρχικη τιμη της στο preorder.. 😕

699 ηταν η τιμη. Βαλε 24% ΦΠΑ Ελλαδας+μεταφορικα και η τιμη πηγαινε στα 750-760 αναλογα τα μεταφορικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

699 ηταν η τιμη. Βαλε 24% ΦΠΑ Ελλαδας+μεταφορικα και η τιμη πηγαινε στα 750-760 αναλογα τα μεταφορικα.

Οχι ρε συ η τιμη εμπεριεχει ΦΠΑ τα μεταφορικα βαζεις μονο και ηταν 10-15 ευρω γιατι δεν ειχε fast shipping λογω του οτι ηταν estimated το dispatch time..Το πολυ 720 αντε 730

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 

https://videocardz.com/newz/asus-rog-strix-geforce-rtx-3080-oc-gets-1935-mhz-boost-clock

Η παράθεση έγινε κατά λάθος!

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kατα κανονα αυτοι που στηνωνται στα μαγαζια απο την νυχτα ειναι χασομεριδες και πασχουν απο ενα ειδους συνδρομο ψυχικης διαταραχης υπερκαταναλωτισμου ,νομιζουν οτι θα κερδισουν το βραβειο αν αποκτησουν ενα προιον πρωτοι απο ολους.

Θυμαμαι την υστερια με τις 2080ti που δινανε 1500ρια  μεχρι που σκασανε οι νεες οι σειρες και τους τρολαρε ολο το διαδικτυο.

Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες , ποτε δν αγοραζεις ενα προιον με το που θα βγει γιατι θα το πληρωσεις καπελο , στην περιπτωση των Nvidia οι τιμες θα πεσουν στα κανονικα επιπεδα οταν κυκλοφορησουν οι κονσολες αλλα και οταν ανακοινωθουν οι τιμες για τις νεες navi εκει κοντα στα μεσα Νοεμβριου.

Η καλυτερη εποχη για αγορες ειναι το Δεκεμβριο οπου οι προσφορες λογω χριστουγεννων θα ειναι παρα πολλες. 

Επεξ/σία από 7700K
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οχι ρε συ η τιμη εμπεριεχει ΦΠΑ τα μεταφορικα βαζεις μονο και ηταν 10-15 ευρω γιατι δεν ειχε fast shipping λογω του οτι ηταν estimated το dispatch time..Το πολυ 720 αντε 730

Μιας και μιλαμε για αγορα απο Amazon(Γερμανιας ή Γαλλιας δεν θυμαμαι)η τιμη ειναι με ΦΠΑ της χωρας αυτης. Αρα για Ελλαδα οταν πας στο checkout βλεπεις οτι η τιμη εχει αλλαξει προς τα πανω λογω ΦΠΑ.

Μια απο τα ιδια και στο Caseking που αναφερθηκε πιο πισω. 16% ΦΠΑ εχουν οι Γερμανοι,24εχουμε εμεις. Βαζεις πχ μια 3080 των 800ευρω στο καλαθι και μολις πας στο checkout βλεπεις τα 797ευρω να γινονται 852ευρω.

Και τα μεταφορικα απο 7κατι ευρω για Γερμανια,γινονται 20κατι ευρω για Ελλαδα. Αρα για Γερμανια η τιμη των 800κατι ευρω γινεται για Ελλαδα 870ευρω συνολο.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιας και μιλαμε για αγορα απο Amazon(Γερμανιας ή Γαλλιας δεν θυμαμαι)η τιμη ειναι με ΦΠΑ της χωρας αυτης. Αρα για Ελλαδα οταν πας στο checkout βλεπεις οτι η τιμη εχει αλλαξει προς τα πανω λογω ΦΠΑ.

Μια απο τα ιδια και στο Caseking που αναφερθηκε πιο πισω. 16% ΦΠΑ εχουν οι Γερμανοι,24εχουμε εμεις. Βαζεις πχ μια 3080 των 800ευρω στο καλαθι και μολις πας στο checkout βλεπεις τα 797ευρω να γινονται 852ευρω.

Και τα μεταφορικα απο 7κατι ευρω για Γερμανια,γινονται 20κατι ευρω για Ελλαδα. Αρα για Γερμανια η τιμη των 800κατι ευρω γινεται για Ελλαδα 870ευρω συνολο.

Ναι διαφέρει το ΦΠΑ ισχύει το είχα ξεχάσει εντελώς λόγω δικού μου λογαριασμού εδω και πολύ καιρό. Τόσο πρέπει να βγαίνει τότε ναι. Μου έκανε εντύπωση γιατί εμένα τελική με μεταφορικά βγαίνει 612 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το 24% ΦΠΑ στα γερμανικά καταστήματα και να ψωνίσεις με 16%. Έκανα order την 3080 EVGA XC3 Gaming Black προλαβαίνοντας την τιμή στα 699€ γιατι στο καπάκι την ανεβάσανε, τωρα έχει 799(ιδρωσα βέβαια μέχρι να τα καταφέρω ,αφού το site κολλούσε απίστευτα και μου πήρε περίπου 15 λεπτά για να ολοκληρώσω την παραγγελία μέσω paypal!) δίνοντας τη γερμανική διευθυνση του mailboxde.com που μου έστειλαν μέσω e-mail όταν έκανα εγγραφή στο site τους. Τα μεταφορικά από το caseking στο mailboxde είναι περίπου 9€ και από το mailboxde στην Ελλάδα περίπου 30€. Άρα με 740€ περίπου θα την έχω στα χέρια μου και ας αργήσει και ας είναι και χωρίς backplate,προσωπικά δε με απασχολεί αυτό. :)

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...