Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, kostiger είπε

Σε ευχαριστώ.

Μέχρι να πάρω κάρτα (το 2021 όπως πάμε) πιστεύω να έχει λυθεί... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Σε ευχαριστώ.

Μέχρι να πάρω κάρτα (το 2021 όπως πάμε) πιστεύω να έχει λυθεί... 

Δεν εκανα τίποτα.

Με το καλο και τα 2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Λογικά μέσα στον Οκτώβριο θα έχει λυθεί το θέμα με την διαθεσιμότητα. Αν το λούσει και βγει cyberpunk χωρίς να έχουν τίποτα να πουλήσουν τότε πολύ δύσκολα τα πράματα.

Συμφωνώ. Και εγώ πιστεύω πως ως τότε θα έχουν λυθεί αυτά τα θέματα. Ο χρόνος θα δείξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Σε ευχαριστώ.

Μέχρι να πάρω κάρτα (το 2021 όπως πάμε) πιστεύω να έχει λυθεί... 

Βρηκα το beta f/w εχει βγει ηδη στους ρωσσους αλλα δεν το βαζω προς το παρον γιατι ειναι 5 εκδοση και ισως να υπαρξουν επισημες εκδοσεις πιο χαμηλες και να μην μπορω να τις παρω. 

Θα ειμαστε συντομα ετοιμοι για αυτο.. ;)

 

Σε αλλα νεα εκανα ενα ελαφρυ OC στην καρτα γυρω στα 50MHz και 500 την μνημη για να ανεβαινει συχνοτερα πανω απο 2000 στα παιχνιδια και θεμα δεν ειχα καμια ωρα που επαιξα. Κρασαρα μοναχα οταν ανεβηκα στα +100MHz core αλλα αυτο μοιαζει με κανονικη συμπεριφορα  απο πυρηνα που παει πολυ ψηλα..Τιποτα το περιεργο δεν εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης. 

 Π.χ με +100 εφτανε το boost clock 2085/2100 σε καποια σημεια και μου φαινεται απολυτα λογικο να κρασαρε με στοκ ψυξη οσο καλη και να ειναι με τετοιο power limit και χωρις να ξερω τα ορια της..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Βρηκα το beta f/w εχει βγει ηδη στους ρωσσους αλλα δεν το βαζω προς το παρον γιατι ειναι 5 εκδοση και ισως να υπαρξουν επισημες εκδοσεις πιο χαμηλες και να μην μπορω να τις παρω. 

Θα ειμαστε συντομα ετοιμοι για αυτο.. ;)

Σε αλλα νεα εκανα ενα ελαφρυ OC στην καρτα γυρω στα 50MHz και 500 την μνημη για να ανεβαινει συχνοτερα πανω απο 2000 στα παιχνιδια και θεμα δεν ειχα καμια ωρα που επαιξα. Κρασαρα μοναχα οταν ανεβηκα στα +100MHz core αλλα αυτο μοιαζει με κανονικη συμπεριφορα  απο πυρηνα που παει πολυ ψηλα..Τιποτα το περιεργο δεν εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης. 

 Π.χ με +100 εφτανε το boost clock 2085/2100 σε καποια σημεια και μου φαινεται απολυτα λογικο να κρασαρε με στοκ ψυξη οσο καλη και να ειναι με τετοιο power limit και χωρις να ξερω τα ορια της..

ελεγχε τις επιδοσεις με καποιο benchmark οταν κανεις o/c τη μνήμη γιατι μπορει να ανεβαίνουν τα mhz αλλα λογω error correction να μειωνονται οι επιδοσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το ξερω δεν ανεβασα πολυ μνημη και για αρχη τσεκαρα μονο πυρηνα να δω τι γινεται.. Το ξερω οτι θροτλαρει οπως κανει τα τελευταια χρονια πολυ περισσοτερο απο το να δεις artifacts

Εχω ανοιχτο GPU-Z απο διπλα και msi afterburner αλλωστε να παρατηρω τι γινεται και τι spikes παιζουν στα boost clocks και στο PL..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα δοκιμάσω undervolt στα 0.8 και 0.9 vcore και μνήμες όσο ανεβαίνουν. Το σημαντικό είναι να μην χτυπάς ταβάνι στο power limit γιατί επηρεάζει τα frametimes και έχεις πρακτικά χειρότερη εμπειρία. 

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Εγώ θα δοκιμάσω undervolt στα 0.8 και 0.9 vcore και μνήμες όσο ανεβαίνουν. Το σημαντικό είναι να μην χτυπάς ταβάνι στο power limit γιατί επηρεάζει τα frametimes και έχεις πρακτικά χειρότερη εμπειρία. 

Φαντάσου ότι δεν έχω προλάβει ακόμη να την χαρώ όχι να έχω τον χρόνο να  κάνω tweak και να βρω curves να δω τι παίζει με bios(es) και λοιπά . Με τόσο power limited κάρτες σίγουρα θα πρέπει να τσεκαρουμε το ενδεχόμενο του undevolt.  Έχουμε δρόμο μπροστά μας :)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

21 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Εγώ θα δοκιμάσω undervolt στα 0.8 και 0.9 vcore και μνήμες όσο ανεβαίνουν. Το σημαντικό είναι να μην χτυπάς ταβάνι στο power limit γιατί επηρεάζει τα frametimes και έχεις πρακτικά χειρότερη εμπειρία. 

Καταρχάς με γειες.

Ποια εχεις την απλη η την oc? Έχεις παρατηρήσει τπτ Εσύ?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καταρχάς με γειες.

Ποια εχεις την απλη η την oc? Έχεις παρατηρήσει τπτ Εσύ?

Ακόμα δεν μου ήρθε, πήρα από overclockers UK και περιμένω...

Την απλή πήρα γιατί δεν έχει καμία διαφορά η OC, απλά διαφορετικό BIOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Φολα η Samsung σε ολα τα επιπεδα τελικα.

To θεμα ειναι οτι η nvidia τσιγκουνευτηκε να πληρωσει τα 7nm της tsmc που πληρώνουν ολοι οι αλλοι , λες και με τα τεραστια margins που πουλαει θα εμπαινε μέσα.

Τουλάχιστον θα τονίζουν στα benchmarks της επομενης γενιας οτι το perf/watt διπλασιάστηκε , και οτι ειναι το μεγαλυτερο αλμα στην ιστορια της , κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...