Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Να τωρα κατι τετοια μου κανετε και δεν μπορω και την εχω και στα χερια μου lmao

Άσε τα πειράματα μην από εκεί που την έχεις στα χέρια σου, σου μείνει και στα χέρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν που ήμουν σκεπτικός για την αλλαγή της 1080 Ti, τώρα πάει... Δηλαδή 3 χρόνια μετά δεν δίνουν καθαρές διπλάσιες επιδόσεις (ειδικά OC vs OC ούτε σε 4Κ δεν είναι διπλάσιες), 1GB VRAM λιγότερο, λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση, τώρα αυτό το φιάσκο με τα caps λες και θα έπρεπε να ενδιαφέρει τον καθέναν τι φάκιν' πυκνωτές έχει (ΑΝ φταίνε κι αυτοί, θα δούμε), και μάλιστα να μην πιάνουν 2GHz που τα έχει απολύτως σταθερά και undervolted η 1080Ti; Σοβαρά τώρα; Και το RT να είναι ακόμα σε διαλεγμένα παιχνίδια, με αβέβαιο μέλλον και συμβατότητα με τα RDNA2-based ports που θα παίζουμε οσονούπω.

Και να μην μπορώ να πάρω AMD αυτή τη φορά λόγω Gsync monitor...
PASS και τα λέμε το 2022. :(  Πολύ βιασύνη ρε Nvidia. Ελπίζω να το εκμεταλλευτούν οι άλλοι και να τους λιώσουν μπας και στύψουν λίγο μυαλό να δούμε ωραία πράγματα next gen... Σόρρυ αλλά χιλιάρικο για beta testing δεν δίνω.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι παιδια! Σημερα εκανα προπαραγγελια απο Κωτσοβολο την asus rog strix 3080 την απλη! Για να δουμε ποτε με το καλο θα την εχουμε και αν! Στο τηλεφωνο μου ειπαν σε 10 μερες θα με εχουν ειδοποιησει!

Επεξ/σία από Pantaz
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Καλησπερα και παλι παιδια! Σημερα εκανα προπαραγγελια απο Κωτσοβολο την asus rog strix 3080 την απλη! Για να δουμε ποτε με το καλο θα την εχουμε και αν! Στο τηλεφωνο μου ειπαν σε 10 μερες θα με εχουν ειδοποιησει!

Στα 1050Ε για μια Strix? 🥴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες, αυτά με τα caps, δηλαδή τι μας λένε, ότι θα πάρουμε κάρτα του κουτιού και θα πρέπει να την λύσουμε για να δούμε τι πλέμπα φοράει; 

Απαράδεκτο! Μου αρέσει που καθόμαστε και ασχολούμαστε τόσο καιρό. Αντί κάποια πράγματα να είναι δεδομένα λόγω κύρους εταιρείας και τιμής, να παίρναμε καμιά κάρτα του κατοστάρικου να το δεχτώ, τώρα αυτά τα πράγματα για αισχροκέρδια.

Τι με ενδιαφέρει εμένα αν είναι "θεωρητικά" μικρή η τιμή, γιατί όλοι βλέπουμε που πραγματικά είναι οι τιμές, και δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους;;; Και η λύση είναι bios(?), ξαναλέω, πληρώνουμε για συγκεκριμένα πράγματα, τόσα χρόνια. Κανονικά θα έπρεπε να γίνουν ανάκληση, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τις λύσουμε πρώτα! 

Για να μην μιλήσω για το απαράδεκτο launch! Πραγματικά απαράδεκτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

Ρε μάγκες, αυτά με τα caps, δηλαδή τι μας λένε, ότι θα πάρουμε κάρτα του κουτιού και θα πρέπει να την λύσουμε για να δούμε τι πλέμπα φοράει; 

Απαράδεκτο! Μου αρέσει που καθόμαστε και ασχολούμαστε τόσο καιρό. Αντί κάποια πράγματα να είναι δεδομένα λόγω κύρους εταιρείας και τιμής, να παίρναμε καμιά κάρτα του κατοστάρικου να το δεχτώ, τώρα αυτά τα πράγματα για αισχροκέρδια.

Τι με ενδιαφέρει εμένα αν είναι "θεωρητικά" μικρή η τιμή, γιατί όλοι βλέπουμε που πραγματικά είναι οι τιμές, και δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους;;; Και η λύση είναι bios(?), ξαναλέω, πληρώνουμε για συγκεκριμένα πράγματα, τόσα χρόνια. Κανονικά θα έπρεπε να γίνουν ανάκληση, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τις λύσουμε πρώτα! 

Για να μην μιλήσω για το απαράδεκτο launch! Πραγματικά απαράδεκτο....

Δεν την λύνεις. Φαινεται στο πίσω μέρος του pcb 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

Ρε μάγκες, αυτά με τα caps, δηλαδή τι μας λένε, ότι θα πάρουμε κάρτα του κουτιού και θα πρέπει να την λύσουμε για να δούμε τι πλέμπα φοράει; 

Απαράδεκτο! Μου αρέσει που καθόμαστε και ασχολούμαστε τόσο καιρό. Αντί κάποια πράγματα να είναι δεδομένα λόγω κύρους εταιρείας και τιμής, να παίρναμε καμιά κάρτα του κατοστάρικου να το δεχτώ, τώρα αυτά τα πράγματα για αισχροκέρδια.

Τι με ενδιαφέρει εμένα αν είναι "θεωρητικά" μικρή η τιμή, γιατί όλοι βλέπουμε που πραγματικά είναι οι τιμές, και δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους;;; Και η λύση είναι bios(?), ξαναλέω, πληρώνουμε για συγκεκριμένα πράγματα, τόσα χρόνια. Κανονικά θα έπρεπε να γίνουν ανάκληση, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τις λύσουμε πρώτα! 

Για να μην μιλήσω για το απαράδεκτο launch! Πραγματικά απαράδεκτο....

Σε αρκετές φαίνεται στο backplate πίσω από τον πυρήνα της κάρτας που είναι αυτό το Χ (χιαστί). 

πχ

asus-rtx3080-5.jpg?w=678&resize=678,&ssl

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...