Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Σπάνε πιο εύκολα λέγοντας; 

Ότι ξέρεις ξέρω tbh :D Αυτό που διάβασα είναι πως τα moscaps είναι φθηνότερα, πιο ανθεκτικά αλλά δεν την παλεύουν σε μεγάλες συχνότητες ενώ τα mlcc είναι ακριβότερα, αντέχουν υψηλές συχνότητες αλλά σπάνε (χαλάνε;) πιο εύκολα. Τώρα τι να πω, πάνω που λέμε πχ πως η Asus δεν τσιγγουνεύτηκε και τα έδωσε όλα, διαβάζεις αυτό και έχεις αμφιβολίες (?). Εγώ τουλάχιστον, που σαν μέσος καταναλωτής μέχρι χθες δεν ήξερα τι πάει να πει πυκνωτής που λέει ο λόγος και άρχισα το ψάξιμο μπας και χρειαστεί να ακυρώσω προπαραγγελία.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, iazriel είπε

Ο Jacob αναφέρει πως είναι pos-caps αντί για sp-caps στις FTW3, 4+2.

https://industrial.panasonic.com/ww/products/capacitors/polymer-capacitors/sp-cap

https://industrial.panasonic.com/ww/products/capacitors/polymer-capacitors/poscap

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ι stand corrected, για SP μου κάνουν να πω την αλήθεια.

evga.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iazriel είπε

Ότι ξέρεις ξέρω tbh :D Αυτό που διάβασα είναι πως τα moscaps είναι φθηνότερα, πιο ανθεκτικά αλλά δεν την παλεύουν σε μεγάλες συχνότητες ενώ τα mlcc είναι ακριβότερα, αντέχουν υψηλές συχνότητες αλλά σπάνε (χαλάνε;) πιο εύκολα. Τώρα τι να πω, πάνω που λέμε πχ πως η Asus δεν τσιγγουνεύτηκε και τα έδωσε όλα, διαβάζεις αυτό και έχεις αμφιβολίες (?). Εγώ τουλάχιστον, που σαν μέσος καταναλωτής μέχρι χθες δεν ήξερα τι πάει να πει πυκνωτής που λέει ο λόγος και άρχισα το ψάξιμο μπας και χρειαστεί να ακυρώσω προπαραγγελία.

Ενολιγης είναι μια μικρή συσκευή αποθήκευσης ρεύματος. Σαν μια μπαταρία που φορτίζεται (και ξεφορτιζεται) 

Φαντάσου σαν να έχεις μια δεξαμενή νερού στο σπίτι σου συνδεδεμενο με την παροχή ώστε αν το νερό έχει μικρές διακοπές να σου κρατήσει σταθερή την ροή 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, iazriel είπε

Ι stand corrected, για SP μου κάνουν να πω την αλήθεια.

evga.jpg

Ο buildzoid λέει ότι είναι sp και γενικά poscaps δεν βάζουν σε gpus. Και έδειξε και διάφορες παλιές, είτε nvidia, είτε amd, και καμία δεν είχε poscaps. Δεν σημαίνει ότι οι solid caps είναι poscaps. Οι poscaps είναι απλά μια σειρά solid caps..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, yiannis1991 said:

Ο buildzoid λέει ότι είναι sp και γενικά poscaps δεν βάζουν σε gpus. Και έδειξε και διάφορες παλιές, είτε nvidia, είτε amd, και καμία δεν είχε poscaps. Δεν σημαίνει ότι οι solid caps είναι poscaps. Οι poscaps είναι απλά μια σειρά solid caps..

Αυτό και επίσης επειδή περιμένω την Gaming OC της gigabyte η οποία έχει θεωρητικά 6 από τα «λάθος» caps, στο Reddit και αλλου λένε ότι εχει τα 470 μοντέλο που είναι τα «καλά» και «ακριβά» αυτού του τύπου ενώ zotac και evga πριν τα αλλάξουν είχαν τα 330 η 220 που είναι κατώτερης ποιότητας. 

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Acmilangr2 said:

Μιλάμε για πυκνωτές που στο σύνολο τους αμφιβάλω αν τους αγοράζουν μισό ευρώ 

Στην τελική γιατί θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει ποσο τους αγοράζουν όταν πληρώνουμε 800€ τουλάχιστον...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά γτ θα πρέπει να μπούμε σε όλο αυτό το τρυπάκι να βλέπουμε τι έχει πάνω το καθένα, είναι μεγάλο φιάσκο η υπόθεση 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Parapas είπε

Αυτό και επίσης επειδή περιμένω την Gaming OC της gigabyte η οποία έχει θεωρητικά 6 από τα «λάθος» caps, στο Reddit και αλλου λένε ότι εχει τα 470 μοντέλο που είναι τα «καλά» και «ακριβά» αυτού του τύπου ενώ zotac και evga πριν τα αλλάξουν είχαν τα 330 η 220 που είναι κατώτερης ποιότητας. 

Μια διόρθωση, το 470/330/220 δεν είναι μοντέλα, είναι η χωρητικότητα των πυκνωτών σε μF. Όντως οι 470 μF sp-caps είναι πιο ακριβοί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιθανοτερο βλεπω να μην φταινε αποκλειστικα οι capacitors αλλα η ΦΟΛΑ που λεγεται Samsung℠ 8nm.  

 

Fermi™ 2.0. 

Hot 'n' Slow

Επεξ/σία από narta
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

"8K" Μουστοκούλουρα #καιΚαλα #3090 #Πετσινος #Φουρναρης

8K native απ'ότι βλέπω χωρίς DLSS, με όλα στο high όπως και post process effects και δίνει 35 fps. Καθόλου άσχημα θα έλεγα για ένα απίθανο σενάριο μιας και δεν έχουμε γεμίσει ούτε πρόκειται στα κοντά 8Κ οθόνες. 8Κ console fps! :D

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξει θα μπορούσε και λιιιιγο καλύτερα όμως ακόμα δεν άρχισε η νέα γενιά. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...