Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πάντως είναι χιλιάδες φορές πιο πολύπλοκο το θέμα. Το power delivery ειδικά high frequency-high power electronics είναι άνετα μόνο του μεταπτυχιακό 2 χρόνων. Όλα τα υπόλοιπα πίσω απο το die πυκνωτές είναι κι αυτοί. Το κάθε vrm design πχ έχει διαφορετικο switching frequency, noise κλπ και απαιτεί διαφορετικούς πυκνωτές. Υπάρχουν πάνω απο 700.000 διαφορετικοί MLCCs και 10.000 SP caps με διαφορετικά specs και για να μπορέσει κάποιος που γνωρίζει να καταλάβει τι ακριβώς φταίει και πιο noise frequency δημιουργεί το πρόβλημα (αν όντως φταίει κάτι τέτοιο) χρειάζεται 5GHz παλμογράφο που κοστίζει δεκάδες χιλιάδες. Π.χ. με ενα vbios update και αλλαγή στο switching frequency του vrm μπορεί να λυθεί. Οπότε αυτό που ακούγεται ότι mlcc=good, sp caps=bad δε στέκει χωρίς μετρήσεις και στοιχεία.

Επεξ/σία από FeelsBadMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ κρίμα πάντως να διαβάζεις όλο και περισσότερα αρνητικά περιστατικά όσον αφορά την nvidia... όταν έχεις τέτοια βάση χρηστών που αγοράζουν τα προϊόντα σου day one με κλειστά τα ματια ανεξαρτήτος τιμής και εσύ τους φτύνεις στη μούρη ...και δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορα (τι να πρώτο πεις για turing) αλλα όπως λένε και στο χωριο μου ο ψευτης και ο κλέφτης το πρώτο χρόνο χαίρονται...οσο για το 8κ60 gaming ειναι μαλλον οπως το 24αρι ιντερνετ νομιζεις οτι εχεις τοσο αλλα ειναι 12... πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια που σκευτομαι σοβαρα να πας amd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iazriel είπε

Δεν θα το παίξω ειδήμων μιας και δεν έχω ιδέα από πυκνωτές αλλά απ'ότι έχω διαβάσει so far για την EVGA FTW3 Gaming (non Ultra) που με ενδιαφέρει (ίσως και άλλους εδώ):

Ο Jacob αναφέρει πως είναι pos-caps αντί για sp-caps στις FTW3, 4+2. 

Ούτε αυτό είναι πανάκεια γιατί μπορεί μεν να αντέχουν σε υψηλές συχνότητες τα MLCC αλλά σπάνε πιο εύκολα. 

Γενικά το setup της FΕ με 4+2 είναι μάλλον το optimal. Φυσικά όπως ξαναλέω, είναι τι έχω διαβάσει, οι ειδήμονες μπορούν να με διορθώσουν asap.

Το 4+2 είναι υπερ αρκετό..Η asus στις nvidia πάντα ήταν από τις τοπ και συνεχίζει... Ωστόσο 4+2  έχουν και οι 3090 (τουλάχιστον οι msi ventus oc) ...Μηδενικα προβληματα μεχρι στιγμής και σε αρκετες καταπονησεις.... Είτε  gaming ... Είτε oc session.... B)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 7nisiotis said:

"8K" Μουστοκούλουρα #καιΚαλα #3090 #Πετσινος #Φουρναρης

Δε νομίζω ότι περίμενε κανείς πάντως,όταν ο πέτσινος έδειχνε το doom και έλεγε «1st 8Κ card”, ότι θα έπαιζε ΑΑΑ τίτλους σε 8Κ χωρίς DLSS και τα σχετικά. 

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρό marketing trick είναι το ''8Κ'' του πέτσα. Render resolution στα 1440P και upscale 9x σε 8Κ. Απ' την άλλη ΑΝ το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από native 4K καλοδεχούμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού μπορεί να κρατήσει 60 fps σε 4Κ η 3090 γιατί δεν κάνει render σε 4K και upscale σε 8Κ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Γενικά όταν ακούω για 8K με πιάνει μια αναγούλα για αυτό που προσπαθούν να μας πασάρουν...

Πάντα έτσι γίνεται με τα niche προϊόντα, φαίνονται ακραία, άχρηστα και μαρκετινιστικα στην αρχή. Αμέ έπρεπε να ακολουθούν την αγορά τότε θα θεωρείτο niche η 1440p ανάλυση αφού οι περισσότεροι έχουν 1080p monitors και το κυριότερο 1080p gpus, 1060/580 master race..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πάντα έτσι γίνεται με τα niche προϊόντα, φαίνονται ακραία, άχρηστα και μαρκετινιστικα στην αρχή. Αμέ έπρεπε να ακολουθούν την αγορά τότε θα θεωρείτο niche η 1440p ανάλυση αφού οι περισσότεροι έχουν 1080p monitors και το κυριότερο 1080p gpus, 1060/580 master race..

όχι δεν είναι έτσι ακριβώς. το 8K θα χρειαστεί σε μία 65άρα TV  απόσταση περίπου 1.2m για να φανεί η διαφορά. Ποιός θα κάτσει σε τέτοια απόσταση σε τέτοιο τέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

όχι δεν είναι έτσι ακριβώς. το 8K θα χρειαστεί σε μία 65άρα TV  απόσταση περίπου 1.2m για να φανεί η διαφορά. Ποιός θα κάτσει σε τέτοια απόσταση σε τέτοιο τέρας;

δεν έχεις δει εμένα όταν δεν βρίσκω τα γυαλιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2csTGf.png

Δείγμα του πόσο καλό VFM είναι η 3080 (και το αντίθετο για την 3090)

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα θα έχει να βλέπουμε ουρές στα μαγαζιά με τα καρτονια αν χείρας για επιστροφή 🤣🤣

Στα σοβαρά έχει ακουστεί τίποτα για τις 3070;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...