Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Kαλημερες.ωραιο βίντεο,αλλά δυστυχώς σαφή συμπεράσματα δεν βγήκαν.ολες κρασαραν πάνω από τα 2000mhz.

Μόνο ο @BabisTs καλπάζει πάνω από τα 2GHz χωρίς θέμα :D

Πέρα από την πλάκα, αν δεν φταίνε μόνο τα caps, ελπίζω το θέμα να μην είναι περαιτέρω hardware και να λύνεται μέσω bios ή drivers...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Kαλημερες.ωραιο βίντεο,αλλά δυστυχώς σαφή συμπεράσματα δεν βγήκαν.ολες κρασαραν πάνω από τα 2000mhz.

Ακριβώς...δεν είναι σίγουρο ότι φταίει μόνο το θέμα με τους πυκνωτές.

Ακόμη δεν ξέρουν σίγουρα και αυτό κάνει την αγορά της 3080 μεγάλο ρίσκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, iazriel είπε

Μόνο ο @BabisTs καλπάζει πάνω από τα 2GHz χωρίς θέμα :D

Πέρα από την πλάκα, αν δεν φταίνε μόνο τα caps, ελπίζω το θέμα να μην είναι περαιτέρω hardware και να λύνεται μέσω bios ή drivers...

Το θέμα δεν είναι πόσο θα φτάσουν στιγμιαία οι κάρτες αλλά πόσο θα παίζουν avg.κ η ζοτακ χτύπησε πυρήνα 2100 στο βίντεο κ μετά κρασαρε

Τι να το κάνω να έχω max fs ultra 2160 και avg 1850 ξέρω γω

Πολλά τα watt και θες πέρα από καλό τσιπ και τρομερή ψύξη και σωστή διαχείριση ρευματος .

Τα 8nm κάνανε ζημιά....

Και όλα αυτά γιατί απ' ότι λένε παίζει και ανταγωνισμός από το κόκκινο στρατόπεδο φέτος.φανταστειτε να μην έπαιζε δλδ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Το θέμα δεν είναι πόσο θα φτάσουν στιγμιαία οι κάρτες αλλά πόσο θα παίζουν avg.κ η ζοτακ χτύπησε πυρήνα 2100 στο βίντεο κ μετά κρασαρε

Τι να το κάνω να έχω max fs ultra 2160 και avg 1850 ξέρω γω

Πολλά τα watt και θες πέρα από καλό τσιπ και τρομερή ψύξη και σωστή διαχείριση ρευματος .

Τα 8nm κάνανε ζημιά....

Πάνω κάτω όλες κοντά στα 2000mhz φτάνουν,από ότι φαίνεται δεν είναι για παραπάνω η samsung ίσως και αυτό είναι μια απο τις αιτίες του κρασαρισματος ότι τα τσιπάκια είναι στο όριο και οι aib ανέβασαν ρολόγια και δεν πρόλαβαν να τεστάρουν σωστά λόγο βιασύνης.

Όπως και να έχει η 3080  αν εξαιρέσουμε την κατανάλωση της είναι τρομερή κάρτα δεδομένης της τιμής των 700+ευρω πάντα και όλο αυτό την έχει στοιχιωσει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Kαλημερες.ωραιο βίντεο,αλλά δυστυχώς σαφή συμπεράσματα δεν βγήκαν.ολες κρασαραν πάνω από τα 2000mhz.

 

Το θεμα ειναι πολυπλοκο και προσπαθω να βγαλω και τα δικα μου συμπερασματα εχοντας στην δευτερη οθονη το GPU-Z και παρακολουθωντας τα παντα.. Και εμενα με +75 στον πυρηνα περναει πολλες φορες απροβληματιστα πανω απο τα 2000 αναλογα το παιχνιδι και την σκηνη και το φορτιο. Υπηρξε στιγμη ομως που ηταν καρφωμενο στα 1965-1995 στο HZD για δυο ωρες παιχνιδιου και εκανε ενα spike ακριβως στα 2000MHz και κρασαρε!Προσπαθησα να το αναπαραγω σε αλλο παιχνιδι αλλα δεν τα καταφερα .  Υπαρχει μεγαλη περιπτωση οπως εχει αναφερθει να ειναι εν τελει και θεμα s/w απο τους οδηγους της nvidia πιστευω.. Παντως αν δεν ηξερα τι παιζει και δεν ειχα ακουσει τιποτα ομολογω οτι δεν θα μου ειχε περασει η παραμικρη υπονοια για προβλημα τετοιο. Δηλαδη οτι κρασαρισμα εχω φαει ειναι στα +100MHz πυρηνα σε παιχνιδια και υπο φυσιολογικες συνθηκες. Μπορει ψαχνοντας να αναπαραγω κατι να μου δημιουργουνται και ψευτικες εντυπωσεις και συμπερασματα placebo..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχει 3080/3090 που stock κρατάει 2000MHz και πάνω σε gaming load; Sustained όμως όχι στην αρχή για 10 δευτερόλεπτα που η θερμοκρασία είναι χαμηλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Βασικά υπάρχει 3080/3090 που stock κρατάει 2000MHz και πάνω σε gaming load; Sustained όμως όχι στην αρχή για 10 δευτερόλεπτα που η θερμοκρασία είναι χαμηλά..

Οχι φυσικα.. Εδω ο Derbauer εκανε vmod και νομιζω και shunt για power limit για να εχει "σταθερα" 2000 .. Το καλο ειναι οτι η TUF ειναι συνεχως πανω απο τα 1900 και πιο κοντα συνηθως στα 2000. Οποτε αν μεσο ορο ειμαι 1965+ μετα ειναι ψυχαναγκαστικο το να θελω να ειμαι πανω απο 2000. Αλλωστε οπως επανειλλημενα εχουμε πει δεν σκαλαρει απο οτι φαινεται πολυ καλα ο πυρηνας δεν αξιζει να πουσαρεις μετα για minimal gains..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Οχι φυσικα.. Εδω ο Derbauer εκανε vmod και νομιζω και shunt για power limit για να εχει "σταθερα" 2000 .. Το καλο ειναι οτι η TUF ειναι συνεχως πανω απο τα 1900 και πιο κοντα συνηθως στα 2000. Οποτε αν μεσο ορο ειμαι 1965+ μετα ειναι ψυχαναγκαστικο το να θελω να ειμαι πανω απο 2000. Αλλωστε οπως επανειλλημενα εχουμε πει δεν σκαλαρει απο οτι φαινεται πολυ καλα ο πυρηνας δεν αξιζει να πουσαρεις μετα για minimal gains..

Οπότε δεν υπάρχει θέμα, ούτε vBIOS δεν χρειάζεται να βγάλουν. Εκτός αν κρασσάρει αν κάνει κάνα spike στα 2000+ στην αρχή αρχή που είναι κρύα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Οπότε δεν υπάρχει θέμα, ούτε vBIOS δεν χρειάζεται να βγάλουν. Εκτός αν κρασσάρει αν κάνει κάνα spike στα 2000+ στην αρχή αρχή που είναι κρύα..

Οχι το εκανε σε ανυποπτη στιγμη μετα απο κανα διωρο και ετυχε εκεινη την στιγμη να παρατηρω το hud του AB και το ειδα.. Το επιβεβαιωσα μετα και στο GPU-Z.. Μεσα στο παιχνιδι ομως ανεβηκε και αρκετα πανω απο τα 2000 σε καποιες στιγμες απροβληματιστα παροτι στην συντριπτικη πλειοψηφια σε 4k/ultra ηταν κατω απο τα 2000.  

Για αυτο λεω ισως να ειναι ΚΑΙ καποιο bug στο s/w του boost clock αλγοριθμου ή ψιλοασυμβατο με το Ampere ως ειχε μεχρι τωρα; Παρατηρησα οτι στο HZD που παιζω πιο πολυ ηταν πολυ συχνα στα 1995.. Η θα πηδουσε αρκετα πανω απο τα 2000 ή θα ηταν απο κατω στα 1995.. Ισως να ειχε παρει χαμπαρι κατι πολυ νωρις η nvidia και να το εχει βαλει σαν προσωρινη λυση στον οδηγο; 

Ξαναλεω με μεγαλη επιφυλαξη ολα αυτα ισως να ειναι placebo και να μπουσταρει απλα ετσι σε +15 increments μεχρι εκει λογω του boost clock, αλλα ΕΙΔΙΚΑ αυτο μου εκανε εντυπωση γιατι το ειδα και σε αλλο παιχνιδι. Απο 1965/1980 παει σε 1995 και μπορει να μεινει αρκετα εκει σπανια θα μεταπηδησει στα 2010 ομως..Στα 2050-2070 παει ομως αρκετες φορες.. 

Τι να πω..Θα δουμε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οχι το εκανε σε ανυποπτη στιγμη μετα απο κανα διωρο και ετυχε εκεινη την στιγμη να παρατηρω το hud του AB και το ειδα.. Το επιβεβαιωσα μετα και στο GPU-Z.. Μεσα στο παιχνιδι ομως ανεβηκε και αρκετα πανω απο τα 2000 σε καποιες στιγμες απροβληματιστα παροτι στην συντριπτικη πλειοψηφια σε 4k/ultra ηταν κατω απο τα 2000.  

Για αυτο λεω ισως να ειναι ΚΑΙ καποιο bug στο s/w του boost clock αλγοριθμου ή ψιλοασυμβατο με το Ampere ως ειχε μεχρι τωρα; Παρατηρησα οτι στο HZD που παιζω πιο πολυ ηταν πολυ συχνα στα 1995.. Η θα πηδουσε αρκετα πανω απο τα 2000 ή θα ηταν απο κατω στα 1995.. Ισως να ειχε παρει χαμπαρι κατι πολυ νωρις η nvidia και να το εχει βαλει σαν προσωρινη λυση στον οδηγο; 

Ξαναλεω με μεγαλη επιφυλαξη ολα αυτα ισως να ειναι placebo και να μπουσταρει απλα ετσι σε +15 increments μεχρι εκει λογω του boost clock, αλλα ΕΙΔΙΚΑ αυτο μου εκανε εντυπωση γιατι το ειδα και σε αλλο παιχνιδι. Απο 1965/1980 παει σε 1995 και μπορει να μεινει αρκετα εκει σπανια θα μεταπηδησει στα 2010 ομως..Στα 2050-2070 παει ομως αρκετες φορες.. 

Τι να πω..Θα δουμε.  

Δώσε ένα fs ultra με τα ρολόγια που επαιξες κ σου βγάλε αστάθεια να δούμε τι κάνει.

Έστω λοιπόν ότι τα τσιπακια είναι στα όρια τους και δεν μπορούν να παίζουν για ώρα πάνω από 2000.υπαρχει πιθανότητα οι 3070 αφού θα έχουν χαμηλότερο tdp να μπορούν με περισσότερο ρεύμα να αγγίξουν 3080? Αν ναι θα ναι καλή εξέλιξη.επισης μήπως τα καλά τσιπ τα βάλανε στις 3090 και τα λιγότερο binned στις 3080?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Οπότε δεν υπάρχει θέμα, ούτε vBIOS δεν χρειάζεται να βγάλουν. Εκτός αν κρασσάρει αν κάνει κάνα spike στα 2000+ στην αρχή αρχή που είναι κρύα..

Η tuf oc όμως που λογικά χτυπάει περισσότερα φορές 2000+ έστω και στιγμιαία έχουν αναφέρει ότι κρασάρει και αυτή.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Η tut oc όμως που λογικά χτυπάει περισσότερα φορές 2000+ έστω και στιγμιαία έχουν αναφέρει ότι κρασάρει και αυτή.

Απ' ότι είδα στο βίντεο όμως το pl της είναι χαμηλό.μηπως δεν της φτάνει το ρεύμα.ας μας πει το παιδί που την εχει πόσα watt  φτάνει Μαξ με τερματισμενο το pl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατσα και είδα ένα σωρό βίντεο στο youtube εν αναμονή της κάρτας, από την οπτική μου πρόβλημα δεν βλέπω σημαντικό ουσιαστικά  και μετά την παραφιλολογία περισσότερο δείχνει να είναι ανύπαρκτο σχεδόν το oc headroom στο GA 102, παρά οτιδήποτε στο powerdelivery της κάρτας, η διαφορά μεταξύ polymer και ceramic smd caps οι πρώτοι αντέχουν μεγαλύτερο φορτίο, ενώ οι δεύτεροι κάνουν καλύτερη εξομάλυνση και φυσικά εδώ για να αντέξουν το φορτίο τοποθετούνται σε array παράλληλα,  τώρα αν είναι θέμα αρχιτεκτονικής, λιθογραφίας, ή κακής ποιότητας yelds λόγω rushed launch ή οτιδήποτε άλλο αυτό το γνωρίζουν φυσικά οι μηχανικοί της nvidia, και όχι ο κάθε ξερόλας youtuber ή συμμετέχων σε φόρουμ

Μπορώ να ανατρέξω δε στην pascal ROG Strix 1080, που είχα πάρει day one και δουλευε υποδειγματικά μέχρι 1935mhz στα 1937 κράσαρε στο desktop, το powerdelivery υποδειγματικό για σεμινάριο ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο GP 104 δεν μπορούσε απλά, παρόμοια κατάσταση με την gigabyte 1080Ti aorus extreme,  που κράσαρε out of the box και δούλευε σταθερά μόνο underclocked, εδώ μόνο όταν φλασαρήστικε το vbios από την απλή aorus δουλεψε σωστά, το GP 102 το συγκεκριμένο ήταν GTP....

Εχω την αίσθηση ότι σε λίγους μήνες απλά θα έχει ξεχαστεί το θέμα και απλά θα αναφέρεται όπως και το θέμα με τις micron gddr6 στο launch των turing, και απλά θα το αναφέρουν τα καθυστερημένα σε site τύπου wccft, επίσης αυτό με το ανύπαρκτο στοκ, είναι τουλάχιστον υπερβολικό, στις Turing είχα κάνει παραγγελία 15/9/2018 και παρέλαβα 2/10, ε τώρα έγινε η παραγγελία 17/9/2020, τότε μάλιστα το caseking ήταν η μόνη που έφερε αρχικά στοκ και είχα αλλάξει την παραγγελία μου σε σχέση με την msi που είχα αρχικά επιλέξει

03.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Απ' ότι είδα στο βίντεο όμως το pl της είναι χαμηλό.μηπως δεν της φτάνει το ρεύμα.ας μας πει το παιδί που την εχει πόσα watt  φτάνει Μαξ με τερματισμενο το pl

Aν δεν κάνω λάθος ο daydreamer δεν έχει την oc έχει την απλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...