Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δώσε ένα fs ultra με τα ρολόγια που επαιξες κ σου βγάλε αστάθεια να δούμε τι κάνει.

Έστω λοιπόν ότι τα τσιπακια είναι στα όρια τους και δεν μπορούν να παίζουν για ώρα πάνω από 2000.υπαρχει πιθανότητα οι 3070 αφού θα έχουν χαμηλότερο tdp να μπορούν με περισσότερο ρεύμα να αγγίξουν 3080? Αν ναι θα ναι καλή εξέλιξη.επισης μήπως τα καλά τσιπ τα βάλανε στις 3090 και τα λιγότερο binned στις 3080?

Δεν ειμαι σπιτι ειμαι δουλεια αν μπορεσω θα τρεξω μετα . Καλα στα 3DMark βγαζει μεγαλα ρολογια δεν κρασαρει ετσι εκει εφτασα πανω απο +100MHz για να δω θεμα.. Ουτε στο FS, ουτε στο Port Royale ουτε στο Timespy.. 

Η 3090 λογικα θα εχει καλυτερα chip, δεν νομιζω να ειναι ολα binned και για αυτα θα χρειαστει να πληρωσεις καμια καλη υλοποιηση αλλα λογικα και εδω μεγαλο ρολο δεν θα παιζει τo silicon lottery ειδικα στις αρχες της παραγωγης που ειναι τωρα; Μετα θα εχουν βγαλει και cherry picked στην ακρη αλλα τωρα αρχη με σχετικα χαμηλα yields δεν νομιζω οτι εχουν την πολυτελεια να το κανουν.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Εκατσα και είδα ένα σωρό βίντεο στο youtube εν αναμονή της κάρτας, από την οπτική μου πρόβλημα δεν βλέπω σημαντικό ουσιαστικά  και μετά την παραφιλολογία περισσότερο δείχνει να είναι ανύπαρκτο σχεδόν το oc headroom στο GA 102, παρά οτιδήποτε στο powerdelivery της κάρτας, η διαφορά μεταξύ polymer και ceramic smd caps οι πρώτοι αντέχουν μεγαλύτερο φορτίο, ενώ οι δεύτεροι κάνουν καλύτερη εξομάλυνση και φυσικά εδώ για να αντέξουν το φορτίο τοποθετούνται σε array παράλληλα,  τώρα αν είναι θέμα αρχιτεκτονικής, λιθογραφίας, ή κακής ποιότητας yelds λόγω rushed launch ή οτιδήποτε άλλο αυτό το γνωρίζουν φυσικά οι μηχανικοί της nvidia, και όχι ο κάθε ξερόλας youtuber ή συμμετέχων σε φόρουμ

Μπορώ να ανατρέξω δε στην pascal ROG Strix 1080, που είχα πάρει day one και δουλευε υποδειγματικά μέχρι 1935mhz στα 1937 κράσαρε στο desktop, το powerdelivery υποδειγματικό για σεμινάριο ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο GP 104 δεν μπορούσε απλά, παρόμοια κατάσταση με την gigabyte 1080Ti aorus extreme,  που κράσαρε out of the box και δούλευε σταθερά μόνο underclocked, εδώ μόνο όταν φλασαρήστικε το vbios από την απλή aorus δουλεψε σωστά, το GP 102 το συγκεκριμένο ήταν GTP....

Εχω την αίσθηση ότι σε λίγους μήνες απλά θα έχει ξεχαστεί το θέμα και απλά θα αναφέρεται όπως και το θέμα με τις micron gddr6 στο launch των turing, και απλά θα το αναφέρουν τα καθυστερημένα σε site τύπου wccft, επίσης αυτό με το ανύπαρκτο στοκ, είναι τουλάχιστον υπερβολικό, στις Turing είχα κάνει παραγγελία 15/9/2018 και παρέλαβα 2/10, ε τώρα έγινε η παραγγελία 17/9/2020, τότε μάλιστα το caseking ήταν η μόνη που έφερε αρχικά στοκ και είχα αλλάξει την παραγγελία μου σε σχέση με την msi που είχα αρχικά επιλέξει

03.jpg

Το θέμα είναι ότι κρασαρουν στοκ οχι οτι κρασαρουν αν δωσεις λιγο πανω στον πυρηνα. Η ιδια η evga βγηκε και ειπε οτι με 6 spcaps η καρτα δεν περναγε τα τεστ οπως και η colorful. Μια ασταθεια εχει πολλους παραγοντες οπ ς θερμομρασιες load κλπ.Εγω προσωπικα δεν γουσταρω να δώσω 800+ και να κάθομαι να κάνω underclocking. Η Nvidia θα έπρεπε να έχει βγει ήδη να πει πως και γιατί αλλά είναι άφαντη και αυτό μόνο καλό σημάδι δεν είναι. Οι youtubers καλά κάνουν και ασχολούνται με το θέμα εφόσον δεν έχουν κάποια επίσημη απάντηση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρασαρει στοκ την πας πίσω εννοείται.οποτε έτσι προτείνω όσοι έχουν να τρέξουν μόλις την πάρουν.αν έχουν σωστό psu και το υπόλοιπο σύστημα λειτουργούσε κανονικά πριν την κάρτα αν βγάλει αστάθεια τους την τρίβεις στη μούρη και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από αυτά που διαβάζω μπορεί το πρόβλημα να μην είναι ούτε στους πυκνωτές ούτε σε τίποτα από όλα αυτά, απλά το boost της nvidia να είναι πιο aggressive από ότι σηκώνει ο πυρήνας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν κρασαρει στοκ την πας πίσω εννοείται.οποτε έτσι προτείνω όσοι έχουν να τρέξουν μόλις την πάρουν.αν έχουν σωστό psu και το υπόλοιπο σύστημα λειτουργούσε κανονικά πριν την κάρτα αν βγάλει αστάθεια τους την τρίβεις στη μούρη και τέλος.

Για γύρνα μια msi πίσω. Η δήλωση της msi ξέρεις ποια ήταν? Θα φτιάξουμε το πρόβλημα με bios update μέχρι τότε χαλαρώστε και φάτε κεκακι.

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά από αυτά που διαβάζω μπορεί το πρόβλημα να μην είναι ούτε στους πυκνωτές ούτε σε τίποτα από όλα αυτά, απλά το boost της nvidia να είναι πιο aggressive από ότι σηκώνει ο πυρήνας. 

Και αυτο φαίνεται πολύ πιθανό, ίσως η Nvidia είχε παραπάνω προσδοκίες από τα chip τη summy

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα συμπεριφερεται μια χαρα στα "στοκ" ρολογια της , αλλωστε μπουσταρει αρκετα η TUF. Eτσι θεμα δεν εχω καταφερει να αναπαραγω.  Τουλαχιστον η δικια μου.. Για να δεις ομως πανω απο 2000 θελεις κανα 60-75MHz στον πυρηνα..

Θα τσεκαρω και max power draw να δω γιατι μεγαλος ανθρωπος ξεχναω. 😛

Το AB αναφερει οτι μπορεις να βαλεις μεχρι και 117% αλλα μαλλον fake ειναι μεχρι 110% περιπου περνει νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Η καρτα συμπεριφερεται μια χαρα στα "στοκ" ρολογια της , αλλωστε μπουσταρει αρκετα η TUF. Eτσι θεμα δεν εχω καταφερει να αναπαραγω.  Τουλαχιστον η δικια μου.. Για να δεις ομως πανω απο 2000 θελεις κανα 60-75MHz στον πυρηνα..

Θα τσεκαρω και max power draw να δω γιατι μεγαλος ανθρωπος ξεχναω. 😛

Το AB αναφερει οτι μπορεις να βαλεις μεχρι και 117% αλλα μαλλον fake ειναι μεχρι 110% περιπου περνει νομιζω.

Η oc tuf πόσο παραπάνω boost έχει από την δική σου ,έχεις ιδέα? Ρωτάω γιατί το πρόβλημα στις tuf έχει αναφερθεί στις oc version.

Περνά bios από oc  να κάνεις testing  😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η oc tuf πόσο παραπάνω boost έχει από την δική σου ,έχεις ιδέα? Ρωτάω γιατί το πρόβλημα στις tuf έχει αναφερθεί στις of version.

Περνά bios από oc  να κάνεις testing  😛

Ναι θα κατσω να φλασαρω τωρα το bios της TUF .. 😛 Τι θα ειναι η TUF ενα bios με slightly higher clock speeds? Σιγα τα ωα.. 

Ειναι και τοσοι πολλοι παραγοντες και τοσες λιγες οι καρτες που στατιστικα ασφαλη συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Εδω ο Derbauer εκανε vmod και νομιζω και shunt για power limit για να εχει "σταθερα" 2000

Οταν ένα προιόν όπως μια κάρτα γραφικών μια μητρική ένα λαπτοπ σχεδιάζονται και πάνω σε αυτά δουλεύουν μηχανικοί που σχεδιάζουν το power delivery, και κάνουν επιλογή των parts των back converters καθώς και των αριθμό τους σε κάθε rail, τους ic controlers, μετά τεστάρονται τα πρωτότυπα σε ανηχοικό θάλαμο για interfearence πριν καταλήξουν στο τελικό σχέδιο όπου για αυτό θα γραφτεί και το τελικό bios για να μπεί στην παραγωγή.

Τώρα εάν πας εσύ σαν πειρατής και τοποθετήσεις παράλληλα μια αντίσταση έτσι ώστε να την χαμηλώσεις επιτρέποντας να περάσουν μεγαλύτερα φορτία "κοροιδεύοντας" έτσι τον ic controller πραγματικά το τι ζημιά κάνεις στην πλακέτα σου δεν το ξέρεις και πόσο έχεις μειώσει την διάρκεια της ωφέλιμης ζωής της, δεν μιλώ καν για την απώλεια της εγγύησης που απο την στιγμ΄γ που κολλήσεις ξεκολλήσεις κάτι επάνω στο pcb, είναι δεδομένη και δεν υπάρχει τρόπος να μην φανεί, εννοώ ότι η λειτουργία του powerdelivery out of spec είναι μια low tech μαιμουδιά που είναι χρήσιμη αν ξέρεις τι κάνεις π,χ, να σπάσεις ένα ρεκόρ στο 3d mark, χρήση όπως ένα dragster ΑΛΛΑ ακατάλληλη για daily run από έναν οποιοδήποτε χρήστη.....

Φυσικά και εντυπωσιάζει μόνο άσχετους που βλέπυν ένα pcb και δεν έχουν ιδέα τι είναι τι, και απαντώ και προκαταβολικά επειδή 9 στους 10 θα ρωτήσουν

-Ναι αλλά αν οι θερμοκρασίες είναι οκ και ψύχονται και ta back converters?????

ΔΕΝ έχει ιδιαίτερη σημασία και χαμηλές να είναι οι θερμοκρασίες από την στιγμή που έχουμε χαμηλώσει την αντίσταση επιτρέποντας στο gpu να τραβήξει πολλά παραπάνω ampere από αυτά για τα οποία σχεδιάστηκε, να μην το κάνω πιο σύνθετο, μπορεί π.χ. να τραβάει Χ ampere την στιγμή που νομίζει (με την μαιμουδία γυφτοmod που κάναμε) ότι τραβάει Υ ampere,  άρα το precaution δεν θα προστατέψει την κάρτα στο τάδε load και τηγανίτα ένα mosfet.......

Δεν θα κάτσει κανένας der8auer, gamernexus, jay (σιγά μην μπορεί) να σας δείξει την ίδια μονταρισμένη κάρτα σε νορμάλ daily gaming σε 6 μήνες ή 1 χρόνο....ο νοών νοείτω 

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Δεν θα κάτσει κανένας der8auer, gamernexus, jay (σιγά μην μπορεί) να σας δείξει την ίδια μονταρισμένη κάρτα σε νορμάλ daily gaming σε 6 μήνες ή 1 χρόνο....ο νοών νοείτω 

αυτό να έλεγες μόνο φτάνει. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το θέμα είναι ότι κρασαρουν στοκ οχι οτι κρασαρουν αν δωσεις λιγο πανω στον πυρηνα

Σε εμένα αυτό γινόταν στην Aorus GTX 1080Ti extreme όπου δεν δούλευε φρίζαρε  σε δευτερόλεπτα με τα στοκ ρολόγια που υποτίθεται ;oτι υποστήριζε out of the box  και μάλιστα η igigabyte ζητούσε και 100€ παραπάνω σε σχέση με την απλή aorus, φυσικά δεν αρνήθηκαν το RMA, αλλά προτίμησα να περάσω το bios της απλής σε σχέση με το να περιμένω χωρίς κάρτα και μάλιστα ήταν σταθερότατη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα και τον 9900 κ π είχα,ακύρωσα κ τη 3080 π είχα παραγγείλει από Γερμανία.Θα περιμένω Ρύζια,amd,και μέχρι τότε ελπίζω να έχουν διορθωθεί διαθεσιμότητες,τιμές,προβλήματα κτλ.Κατα το Νοέμβρη το κόβω να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.Το μόνο σίγουρο είναι ότι σκέφτομαι πολυ σοβαρά έναν 5900,αν έιναι καλύτεροσ του 9900 βέβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πάντως πως δε μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να περάσεις bios σε ένα προϊόν που αγόρασες για να δουλέψει σωστά.μονο αν επιθυμεις εσύ για να σου δώσει το κάτι παραπάνω 

1 λεπτό πριν, Matrix7 είπε

Εγώ έδωσα και τον 9900 κ π είχα,ακύρωσα κ τη 3080 π είχα παραγγείλει από Γερμανία.Θα περιμένω Ρύζια,amd,και μέχρι τότε ελπίζω να έχουν διορθωθεί διαθεσιμότητες,τιμές,προβλήματα κτλ.Κατα το Νοέμβρη το κόβω να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.Το μόνο σίγουρο είναι ότι σκέφτομαι πολυ σοβαρά έναν 5900,αν έιναι καλύτεροσ του 9900 βέβαια

Δικός μου είσαι εσύ...τα ίδια έκανα κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Matrix7 είπε

Εγώ έδωσα και τον 9900 κ π είχα,ακύρωσα κ τη 3080 π είχα παραγγείλει από Γερμανία.Θα περιμένω Ρύζια,amd,και μέχρι τότε ελπίζω να έχουν διορθωθεί διαθεσιμότητες,τιμές,προβλήματα κτλ.Κατα το Νοέμβρη το κόβω να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.Το μόνο σίγουρο είναι ότι σκέφτομαι πολυ σοβαρά έναν 5900,αν έιναι καλύτεροσ του 9900 βέβαια

5900 τι είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...