Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Έχω την εντύπωση πάντως πως δε μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να περάσεις bios σε ένα προϊόν που αγόρασες για να δουλέψει σωστά.μονο αν επιθυμεις εσύ για να σου δώσει το κάτι παραπάνω 

Αυτό είναι αυτονόητο εάν ένα προιόν πωλείται με Χ χαρακτηριστικά και δεν ανταποκρίνονται αυτά στην πραγματικότητα η αντικατάσταση είναι υποχρεωτική και προβλεπόμενη φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Σε εμένα αυτό γινόταν στην Aorus GTX 1080Ti extreme όπου δεν δούλευε φρίζαρε  σε δευτερόλεπτα με τα στοκ ρολόγια που υποτίθεται ;oτι υποστήριζε out of the box  και μάλιστα η igigabyte ζητούσε και 100€ παραπάνω σε σχέση με την απλή aorus, φυσικά δεν αρνήθηκαν το RMA, αλλά προτίμησα να περάσω το bios της απλής σε σχέση με το να περιμένω χωρίς κάρτα και μάλιστα ήταν σταθερότατη

Και μένα τα ίδια η aorus extreme, μέχρι που την έβαλα σε νερό και boostari κανονικά στα 2000+. 

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

5900 τι είναι? 

Ryzen 9

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αυτό είναι αυτονόητο εάν ένα προιόν πωλείται με Χ χαρακτηριστικά και δεν ανταποκρίνονται αυτά στην πραγματικότητα η αντικατάσταση είναι υποχρεωτική και προβλεπόμενη φυσικά

Στην συγκεκριμένη περίπτωση των 3xxx το αναγραφόμενο boost ειναι πολυ πιο κάτω οπότε είναι καλυμμένοι, θα βγει ένα νέο bios που δεν θα αφήνει τις κάρτες να ανεβαίνουν πάνω από τα 1950-2000 mhz και τέλος. Αν τελικά είναι μόνο αυτό το θέμα και δεν παίζουν και αλλα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

5900 τι είναι? 

5900χ,4900χ,όπως τον πούνε τεσπα.Ο διάδοχος του 3900χ

 

5 λεπτά πριν, billeiros είπε

Έχω την εντύπωση πάντως πως δε μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να περάσεις bios σε ένα προϊόν που αγόρασες για να δουλέψει σωστά.μονο αν επιθυμεις εσύ για να σου δώσει το κάτι παραπάνω 

Δικός μου είσαι εσύ...τα ίδια έκανα κι εγω

Τουλάχιστον έχω προνοήσει,έχω ένα δεύτερο σύστημα με 3600 και 1070ti και μια 27g2u για τέτοιες περιπτώσεις,οπότε χαλαρώνω κ περιμένω.Μη φάμε κ καμιά φόλα με 3080 προβληματική,ή βγάλει η amd τίποτα super κ τρέχουμε να πουλάμε κ να αγοράζουμε πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

5900χ,4900χ,όπως τον πούνε τεσπα.Ο διάδοχος του 3900χ

Τουλάχιστον έχω προνοήσει,έχω ένα δεύτερο σύστημα με 3600 και 1070ti και μια 27g2u για τέτοιες περιπτώσεις,οπότε χαλαρώνω κ περιμένω.Μη φάμε κ καμιά φόλα με 3080 προβληματική,ή βγάλει η amd τίποτα super κ τρέχουμε να πουλάμε κ να αγοράζουμε πάλι

Παρομοίως...μαζί πορευομαστε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα όπως ανέφερα πιο πίσω παρόμοια κατάσταση και επειδή ήρθα σε επαφή ήταν λόγος RMA no questiona asked από την μεριά τους

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να τροποποιήσεις αυτό που πλήρωσες έτσι ώστε να δουλεύει σταθερά αλλά σε χαμηλότερη απόδοση και 1% να χάνεις σημαίνει οτι έχεις στα χέρια σου κάτι διαφορατικό από αυτό που πλήρωσες και να αφήσουμε τα νομίσματα και τα μου φαίνεται, ορίστε ξεκάθαρα

Υποχρεώσεις μετά την πώληση/ ελαττωματικά προϊόντα

Αν το προϊόν που πωλήσατε αποδειχτεί ελαττωματικό, ή αν δεν ανταποκρίνεται στη διαφημιζόμενη εμφάνιση ή λειτουργία, και εφόσον εξακολουθεί να ισχύει η νόμιμη εγγύηση, έχετε εσείς την ευθύνη. Σε ορισμένες χώρες, αυτό μπορεί να ισχύει και για τον κατασκευαστή ή τον εισαγωγέα.

https://europa.eu/youreurope/business/dealing-with-customers/consumer-contracts-guarantees/consumer-guarantees/index_el.htm

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καιρό η Samsung θα βελτιώσει την custom σιλικόνη που της δίνει..

H Νvidia με τον καιρό μέσω drivers θα μαζέψει τον καινούργιο boost αλγόριθμο, που προφανώς λόγω βιασύνης δε νομίζω ότι έχει κάνει κανένα ουσιαστικό validation στα boost που δίνει, και δεν θα ανοίξει ρουθούνι.

Απλά οι κάρτες είναι maxed out και βγήκαν βιαστικά για να προλάβουν το enthusiast κοινό.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι αν έβγαζαν την 3080 με 250tdp και είχε 15% πάνω από 2080ti πάλι όλοι θα αγόραζαν λόγω τιμής, νομίζω ότι αυτή η αστεία εικόνα της κάρα maxed out σιλικόνης που βλέπουμε έχει να κάνει με τον αναμενόμενο ανταγωνισμό. Θα δείξει όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

|Για να μην γίνεται παρανόηση έχει βρεθεί και ********** που έβριζε την intel γιατί δεν δίνει εγγύηση οτι θα δουλέψουν τα xmp 3ων κατασκευαστών ram modules, δηλαδή ζητουσε ναι στα σοβαρά η intel να σου δίνει εγγύηση ότι το cpu και ο imc του απο 2666mhz θα δουλέψει σταθερά με μνήμες 4000mhz και αν δεν μπορέσει να σου κάνει RMA to cpu.......

Kαι με το καλό να έπιανες συζήτηση η κατακλείδα ήταν, -Δε ξέρω τι μου λες εσύ εγώ τις vengeance τις πλήρωσα τοσο και στα ********μου.....

Η όπως κάποιοι ρωτούν πόσα να δώσω για ένα λαπτοπ για να μην χαλάσει.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν γνώσει του ότι κατά πάσα πιθανότητα πετάω πατάτα, αλλά από τη λίγη φυσική που ξέρω, ηλεκτρόνια υψηλής ενέργειας (Volt) σε αρχιτεκτονικές μικρότερες ή ίσες των 5nm "κβαντοσηρραγώνουν" (ελλείψει καλύτερου όρου) και τότε έχεις computing errors. Οπότε προκύπτει ο εξής συλλογισμός: μήπως λόγω κακού voltage regulation κάποιες τάσεις που επιδρούν στα 8nm του die είναι πολύ μεγάλες για αυτό το μέγεθος και στις περιπτώσεις που η συχνότητα του ρεύματος (στην προκειμένη 2GHz +) είναι μεγάλη έχεις αυξημένη πιθανότητα για quantum tunnels τα οποία σου σπάνε το σύστημα; Δεδομένου του ότι σε αυτή την κλίμακα, τα 5nm<<<<<8nm αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο να είναι πολλά τα ηλεκτρόνια που θα βρεθούν από ένα δίαυλο σε ένα άλλο, απλά να είναι αρκετά για να υπάρξει error. 








image.png.f60e1b3861cdb42f7741bf8e3fcae93d.png

 

Επεξ/σία από Themistokles
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iazriel είπε

Μόνο ο @BabisTs καλπάζει πάνω από τα 2GHz χωρίς θέμα :D

Πέρα από την πλάκα, αν δεν φταίνε μόνο τα caps, ελπίζω το θέμα να μην είναι περαιτέρω hardware και να λύνεται μέσω bios ή drivers...

Για μένα είναι πολύ aggresive το boost της nvidia.....και απλά κάποιοι πυρήνες δεν δέχονται τα αρκετά επαναλαμβανόμενα spikes πάνω από τα 2000 mhz κάτω από κάποιο συγκεκριμένο φορτίο όχι πάντα....τώρα αν κάποια κάρτα έχει θέμα από το εργοστάσιο σε stock ρυθμίσεις,τότε πακέτο και πίσω......φυσιολογικά όσο περνάει ο καιρός και βελτιώνεται το silicon θα φτιάχνει η κατάσταση ή απλά δεν κάνεις oc  να μην ξεπερνάει τα 2000mhz........δεν πάει να πει πως όλες οι 3080/3090 τα έχουν στανταράκι τα 2000+.....απλά είχαμε συνηθίσει σε turing εποχές......

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Για μένα είναι πολύ aggresive το boost της nvidia.....και απλά κάποιοι πυρήνες δεν δέχονται τα αρκετά επαναλαμβανόμενα spikes πάνω από τα 2000 mhz κάτω από κάποιο συγκεκριμένο φορτίο όχι πάντα....τώρα αν κάποια κάρτα έχει θέμα από το εργοστάσιο σε stock ρυθμίσεις,τότε πακέτο και πίσω......φυσιολογικά όσο περνάει ο καιρός και βελτιώνεται το silicon θα φτιάχνει η κατάσταση ή απλά δεν κάνεις oc  να μην ξεπερνάει τα 2000mhz........δεν πάει να πει πως όλες οι 3080/3090 τα έχουν στανταράκι τα 2000+.....απλά είχαμε συνηθίσει σε turing εποχές......

Μπάμπη πόσο avg core είχες σε κεινο το δυνατό σκορ ultra?

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...