Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, narta είπε

Δηλαδη ρε Γιάννη, τα προηγουμενα χρονια μας ενοιαζε το perf/watt επειδη ηταν metric του ποσο αποδοτικη ειναι η αρχιτεκτονικη (καραμελα που πιπιλιζε ολος ο κοσμος με τους βεγγους-θερμιτη) και ξαφνικα τι μας νοιαζει αφου αποδιδει; @@ αποδιδει. Δινει 40% περισσοτερη αποδοση με 30% περισσοτερη καταναλωση σε μικροτερη λιθογραφια. Fail ειναι αυτο οπως και να το δεις

E ναι μαζί σου, αυτό λέω και εγώ ότι είναι fail (το είπα κιόλας παραπάνω). Αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο εμάς που το ψάχνουμε παραπάνω. Ένας που απλά θα κουμπώσει την κάρτα, το 90% του κόσμου δηλαδή, που ούτε μπαίνει στα forums, ούτε βλέπει GN, ούτε έχει ανοιχτό afterburner/hwinfo64 για να βλέπει καταναλώσεις, ούτε κάνει OC, ούτε καν fan curve πολύς κόσμος, ούτε θα πάρει γραμμή για τα φόλες samsung, ούτε παίζει να είχε crashes αφού stock καμία δεν παίζει να πηγαίνει πάνω από 2000MHz, εξαιρουμένης της Strix η οποία έτσι και αλλιώς τώρα βγαίνει που έχει βγει ο σωστός driver. Οι Βέγγοι όμως ήταν αλλιώς, ο απλός καταναλωτής τους άκουγε να κάνουν σαν αεροπλάνα και έβλεπε την απόδοση να πέφτει λόγω throttling. Άντε πες του τώρα αυτού να κάνει undervolt, καλά κρασιά. Δεν υπερασπίζομαι καμία εταιρεία, το έχω πει άλλωστε ότι θα πάω σε AMD (Ryzen CPU έχω, δεν έχω θέμα με την AMD) αν έχει καλύτερη πρόταση στα χρήματα που ψωνίζω (300-400) και οι drivers είναι αποδεδειγμένα σωστοί. Αυτό που δεν μπορώ είναι οι υπερβολές και οι ανακρίβειες (το ανακρίβειες δεν πάει στο ότι τα Samsung από τεχνολογικής άποψης είναι fail και κατά πως φαίνεται υποδεέστερα των TSMC). Αυτή τη στιγμή που φτιάχτηκαν τα όποια crashes μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις κάρτα που είναι 60% καλύτερη από την 2080 και έχει +2GB vram. Μια χαρά value είναι η 3080 αν την βρεις σε κανονική τιμή. Περιμένουμε και την απάντηση της AMD..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, narta είπε

Δηλαδη ρε Γιάννη, τα προηγουμενα χρονια μας ενοιαζε το perf/watt επειδη ηταν metric του ποσο αποδοτικη ειναι η αρχιτεκτονικη (καραμελα που πιπιλιζε ολος ο κοσμος με τους βεγγους-θερμιτη) και ξαφνικα τι μας νοιαζει αφου αποδιδει; @@ αποδιδει. Δινει 40% περισσοτερη αποδοση με 30% περισσοτερη καταναλωση σε μικροτερη λιθογραφια. Fail ειναι αυτο οπως και να το δεις

Η κατανάλωση έχει σημασία μεταξύ 2 προϊόντων με ίδια απόδοση. Εμένα γενικά με ενδιαφέρει η κατανάλωση, απλά δεν ξέρω αν η 3080 έχει υψηλή γιατί δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε επιδόσεις για να συγκρίνω. Όταν και αν η amd βγάλει κάρτα αντίστοιχων επιδόσεων με λιγότερη κατανάλωση τότε οκ, θα πω fail η ampere. Μέχρι τότε τι fail να πω, δεν γνωρίζω τα όρια της σιλικόνης. Μπορεί να είναι και τεχνολογικό θαύμα ξέρω γω. 

Οι βεγγοι που λες ήρθαν 1 χρόνο μετά, με σκατα τιμές, χλιαρή απόδοση και υψηλή κατανάλωση. Άμα οι βεγγοι ήταν πάνω από 1080ti (σήμερα είναι λόγω drivers😋) άβαβα θα κάναμε όλοι την κατανάλωση. Το θέμα είναι ότι δεν είχε επιδόσεις σε σχέση με την κατανάλωση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους
Επειδή χτίζω νέο pc και εχω αποφασίσει για την αγορά της 3080, έκατσα και διάβασα και καθημερινά διαβάζω ότι νεότερο γράφετε σε αυτό το θέμα εδώ και βδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι ως απλός καταναλωτής/χρήστης η ορολογία μου είναι άγνωστη και προσπαθώ να καταλάβω όσο περισσότερα μπορώ. Αυτην την στιγμή που γράφω θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν τελικά θεωρείτε σωστό ή όχι να κάνω την παραγγελία της κάρτας που με ενδιαφέρει [Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 10G] ή αν κατά την γνώμη σας θα πρέπει να περιμένω. Δεν βιάζομαι να αγοράσω, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως κάτι θα αλλάξει με τα προβλήματα που αυτην την περίοδο αντιμετωπίζει η 3080. Αν διαφαίνεται αλλαγή να περιμένω, αλλά αν η λύση που διαθέτει η nvidia είναι [και θα είναι] το update των drivers, τότε να υποθέσω ότι και τον Νοέμβριο ή ίδια συνταγή θα υπάρχει για να λύνει το πρόβλημα. Δεν ξέρω λοιπόν αν το να παραγγείλω τώρα είναι το ίδιο με το να παραγγείλω σε δύο μήνες. Θα παρακαλούσα για την αποψή σας, μετράει πολύ! Επιεικώς επίσης θα ζητήσω τις απόψεις σας για ολο το configuration του pc και υπόσχομαι να στείλω φωτό και απο το rig που παράλληλα χτίζω. Σας ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Για την κατανάλωση το λέει όχι για τα temps

ΤU 102 18.7 billon transistors

GA 102 28.3 billion transistors

Aν απλά κάναμε ένα die shrink το TU 102 από 12nm σε 8nm, θα είχες και μικρότερη κατανάλωση και καλύτερα thermals ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Imola είπε

Καλημέρα σε όλους
Επειδή χτίζω νέο pc και εχω αποφασίσει για την αγορά της 3080, έκατσα και διάβασα και καθημερινά διαβάζω ότι νεότερο γράφετε σε αυτό το θέμα εδώ και βδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι ως απλός καταναλωτής/χρήστης η ορολογία μου είναι άγνωστη και προσπαθώ να καταλάβω όσο περισσότερα μπορώ. Αυτην την στιγμή που γράφω θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν τελικά θεωρείτε σωστό ή όχι να κάνω την παραγγελία της κάρτας που με ενδιαφέρει [Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 10G] ή αν κατά την γνώμη σας θα πρέπει να περιμένω. Δεν βιάζομαι να αγοράσω, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως κάτι θα αλλάξει με τα προβλήματα που αυτην την περίοδο αντιμετωπίζει η 3080. Αν διαφαίνεται αλλαγή να περιμένω, αλλά αν η λύση που διαθέτει η nvidia είναι [και θα είναι] το update των drivers, τότε να υποθέσω ότι και τον Νοέμβριο ή ίδια συνταγή θα υπάρχει για να λύνει το πρόβλημα. Δεν ξέρω λοιπόν αν το να παραγγείλω τώρα είναι το ίδιο με το να παραγγείλω σε δύο μήνες. Θα παρακαλούσα για την αποψή σας, μετράει πολύ! Επιεικώς επίσης θα ζητήσω τις απόψεις σας για ολο το configuration του pc και υπόσχομαι να στείλω φωτό και απο το rig που παράλληλα χτίζω. Σας ευχαριστώ παιδιά!

Να περιμένεις ΑΝΑΜΦΙΣΒΉΤΗΤΑ να βγάλουν σε κάνα μήνα και οι άλλοι, να δεις τι παίζει, να πέσουν οι τιμές μόλις αυξηθεί η διαθεσιμότητα κλπ.

Είναι η χειρότερη περίοδος να αγοράσεις κάρτα γραφικών.

ΜΟΝΟ αν καίγεσαι για θέματα δουλειάς δικαιολογείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Imola είπε

Επιεικώς επίσης θα ζητήσω τις απόψεις σας για ολο το configuration του pc και υπόσχομαι να στείλω φωτό και απο το rig που παράλληλα χτίζω. Σας ευχαριστώ παιδιά!

https://www.insomnia.gr/forums/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Coppermine είπε

ΤU 102 18.7 billon transistors

GA 102 28.3 billion transistors

Aν απλά κάναμε ένα die shrink το TU 102 από 12nm σε 8nm, θα είχες και μικρότερη κατανάλωση και καλύτερα thermals ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Εμένα προσωπικά η κατανάλωση της  3080 δεν με ενοχλεί τόσο, εξήγηση έκανα στο Γιάννη για να καταλάβει τι του είπε ο narta  ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οταν φτιαχνουνμε high end συστηματα δε νομιζω οτι θα πρεπει να μας νοιαζει τοσο η καταναλωση γιατι στανταρ θα εχουμε βαλει ενα καλο και ακριβο τροφοδοτικο.

Τα temps ειναι πιο σημαντικα νομιζω. Βεβαια θερμοκρασιες και καταναλωση συνηθως εχουν σχεση μεταξυ τους.

26 λεπτά πριν, Imola είπε

Καλημέρα σε όλους
Επειδή χτίζω νέο pc και εχω αποφασίσει για την αγορά της 3080, έκατσα και διάβασα και καθημερινά διαβάζω ότι νεότερο γράφετε σε αυτό το θέμα εδώ και βδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι ως απλός καταναλωτής/χρήστης η ορολογία μου είναι άγνωστη και προσπαθώ να καταλάβω όσο περισσότερα μπορώ. Αυτην την στιγμή που γράφω θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν τελικά θεωρείτε σωστό ή όχι να κάνω την παραγγελία της κάρτας που με ενδιαφέρει [Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 10G] ή αν κατά την γνώμη σας θα πρέπει να περιμένω. Δεν βιάζομαι να αγοράσω, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως κάτι θα αλλάξει με τα προβλήματα που αυτην την περίοδο αντιμετωπίζει η 3080. Αν διαφαίνεται αλλαγή να περιμένω, αλλά αν η λύση που διαθέτει η nvidia είναι [και θα είναι] το update των drivers, τότε να υποθέσω ότι και τον Νοέμβριο ή ίδια συνταγή θα υπάρχει για να λύνει το πρόβλημα. Δεν ξέρω λοιπόν αν το να παραγγείλω τώρα είναι το ίδιο με το να παραγγείλω σε δύο μήνες. Θα παρακαλούσα για την αποψή σας, μετράει πολύ! Επιεικώς επίσης θα ζητήσω τις απόψεις σας για ολο το configuration του pc και υπόσχομαι να στείλω φωτό και απο το rig που παράλληλα χτίζω. Σας ευχαριστώ παιδιά!

Περιμενε και τις προτασεις της AMD και μετα αποφασισε Man! Εφοσον δε βιαζεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, narta said:

Το ποιος πιανεται απο καπου για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα ειναι ηλιου φαεινότερον. Αν θεωρεις οτι τα προβληματα διαθεσιμοτητας και αρχικης αποδοσης μαζι με τον fail πυρηνα της Samsung ειναι χολη τοτε ελπιζω να σου κοβουν μεροκαματο γιατι αλλιως παιζει θεματακι

Προσφέρεις ψυχαγωγία πάντως.......

-Η διαθεσιμότητα είναι μικρή σε μία χρονία 2020 που έχει επηρεαστεί όλο το σύμπαν ελέω covid, και φυσικά η ζήτηση είναι τεράστια σε σχέση με την αντίστοιχη που υπήρχε στις Τuring, βλέπεις όλος ο κόσμος αντέδρασε θετικά στο 699 msrp, σε αντίθεση με το wait for rdna2 όπου προτείνουν οι γέροντες στο Insomnia, EAN η RTX 3080 είχε msrp 999$ ή είχε πυρήνα GA 104 με απόδοση 10% πάνω από την 2080Τi τότε μια χαρά θα έβρισκες κάρτες

-Fail είναι ο πυρήνας της nvidia σε λιθογραφία 8nm Samsung, επειδή το GA 102-300 αποδίδει 50% περισσότερο από το ΤU 102 LLOOOOLLLLL, σε ενόχλησαν τα thermals και η κατανάλωση....

ΤU 102 18.7 billon transistors

GA 102 28.3 billion transistors

Α και για το αν μου κόβουν μισθό μην ανησυχείς έχω δική μου εργασία και δεν εξαρτώμαι απο κανένα τρίτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον για θέματα hardware παρακολουθώ και εμπιστεύομαι μονάχα τον Gamers Nexus. Νομίζω ότι και στο συγκεκριμένο θέμα το χειρίστηκε πιο ψύχραιμα και ώριμα από τους υπόλοιπους, χωρίς να σπεύσει να κράξει ή να σπαμάρει clickbait videos πριν ξεκαθαριστεί το όποιο πρόβλημα.

H unboxed αν και τους έβλεπα παλιότερα πλέον δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου. Κράζουν nvidia απλά και μόνο για να κράξουν, για το θέμα της MSI με τους εκβιασμούς στους reviewers δεν είπανε κουβέντα γιατί έχουν γερούς δεσμούς με την εταιρεία, ενώ ο Gamers Nexus τους ξεμπρόστιασε τελείως...

Σε γενικές γραμμές όμως, θεωρώ ότι ζητήματα όπως αυτό που προέκυψε αποκαλύπτονται μόνο μέσα από τις εμπειρίες των χρηστών και όχι από τους reviewers/youtubers που είτε δεν τα εντοπίζουν καν, είτε τα κάνουν γαργάρα. Είτε από δική τους αβλεψία/σκοπιμότητα για να μην βλάψουν την εικόνα των εταιρειών με τις οποίες συνεργάζονται, είτε γιατί οι εταιρείες τους στέλνουν επίτηδες πιο ποιοτικά κομμάτια/τσιπάκια.

Ο κόσμος είχε ψοφήσει στα θέματα με τους drivers στην 5700xt και οι HWunboxed λέγανε εμείς σε τότες κάρτες δεν έχουμε δει το παραμικρό πρόβλημα... :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ένα τελευταίο θα πω και θα το αφήσω το θέμα με τα crash. Αν δεν έπαιζε θέμα με το configuration των πυκνωτών οι εταιρίες δεν θα έτρεχαν να το αλλάξουν , δεν θέλει πολύ μυαλό  ;)

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το υπογραμμισμένο τα λέει όλα για το OC στις Ampere. Για κάνα 3DMark καλό είναι, σε gaming όμως τα gains είναι τόσο μικρά που δεν αξίζει να μπεις στο κόπο. Τουλάχιστον στις Turing έφτανες διψήφιο ποσοστό με καλό κομμάτι.

Ετσι ειναι.Μονο σε μετροπρογραμματα θα φανει διαφορα που πας για καλυτερα σκορ και να ξεζουμισεις οσο μπορεις το mem bandwidth και το scaling του πυρηνα πλεον.. Σε πιο cpu limited αναλυσεις να πιασεις και κατι παραπανω αλλα μεχρι εκει.

Να πω μοναχα πως οι YTers κανουν την δουλεια τους, ειναι η δομη πλεον των internet media στο συνολο τους τετοια..  Δηλαδη να ανεβαζουν οσα περισσοτερα ανουσια βιντεακια μπορουν με θεμα της πλακας που 10 λεπτα λενε βλακειες για να μιλησουν επι της ουσιας ενα λεπτο και να τους πιασει ο αλγοριθμος της google , να βαζουν αμφιλεγομενους και πιασαρικους τιτλους για να σκοτωνεται ο κοσμος απο κατω και να τραβαει την προσοχη τους ειτε θετικα ειτε αρνητικα. Το εισοδημα απο εκει ερχεται.. Views/likes/shares/subscriptions παντου yt,facebook,hardware sites,twitter και σε γενικοτερο πλανο και οι ειδησεις πλεον μεσω internet λειτουργουν ετσι..

Οποτε ας μαθουμε να φιλτραρουμε τι ειναι σημαντικο σε ενα κυκεωνα ειδησεων καθημερινα και ας μην φερνουμε την καταστροφη με το παραμικρο χωρις να διασταυρωνουμε ή εστω να περιμενουμε να ακουσουμε ολες τις αποψεις και κυριως αυτων που η αποψη τους εχει ιδιαιτερη βαρυτητα και γνωριζουν τα θεματα καλυτερα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά είναι η σειρά σε απόδοση...εγώ απλά θα ήθελα λίγο παραπάνω γενικά σε raster όλες τους ....αλλά ελέω sammy ...it's ok....οι κάρτες να βγούν σε διαθεσιμότητα και όλα οκ από εκεί και πέρα....τώρα περι καταναλώσεις είναι αστείο να μιλάμε για αυτήν την κατηγορία.....2080ti έπαιζαν στα 300-330+ watt όλες τους .....τώρα παίζουν στην πλειοψηφία τους οι  3080/3090 στα 320-400w όλες τους πλήν της strix 3090 που έχει 390-480watt bios και υποθέτω και καμία 3090 ftw3 κάπου εκεί κοντά.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

E καλά 40 watt παραπάνω από 2080Ti. Τι μας νοιάζει η κατανάλωση αν οι θερμοκρασίες είναι in-check; Σάμπως για mining θα την έχεις; Ναι αν το δούμε από τεχνολογικής άποψης τα Samsung 8nm είναι ολίγον φόλες αλλά αυτό δεν απασχολεί το 95% του κόσμου που τις αγοράζει, παρά μόνο εμάς που το ψάχνουμε παραπάνω λόγω τεχνολογικού ενδιαφέροντος. Εδώ αν ρωτήσεις τον μέσο αγοραστή κάρτας τι είναι τα nm το 80% θα σου πει ότι δεν ξέρει και το 20% ότι είναι το μέγεθος του transistor, λες και τα transistors είναι μονοδιάστατα ξέρω 'γω..

 

90W παραπάνω.

Power.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tommy^ είπε

Παιδια οταν φτιαχνουνμε high end συστηματα δε νομιζω οτι θα πρεπει να μας νοιαζει τοσο η καταναλωση γιατι στανταρ θα εχουμε βαλει ενα καλο και ακριβο τροφοδοτικο...

Και τον πλανήτη τον έχουμε γραμμένο ε? Εντάξει, και εγώ boomer είμαι αλλά δεν είμαι τόσο σκληρός. 🤣

Πέρα απο την (περίπου) πλάκα, όταν έχουμε μείωση στο perf/watt είναι fail σε πολλά επίπεδα. Πρώτα απ ολα τεχνολογικά. Μια χαρά είναι οι κάρτες και καλή είναι και η τιμή, ειδικά αν πέσει σε λίγο καιρό. Δεν αλλάζει κάτι με αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...