Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Nick77 είπε

Εγώ πλέον για θέματα hardware παρακολουθώ και εμπιστεύομαι μονάχα τον Gamers Nexus. Νομίζω ότι και στο συγκεκριμένο θέμα το χειρίστηκε πιο ψύχραιμα και ώριμα από τους υπόλοιπους, χωρίς να σπεύσει να κράξει ή να σπαμάρει clickbait videos πριν ξεκαθαριστεί το όποιο πρόβλημα.

H unboxed αν και τους έβλεπα παλιότερα πλέον δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου. Κράζουν nvidia απλά και μόνο για να κράξουν, για το θέμα της MSI με τους εκβιασμούς στους reviewers δεν είπανε κουβέντα γιατί έχουν γερούς δεσμούς με την εταιρεία, ενώ ο Gamers Nexus τους ξεμπρόστιασε τελείως...

Σε γενικές γραμμές όμως, θεωρώ ότι ζητήματα όπως αυτό που προέκυψε αποκαλύπτονται μόνο μέσα από τις εμπειρίες των χρηστών και όχι από τους reviewers/youtubers που είτε δεν τα εντοπίζουν καν, είτε τα κάνουν γαργάρα. Είτε από δική τους αβλεψία/σκοπιμότητα για να μην βλάψουν την εικόνα των εταιρειών με τις οποίες συνεργάζονται, είτε γιατί οι εταιρείες τους στέλνουν επίτηδες πιο ποιοτικά κομμάτια/τσιπάκια.

Ο κόσμος είχε ψοφήσει στα θέματα με τους drivers στην 5700xt και οι HWunboxed λέγανε εμείς σε τότες κάρτες δεν έχουμε δει το παραμικρό πρόβλημα... :P

Νομίζω ότι αποδείχτηκε πρόβλημα φτηνών υλοποιήσεων απο εταιρείες όπως η powercolor αλλα και ASUS με τις χαλαρωμένες βίδες, οπότε δεν πάταγε καλά η ψύκτρα στην gpu.

Μια χαρά αξιόπιστους τους βρίσκω τους HW unboxed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nick77 είπε

Εγώ πλέον για θέματα hardware παρακολουθώ και εμπιστεύομαι μονάχα τον Gamers Nexus. Νομίζω ότι και στο συγκεκριμένο θέμα το χειρίστηκε πιο ψύχραιμα και ώριμα από τους υπόλοιπους, χωρίς να σπεύσει να κράξει ή να σπαμάρει clickbait videos πριν ξεκαθαριστεί το όποιο πρόβλημα.

H unboxed αν και τους έβλεπα παλιότερα πλέον δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου. Κράζουν nvidia απλά και μόνο για να κράξουν, για το θέμα της MSI με τους εκβιασμούς στους reviewers δεν είπανε κουβέντα γιατί έχουν γερούς δεσμούς με την εταιρεία, ενώ ο Gamers Nexus τους ξεμπρόστιασε τελείως...

Σε γενικές γραμμές όμως, θεωρώ ότι ζητήματα όπως αυτό που προέκυψε αποκαλύπτονται μόνο μέσα από τις εμπειρίες των χρηστών και όχι από τους reviewers/youtubers που είτε δεν τα εντοπίζουν καν, είτε τα κάνουν γαργάρα. Είτε από δική τους αβλεψία/σκοπιμότητα για να μην βλάψουν την εικόνα των εταιρειών με τις οποίες συνεργάζονται, είτε γιατί οι εταιρείες τους στέλνουν επίτηδες πιο ποιοτικά κομμάτια/τσιπάκια.

Ο κόσμος είχε ψοφήσει στα θέματα με τους drivers στην 5700xt και οι HWunboxed λέγανε εμείς σε τότες κάρτες δεν έχουμε δει το παραμικρό πρόβλημα... :P

Έχουν κάνει ολόκληρο βίντεο οι hardware unboxed για το ζήτημα με τους drivers και μάλιστα μέχρι να λυθούν δεν πρότειναν amd κάρτες . Αλλά επειδή αυτοί δεν είχαν θέμα με τις δικές τους έπρεπε να πούνε ψέμματα ότι έχουν , got it . 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Πέρα απο την (περίπου) πλάκα, όταν έχουμε μείωση στο perf/watt είναι fail σε πολλά επίπεδα. Πρώτα απ ολα τεχνολογικά. Μια χαρά είναι οι κάρτες και καλή είναι και η τιμή, ειδικά αν πέσει σε λίγο καιρό. Δεν αλλάζει κάτι με αυτό. 

Someone gets it..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

E ναι μαζί σου, αυτό λέω και εγώ ότι είναι fail (το είπα κιόλας παραπάνω). Αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο εμάς που το ψάχνουμε παραπάνω. Ένας που απλά θα κουμπώσει την κάρτα, το 90% του κόσμου δηλαδή, που ούτε μπαίνει στα forums, ούτε βλέπει GN, ούτε έχει ανοιχτό afterburner/hwinfo64 για να βλέπει καταναλώσεις, ούτε κάνει OC, ούτε καν fan curve πολύς κόσμος, ούτε θα πάρει γραμμή για τα φόλες samsung, ούτε παίζει να είχε crashes αφού stock καμία δεν παίζει να πηγαίνει πάνω από 2000MHz, εξαιρουμένης της Strix η οποία έτσι και αλλιώς τώρα βγαίνει που έχει βγει ο σωστός driver. Οι Βέγγοι όμως ήταν αλλιώς, ο απλός καταναλωτής τους άκουγε να κάνουν σαν αεροπλάνα και έβλεπε την απόδοση να πέφτει λόγω throttling. Άντε πες του τώρα αυτού να κάνει undervolt, καλά κρασιά. Δεν υπερασπίζομαι καμία εταιρεία, το έχω πει άλλωστε ότι θα πάω σε AMD (Ryzen CPU έχω, δεν έχω θέμα με την AMD) αν έχει καλύτερη πρόταση στα χρήματα που ψωνίζω (300-400) και οι drivers είναι αποδεδειγμένα σωστοί. Αυτό που δεν μπορώ είναι οι υπερβολές και οι ανακρίβειες (το ανακρίβειες δεν πάει στο ότι τα Samsung από τεχνολογικής άποψης είναι fail και κατά πως φαίνεται υποδεέστερα των TSMC). Αυτή τη στιγμή που φτιάχτηκαν τα όποια crashes μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις κάρτα που είναι 60% καλύτερη από την 2080 και έχει +2GB vram. Μια χαρά value είναι η 3080 αν την βρεις σε κανονική τιμή. Περιμένουμε και την απάντηση της AMD..

Oι vega που Χαν πρόβλημα ήταν μόνο οι ref.επρεπε να χει αυτοκτονικές τάσεις κάποιος για να πάρει ref -blower. Μην τα ισοπεδώνεις ολα.ειχα vega 64 και ούτε throttle είχα ούτε τιποτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Προσφέρεις ψυχαγωγία πάντως.......

-Η διαθεσιμότητα είναι μικρή σε μία χρονία 2020 που έχει επηρεαστεί όλο το σύμπαν ελέω covid, και φυσικά η ζήτηση είναι τεράστια σε σχέση με την αντίστοιχη που υπήρχε στις Τuring, βλέπεις όλος ο κόσμος αντέδρασε θετικά στο 699 msrp, σε αντίθεση με το wait for rdna2 όπου προτείνουν οι γέροντες στο Insomnia, EAN η RTX 3080 είχε msrp 999$ ή είχε πυρήνα GA 104 με απόδοση 10% πάνω από την 2080Τi τότε μια χαρά θα έβρισκες κάρτες

-Fail είναι ο πυρήνας της nvidia σε λιθογραφία 8nm Samsung, επειδή το GA 102-300 αποδίδει 50% περισσότερο από το ΤU 102 LLOOOOLLLLL, σε ενόχλησαν τα thermals και η κατανάλωση....

ΤU 102 18.7 billon transistors

GA 102 28.3 billion transistors

Α και για το αν μου κόβουν μισθό μην ανησυχείς έχω δική μου εργασία και δεν εξαρτώμαι απο κανένα τρίτο.

Για ποια διαθεσιμότητα μιλάς?? Η κάρτα δεν υπάρχει πουθενά για να αγοραστεί αυτή τη στιγμή μου μιλάμε και μάλιστα ελάχιστα κομμάτια εχουν πωληθει.αγνωστη διαθεσιμοτητα παγκοσμίως και παρά πολλά τα παράπονα επισης.οσο για αυτό που λες ότι ελάχιστοι προτείνουν να περιμένουμε για rdna2 μπες techpower και δες μια δημοσκόπηση που χει γίνει τι αποτελέσματα έχει.https://www.techpowerup.com/

Screenshot_2020-09-30-16-18-31-404_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, billeiros είπε

Για ποια διαθεσιμότητα μιλάς?? Η κάρτα δεν υπάρχει πουθενά για να αγοραστεί αυτή τη στιγμή μου μιλάμε και μάλιστα ελάχιστα κομμάτια εχουν πωληθει.αγνωστη διαθεσιμοτητα παγκοσμίως και παρά πολλά τα παράπονα επισης.οσο για αυτό που λες ότι ελάχιστοι προτείνουν να περιμένουμε για rdna2 μπες techpower και δες μια δημοσκόπηση που χει γίνει τι αποτελέσματα έχει.https://www.techpowerup.com/

Screenshot_2020-09-30-16-18-31-404_com.android.chrome.jpg

Εσύ είσαι προδότης δεν πρέπει να μιλάς. Από πράσινος πας να γίνεις κόκκινος. Πουλημένο τομάρι!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Coppermine είπε

Κάνω copy paste το post του χρήστη 7nissiotis από το thread των navi 5000series για κάρτες που βρίσκονται 1+ χρόνο στην αγορά τα συμπεράσματα δικά σας

"

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-9-2

Fixed Issues ✓

Some games may exhibit stutter intermittently during gameplay on Radeon RX 5000 series graphics products. 

Radeon FreeSync may fail to enable after updating Radeon Software without a system reboot.

Screen flickering may be observed while MSI Afterburner™ is running or enabled on the system.

X-Plane 11™ may experience an application hang or crash when using the Vulkan® API.

DOOM™ VFR may experience corruption or artifacting in game on Radeon RX 5000 series system configurations.

Performance metrics overlay may fail to open or appear after the system wakes from sleep.

Call of Duty®: WWII may experience black textures on the ground or walls in zombies game mode.

Blocky corruption may be observed in Detroit: Become Human™ on some Radeon RX 5000 series graphics products.

Using the Movies&TV application to edit video clips may result in green corruption in the clips.

Performance metrics may report incorrect values for current VRAM usage after an extended period of gameplay.

With HDR enabled, Windows® desktop may experience flickering, and performing a task switch while in a game may cause colors to become washed out or over saturated.

World of Warcraft™ may experience corruption issues with anti-aliasing enabled on DirectX®12 API.

Launching Radeon Software after a driver upgrade, may cause the Auto OC dialogue to appear with “0 Mhz” when the Auto OC feature has been previously enabled on Radeon RX Vega series graphics products.

Known Issues 

Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.

Performance Metrics Overlay and the Performance Tuning tab incorrectly report higher than expected idle clock speeds on Radeon RX 5700 series graphics products. Performance and power consumption are not impacted by this incorrect reporting.

Audio may experience instability when connected through an Audio Video Receiver via HDMI® on Radeon RX 5000 series graphics products.

Modifying the HDMI Scaling slider may cause FPS to become locked to 30."

Spoiler

 

Οι Rtx 2xxx πόσα χρόνια βρίσκονται? Απλά η Nvidia τα κρύβει σε pdf. Ο λόγος σου καλό θα ήταν για την συζήτηση να μην είναι τόσο προσβλητικός. Φιλικά πάντα. 

Screenshot_20200930-172023_Drive.jpg.5e759a5b3b7c2d0545faca5928413f7a.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οι δημοσκοπησεις πλεον δεν λενε τιποτα οσον αφορα αυτες τις 2 εταιρειες...Επειδη της εχει βγει το ονομα της amd κανεις δεν περιμενει καλυτερη καρτα απο δαυτους.Αρα οποιος στοχευει στην καλυτερη καρτα με πιο πολλες επιδοσεις και δεν τον καιει ποσα θα δωσει παει κατευθειαν σε nvidia και αυτο το mindset επικρατει κοινως δεν περιμενει καθολου την απαντηση της κοκκινης εξου και τα αποτελεσματα..Μεχρι να αλλαξει αυτο ετσι θα πανε τετοιες δημοσκοπησεις...ουτε που θυμαμαι ποτε ητανε η τελευταια φορα που εβγαλε πιο δυνατη καρτα και σε επιδοσεις και σε τιμη.Η τελευταια καρτα κοκκινης που ειχα παρει ητανε μια 7970 ghz edition..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, icenex είπε

Νομιζω οι δημοσκοπησεις πλεον δεν λενε τιποτα οσον αφορα αυτες τις 2 εταιρειες...Επειδη της εχει βγει το ονομα της amd κανεις δεν περιμενει καλυτερη καρτα απο δαυτους.Αρα οποιος στοχευει στην καλυτερη καρτα με πιο πολλες επιδοσεις και δεν τον καιει ποσα θα δωσει παει κατευθειαν σε nvidia και αυτο το mindset επικρατει κοινως δεν περιμενει καθολου την απαντηση της κοκκινης εξου και τα αποτελεσματα..Μεχρι να αλλαξει αυτο ετσι θα πανε τετοιες δημοσκοπησεις...ουτε που θυμαμαι ποτε ητανε η τελευταια φορα που εβγαλε πιο δυνατη καρτα και σε επιδοσεις και σε τιμη.Η τελευταια καρτα κοκκινης που ειχα παρει ητανε μια 7970 ghz edition..

θα μπορούσες να πεις η 290x, ωστόσο αρχικά δεν ήταν καμιά τρομερή διαφορά + προβλήματα από διάφορες εταιρίες (πχ asus/xfx και μνήμες) και drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Εσύ είσαι προδότης δεν πρέπει να μιλάς. Από πράσινος πας να γίνεις κόκκινος. Πουλημένο τομάρι!🤣

Εγώ ανέκαθεν πολύχρωμος ήμουν με μια συμπαθεια πιο πολύ προς amd μερια

51 λεπτά πριν, icenex είπε

Νομιζω οι δημοσκοπησεις πλεον δεν λενε τιποτα οσον αφορα αυτες τις 2 εταιρειες...Επειδη της εχει βγει το ονομα της amd κανεις δεν περιμενει καλυτερη καρτα απο δαυτους.Αρα οποιος στοχευει στην καλυτερη καρτα με πιο πολλες επιδοσεις και δεν τον καιει ποσα θα δωσει παει κατευθειαν σε nvidia και αυτο το mindset επικρατει κοινως δεν περιμενει καθολου την απαντηση της κοκκινης εξου και τα αποτελεσματα..Μεχρι να αλλαξει αυτο ετσι θα πανε τετοιες δημοσκοπησεις...ουτε που θυμαμαι ποτε ητανε η τελευταια φορα που εβγαλε πιο δυνατη καρτα και σε επιδοσεις και σε τιμη.Η τελευταια καρτα κοκκινης που ειχα παρει ητανε μια 7970 ghz edition..

Πώς μπορείς να σαι τόσο σίγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εγώ ανέκαθεν πολύχρωμος ήμουν με μια συμπαθεια πιο πολύ προς amd μερια

Πώς μπορείς να σαι τόσο σίγουρος?

Το ποστ μου ξεκιναει με πρωτη λεξη το "Νομιζω" εκτος αν ξεχασα τα ελληνικα εγω και κανω λαθος..Η λεξη αυτη σημαινει οτι λεω κατι κατα την γνωμη μου χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος αρα προς τι το σχολιο σου??No offense απλα αναρωτιεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, icenex είπε

Το ποστ μου ξεκιναει με πρωτη λεξη το "Νομιζω" εκτος αν ξεχασα τα ελληνικα εγω και κανω λαθος..Η λεξη αυτη σημαινει οτι λεω κατι κατα την γνωμη μου χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος αρα προς τι το σχολιο σου??No offense απλα αναρωτιεμαι.

Το νομίζω το έθεσες ως αρχή της πρωτης πρότασης σου.μετα κατεθεσες αλλες σου σκεψεις .συνεπώς λοιπόν αυτό το συμπέρασμα εξηγαγα εγώ από τα γραφόμενα σου.ασε τις ειρωνίες κατά μέρος σε παρακαλώ περί του βαθμού γνώσης της ελληνικής γλώσσας του καθενός και μην αρπαζεσαι

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Οι Rtx 2xxx πόσα χρόνια βρίσκονται? Απλά η Nvidia τα κρύβει σε pdf. Ο λόγος σου καλό θα ήταν για την συζήτηση να μην είναι τόσο προσβλητικός. Φιλικά πάντα. 

Screenshot_20200930-172023_Drive.jpg.5e759a5b3b7c2d0545faca5928413f7a.jpg

σαν να τους δίκασες λίγο. 

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Εγώ ανέκαθεν πολύχρωμος ήμουν με μια συμπαθεια πιο πολύ προς amd μερια

έδινε από παλιά πολλά cores και τώρα με τους ryzen έχει κολλήσει την ιντελ στον τοίχο και την σφαλιαριζει... το τελικό χτύπημα θα έρθει με τους ζεν 3 αν η ιντελ δεν κάνει κίνηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το νομίζω το έθεσες ως αρχή της πρωτης πρότασης σου.μετα κατεθεσες αλλες σου σκεψεις .συνεπώς λοιπόν αυτό το συμπέρασμα εξηγαγα εγώ από τα γραφόμενα σου.ασε τις ειρωνίες κατά μέρος σε παρακαλώ περί του βαθμού γνώσης της ελληνικής γλώσσας του καθενός και μην αρπαζεσαι

Ναι ειναι στην αρχικη προταση και ακολουθειται απο τις επομενες προτασεις-σκεψεις κοινως που στηριζω αυτο το νομιζω..Επισης δεν ειρωνευτηκα ουτε αρπαχτηκα απλα αναρωτηθηκα μηπως ξεχασα εγω την ελληνικη γλωσσα η εγινε καποιο Update που δεν εχω ιδεα. εξου και το σχολιο μου.Νο offense απλα αναρωτιεμαι.Τελος δεν εχω ουτε την διαθεση ουτε την ορεξη για να τσακωνομαι μεσα σε ενα φορουμ γιατι απο τα γραφομενα σου εσυ αρπαχτηκες και εχεις ορεξη να τσακωθεις.Οποτε προσωπικα το ληγω εδω αν θες να τσακωθεις η απλα να βγαλεις ακρη με πολιτισμενη συζητηση μπορεις να στειλεις προσωπικο μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...