Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες επειδη το θεμα ειναι μεγαλο και μπορει να εχει απαντηθει αυτο ισχυει?

Asus GeForce RTX 3080 10GB ROG Strix

Απαιτήσεις Συστήματος

Ελάχιστη Ισχύς Τροφοδοτικού
850 W
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Παιδες επειδη το θεμα ειναι μεγαλο και μπορει να εχει απαντηθει αυτο ισχυει?

Asus GeForce RTX 3080 10GB ROG Strix

Απαιτήσεις Συστήματος

Ελάχιστη Ισχύς Τροφοδοτικού
850 W

Σκέψου το μόνος σου και θα βρείς την απάντηση. 

Αν έχεις ένα low end σύστημα που καταναλώνει 100watt, τότε η 3080 θα πρέπει να καταναλώνει 750w για να ισχύει. Καταναλώνει η 3080 750w? Όχι. Άρα δεν ισχύει.

Άρα προφανώς εξαρτάται από το σύστημα και οποιαδήποτε αναφορά σε ελάχιστη ισχύς τροφοδοτικού είναι απλά ένας πολύ γενικός μπούσουλας για να καλύψει και άτομα που έχουν no name σάπια τροφοδοτικά. Η κάρτα καταναλώνει στο peak 350w. Άρα προσθέτεις και τι καίει το υπόλοιπο σύστημα που έχεις και βλέπεις που καταλήγεις.. Αν δεν έχεις τίποτα σπρωγμένους 10900k στα αστέρια, φαντάζομαι και ενα 600-650 θα κάνει δουλειά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν έχει ποσταριστει πιο πριν

Τάδε εφη Gigabyte για τα caps

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/gigabyte_releases_statement_regarding_sp-cap_and_mlcc_capacitors_on_geforce_rtx_3080_3090_graphics_cards/1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Parapas είπε

Sorry αν έχει ποσταριστει πιο πριν

Τάδε εφη Gigabyte για τα caps

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/gigabyte_releases_statement_regarding_sp-cap_and_mlcc_capacitors_on_geforce_rtx_3080_3090_graphics_cards/1

Nιπτουν τας χειρας τους λοιπον, επομενως εκ μερους τους η ευθυνη μετατοπιζεται στην μερια της Nvidia και στις ανταγωνιστικες εταιρειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Parapas είπε

Sorry αν έχει ποσταριστει πιο πριν

Τάδε εφη Gigabyte για τα caps

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/gigabyte_releases_statement_regarding_sp-cap_and_mlcc_capacitors_on_geforce_rtx_3080_3090_graphics_cards/1

Spoiler

Αν όπως λέει η gigabyte οι sp caps που έχει πάνω η 3080 επαρκούν στο διπλάσιο από τις απαιτήσεις του chip ,στην 3090 γιατί έχει 4+20 configuration λέω εγώ τώρα? Παρόλα αυτά λέει αν ειχε κάποιος πρόβλημα θα του αντικαταστήσουν την κάρτα. Ελπίζω να μην βγάλει και αυτή v2 όπως η msi με mlcc caps γιατί τότε θα αυτοδιαψευθει.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ASFE είπε

Παιδες επειδη το θεμα ειναι μεγαλο και μπορει να εχει απαντηθει αυτο ισχυει?

Asus GeForce RTX 3080 10GB ROG Strix

Απαιτήσεις Συστήματος

Ελάχιστη Ισχύς Τροφοδοτικού
850 W

Προβλέπω 400ρι bios να φοράει η κάρτα (εδώ η tuf φοράει 375w)... Οπότε σου λένε 850ρι psu για να καλυψουν και τα no name psu πάντα.... Φυσιολογικά με ένα ποιοτικο 650-750 δεν έχεις έχεις θέμα μιας και δεν βλέπω την υπογραφή σου μιας και είμαι από κινητό... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, akoinonitos said:
  Hide contents

Αν όπως λέει η gigabyte οι sp caps που έχει πάνω η 3080 επαρκούν στο διπλάσιο από τις απαιτήσεις του chip ,στην 3090 γιατί έχει 4+20 configuration λέω εγώ τώρα? Παρόλα αυτά λέει αν ειχε κάποιος πρόβλημα θα του αντικαταστήσουν την κάρτα. Ελπίζω να μην βγάλει και αυτή v2 όπως η msi με mlcc caps γιατί τότε θα αυτοδιαψευθει.

Τι να σου πω. Εγώ από όσα έχω διαβάσει περιμένοντας αυτές τις μέρες την κάρτα πάντως, κατάλαβα ότι ναι μεν σε ένα βαθμό παίζουν ρόλο τα caps (ανάλογα την υλοποίηση του PCB και του γενικότερου κυκλώματος της κάρτας κάθε εταιρίας), από την άλλη, για να έχει τον πωπό της καλυμμένο και η Nvidia, ομαλοποίησε με τους drivers το voltage curve λίγο και προσπάθησε να "μαζέψει" τα spikes του Boost που φαίνεται να δημιουργούν τα κρασαρίσματα εν τέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

>paper launch<

>capacitors "issue"<

>revisions undercover<

>20/16GB leaks, super, 299 different models<

Customers: IMG_20200928_174545.jpg.4804e1e3b080e3d637ecbddae258556d.jpg

NVIDIA1616687214_tenor(7).gif.8564d3dcf51b5960ee0a7660c83edba9.gif 

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, billeiros είπε

Εγώ ανέκαθεν πολύχρωμος ήμουν με μια συμπαθεια πιο πολύ προς amd μερια

 

Μπορεί να εχεις μια συμπάθεια στην amd.αλλά ο πετσινος σε κρατάει αιχμαλοτω στο πρασινο στρατοπεδο λόγω επιδωσεον.αυτό πρεπει να είναι βάρβαρο.αλήθεια πως το αντεχεις?😂😂😂

Επεξ/σία από litmane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, litmane είπε

Μπορεί να εχεις μια συμπάθεια στην amd.αλλά ο πετσινος σε κρατάει αιχμαλοτω στο πρασινο στρατοπεδο λόγω επιδωσεον.αυτό πρεπει να είναι βάρβαρο.αλήθεια πως το αντεχεις?😂😂😂

Οι amd έχουν καλύτερα χρώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...