Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Crus είπε

η samsung εχει τραγικα yields, το οποιο ειναι επισης γνωστο εδω και μηνες

Ωραία αυτό που γράφεις και φυσικά και έχει ξαναγραφτεί από που προκύπτει ακριβώς? Επειδή το είπε κάποιος και συμφώνησαν άλλοι 10 επειδή βγήκε και το είπε ένας youtuber όπως ο διπολικός ας πούμε not an apple fan

 

Μην κάνουμε ξανά και ξανά την ίδια παρανόηση και κοιτάμε μεμονωμένες παραμέτρους για να καταλήξουμε κάπου συγκεκριμένα

Δηλαδή διαβάζω ξανά μανά τα ίδια αποσπασματικά για την καταανάλωση και όπως ξαναέγραψα και το κάνω copy paste που ανέδρασες και με χαμόγελο γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνεις όπως γράφω

ΤU 102 18.7 billon transistors

GA 102 28.3 billion transistors

12nm έναντι 8nm και αυξήθηκε το density και ο αριθμός των τρανζίστορ που στιμώχθηκαν μέσα σε μικρότερη επιφάνεια 627mm2 GA 102 έναντι 754μμ2 του TU 102  και τα ρολόγια παρέμειναν ΙΔΙΑ ώς επί το πλείστον όσο και αν σου φαίνεται περίεργο αυτό, δεν ξέρω καν τι κάρτα έχεις αυτή την στιγμή έχω την RTX 2080Ti και η ονομαστική συχνότητα λειτουργίας είναι 1545mhz, σε αντίθεση η 2080Τi έχει 1710mhz, σταθερά αν φτάνουν και οι δυο 2ghz σταθερά απλά το TU 102 φαίνεται να έχει μεγαλύτερο oc headroom λόγω χαμηλότερης εργοστασιακής συχνότητας λειτουργίας και ???????

Αν ήθελες την ΙΔΙΑ κατανάλωση θα μπορούσες να το πετύχεις με die shtink του TU 102 αλλά εδώ αυξήθηκαν οι επιδόσεις 50% ο αριθμός των τρανζίστορ κατά 10δις oριθμός των shaders διπλασιάστηκε και και.......κατά τα άλλα καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι "η samsung εχει τραγικα yields"

Πριν να λοιπόν να αντιδράσεις με χαμόγελο  προτείνω να σκεφτείς πρώτα έτσι ώστε να έχει άποψη και όχι αναμάσημα από απόψεις τρίτων εδώ και εκεί

 

26 λεπτά πριν, Crus είπε

Αλλο αυτο ομως και αλλο το "ειχαν μηδενικα προβληματα" που εγραψες.

Προφανώς και το μηδενικά προβλήματα είναι εντός εισαγωγικών όπως το έγραψες δεν υπάρχει οτιδήποτε με μηδενικά προβλήματα αυτό είναι αυτονοήτο δεν έχει νόημα να αναλύουμε πράγματα αυτονόητα

26 λεπτά πριν, Crus είπε

 

 

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Επειδή το έχω λιώσει στο refresh, τίποτα δεν έχει σε στοκ απλά είναι σε status on order, το τελευταίο 24ωρο απλά προσέθεσε την Gigabyte RTX 3080 Aorus Master

My mistake. Εννοούσα ότι θα αρχίσει να στέλνει κάρτες.εχω φίλο στη Γερμανία και με ενημερώνει εκ των εσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Ωραία αυτό που γράφεις και φυσικά και έχει ξαναγράφτελι από που προκύπτει ακριβώς? Επειδή το είπε κάποιος και συμφώνησαν άλλοι 10 επειδή βγήκε και το είπε ένας youtuber όπως ο διπολικος ας πουμε not an apple fan

Μην κάνουμε ξανά και ξανά την ίδια παρανόηση και κοιτάμε μεμονωμένες παραμέτρους για να καταλήξουμε κάπου συγκεκριμένα

Δηλαδή διαβάζω ξανά μανά τα ίδια αποσπασματικά για την καταανάλωση και όπως ξαναέγραψα και το κάνω copy paste που ανέδρασες και με χαμόγελο γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνεις όπως γράφω

ΤU 102 18.7 billon transistors

GA 102 28.3 billion transistors

12nm έναντι 8nm και αυξήθηκε το density και ο αριθμός των τρανζίστορ που στιμώχθηκαν μέσα σε μικρότερη επιφάνεια 627mm2 GA 102 έναντι 754μμ2 του TU 102  και τα ρολόγια παρέμειναν ΙΔΙΑ ώς επί το πλείστον όσο και αν σου φαίνεται περίεργο αυτό, δεν ξέρω καν τι κάρτα έχεις αυτή την στιγμή έχω την RTX 2080Ti και η ονομαστική συχνότητα λειτουργίας είναι 1545mhz, σε αντίθεση η 2080Τi έχει 1710mhz, σταθερά αν φτάνουν και οι δυο 2ghz σταθερά απλά το TU 102 φαίνεται να έχει μεγαλύτερο oc headroom λόγω χαμηλότερης εργοστασιακής συχνότητας λειτουργίας και ???????

Αν ήθελες την ΙΔΙΑ κατανάλωση θα μπορούσες να το πετύχεις με die shtink του TU 102 αλλά εδώ αυξήθηκαν οι επιδόσεις 50% ο αριθμός των τρανζίστορ κατά 10δις oριθμός των shaders διπλασιάστηκε και και.......κατά τα άλλα καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι "η samsung εχει τραγικα yields"

Πριν να λοιπόν να αντιδράσεις με χαμόγελο  προτείνω να σκεφτείς πρώτα έτσι ώστε να έχει άποψη και όχι αναμάσημα από απόψεις τρίτων εδώ και εκεί

Οι youtubers που λες απλα κανανε report το θεμα που ειχαν βγαλει οι digitimes για το προβλημα και στα 8nm αλλα και στα 7nm EUV, το οποιο υφισταται ακομα και στα 5nm EUV. Προφανως δεν προκειται να βγει η Samsung να το επιβεβαιωσει, αλλα δεν βγηκε ανακοινωση της ουτε για το αντιθετο δηλαδη να απορριψει το report. Στην περιπτωση που δεν ισχυε λοιπον η εταιρεια θα το ειχε κανει ηδη. Μπορεις να πιστευεις λοιπον οτι θες (η οτι σε συμφερει) αλλα η εικονα ειναι αυτη.

Αφου δεν απαντας στα υπολοιπα περι covid κλπ φανταζομαι οτι τουλαχιστον αντιλαμβανεσαι οτι δεν μπορει αυτο να αποτελει επιχειρημα. Οπως και στο θεμα crashes που αναφερθηκες σε "μηδενικα" προβληματα επειδη δεν ειχες εσυ.

Το υπολοιπο κειμενο περι καταναλωσης κλπ δεν εχω καταλαβει σε ποιον αναφερεται, μπορεις να μου εξηγησεις?

Ειδα το edit σου, Ok.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια υψηλή ζήτηση λόγω covid και κουραφέξαλα λέμε τώρα. 

Και να ίσχυε, πάλι φάουλ της Nvidia είναι. Ό covid δεν βρήκε την σειρά 3000. Η σειρά 3000 βρήκε τον covid. Πλάκα κάνουμε; 

Αν δεν μπορεί να προσαρμοστεί ολόκληρη Nvidia επάνω στην πανδημία, ώστε να έχουμε κανονικό launch και κάρτες στα ράφια, ποιος θα μπορεί; Το σκρουτζομαγαζο στα Πετράλωνα; 

Εντάξει, αν σας αρέσει κάποιους να υπερασπιζεστε την αγαπημένη σας εταιρεία καλώς το κάνετε αλλά κατανταει γραφικό. 

Fail launch ειναι τουλάχιστον, αν δεν καταντήσει και fail series. Και όχι δεν έχει ξανά συμβεί αυτό. Σίγουρα όχι σε launch της πράσινης 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα παρέλειψα το θέμα των capasitors ; όπου με δαύτους ασχολούμαι όλη μέρα, αλλά ας είναι δεν το έκανα επίτηδες απλά ΘΑ έχω άποψη όταν θα ξεκαθαρίσει το ΘΕΜΑ αν υπάρχει γιατί εάν απλά από ένα driver update δουλεύουν οι κάρτες σταθερά στις εργοστασιακές τους προδιαγραφές τότε θεμα δεν υφίσταται, αν οι όποιοι ΑΙΒs μπορούν να αλλάξουν pocaps σε κεραμικούς αλά ASUS θα το κάνουν και ας μην υπάρχει καν θέμα, το να χάσουν πωλήσεις από θορυβημένους φοβισμένους καταναλωτές είναι ο μεγαλύτερος τους φόβος γιατί στην τελική θέλουν χρήματα

Στο πρώτο σκέλος και παρ' όλο το ύφος σου που είναι αρκετά αντιπαθητικό με τις εξυπνάδες  (η οτι σε συμφερει) " θα σου απαντήσω ότι εαν εσύ πιστεύεις τον κάθε ένα youtuber και πιστεύεις οτι η nvidia πήγε εκεί με ρίσκο να καταστρέψει το όνομα της δίνοντας αναξιόπιστα προιόντα στον τελικό καταναλωτή τότε θα πρέπει να δούμε ρεαλιστικά την περίπτωση να μην έχει νόημα ή όποια συζήτηση δεδομένης της αντιληπτικής και νοητικής ικανότητας οποιουδήποτε παίρνει μέρος σε αυτή, πάντως ολόκληρο του youtube είναι γεμάτο παντογνώστες που καταλήγουν εύκολα σε συμπεράσματα επειδή ξέρουν και επειδή βρίσκουν αυτά που δεν μπορούν να εντοπίσουν οι 100αδες επιστήμονες που δουλεύουν στα τμήματα r&d των εταιριών

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ποια υψηλή ζήτηση λόγω covid και κουραφέξαλα λέμε τώρα. 

Και να ίσχυε, πάλι φάουλ της Nvidia είναι. Ό covid δεν βρήκε την σειρά 3000. Η σειρά 3000 βρήκε τον covid. Πλάκα κάνουμε; 

Αν δεν μπορεί να προσαρμοστεί ολόκληρη Nvidia επάνω στην πανδημία, ώστε να έχουμε κανονικό launch και κάρτες στα ράφια, ποιος θα μπορεί; Το σκρουτζομαγαζο στα Πετράλωνα; 

Εντάξει, αν σας αρέσει κάποιους να υπερασπιζεστε την αγαπημένη σας εταιρεία καλώς το κάνετε αλλά κατανταει γραφικό. 

Fail launch ειναι τουλάχιστον, αν δεν καταντήσει και fail series. Και όχι δεν έχει ξανά συμβεί αυτό. Σίγουρα όχι σε launch της πράσινης 

Βρε είναι καλύτερη από ti και πιο φθηνή.δεν ξες εσυ.

Που κάτω από 950 ευρώ δε βρισκεις κάρτα εντωμεταξυ.και αν βρεις παίζει να χει προβληματικους πυκνωτές.ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν δεν μπορεί να προσαρμοστεί ολόκληρη Nvidia επάνω στην πανδημία, ώστε να έχουμε κανονικό launch και κάρτες στα ράφια, ποιος θα μπορεί; Το σκρουτζομαγαζο στα Πετράλωνα; 

Ονόμασε μου ένα launch που βρήκες κάρτες στα ράφια.......

Δεν υπήρξαν επιπτώσεις λόγω COVID EEEEEE???????????????

Εχει η nvidia δικά της εργοστάσια παραγωγής, δεν έκλεισαν για εβδομάδες γραμμές παραγωγής στην Κίνα?, δε μειώθηκε ο αριθμός των εργαζομένων για τον περιορισμό των ζημιών, δεν αυξήθηκαν τα κόστη transit είτε ακτοπλοικά είτε αεροπορικά, δεν γίνονται καθυστερήσεις στα τελωνεία λόγω αυξημένων ελέγχων ελέω COVID, 

Ολη αυτή την ζημιά με το lockdown και τα χρέη που μάζεψαν οι εκάστοτε εισαγωγείς αλλά και μεταπωλητές πώς πιστεύετε οτι θα ναταποκριθούν???? Εχουν την ίδια ρευστότητα να παραγγείλουν κάρτες απεριόριστες σε ένα ανασφαλές περιβάλλον που κανένας δεν είναι σίγουρος για τίποτα???????

Ποιός θα τις πληρώσει o crus και ο mcrae από το Insomnia, έχει γίνει παγκόσμια οικονομική καταστροφή και ορισμένοι ζουν μόνο στην καρέκλα του υπολογιστή τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και θα την έχεις σε ένα μήνα ξέρω γω 

3 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Ονόμασε μου ένα launch που βρήκες κάρτες στα ράφια.......

Δεν υπήρξαν επιπτώσεις λόγω COVID EEEEEE???????????????

Εχει η nvidia δικά της εργοστάσια παραγωγής, δεν έκλεισαν για εβδομάδες γραμμές παραγωγής στην Κίνα?, δε μειώθηκε ο αριθμός των εργαζομένων για τον περιορισμό των ζημιών, δεν αυξήθηκαν τα κόστη transit είτε ακτοπλοικά είτε αεροπορικά, δεν γίνονται καθυστερήσεις στα τελωνεία λόγω αυξημένων ελέγχων ελέω COVID, 

Ολη αυτή την ζημιά με το lockdown και τα χρέη που μάζεψαν οι εκάστοτε εισαγωγείς αλλά και μεταπωλητές πώς πιστεύετε οτι θα ναταποκριθούν???? Εχουν την ίδια ρευστότητα να παραγγείλουν κάρτες απεριόριστες σε ένα ανασφαλές περιβάλλον που κανένας δεν είναι σίγουρος για τίποτα???????

Ποιός θα τις πληρώσει o crus και ο mcrae από το Insomnia, έχει γίνει παγκόσμια οικονομική καταστροφή και ορισμένοι ζουν μόνο στην καρέκλα του υπολογιστή τους

Δεν ξέρω τι λες εσύ και τι υποθετεις.εγω ξέρω ότι το αμαζον γαλλιας δέχτηκε 20000 παραγγελίες από ζοτακ. Άλλες πόσες από στριξ.λες να μην είχε απόθεμα? Δεν είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς να μην ξέρει τι θα πάρει από προμηθευτες.Γιατί τις ακύρωσε άραγε? Λόγω covid??

 

Φιάσκο από τα λίγα λέμε.

Νταξει όμως .το msrp των 699 τράβηξε πολλούς.ετσι πουλήθηκαν άμεσα και οι 150 κάρτες που διέθεσαν οι aibs στα 980 ευρώ.τρομερη ζήτηση και προσφορα

Και μιλάει κάποιος που έλιωσε το f5 στο launch και της 3080 fe αλλά κ της 3090fe.στη δεύτερη μάλιστα ενώ μπήκε καλάθι 3 φορές δεν προχωρουσε με τίποτα.γιατι άραγε....

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ASFE είπε

Σε ευχαριστω!! Να χαρεις την καρτα σου απροβληματιστα!! Και αλλαγη αβαταρ του χρονου ε...(να μπει το αστερι)!😋

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/Accessory/Power_Supply/Manual/RECOMMENDED_PSU_TABLE.pdf

Δες και εδώ να είσαι σίγουρος και τι σου προτείνει για ασφάλεια η ASUS. Κατά τ'άλλα, ότι σου απάντησε ο @BabisTs

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί του λόγου μάλιστα το αληθες

Screenshot_2020-10-01-15-37-20-028_com.miui.gallery.jpg

Η asus μάλιστα σαν σοβαρή εταιρία πρόλαβε κ απέσυρε κάρτες και τις ξαναδινει τώρα  με τους σωστούς πυκνωτες.και μάλιστα εν μέσω covid.αυτο πως έγινε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Coppermine είπε

Μάλιστα παρέλειψα το θέμα των capasitors ; όπου με δαύτους ασχολούμαι όλη μέρα, αλλά ας είναι δεν το έκανα επίτηδες απλά ΘΑ έχω άποψη όταν θα ξεκαθαρίσει το ΘΕΜΑ αν υπάρχει γιατί εάν απλά από ένα driver update δουλεύουν οι κάρτες σταθερά στις εργοστασιακές τους προδιαγραφές τότε θεμα δεν υφίσταται, αν οι όποιοι ΑΙΒs μπορούν να αλλάξουν pocaps σε κεραμικούς αλά ASUS θα το κάνουν και ας μην υπάρχει καν θέμα, το να χάσουν πωλήσεις από θορυβημένους φοβισμένους καταναλωτές είναι ο μεγαλύτερος τους φόβος γιατί στην τελική θέλουν χρήματα

Στο πρώτο σκέλος και παρ' όλο το ύφος σου που είναι αρκετά αντιπαθητικό με τις εξυπνάδες  (η οτι σε συμφερει) " θα σου απαντήσω ότι εαν εσύ πιστεύεις τον κάθε ένα youtuber και πιστεύεις οτι η nvidia πήγε εκεί με ρίσκο να καταστρέψει το όνομα της δίνοντας αναξιόπιστα προιόντα στον τελικό καταναλωτή τότε θα πρέπει να δούμε ρεαλιστικά την περίπτωση να μην έχει νόημα ή όποια συζήτηση δεδομένης της αντιληπτικής και νοητικής ικανότητας οποιουδήποτε παίρνει μέρος σε αυτή, πάντως ολόκληρο του youtube είναι γεμάτο παντογνώστες που καταλήγουν εύκολα σε συμπεράσματα επειδή ξέρουν και επειδή βρίσκουν αυτά που δεν μπορούν να εντοπίσουν οι 100αδες επιστήμονες που δουλεύουν στα τμήματα r&d των εταιριών

Βιαζεσαι πολυ οταν γραφεις και απαντας και δεν διαβαζεις τι σου γραφουν μου φαινεται. Η δικη μου αναφορα στα προβληματα at launch αναφεροταν στις turing και οχι στις ampere για τις οποιες εσυ καθεσαι και γραφεις ενα κατεβατο εδω παραπανω. Οχι οτι οι ampere δεν εχουν θεματα στο launch, απλα επειδη ακομα ειναι αρχες δεν μπορουμε να αξιολογησουμε σοβαρα το τι ισχυει και τι οχι. Για αυτο και δεν "βιαστηκα" να γραψω για failed ή προβληματικο launch των Ampere. Προφανως στο εγραψε καποιος αλλος και μπερδευτηκες...

Η αναφορα μου αφορουσε λοιπον τις Turing και τα "μηδενικα προβληματα" που ανεφερες εσυ. Εβαλα και μερικα παραδειγματα απο ενα αλλο ποστ που ειχα κανει πριν κανα μηνα που εδειχναν οτι καθε αλλο παρα μηδενικα προβληματα ειχαν και οι Turing οπως και ολες οι νεες γενιες καρτων γραφικων at launch. Προβληματα που συνηθως (αλλα οχι παντα) επιλυονται με drivers ή bios updates οπως και τωρα με τις Ampere. Για καποιο λογο οταν αυτα τα προβληματα αφορουν τις καρτες τις AMD γινεται σουσουρο και βγαινουν συμπερασματα του στυλ "ολες οι Navi ειναι προβληματικες" που προφανως δεν ισχυουν. Αντιθετα οταν αφορουν Nvidia, "ελα ενταξει βγηκε bios update ολα καλα" ή "το προβλημα ειναι περιορισμενης κλιμακας" ή ακομα χειροτερα "δεν εφταιγε η Nvidia αλλά οι AIB's που ειναι τσιπηδες" και ολα αυτα χωρις ακομα καν να ειναι ξεκαθαρη εικονα του τι ισχυει.

Σε καμια περιπτωση δεν βαζω στο ιδιο επιπεδο το response της μιας (nvidia) και της αλλης (AMD) εταιρειας και εξηγησα και πριν τον λογο. Λογω μεγεθους η nvidia ειναι σε θεση να επιλυει τα προβληματα ή/και να κανει optimize πολυ πιο γρηγορα απο οτι η AMD. Εξου και το meme που εχει δημιουργηθει πλεον "AMD cards-finewine" γιατι πολυ απλα τα οποια optimizations καθυστερουν να ερθουν και φαινονται σε μεταγενεστερα driver updates.

Καλο θα ηταν λοιπον η συμπαθεια ή/και αντιπαθεια σου σε καποια εταιρεια να μην σε οδηγει σε μηδενισμους ουτε σε πλαστα επιχειρηματα για να βγαζεις "καθαρη" την μια ή/και σκαρτη την αλλη. Και οι δυο τους μαλακιες κανουν ανα περιοδους και οι δυο εχουν προβληματα εχουν at launch ανα περιοδους και παει λεγοντας. Το να ψεγεις τα ομως προβληματα της μιας και στην αλλη να κανεις τον παπα ειναι το λιγοτερο υποκριτικο.

Τα αλλα περι youtubers ειλικρινα δεν τα καταλαβαινω και ειναι στα ορια του report. Θεωρεις οτι εγω ή καποιοι απο εμας ειμαστε βλακες ή κατωτερου νοητικου επιπεδου και δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι βλεπουμε και διαβαζουμε και πιστευουμε σαν προβατα τον jay2cents ή τον Linus, ενω εσυ εχεις το επιπεδο αντιληψης που δεν εχουμε εμεις? Οχι γιατι εαν το πιστευεις αυτο, χαιρομαι ειλικρινα που εχεις μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου και αφιερωνεις τον χρονο σου στο Insomnia για να μας επιμορφωσεις και μαλιστα τσαμπα. 😅

Επεξ/σία από Crus
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...