Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εμενα μολις με πηραν τηλ να μου ακυρωσουν την παραγγελία για την 3080. Προφανως η τιμη της θα ανεβει και αλλο και δεν θελουν να πουλησουν οσο την ειχαν. Μαλλον  οι 10 Mlcc κοστιζουν παραπανω απο τον ενα spcap και θελουν να βγαλουν τα εξτρα φραγκα. Ε ρε φιασκο...

Καλά δε θα περιμένεις amd? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά δε θα περιμένεις amd? 

ειπα να την κανω την προσπαθεια για rtx αλλα με αυτα που γινονται στην αμουντου θα καταληξω στο τελος  😛

 

5 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

ποια είχες παραγγείλει τελικά;

ventus 3x oc

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παίζει να έχει δύο SKUs σε "ετοιμότητα" και αναλόγως τι θα ανακοινώσει η AMD στις 28 να βγάλει το αντίστοιχο ο πετσινος για να χτυπήσει..

Μπα δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update και οφείλω να το γράψω για μία παρανόηση που έγινε από ποστάρισμα μου τις προηγούμενες ήμερες και πρέπει να αποκατασταθεί η πραγματικότητα για να μην μακρυγορώ

Σε νέα τηλεφωνική μου επικοινωνία με το Caseking μίλησα έναν υπάλληλο της εταιρίας όπου η πολιτική τους σχετικά με την εγγύηση ΑΝ κάποιος αφαιρέσει την εργοστασιακή ψήκτρα π.χ. σε προιόν που έχει sticker οπως η  ROG Strix 3080 που έχω παραγγείλει, βγαίνει αυτομάτως εκτός εγγύησης, εξαιρούνται τα kingmod όπου κάνουν την εγκατάσταση του block αυτοί......

ΟΠΟΤΕ επειδή άλλος υπάλληλος τους με ενημέρωσε διαφορετικά, και ο σημερινός επίσης διαφορετικά και λόγω οτι τα Αγγλικά μου είναι άψογα αλλά και του σημερινού ανθρώπου επίσης καθώς και ήταν αναλυτικότατος και ευγενέστατος ήταν κατηγορηματικός

ΟΠΟΤΕ επειδή και η asus από το site της μόνο ξεκάθαρη δεν είναι σε σχέση με την κάλυψη της εγγύησης σε περίπτωση εγκατάστασης waterblock, o καθένας ας πράξει όπως νομίζει, εγώ πάντως θα την αφήσω στον αέρα γιατί το ρίσκο σε σχέση με το όποιο όφελος είναι μεγάλο και δεν προτίθεμαι για κανένα λόγο να το αναλάβω, περίπτωση να αφαιρεθεί το sticker ψωρίς να φαίνεται δεν υπάρχει πολύ δε περισσότερο αν υπάρχει και χρώμα σε κάποια βίδα

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Update και οφείλω να το γράψω για μία παρανόηση που έγινε από ποστάρισμα μου τις προηγούμενες ήμερες και πρέπει να αποκατασταθεί η πραγματικότητα για να μην μακρυγορώ

Σε νέα τηλεφωνική μου επικοινωνία με το Caseking μίλησα έναν υπάλληλο της εταιρίας όπου η πολιτική τους σχετικά με την εγγύηση ΑΝ κάποιος αφαιρέσει την εργοστασιακή ψήκτρα π.χ. σε προιόν που έχει sticker οπως η  ROG Strix 3080 που έχω παραγγείλει, βγαίνει αυτομάτως εκτός εγγύησης, εξαιρούνται τα kingmod όπου κάνουν την εγκατάσταση του block αυτοί......

ΟΠΟΤΕ επειδή άλλος υπάλληλος τους με ενημέρωσε διαφορετικά, και ο σημερινός επίσης διαφορετικά και λόγω οτι τα Αγγλικά μου είναι άψογα αλλά και του σημερινού ανθρώπου επίσης καθώς και ήταν αναλυτικότατος και ευγενέστατος ήταν κατηγορηματικός

ΟΠΟΤΕ επειδή και η asus από το site της μόνο ξεκάθαρη δεν είναι σε σχέση με την κάλυψη της εγγύησης σε περίπτωση εγκατάστασης waterblock, o καθένας ας πράξει όπως νομίζει, εγώ πάντως θα την αφήσω στον αέρα γιατί το ρίσκο σε σχέση με το όποιο όφελος είναι μεγάλο και δεν προτίθεμαι για κανένα λόγο να το αναλάβω, περίπτωση να αφαιρεθεί το sticker ψωρίς να φαίνεται δεν υπάρχει πολύ δε περισσότερο αν υπάρχει και χρώμα σε κάποια βίδα

Aπο οτι εχω ακουσει κανουν rma αρκει να μην εχεις προκαλεσει εμφανη ζημια ,αλλα σιγουρα δεν μπορεις να παροτρύνεις καποιον να το κανει. 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μπα δεν νομιζω.

Ναι βασικά είχα στο μυαλό μου την 3060. Η 3070 έχει ανακοινωθεί έτσι και αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aπο οτι εχω ακουσει κανουν rma αρκει να μην εχεις προκαλεσει εμφανη ζημια ,αλλα σιγουρα δεν μπορεις να παροτρύνεις καποιον να το κανει. 

Ηταν κατηγορηματικός και φυσικά έδινε την εντύπωση ότι γνωρίζει καλύτερα την δουλειά του σε σχέση με τον πρώτο που μίλησα, εγω ως όφειλα ενημέρωσα, παραπάνω δεν μπορώ να το ξεδιαλύνω όταν και η asus έχει ένα κείμενο θολό τουλάχιστον

Yπάρχει αυτό που ισχύει μόνο στις Ηνωμένες Πολιτείες

https://www.asus.com/us/support/Article/925/

Ενώ το κείμενο στο site αναφέρει

https://www.asus.com/IN/support/FAQ/1035212?SearchKey=graphics card water/

[Graphics Card] What is the warranty policy if the water cooling is installed on the graphics card?

Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.


Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Coppermine είπε

 

ΟΠΟΤΕ επειδή και η asus από το site της μόνο ξεκάθαρη δεν είναι σε σχέση με την κάλυψη της εγγύησης σε περίπτωση εγκατάστασης waterblock, o καθένας ας πράξει όπως νομίζει, εγώ πάντως θα την αφήσω στον αέρα γιατί το ρίσκο σε σχέση με το όποιο όφελος είναι μεγάλο και δεν προτίθεμαι για κανένα λόγο να το αναλάβω, περίπτωση να αφαιρεθεί το sticker ψωρίς να φαίνεται δεν υπάρχει πολύ δε περισσότερο αν υπάρχει και χρώμα σε κάποια βίδα

Μια χαρά ξεκάθαρη είναι η πολιτική της στη Ευρώπη. Έφυγε το αυτοκολητάκι? Έφυγε και η εγγύηση. Για την Ελλάδα συγκεκριμένα αναφέρεται στους όρους της εγγύησης και έχω ρωτήσει την αντιπροσωπία και ο ίδιος.

Στην Αμερική είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί υπάρχει νομοθεσία ότι αν και τα αυτοκόλητα τεχνικά δεν είναι παράνομα δεν μπορούν να έχουν νόμιμη χρήση. Κάρτα γυρνάει απο RMA μόνο αν επιβεβεαιωθεί φυσική ζημιά απο τον χρήστη, όπως θα έπρεπε δηλαδή να είναι κανονικά τα πράγματα. Είναι απλά μια δικαιολογία παραπάνω για να κάνουν RMA λιγότερες κάρτες εφόσον το επιτρέπει και ο νόμος. Το αν αυτό θα χρησημοποιηθεί εξαρτάται απο την εκάστοτε εταίρια στην Ευρώπη, δεν το κάνουν όλες.  

 

   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.


Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided."

Εγω με αυτο καταλαβαινω οτι μπορεις να το βγαλεις αρκει να μην προκαλεσεις ζημια. Αλλιως το "can" δεν θα υπηρχε.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε πιο πάνω το κείμενο από το site της asus λέξη προς λέξη καταλαβαίνεις αγγλικά φαντάζομαι

"Η αποσυναρμολόγηση της κάρτας γραφικών για οποιονδήποτε λόγο μπορεί να επηρεάσει την εγγύηση του προϊόντος. Επομένως, η ASUS συνιστά ιδιαίτερα να μην επιχειρήσετε να αφαιρέσετε ή να αποσυναρμολογήσετε οποιοδήποτε μέρος της κάρτας γραφικών"

Εάν η κάρτα γραφικών έχει υποστεί ζημιά λόγω εγκατάστασης ή αφαίρεσης του μπλοκ νερού, η εγγύηση της κάρτας γραφικών θα ακυρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

"Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.


Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided."

Εγω με αυτο καταλαβαινω οτι μπορεις να το βγαλεις αρκει να μην προκαλεσεις ζημια. Αλλιως το "can" δεν θα υπηρχε.

Eίναι κείμενο απο το Αμερικάνικο site. Aκόμα και το κείμενο της εγγύησης στο site τους είναι διαφορετικό ανάμεσα στο Αμερικάνικο και σε κάποιο χώρας της ΕΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

"Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.


Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided."

Εγω με αυτο καταλαβαινω οτι μπορεις να το βγαλεις αρκει να μην προκαλεσεις ζημια. Αλλιως το "can" δεν θα υπηρχε.

Πολυ σωστος. Το "can" αλλαζει ολη την προταση και σημαινει αυτο που ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...