Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

"Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.


Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided."

Εγω με αυτο καταλαβαινω οτι μπορεις να το βγαλεις αρκει να μην προκαλεσεις ζημια. Αλλιως το "can" δεν θα υπηρχε.

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω. Σου λεει, βάλε νερό αρκεί να μην κάνεις ζημιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μετακομίσετε όλοι Αμερική? 🤣

Παιδιά πραγματικά. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα τα ξέρουμε. Αν κάποιος θέλει να σιγουρευτεί για την Γερμανία ας πάρει ένα τηλ τον Γερμανό αντιπρόσωπο, δηλαδή την distrelec. Το κατάστημα τι θα σας πεί ακριβώς? Εκτός αν έχει δική του πολιτική RMA. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Πως ξέρουμε ότι η εγγύηση ειναι για Αμερική; που το γράφει; και που το λέει για Ευρώπη; 

Deja Vu, τα δια λέγαμε πριν κανα μήνα

https://www.bbc.com/news/technology-43724348

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γερμανικό site της ASUS γράφει τα παρακάτω:

[Graphics card] What happens to the guarantee if the customer installs a water cooling system on the graphics card?

Unfortunately, disassembling the graphics card affects the warranty. Therefore, ASUS strongly advises against removing any part of the graphics card yourself.
Note: If this is necessary, use extreme caution when disassembling and installing the water block as this may affect the product warranty.

Και σε άλλο σημείο:

The warranty will not apply if:
the product has been tampered, repaired and / or modified by non-authorized personnel;
the serial number has been altered, canceled or removed;
the warranty seals have been broken or altered;
there is damage caused by accident, natural disaster, intentional or accidental misuse, abuse, neglect or improper maintenance, or use under abnormal conditions;
there is damage caused by an external electrical fault or any accident;
there is damage from use outside of the operation or storage parameters or environment detailed in the User's Manual;
there is damage from use of parts not manufactured or sold by ASUSTeK.
there is damage from third party software or from virus (es);
there is software loss or data loss that may occur during repair or replacement.

Από αυτά θεωρώ ξεκάθαρο ότι αν θέλουν να μην καλύψουν την εγγύηση, μπορούν να το κάνουν. Από κει και πέρα είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας και μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε μόνο με πραγματικά περιστατικά. Αλλά νομικά είναι καλυμμένοι αν δεν καλύψουν την εγγύηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος με τo pushback της 3070...

Δηλαδή εμείς που γλυκοκοιτάζουμε 3070 ή 3060 θα τις δούμε με διαθεσιμότητα και κάπως νορμάλ τιμή καλό Φλεβάρη-Μάρτη του 2021 και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια και θα πω οτι αν δεν εχει υποστει ζημια η καρτα κατα την τοποθετηση του waterblock, καλυπτεται κανονικα απο εγγυηση. 

Αλλαξα 2 Asus 2080 Ti Dual Oc γιατι ειχαν το κλασσικο προβλημα με τις μνημες micron , στις οποιες ειχε τοποθετηθει waterblock και ειχα αφαιρεσει το αυτοκολλητο χυμα κλπ. Πηγανε στην Asus και μετα απο μια βδομαδα μου επεστρεψαν ολοκαινουριες καρτες με μνημες samsung κιολας.

Να τονισω οτι και οι 2 καρτες ειχαν αγοραστει απο γαλλικο αμαζον, αλλα μετα απο επικοινωνια μου με την Asus Ελλαδας οι ανθρωποι με εξυπηρετησαν κανονικοτατα και ταχυστα. Εγω θα πραξω αναλογως και για τη σειρα 30χχ αλλα δεν σημαινει οτι παροτρυνω και αλλους να το κανουν, απλα παραθετω την δικη μου εμπειρια.

Επεξ/σία από gdimoulas7
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι γινεται ακομα ποιο φανερο οτι θα παρουσιασει κατι καλο η AMD  πλεον , οποτε ο πετσινος - ψηστης , θα κανει και διαφορετικη ισως ακομα και τιμολογιση για της 3070.. Ολα αυτα μονο καλα μπορει να ειναι για εμας ωστε να υπαρχει ανταγωνισμος και καλυτερες τιμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Έλεος με τo pushback της 3070...

Δηλαδή εμείς που γλυκοκοιτάζουμε 3070 ή 3060 θα τις δούμε με διαθεσιμότητα και κάπως νορμάλ τιμή καλό Φλεβάρη-Μάρτη του 2021 και αν...

Η 3070 λογικά μέσα στο Νοέμβρη θα έχει διαθεσιμότητα, είναι και μικρότερο chip οπότε θεωρητικά καλύτερα yields. H 2060 αν θυμάμαι καλά είχε βγει Φλεβάρη οπότε και η 3060 να βγει τότε δεν θα ήταν περίεργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tommy^ είπε

H υπομονη ειναι αρετη στην παρουσα φαση.

Ο Δεκεμβρης θα ειναι ο καλυτερος μηνα αγορων, θεωρω!

patience is a virtue, but i'm not a virtuous man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

patience is a virtue, but i'm not a virtuous man

To ιδιο κι εγω φιλε, αλλα φετος ειπα για πρωτη φορα στη ζωη μου να κανω υπομονη 1,5 μηνα ακομα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

"Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.


Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided."

Εγω με αυτο καταλαβαινω οτι μπορεις να το βγαλεις αρκει να μην προκαλεσεις ζημια. Αλλιως το "can" δεν θα υπηρχε.

Συμφωνώ. Ουσιαστικά σου προτείνει να μη το κάνεις γιατί υπάρχει κίνδυνος ζημιάς, και πως η εγγύηση θα χαθεί μόνο αν προκαλέσεις βλάβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...