Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί κάποιος που έχει 3080 στα χέρια του να τρέξει ένα hashcat 6.1.1 full benchmark. Κατεβάζετε το hashcat από https://hashcat.net/files/hashcat-6.1.1.7z , το αποσυμπιέζετε σε ένα φάκελο και τρέχετε:

hashcat.exe --benchmark --benchmark-all

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Navi 2x σημαίνει 5700XT  * 2 και τέτοιο performance έχει η 3080. Στα ίδια θα είναι σε raster αλλά με χαμηλότερο RT performance, αντί αυτού θα προσφέρει 16GB VRAM και κάνα 100άρικο κάτω τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Navi 2x σημαίνει 5700XT  * 2 και τέτοιο performance έχει η 3080. Στα ίδια θα είναι σε raster αλλά με χαμηλότερο RT performance, αντί αυτού θα προσφέρει 16GB VRAM και κάνα 100άρικο κάτω τιμή.

Kαλη προταση θα ειναι τοτε, αλλα υπαρχει το μειζον ζητημα του τι μονιτορ εχεις. Εγω πχ δεν εχω προβλημα να παω σε προταση AMD αμα εχει ισαξιο ραστερ με 3080 κι ας εχει χειροτερο RTX αφου μου ειναι αδιαφορο. Το μονιτορ μου ομως εκτος απο καλο ειναι και gsync οποτε θα πρεπει να δωσω ακόμα 500-700 ευρω να παρω νεο μονιτορ που να υποστηριζει και freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Kαλη προταση θα ειναι τοτε, αλλα υπαρχει το μειζον ζητημα του τι μονιτορ εχεις. Εγω πχ δεν εχω προβλημα να παω σε προταση AMD αμα εχει ισαξιο ραστερ με 3080 κι ας εχει χειροτερο RTX αφου μου ειναι αδιαφορο. Το μονιτορ μου ομως εκτος απο καλο ειναι και gsync οποτε θα πρεπει να δωσω ακόμα 500-700 ευρω να παρω νεο μονιτορ που να υποστηριζει και freesync.

Ποιο monitor έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Οποιοδηποτε gsync monitor του τελευταιου χρονου υποστηριζει κανονικα freesync. 

 

29 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Kαλη προταση θα ειναι τοτε, αλλα υπαρχει το μειζον ζητημα του τι μονιτορ εχεις. Εγω πχ δεν εχω προβλημα να παω σε προταση AMD αμα εχει ισαξιο ραστερ με 3080 κι ας εχει χειροτερο RTX αφου μου ειναι αδιαφορο. Το μονιτορ μου ομως εκτος απο καλο ειναι και gsync οποτε θα πρεπει να δωσω ακόμα 500-700 ευρω να παρω νεο μονιτορ που να υποστηριζει και freesync.

πρόσεχε στα VA βλέπω βγάζουν flickering με freesync αν δεν είναι gsync native και είναι απλά compatible. 

και πάνω σε αυτό, έχει κάποιος εδώ το G7 odyssey? Επειδή λόγο contrast θα το προτιμούσα από κάποιο αντίστοιχο ips, (αν και δεν υπάρχει πιθανότητα να τρέξω games σε 240hz) ωστόσο βλέπω σε forums έχει μεγάλο θέμα με το flickering και σε μερικούς δεν υποστηρίζει καν Gsync.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ποπα 

To ειχα παρει το 2015 καπου στα 750 ευρω γιατι ειχα διαβασει πολλα reviews και το βγαζανε best gaming monitor of the year.

Στην πραξη αποδεικνυεται εξαιρετικο και δεν ειμαι διατεθειμενος να το αλλαξω ευκολα, εξ ου και ο προβληματισμος μου για τις προτασεις της AMD.

Τεσπα, σορρυ για το οφτοπικ. Αυτη η 3090 Strix μου εχει κατσει στο λαιμο η ατιμη, αλλά 1800-2000 ευρω ρε γμτ;

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tommy^ είπε

To ειχα παρει το 2015 καπου στα 750 ευρω γιατι ειχα διαβασει πολλα reviews και το βγαζανε best gaming monitor of the year.

Στην πραξη αποδεικνυεται εξαιρετικο και δεν ειμαι διατεθειμενος να το αλλαξω ευκολα, εξ ου και ο προβληματισμος μου για τις προτασεις της AMD.

Τεσπα, σορρυ για το οφτοπικ. Αυτη η 3090 Strix μου εχει κατσει στο λαιμο η ατιμη, αλλά 1800-2000 ευρω ρε γμτ;

Πουλά οθόνη, και αντι για 3090 πάρε 3080, με τα ρέστα χτύπα και μια LG CX και καθάρισες :P

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Navi 2x σημαίνει 5700XT  * 2 και τέτοιο performance έχει η 3080. Στα ίδια θα είναι σε raster αλλά με χαμηλότερο RT performance, αντί αυτού θα προσφέρει 16GB VRAM και κάνα 100άρικο κάτω τιμή.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι η υλοποίηση του Ray Tracing της AMD θα είναι λίγο της πλάκας σε σχέση με της nvidia...

Από τα λίγα που έχουμε δει για το RT των κονσολών (π.χ. το Spider-Man στο PS5), φαίνεται ότι μάλλον πρόκειται για RT από τα LIDL... 😝
Δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να πιάσει την απόδοση των RT cores της nvidia. Βγάλε και το DLSS, τι μένει?

Πιο καλό power efficiency? Δύσκολο. Περισσότερη μνήμη? Ίσως, αλλά έχει τόση πρακτική σημασία? Καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής σε rasterization? Αυτό θα έχει περισσότερο νόημα στα  χαμηλότερα tiers, όπως στις 3060/3070 που έτσι κι αλλιώς το RT performance είναι αρκετά χαμηλό εκ των πραγμάτων, οπότε τα πλεονεκτήματα της πράσινης στον συγκεκριμένο τομέα πάνε λίγο περίπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...