Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

🍼 μπουκαλάκι σε 1440p-high 

horror story σε 1080 👻

με τα σάπια auto timmings .....επειδή είχα πουλήσει το 2080ti και συνέχισα και τερμάτισα το DS με την 3090 ....μπουκάλι δεν είδα κάπου στα 1440p ......ας τα σφίξουν και λίγο......B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο 5:20 και λίγο μετά κάνει stutter, δεν φτάνουν τα 10GB για high textures σε 2160P. Τα ίδια είχα και με την 2080Ti, μόλις το έριχνα σε medium textures έστρωνε.

Μακαρι να βγει η 3080 με παραπανω VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Μακαρι να βγει η 3080 με παραπανω VRAM.

θα βγεί...απλά από το νέο έτος έτσι όπως πάνε οι διαθεσιμότητες και με πιο τσιμπημένη τιμούλα.....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο 5:20 και λίγο μετά κάνει stutter, δεν φτάνουν τα 10GB για high textures σε 2160P. Τα ίδια είχα και με την 2080Ti, μόλις το έριχνα σε medium textures έστρωνε.

οτι να ναι με τη τσιγκουνιά τους μέσα. Υλοποιήσεις Ελλάδα στα 1000 ευρώ για 10GB Vram... 100 ευρώ το GB, αλλά μη ξεχνάμε είναι 6X

Επεξ/σία από DeareN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DeareN είπε

οτι να ναι με τη τσιγκουνιά τους μέσα. Υλοποιήσεις Ελλάδα στα 1000 ευρώ για 10GB Vram... 100 ευρώ το GB, αλλά μη ξεχνάμε είναι 6X

Τι εννοείς 100 ευρώ το GB; Όλη την κάρτα παίρνεις όχι μόνο την vram..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς 100 ευρώ το GB; Όλη την κάρτα παίρνεις όχι μόνο την vram..

Το πιο απλό πράγμα εννοώ, ότι τέλη 2020 αρχές του 2021 δίνεις 1000 ευρώ Ελλάδα για 10GB Vram , αν αυτό εσένα σου φαίνεται future proof ενώ ήδη απο 1080ti έχω φάει σκάλωμα (stutter) με τη VRAM σε κάτι Resident Evil και κάτι Tomb Raider , εμένα δε μου φτάνει.

Με τη 2080 με τα 8gb για 4K κάνω πατέντες για να μη πέσω σε 1440 ( Εχω OLED οπότε θέλω 4k/60).

Πίστευα οτι με 3080 απλή είμαι καλυμμένος, αλλά μακάρι η Big Navi  να πιέσει καταστάσεις να πάρω σε αυτή τη χρηματική κατηγορία αυτό που ψάχνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeareN είπε

Το πιο απλό πράγμα εννοώ, ότι τέλη 2020 αρχές του 2021 δίνεις 1000 ευρώ Ελλάδα για 10GB Vram , αν αυτό εσένα σου φαίνεται future proof ενώ ήδη απο 1080ti έχω φάει σκάλωμα (stutter) με τη VRAM σε κάτι Resident Evil και κάτι Tomb Raider , εμένα δε μου φτάνει.

Με τη 2080 με τα 8gb για 4K κάνω πατέντες για να μη πέσω σε 1440 ( Εχω OLED οπότε θέλω 4k/60).

Πίστευα οτι με 3080 απλή είμαι καλυμμένος, αλλά μακάρι η Big Navi  να πιέσει καταστάσεις να πάρω σε αυτή τη χρηματική κατηγορία αυτό που ψάχνω

Καλά άσε την τιμή της Ελλάδας και ειδικά τώρα που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Σε 2-3 μήνες θα στρώσουν οι τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Καλά άσε την τιμή της Ελλάδας και ειδικά τώρα που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Σε 2-3 μήνες θα στρώσουν οι τιμές..

Τουλάχιστον φέτος λόγω κονσολών και RDNA2 ο ανταγωνισμός  πιστεύω θα είναι προς όφελος μας.

Εκτός αν και η AMD κάνει τα ίδια και έχουμε paper launch και εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που φέτος δεν θα υπάρχει next gen κονσόλα ούτε για δείγμα. Τα κομμάτια θα είναι απειροελάχιστα, χειρότερα από τις 3χχχ series της nvidia. Ήδη τα περισσότερα preorders στο εξωτερικό, και για PS5 και για XBOX SeX πάνε για 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά το DirectML θα δούμε που θα βρίσκεται σε σχέση με το DLSS 2.0 γιατί το παρουσιάζεις σα να είναι στο ίδιο επίπεδο. Το VRS είναι μια ανοησία που ρίχνει την ποιότητα εικόνας για να δώσει performance, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί πολύ έξυπνα για να μην γίνεται αντιληπτή η θολούρα.

Επίσης στο Minecraft RT στο XSX οι επιδόσεις αντιστοιχούσαν στην RTX2070 και όχι στην RTX2080Ti, ναι θα γίνει optimization αλλά χλωμό το κόβω να φτάνει την Ti. Τέλος πάντων και σ' αυτή τη γενιά εφόσον οι Ampere δεν έφεραν τις αυξήσεις που περιμέναμε θα υπάρχει μεγάλο ζόρι με το RT.

To DirectML είναι εφάμιλλο αν όχι καλύτερο του DLSS 2.0

Το VRS είναι κομμάτι του DX-12 Ultimate και θα χρησιμοποιηθεί σε πολλά παιχνίδια στο άμεσο μέλλον αφού το υποστηρίζουν και οι κάρτες στα PC (Turing/Ampere, RDNA 2 και Intel) αλλά και το Xbox SX, χρησιμοποιείται ήδη στο Wolfenstein Youngblood και περιμένουμε να μπει και στο Chivarly II.   Είναι ένας καλός τρόπος να αυξάνεις επιδόσεις χωρίς να χάνεις από image Quality.

Εδώ ξέχασα να βάλω και το Mesh Shaders που επίσης είναι κομμάτι του DX-12 Ultimate και το υποστηρίζει το Xbox SX. Και εδώ θα έχουμε αύξηση επιδόσεων αφού το Mesh Shading κάνει καλύτερο memory compression μαζί και Culling.

Σε optimized παιχνίδια που θα χρησιμοποιούν όλες τις τεχνολογίες (DirectML, VRS, RT και Mesh Shaders) του Xbox SX οι επιδόσεις θα είναι πολύ κοντά στην RTX2080Ti και θα μπορούν να κάνουν RT σε 4Κ με 60fps που είναι αυτό που ενδιαφέρει τους περισσότερους.

imeWPTjeeHSNYj2rMeEnwK-1920-80-1024x576.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...