Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Βασικά το μόνο προβλημα σε εμένα να περιμενω δεν έχω θέμα, απλά έβγαλα το water block από την 2080Ti για να είναι έτοιμο το  rig για την 3080  και πλεον ο θόρυβος είναι ......... 

Με ακουστικά παιζω απλά σηκώνεται η γυναίκα μου κατά τις 2 και με σκουντηξε χωρίς να έχω παρει χαμπαρι και με ρωτησε αν χάλασε το air condition........ 

Μόλις έβγαλα τα ακουστικά... νταξ μιλάμε πιστολακι μαλλιών είναι λίγο α και τα thermals 81 βαθμους με τα ρολόγια της. 2080Ti 1650-1710 😂🤣😹

Εμένα μου τη λέει για το μηχανικό keyboard :P Πήγα και πήρα και blue switches κιόλας, λολ..

2 ώρες πριν, Tenshi είπε

Μόνο το Scan έχει 5Κ pre-orders.Πάμε δυνατά!

https://www.scan.co.uk/shops/nvidia/rtx-30-series-faqs

Palit και PNY δεν παίρνει κανένας επειδή δεν υπάρχει stock ή τις έχουν στο φτύσιμο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/10/2020 at 13:36, Parapas said:

Ήρθε το τέρας αλλά έχω θεματάκι. Τρώω 3 short beeps στο Post και μετά 1 κανονικό και το σύστημα bootάρει κανονικά. Καμιά ιδέα? Το manual της μητρικής έχει μόνο κωδικούς και το 62 που φαίνεται την ώρα που κάνει τα 3 beeps λέει Installation of the PCH runtime services αλλά μπορεί απλά και να δείχνει αυτό το νούμερο την ώρα εκείνη και να μη σχετίζεται. Επίσης το led VGA ανάβει κόκκινο την ώρα που ακόυγονται τα beeps και μετά σβήνει αλλά και πάλι μπορεί να είναι απλά το post procedure έτσι (θυμάμαι και από τη 1070 ότι άναβε για λίγο και έσβηνε).

Έκανα και κάποια gaming και benchmark test και όλα δείχνουν φυσιολογικά? Ignore το error και απολαμβάνω την κάρτα?

 

Απαντάω στον εαυτό μου μιας και έλυσα το γρίφο (καταραμένο Google, τόσες μέρες έψαχνα και μόλις πρόσθεσα RTX3080 στο search μου έβγαλε σωστό αποτέλεσμα):

Δεν ξέρω πόσοι έχουν Gigabyte mobo με RTX 3080 αλλά φαίνεται ότι και άλλοι αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα με μένα με 3 4 beeps και νορμαλ POST και από ότι φαίνεται το CSM Support είναι ο ένοχος

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/iwbzzl/motherboard_beeps_4_times_at_start_after_rtx3080/g6c2tf0/

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες. Που τις βρίσκεται τις κάρτες; εγω κοιταω για FE μεσω Γερμανίας και είναι out of stock και ως εναλλακτική την Gigabyte Eagle rtx 3080 OC μέσω Κωτσόβολου αλλά δεν είναι διαθέσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Ρε μάγκες. Που τις βρίσκεται τις κάρτες; εγω κοιταω για FE μεσω Γερμανίας και είναι out of stock και ως εναλλακτική την Gigabyte Eagle rtx 3080 OC μέσω Κωτσόβολου αλλά δεν είναι διαθέσιμη...

Απλα δεν βρίσκουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Απλα δεν βρίσκουμε 

Βλέπω κάποιοι προλαβαν και πηραν γι αυτο το λεω. Παντως την FE πρεπει να κανω ταμα και ευχελαιο μαζι μπας και καταφερω να την παρω πριν τον Δεκέμβριο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Απλα δεν βρίσκουμε 

Spoiler

 

Σκρολαρα σοβαρός μέχρι που είδα την υπογραφή. Είσαι υπεύθυνος για το γεγονός ότι γελάω (σπαστικό γέλιο) εδώ κ τρία λεπτά :P

υ.γ. γράφω από το tv μποξακι κ εκεί φαίνεται τεράστια κιόλας :D χαχ

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Coppermine είπε

Βασικά το μόνο προβλημα σε εμένα να περιμενω δεν έχω θέμα, απλά έβγαλα το water block από την 2080Ti για να είναι έτοιμο το  rig για την 3080  και πλεον ο θόρυβος είναι ......... 

Με ακουστικά παιζω απλά σηκώνεται η γυναίκα μου κατά τις 2 και με σκουντηξε χωρίς να έχω παρει χαμπαρι και με ρωτησε αν χάλασε το air condition........ 

Μόλις έβγαλα τα ακουστικά... νταξ μιλάμε πιστολακι μαλλιών είναι λίγο α και τα thermals 81 βαθμους με τα ρολόγια της. 2080Ti 1650-1710 😂🤣😹

Evga εχεις? 

Ειχα black 2080ti  για λιγο καιρο και τα ιδια και χειροτερα με θορυβο και θερμοκρασιες! 87 βαθμους εφτανε! Τραγικη υλοποιηση.

Η Asus Strix που εχω καμμια σχεση με θορυβο και θερμοκρασιες σχεδον 30 βαθμους κατω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Evga εχεις? 

Ειχα black 2080ti  για λιγο καιρο και τα ιδια και χειροτερα με θορυβο και θερμοκρασιες! 87 βαθμους εφτανε! Τραγικη υλοποιηση.

Η Asus Strix που εχω καμμια σχεση με θορυβο και θερμοκρασιες σχεδον 30 βαθμους κατω.  

Εχω την χειρότερη υλοποίηση που υπάρχει Gigabyte RTX2080Ti TURBO non oc με στοκ συχνότητα 1545mhz

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N208TTURBO-11GC-rev-10#kf

Bέβαια αγοράστηκε γιατί μπήκε στην λούπα με block της ek οπότε μικρό το κακό και έπαιζε μέχρι 55 βαθμούς 2100mhz αλλά τώρα με 400mhz κάτω η διαφορά σε απόδοση είναι αισθητή τουλάχιστον, α και η γυφτιά της υλοποίησης είναι η έλειψη έστω ενός υποτυπώδους backplate, αλλά και το κυριότερο το πετσόκομμά στις φάσεις του vrm, o θόρυβος είναι παρανοικός....

Επεξ/σία από Coppermine
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Εχω την χειρότερη υλοποίηση που υπάρχει Gigabyte RTX2080Ti TURBO non oc με στοκ συχνότητα 1545mhz

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N208TTURBO-11GC-rev-10#kf

Γιατί το έκανες αυτό στον εαυτό σου; Πες στην γυναίκα ότι όταν βάζει σκούπα στις 8 το πρωί θα βάζεις Superposition σε λούπα με μπλοκαρισμένα τα intake του κουτιού :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Evga εχεις? 

Ειχα black 2080ti  για λιγο καιρο και τα ιδια και χειροτερα με θορυβο και θερμοκρασιες! 87 βαθμους εφτανε! Τραγικη υλοποιηση.

Η Asus Strix που εχω καμμια σχεση με θορυβο και θερμοκρασιες σχεδον 30 βαθμους κατω.  

Η  black της EVGA ήταν κακή υλοποίηση γι αυτό ήταν και αρκετά φθηνοτερη από FTW! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

το αναφέρω εδώ για όσους έχουν παραγγείλει από κοτσοβολο as well, δεν ξέρω εάν η ενημέρωση που έλαβα έχει να κάνει με την υλοποίηση που αγόρασα εγώ ή είναι γενικό αλλά σήμερα έλαβα αυτό και σας το παραθέτω. FYI η αγορά έγινε 30 Σεπτεμβρίου 

ΘA ΘEΛAME NA ΣAΣ ENHMEPΩΣOYME OTI H ΠAPAΓΓEΛIA ΣAΣ XXXXXXXX ΘA KAΘYΣTEPHΣEI ΛOΓΩ ANABOΛHΣ ΠAPAΛABHΣ AΠO TON ΠPOMHΘEYTH. KANOYME OTI EINAI ΔYNATON ΠPOKEIMENOY NA ΠAPAΛABOYME TA ΠPOIONTA TO ΣYNTOMOTEPO. MOΛIΣ ΠAPAΛHΦΘOYN ΘA ΣAΣ ENHMEPΩΣOYME. EYXAPIΣTOYME ΓIA THN KATANOHΣH

 

Επεξ/σία από DaRkRaGe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λένε τα μαγαζιά "KANOYME OTI EINAI ΔYNATON ΠPOKEIMENOY NA ΠAPAΛABOYME TA ΠPOIONTA TO ΣYNTOMOTEPO" τι π@π@τζ@ που είναι. Γενικά μιλάω όχι μόνο για το συγκεκριμένο κατάστημα. Τι άλλο κάνουν δηλαδή εκτός από το να περιμένουν τον προμηθευτή να τις φέρει; Είναι στο χέρι τους να κάνουν κάτι άλλο; Ή μήπως στέλνουν άτομα στην Ταιβάν να βοηθήσουν να κατασκευαστούν πιο γρήγορα οι κάρτες ξέρω 'γω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που λένε τα μαγαζιά "KANOYME OTI EINAI ΔYNATON ΠPOKEIMENOY NA ΠAPAΛABOYME TA ΠPOIONTA TO ΣYNTOMOTEPO" τι π@π@τζ@ που είναι. Γενικά μιλάω όχι μόνο για το συγκεκριμένο κατάστημα. Τι άλλο κάνουν δηλαδή εκτός από το να περιμένουν τον προμηθευτή να τις φέρει; Είναι στο χέρι τους να κάνουν κάτι άλλο; Ή μήπως στέλνουν άτομα στην Ταιβάν να βοηθήσουν να κατασκευαστούν πιο γρήγορα οι κάρτες ξέρω 'γω; :P

Κεράκι στην εκκλησία και προσευχές στον Άγιο Jensen :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που λένε τα μαγαζιά "KANOYME OTI EINAI ΔYNATON ΠPOKEIMENOY NA ΠAPAΛABOYME TA ΠPOIONTA TO ΣYNTOMOTEPO" τι π@π@τζ@ που είναι. Γενικά μιλάω όχι μόνο για το συγκεκριμένο κατάστημα. Τι άλλο κάνουν δηλαδή εκτός από το να περιμένουν τον προμηθευτή να τις φέρει; Είναι στο χέρι τους να κάνουν κάτι άλλο; Ή μήπως στέλνουν άτομα στην Ταιβάν να βοηθήσουν να κατασκευαστούν πιο γρήγορα οι κάρτες ξέρω 'γω; :P

Ε μοττο μαρκετινγκ ειναι "we are doing anything humanly possible to ... blah blah" .. Κανει τον υποψηφιο αγοραστη να νιωσει σημαντικος 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που λένε τα μαγαζιά "KANOYME OTI EINAI ΔYNATON ΠPOKEIMENOY NA ΠAPAΛABOYME TA ΠPOIONTA TO ΣYNTOMOTEPO" τι π@π@τζ@ που είναι. Γενικά μιλάω όχι μόνο για το συγκεκριμένο κατάστημα. Τι άλλο κάνουν δηλαδή εκτός από το να περιμένουν τον προμηθευτή να τις φέρει; Είναι στο χέρι τους να κάνουν κάτι άλλο; Ή μήπως στέλνουν άτομα στην Ταιβάν να βοηθήσουν να κατασκευαστούν πιο γρήγορα οι κάρτες ξέρω 'γω; :P

Εγω παντως τουλαχιστον οσον αφορα ελληνικα μαγαζια ξερω οτι σημαινει το εξης: Καταρχας στελνουν καποιον που δουλευει στο καταστημα να παει στην γραμμη παραγωγης να βγαλει τα κομματια της παραγγελιας του καταστηματος.Κατα προτιμηση καποιον που εχει εξειδικευση και ξερει απο τεχνολογια συνηθως την καθαριστρια δηλαδη.Αυτη με την σειρα της φευγει οδικως για το εργοστασιο αφου φτασει εκει και τελειωσει με τις παραγγελιες δουλευοντας 24/7 μετα φορτωνει το autobianci μεχρι τα μπουνια και γυρναει παλι οδικως.Εδω να σημειωθει πως το καταστημα αναλαμβανει ολα τα εξοδα οδικως οπως φαγητο κτλ καθως επισης και τα εκτος εδρας της καθαριστριας και αυτο ειναι προς τιμη τους.Τελος η καθαριστρια αφου παραδωσει τα προιοντα στο καταστημα συνεχιζει με την καθαριοτητα του καταστηματος μεχρι να τελειωσει η βαρδια της.Αυτα να τα βλεπετε παιδια τις θυσιες γινονται στην ελληνικη αγορα για να εχετε εσεις τα προιοντα σας που πατε και ψωνιζετε απο αμαζονες και ημπειδες και κεικιγκ κ βλακειες μιλαμε χαλι να τους πατησετε γινονται και σιγα ενα μικρο καπελο εχει η τιμη 200-300 ευρω πως κανετε ετσι..Πως θα πληρωσουν την καθαριστρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...