Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

Απορια.....Σε λιγο καιρο που θα βγει η 3080 super duper putser 20Gb (κ εγω αυτην περιμενω) με λιγο αυξημενο το core, και σε τιμουλα αυτη που εχει τωρα η 3080 με το καπελο, τι θα κανετε...Θα βαζετε αγγελιες τις 3080 κ θα περιμενετε παλι (οπως και εγω) την διαθεσιμοτητα της 20gb? Δεν σας κουραζει αυτο? Δεν ειναι ψυχοφθορο? Ειδικα οταν παιρνεις αλλη υλοποιηση απο αυτη που θες.

Ποιος είπε ότι είναι υποχρεωτικό να αλλάξεις την 10άρα όταν βγει η 20άρα; Και για κάποιους όχι δεν είναι ούτε δύσκολο, ούτε ψυχοφθόρο, ούτε θα πέσουν στα αντικαταθλιπτικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην το παρουσιάζετε σα να είναι επένδυση η αγορά μιας GPU. Σε δύο χρόνια θα έρθουν οι επόμενες GeForce. Α και btw, πριν λίγο είδα το RE 3 maxed out σε 4Κ με 3090, μέχρι 10GB έφτασε το VRAM usage και ας έλεγε 13+ στο menu 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν πειράζει φίλε μου, αυτοί που περνούν θα ξανά αγοράσουν δεν μένουν στα λόγια συνήθως.

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ειναι λογια και οτι θα δεν θα ξαναογορασουν...Μηπως αυτο ολο γινεται για να πας μια και καλη στην 3090? Σκεπτομενος πχ θελω την 3080 tuf, δεν την βρισκω, βρισκω την κατ εμε κατωτερη gigabyte 3080 oc....κ λεω να την παρω? Να περιμενω τις 20GB που εστω 2 -5% θα ειναι γρηγοροτερες??? Η να παρω την 3090 να ξεμπερδευω για τα επομενα 2-3 χρονια??? Πολυ μαστορας τελικα ο πετσινος

Επεξ/σία από bauhaus8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ειναι λογια και οτι θα δεν θα ξαναογορασουν...Μηπως αυτο ολο γινεται για να πας μια και καλη στην 3090? Σκεπτομενος πχ θελω την 3080 tuf, δεν την βρισκω, βρισκω την κατ εμε κατωτερη gigabyte 3080 oc....κ λεω να την παρω? Να περιμενω τις 20GB που εστω 2 -5% θα ειναι γρηγοροτερες??? Η να παρω την 3090 να ξεμπερδευω για τα επομενα 2-3 χρονια??? Πολυ μαστορας τελικα ο πετσινος

Δεν σε παίρνει από το χεράκι με ζόρι να πας να την αγοράσεις την οποία υλοποίηση, μόνος σου πας και την πληρώνεις,οποίος δεν ενδιαφέρεται γιαυτο το βάλε βγάλε κάρτα κάθε 1,2 χρόνια παίρνει κονσόλες και δεν μπαίνει στο τρυπάκι της συνεχούς αναβάθμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tommy^ είπε

Η  black της EVGA ήταν κακή υλοποίηση γι αυτό ήταν και αρκετά φθηνοτερη από FTW! 

Κάκιστη θα έλεγα παρόλο αυτα όμως 1200 - 1300 ευρω τα ζητούσε . Μονο αν την έβαζες νερό άξιζε. 

Γιαυτό και θέλει υπομονή και έρευνα  για το τι θα πάρουμε καθώς βλέπω πάλι πολυ μουφα υλοποιήσεις παιζει. Δυστυχώς ευτυχώς,  η Asus κορυφαία υλοποίηση και στις ampere δείχνει γιαυτο και ζητάει τα περισσότερα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το βγαλε βαλε ειναι το πιο ευκολο κομματι της υποθεσης....Το να εχει περασει σχεδον 1 μηνας, να μην υπαρχει καρτα πουθενα και να βρισκεις μονο αν εχεις μπαρμπα.. μετα να σου λενε θα βγει και αυτη που περιμενες με τα 20GB αλλα σιγουρα και αυτη θα ειναι αφαντη....κ τελικα βλεπεις οποιος πηρε 3090 την εχει και την χαιρεται και θα την χαιρεται 2χρονακια....αυτο δεν ειναι σε παιρνω απο το χερακι...αλλα "ψυχολογικος πολεμος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bauhaus8 είπε

Απορια.....Σε λιγο καιρο που θα βγει η 3080 super duper putser 20Gb (κ εγω αυτην περιμενω) με λιγο αυξημενο το core, και σε τιμουλα αυτη που εχει τωρα η 3080 με το καπελο, τι θα κανετε...Θα βαζετε αγγελιες τις 3080 κ θα περιμενετε παλι (οπως και εγω) την διαθεσιμοτητα της 20gb? Δεν σας κουραζει αυτο? Δεν ειναι ψυχοφθορο? Ειδικα οταν παιρνεις αλλη υλοποιηση απο αυτη που θες.

Συγνωμη αλλα ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΜΑΖΙ, δεν προκειται στον με καμια παναγια, θεο, χριστο και ολα τα κυριε ελεησον! Πως σου ηρθε αυτο; 

EDIT: Προφανως και θα αγγιξει τα 1000$ MSRP. Που σημαινει 1500 ευρω εδω.

Επεξ/σία από KouMasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2020 στις 10:03 ΠΜ, Coppermine είπε

Χθες μίλησα πάλι με caseking και πιθανότατα θα πάμε για Νοέμβρη, υπ όψιν η παραγγελία μου μπήκε ένα τέταρτο μετά από την στιγμή που άνοιξαν τα pre orders, εδώ το απόκομμα από την απόδειξη της συναλλαγής

04.jpg

05.jpg

Καλησπερα, εχω παραγγειλει και εγω απο Caseking στις 17/9 την evga 3080 black στα 699 και προχθες που μιλησα μαζι τους μου ειπαν οτι ακομα αγνωστο το ποτε θα εχει στοκ.. Εσενα σου ειπαν Νοεμβρη για την asus ? Το καλο στην ολη υποθεση ειναι οτι κρατανε σειρα προτεραιοτητας, ετσι τουλαχιστον μου ειπαν. Αντε να δουμε μπας και παρουμε καμια καρτα πριν το 2021..

 

 

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bauhaus8 είπε

Απορια.....Σε λιγο καιρο που θα βγει η 3080 super duper putser 20Gb (κ εγω αυτην περιμενω) με λιγο αυξημενο το core, και σε τιμουλα αυτη που εχει τωρα η 3080 με το καπελο, τι θα κανετε...Θα βαζετε αγγελιες τις 3080 κ θα περιμενετε παλι (οπως και εγω) την διαθεσιμοτητα της 20gb? Δεν σας κουραζει αυτο? Δεν ειναι ψυχοφθορο? Ειδικα οταν παιρνεις αλλη υλοποιηση απο αυτη που θες.

Τσάμπα περιμένεις την 3080 με τα 20gb Vram , δεν εχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο και το κυριότερο είναι οτι δεν υπάρχει απαίτηση σε παιχνίδι για τέτοιο μέγεθος μνήμης . Τώρα αν υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να πάιξουν σε 8k οθόνη μπορούν να πάρουν την 3090 . 

Η ουσία είναι οτι η διαθεσιμότητα των ampere είναι αστεία , τα περί αυξημένης ζήτησης που ισχυρίζεται η nvidia είναι κουραφέξαλα και κατα δεύτερον δεν ξέρω σε ποιον κόσμο θεωρείται ευκαιρία μια κάρτα γραφικών στα 800 και 900€ .

Τέλος το νήμα κοντευει να φτάσει τις 900 σελίδες χωρίς κανένα νόημα και ουσία . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

σε 1080p? Ποιος θα πάρει 3080 για να πάιξει σε 1080p?

επίσης επειδή δεν έπαιξα ακόμα το rdr2, είναι τόσο βαρύ που είναι gpu bound σε 1080p? Και αν ναι, είναι λόγο τρομερών visual ή ότι νάνε?

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελίες και πωλήσεις σε Νορβηγικό μαγαζί αυτή  τη φορά.. προφανώς βαρέθηκαν να απαντάνε σε μέιλ για τη παραγγελία του καθενός...

 

image.png.4cbd1a37755bba98d08df2d693e10652.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Επειδή το έπαιζα το mfs με την vega 64 και τον 3700x τα settings που έχουν και εδώ και στα review είναι το ultra present η είναι maxed out? Γτ εγώ με ultra είχα τα ίδια νούμερα με αυτά που φαίνονται και στο video σε 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bauhaus8 said:

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ειναι λογια και οτι θα δεν θα ξαναογορασουν...Μηπως αυτο ολο γινεται για να πας μια και καλη στην 3090? Σκεπτομενος πχ θελω την 3080 tuf, δεν την βρισκω, βρισκω την κατ εμε κατωτερη gigabyte 3080 oc....κ λεω να την παρω? Να περιμενω τις 20GB που εστω 2 -5% θα ειναι γρηγοροτερες??? Η να παρω την 3090 να ξεμπερδευω για τα επομενα 2-3 χρονια??? Πολυ μαστορας τελικα ο πετσινος

Απλά σαν κάτοχος της κατώτερης κατ’εσε Gigabyte να σε ενημερώσω ότι παίζω με undervolt 0.950mV και 2000mHz πυρήνα καρφωτός και 10000mHz μνημες εάν η κάρτα δεν ξεπεράσει τους 70 βαθμούς (που σε ότι έχω παίξει ως τώρα δε το κάνει εύκολα). Μετά πέφτει στα 1950. Εάν δε σε ικανοποιεί αυτό περίμενε να φέρουν TUF όταν και αν ή περίμενε να υπάρξουν οι 20αρες. Εγω θα παίζω ως τότε. Φιλικά πάντα. Η γνώμη μου είναι ότι μεγάλες διάφορες μεταξύ των βασικών μοντέλων δεν υπάρχουν. Για strix και ftw3 ultra και αντίστοιχες πληρώνεις την καλύτερη ψύξη απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...