Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Άλλο το throttle άλλο το GPU Boost 3.0/4.0. Throttle σημαίνει να φτάσει 87 βαθμούς ή 89, όσο είναι σε κάθε κάρτα και μετά ρίχνει πυρήνα αβέρτα, όχι 15Hz βηματάκια όπως στο GPU Boost..

Τέσπα, η κουβέντα ξεκίνησε από αυτά που έχω πει μεταξύ σοβαρού και αστείου για Αγία AMD κτλ, επειδή gets away with anything, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Αυτό δεν μου αρέσει, το δύο μέτρα και δύο σταθμά, για παράδειγμα για τις μαύρες οθόνες υπάρχει κόσμος που ακόμη και τώρα επιμένει ότι έφταιγαν οι χρήστες, ενώ για την NVIDIA αυτό που έγινε στην αρχή με τις 3000 έτρεξαν όλοι με τα pitchforks για κάτι που διορθώθηκε μέσα σε 10 μέρες. Δεν έχω θέμα με την ΑΜD αλλά με αυτούς που δεν είναι αντικειμενικοί, άλλωστε αν ανατρέξετε στα μηνύματα μου πέρυσι ήθελα να δώσω την 2060 και να πάρω Nitro+ 5700XT αλλά ήταν η εποχή που ήταν πιο έντονα τα θέματα και μέχρι να φύγει τελείως από τα Know issues πέρασε καιρός οπότε ας περιμένω τις καινούργιες. Άλλωστε διαχρονικά έχω 4 κόκκινες και 2 πράσινες κάρτες και κόκκινο cpu τώρα και πάλι Ryzen θα πάρω :P

Δλδ η 2060 σου όση συχνότητα την ορίζεις από το ab τόσο παίζει καρφί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Δλδ η 2060 σου όση συχνότητα την ορίζεις από το ab τόσο παίζει καρφί? 

Μα δεν ορίζεις συχνότητα στις NVIDIA, αλλά offset. Stock είναι στα 1950 σε game load και βάζω offset +90 και ναι είναι στα 2040 με το ίδιο load/temps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν ορίζεις συχνότητα στις NVIDIA, αλλά offset. Stock είναι στα 1950 σε game load και βάζω offset +90 και ναι είναι στα 2040 με το ίδιο load/temps..

Το 2040 (αν και χαμηλό) με συγχωρείς αλλά δεν σε πιστεύω ότι μένει καρφωμένο.εκτος αν παίζεις 45 βαθμούς μαξ και δε δίνεις κ καθόλου pl 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Το 2040 (αν και χαμηλό) με συγχωρείς αλλά δεν σε πιστεύω ότι μένει καρφωμένο.εκτος αν παίζεις 45 βαθμούς μαξ και δε δίνεις κ καθόλου pl 

Καρφωμένο είναι. Στους ~70, 68 ρίχνει ένα βήμα και πάει 2025. Αλλά τώρα που έχει φυσιολογικές ambient δεν πιάνει 70άρια. Το 2040 δεν είναι χαμηλό, τόσο πάνε οι 2060, μόνο η Stix έχει πιο ψηλά, στα 2055. Για αέρα σε gaming load μιλάω με το 24/7 fan curve, όχι καμικάζι runs στο TS. Αν βάλω τέρμα τα fans πέφτει η Τ και κρατάει ένα βήμα παραπάνω, στα 2055, αλλά σπάνε μπάλες στο τέρμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καρφωμένο είναι. Στους ~70, 68 ρίχνει ένα βήμα και πάει 2025. Αλλά τώρα που έχει φυσιολογικές ambient δεν πιάνει 70άρια. Το 2040 δεν είναι χαμηλό, τόσο πάνε οι 2060, μόνο η Stix έχει πιο ψηλά, στα 2055. Για αέρα σε gaming load μιλάω με το 24/7 fan curve, όχι καμικάζι runs στο TS. Αν βάλω τέρμα τα fans πέφτει η Τ και κρατάει ένα βήμα παραπάνω, στα 2055, αλλά σπάνε μπάλες στο τέρμα..

Άρα μιλάμε για το ίδιο ακριβώς πράγμα.temp sensitive και πέφτουν τα ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Άρα μιλάμε για το ίδιο ακριβώς πράγμα.temp sensitive και πέφτουν τα ρολόγια.

Ναι, δεν είναι throttle όμως, είναι το temp-frequency curve. Το throttle θα ήταν να έπεφτε πολύ, στα 1500 ξέρω γω ή πιο κάτω για να μην καεί η κάρτα ζωντανή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι, δεν είναι throttle όμως, είναι το temp-frequency curve. Το throttle θα ήταν να έπεφτε πολύ, στα 1500 ξέρω γω ή πιο κάτω για να μην καεί η κάρτα ζωντανή..

Αυτό συνέβαινε στις ref vega.Ολες οι κάρτες έτσι λειτουργούν πάνω κάτω.οπως ανέφερες.ειτε λίγο είτε περισσότερο δεν κρατάνε τα Μαξ ρολόγια που τους ορίζεις λόγω θερμοκρασίας.οι Νάβι όμως είναι πολύ περισσότερο ανεκτικές.αυτο τονισα

Μην τα τσουβαλιαζεις ολα όμως.να μιλάμε συγκεκριμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αυτό συνέβαινε στις ref vega.Ολες οι κάρτες έτσι λειτουργούν πάνω κάτω.οπως ανέφερες.ειτε λίγο είτε περισσότερο δεν κρατάνε τα Μαξ ρολόγια που τους ορίζεις λόγω θερμοκρασίας.οι Νάβι όμως είναι πολύ περισσότερο ανεκτικές.αυτο τονισα

Μην τα τσουβαλιαζεις ολα όμως.να μιλάμε συγκεκριμενα

Ε ναι δεν τσουβάλιασια. Για τις vega ref είχα πει και σε σχέση με αυτό που αναφέρθηκε ότι και οι 3000 χρειάζονται uv. Δεν χρειάζονται όμως καθώς ρίχνουν τα ρολόγια λόγω του curve όπως γίνεται με όλες τις κάρτες και όχι επειδή έφτασαν την max θερμοκρασία. Και επίσης θα ήταν καλύτερα να έδινε λιγότερη τάση by default αφού έτσι και αλλιώς δουλεύουν με λιγότερα volt μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι δεν τσουβάλιασια. Για τις vega ref είχα πει και σε σχέση με αυτό που αναφέρθηκε ότι και οι 3000 χρειάζονται uv. Δεν χρειάζονται όμως καθώς ρίχνουν τα ρολόγια λόγω του curve όπως γίνεται με όλες τις κάρτες και όχι επειδή έφτασαν την max θερμοκρασία. Και επίσης θα ήταν καλύτερα να έδινε λιγότερη τάση by default αφού έτσι και αλλιώς δουλεύουν με λιγότερα volt μια χαρά..

Αν η κάρτα μπει στο νερό διατηρεί τα Μαξ ρολόγια εφοσον η θερμοκρασία είναι γύρω στους 45 μαξ.ειτε turing είτε ampere είναι.αντε να πέσει 15-30 mhz μαξ

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν η κάρτα μπει στο νερό διατηρεί τα Μαξ ρολόγια εφοσον η θερμοκρασία είναι γύρω στους 45 μαξ.ειτε turing είτε ampere είναι.αντε να πέσει 15-30 mhz μαξ

Ε ναι εντάξει, για αέρα λέω εγώ. Και εγώ το Χειμώνα όταν είναι κρύα και ανοίξω ένα game έχω δει και 2115, αλλά για δευτερόλεπτα, μετά πάει στους 65-67 και 2040MHz. Αλλά αυτό δεν είναι throttle..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic αλλα...

Σας βλεπω να μιλατε για temps <70c και γελαω με την R9 390 μου που ειναι 60 σε idle και 90 σε load.

 

Eπίσης, στο Amazon σταματησαν να ξεφυτρωνουν link gia thn 3080;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, DionGR είπε

Off-topic αλλα...

Σας βλεπω να μιλατε για temps <70c και γελαω με την R9 390 μου που ειναι 60 σε idle και 90 σε load.

Eπίσης, στο Amazon σταματησαν να ξεφυτρωνουν link gia thn 3080;

πάτα την επιλογή out of stock

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι εντάξει, για αέρα λέω εγώ. Και εγώ το Χειμώνα όταν είναι κρύα και ανοίξω ένα game έχω δει και 2115, αλλά για δευτερόλεπτα, μετά πάει στους 65-67 και 2040MHz. Αλλά αυτό δεν είναι throttle..

Throttling είναι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Throttling είναι . 

Δεν είναι. Throttle είναι όταν πέφτουν τα ρολόγια επειδή έφτασε στο temperature limit, αλλά πέφτουν πολύ και όχι σε βηματάκια των 15Hz. To throttle είναι αποτέλεσμα της άφιξης στο temp limit. Αυτό που λέμε εδώ είναι απλά η καμπύλη voltage-frequency. Όταν αυξάνεται το load αυξάνονται τα ampere και επειδή έχει συγκεκριμένο power limit, αυτά τα ampere αντιστοιχούν σε κάποια τάση για να κρατηθεί το power limit, η οποία με την σειρά της αντιστοιχεί σε κάποια συχνότητα. Προφανώς γίνεται και adjustment με βάση την θερμοκρασία για λόγους stability. Μεγαλύτερη θερμοκρασία --> μεγαλύτερη αντίσταση, άρα χρειάζεται και περισσότερη τάση για να κρατήσει το ίδιο clock, αλλά η τάση δεν μπορεί να ανέβει λόγω του power limit, άρα πέφτει η συχνότητα. Άλλωστε οι κάρτες είναι εντελώς power limited, δεν τις κόβει η θερμοκρασία, εκτός αν έχεις ένα κουτί-φουρνάκι χωρίς fans και γεμάτο σκόνη, αλλιώς δεν φτάνει το temp limit, χτυπάς power limit πολύ νωρίτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...