Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Eπειδη δεν γνωριζω, οταν ανακοινωνεται το msrp, πώς ξερει η εταιρια τι ΦΠΑ εχει η καθε πολιτεια της Αμερικης; Εχουν ολες το ιδιο;

Αν οχι, δε θα διαφοροποιειται αναλογα με την πολιτεια; Αρα τι περιλαμβανει το msrp?

Νομίζω μόνο το κέρδος. Και από εκεί και πέρα προστίθενται ο φόρος κάθε πολιτείας/χώρας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Eπειδη δεν γνωριζω, οταν ανακοινωνεται το msrp, πώς ξερει η εταιρια τι ΦΠΑ εχει η καθε πολιτεια της Αμερικης; Εχουν ολες το ιδιο;

Αν οχι, δε θα διαφοροποιειται αναλογα με την πολιτεια; Αρα τι περιλαμβανει το msrp?

Προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης είναι το msrp. 

Περιλαμβάνει το κέρδος και ένα μέσο φόρο ηνωμενων πολιτειών. Φυσικά και διαμορφώνεται αναλόγως τον φόρο της κάθε χώρας αλλά σίγουρα δεν είναι τιμή προ φόρου. 

Διαφορετικά δεν θα αγοράζαμε ποτέ με τιμή κοντά στο msrp. 

Πχ 2070s - msrp 499

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+2070+super&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στρώνει η κατάσταση οι τιμές είναι $ -> μετατροπή σε ευρώ -> + ΦΠΑ και βγαίνει όσο το MSRP περίπου. Όλα τα υπόλοιπα είναι καπέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου σε όλους,

Το thread απαριθμεί πλέον 736 σελίδες και ως μη ειδικός το διαβάζω σχεδόν καθημερινά για να καταναοήσω τι πρέπει να προσέξω, όταν θα έρθει η στιγμή να αγοράσω την 3080. Παρατηρώ την συχνή και πυκνή χρήση τεχνικής ορολογίας που όμως για ανθρώπους σαν και εμένα περισσότερο θολώνουν παρά βελτιώνουν την εικόνα. Όμως δεν μπορώ παρά να περιμένω ότι σε ένα τέτοιο τεχνικό φόρουμ η ορολογία θα βρίθει, οπότε κανένα παράπονο. Ταπεινά θα παρακαλούσα κάποιον από εσάς, αν έχει την καλοσύνη, να διαφωτίσει τον κάθε αδαή όπως εμένα, γράφοντας τι είναι καλό να προσέξει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής μιας 3080, τι να επιδιώξει και τι να αποφύγει, πάντα με κριτήριο τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και όχι το κόστος αγοράς. Διαβάζω για διαφορετικές υλοποιήσεις της 3080 απο διάφορους κατασκευαστές και θεωρώ ότι εσείς μπορείτε να υποδείξετε, ποιές είναι οι καλές επιλογές και ποιές οι λιγότερες καλές απο αυτές τις υλοποιήσεις, πάντα χωρίς να το σχετίζετε με κόστη αγοράς και οικονομικούς όρους, παρά μόνο με τεχνικά κριτήρια όπως είπα. Θα το εκτιμούσα αν βοηθούσατε προς αυτήν την κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Imola είπε

Την καλημέρα μου σε όλους,

Το thread απαριθμεί πλέον 736 σελίδες και ως μη ειδικός το διαβάζω σχεδόν καθημερινά για να καταναοήσω τι πρέπει να προσέξω, όταν θα έρθει η στιγμή να αγοράσω την 3080. Παρατηρώ την συχνή και πυκνή χρήση τεχνικής ορολογίας που όμως για ανθρώπους σαν και εμένα περισσότερο θολώνουν παρά βελτιώνουν την εικόνα. Όμως δεν μπορώ παρά να περιμένω ότι σε ένα τέτοιο τεχνικό φόρουμ η ορολογία θα βρίθει, οπότε κανένα παράπονο. Ταπεινά θα παρακαλούσα κάποιον από εσάς, αν έχει την καλοσύνη, να διαφωτίσει τον κάθε αδαή όπως εμένα, γράφοντας τι είναι καλό να προσέξει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής μιας 3080, τι να επιδιώξει και τι να αποφύγει, πάντα με κριτήριο τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και όχι το κόστος αγοράς. Διαβάζω για διαφορετικές υλοποιήσεις της 3080 απο διάφορους κατασκευαστές και θεωρώ ότι εσείς μπορείτε να υποδείξετε, ποιές είναι οι καλές επιλογές και ποιές οι λιγότερες καλές απο αυτές τις υλοποιήσεις, πάντα χωρίς να το σχετίζετε με κόστη αγοράς και οικονομικούς όρους, παρά μόνο με τεχνικά κριτήρια όπως είπα. Θα το εκτιμούσα αν βοηθούσατε προς αυτήν την κατεύθυνση.

Χωρις να ειμαι γκουρου, θα σου προτεινα αν πας σε 3080 να πας:

1) ειτε στην "μαμα"  founder's edition,  η οποια ειναι μεν πανεμορφη, αλλα ψιλοανεβαζει θερμοκρασιες (οχι κατι το ιδιαιτερο) και δεν παιρνει overclocking

2) ειτε σε κορυφαια υλοποιηση της ASUS  (Strix OC), EVGA (FTW3).

Κοινος παρνομαστης και στις 2 επιλογες, η μεγαλη αναμονη.

Αν δε βιαζεσαι περιμενε γιατι κατι ακουγεται για εκδοση της 3080 με 20gb vram που θα παιξει το ρολο της σε μεγαλες αναλυσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DionGR είπε

Παιδια μην λεμε οτι νανε...

Ναι, βαζουν καπελο, αλλα ας μην ξεχναμε βασικα οικονομικα:

$699 MSRP (TAX NOT INCLUDED!!) στην FOUNDER EDITION, και οι αμερικανοι οταν πουλανε κατι δεν γραφουν το tax μεχρι το checkout

> Αρα, $699 μετατροπη βγαινει ~594€

> EU Import, συνηθως πολυ πιο ακριβα ηλεκτρονικα απο USA +50-70€ σε αυτο το price range (594 + 60 = 654€)

> EU VAT, 24% ελλάδας 654 + (654*0.24) = 654 + 156 = 806€

Kαι αυτο βγαινει για μια Founders Edition, οχι μια μετρια/καλη AIB.

Tωρα, υπολογιζε μαζι με ΦΠΑ την extremely limited quantity (οπως στον 3600 ανεβηκε 20 ευρω) να ανεβει η τιμη κανα 80ρι εδω.

Κουτσα στραβα φτασαμε 886€. Οπως ειπα και σε προηγουμενο post μου, λογικη τιμη για Ελλαδα ειναι 760(χαμηλοτερες υλοποιησεις στην καλυτερη περιπτωση) εως 880(καμια strix).

ΑSUS TUF 810€ θεωρω πως θα ειναι Ελλαδα οταν φτιαξει η κατασταση. 

Είναι καλο να μην μπερδεβουμε tax-excluded MSRP's με την actual τιμη που αρμοζει στην Ελληνικη αγορα.

Άντε να συμφωνήσω σε κάποια.

Το EU import γιατί?
Η Gigabyte δεν λανσάρει επίσημα τα προιόντα της στην Ευρώπη?
Για κάθε μητρική της Gigabyte στην αγορά π.χ. πληρώνουμε καπέλο τον εκτελωνισμό της μητρικής από της ΗΠΑ στην Ευρώπη? Δεν νομίζω...

Οι κάρτες όπως η Eagle είναι entry products των board partners και προορίζονται για να πωλούνται ακριβώς ή γύρω στο MSRP. Στις ΗΠΑ πωλείται στα 700 δολάρια. Όπως και η MSI για παράδειγμα που πούλαγε την κάρτα της μέσω του subsidiary της στα 1400 αντί για 700 και αποζημίωσε τους αγοραστές 700 δολάρια. Έπρεπε να τους την είχε πουλήσει την συγκεκριμένη 700 just.

Στις υπόλοιπες υλοποιήσεις, π.χ. gaming OC, Aorus κτλ, ναι εκεί προφανώς βαράνε γιατί έχουν ψηλότερο power limit, καλύτερη ψύξη, ίσως καλύτερης ποιότητας τσιπάκια κτλ.

Επίσης όπως είπαν και παραπάνω κάποια παιδιά στο 700 MSRP υπολογίζουν και ένα μέσο ΦΠΑ αμερικάνικης αγοράς. Συνεπώς δεν μπορείς να πηγαίνεις μετά να προσθέτεις πάνω στο αμερικάνικο μέσο ΦΠΑ τον αντίστοιχο ευρωπαικό φόρο...

Να πουλάς Eagle στην Ελλάδα στα 1050 το θεωρώ έγκλημα προσωπικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Χωρις να ειμαι γκουρου, θα σου προτεινα αν πας σε 3080 να πας:

1) ειτε στην "μαμα"  founder's edition,  η οποια ειναι μεν πανεμορφη, αλλα ψιλοανεβαζει θερμοκρασιες (οχι κατι το ιδιαιτερο) και δεν παιρνει overclocking

2) ειτε σε κορυφαια υλοποιηση της ASUS  (Strix OC), EVGA (FTW3).

Κοινος παρνομαστης και στις 2 επιλογες, η μεγαλη αναμονη.

Αν δε βιαζεσαι περιμενε γιατι κατι ακουγεται για εκδοση της 3080 με 20gb vram που θα παιξει το ρολο της σε μεγαλες αναλυσεις.

Για τον πέο είναι οι FE, εκτός κι αν έχεις σκοπό να βάλεις νερό. TUF 3080 αν θες ''φτηνή'' και top υλοποίηση και Strix, FTW, Aorus Master αν θες top με push-αρισμένα bios για OC.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για τον πέο είναι οι FE, εκτός κι αν έχεις σκοπό να βάλεις νερό. TUF 3080 αν θες ''φτηνή'' και top υλοποίηση και Strix, FTW, Aorus Master αν θες top με push-αρισμένα bios για OC.

Για μενα ειναι οι πιο ομορφες, οποτε αν δεν πηγαινα για κυνηγι fps, σιγουρα θα επαιρνα μια FE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Fulgore είπε

Την ειχες προλαβει σε φυσιολογικη τιμη τουλαχιστον?

732€ τελική με τιμολόγιο και expedited shipping 

Επεξ/σία από Proteus 12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Proteus 12 είπε

732€ τελική με τιμολόγιο και expedited shipping 

Τοσο εβγαινε με τιμολογιο την ειχα κανει preorder και εγω και ακυρωσα φυσικα μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανουν ολα οταν βγουν στην αγορα οι νεες καρτες της AMD.

Αν τοτε ξαφνικα βρεθει στοκ σε 30ΧΧ series, τοτε σημαινει οτι μας δουλευαν κανονικα οι κυριοι της nvidia τοσο καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο Moore's Law is Dead είπε ότι το Νοέμβριο θα βγουν περίπου 300.000 3080 οπότε θα λυθεί το θέμα, αν ισχύει..

3070 να βγουν να πάρουμε καμιά day one xd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Imola είπε

Την καλημέρα μου σε όλους,

Το thread απαριθμεί πλέον 736 σελίδες και ως μη ειδικός το διαβάζω σχεδόν καθημερινά για να καταναοήσω τι πρέπει να προσέξω, όταν θα έρθει η στιγμή να αγοράσω την 3080. Παρατηρώ την συχνή και πυκνή χρήση τεχνικής ορολογίας που όμως για ανθρώπους σαν και εμένα περισσότερο θολώνουν παρά βελτιώνουν την εικόνα. Όμως δεν μπορώ παρά να περιμένω ότι σε ένα τέτοιο τεχνικό φόρουμ η ορολογία θα βρίθει, οπότε κανένα παράπονο. Ταπεινά θα παρακαλούσα κάποιον από εσάς, αν έχει την καλοσύνη, να διαφωτίσει τον κάθε αδαή όπως εμένα, γράφοντας τι είναι καλό να προσέξει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής μιας 3080, τι να επιδιώξει και τι να αποφύγει, πάντα με κριτήριο τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και όχι το κόστος αγοράς. Διαβάζω για διαφορετικές υλοποιήσεις της 3080 απο διάφορους κατασκευαστές και θεωρώ ότι εσείς μπορείτε να υποδείξετε, ποιές είναι οι καλές επιλογές και ποιές οι λιγότερες καλές απο αυτές τις υλοποιήσεις, πάντα χωρίς να το σχετίζετε με κόστη αγοράς και οικονομικούς όρους, παρά μόνο με τεχνικά κριτήρια όπως είπα. Θα το εκτιμούσα αν βοηθούσατε προς αυτήν την κατεύθυνση.

3080 TUF θεωρώ είναι το sweet spot σε τιμή και ποιότητα κατασκευής. Τώρα η εμφάνιση είναι υποκειμενική, σε γενικές γραμμές είναι καλή αρκεί να μην είχε αυτά που γράφουν gaming κτλ στο backplate..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...