Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Το αυτό. Αν είναι πίσω σε raster οι AMD ας βάλουν την ίδια vram με την NVIDIA για να μπορέσουν να δώσουν και σε καλύτερη τιμή..

Για την nvidia ελεγα :P  αν εχουν χειροτερο performance per dollar το να βγαλουν ακριβοτερη gpu με μεγαλυτερη vram απλα θα χειροτερεψει η διαφορα. 

Ας πουμε οτι η 6800xt εχει ιδιο performace με την 3080 αλλα με 16gb vram στα 650 ευρω . Αν παει και βγαλει η  nvidia μια με 20gb στα 900 ευρω msrp ( 1100-1200 πραγματικα) θα χανει τσιπακια χωρις λογο , για ποιο λογο να το κανει αυτο. Αν ηταν χειροτερη η amd θα ελεγε οριστε κερδιζουμε και με 10gb αλλα για να παρουμε και αυτους που θελουν παραπανω vram ας βγαλουμε και μια με 20gb. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Δεν παιζουν 7nm προσωπικά για μένα.....Δυο χρονάκια με Sammy 8nm θα βαδίσει.... 

Ήταν και λίγο amd friendly τα συγκεκριμένα..... 

Το borderlands 3 ηταν απο τα κυριοτερα παιχνιδια στο marketing material της nvidia παντως... 

Το gears 5 ειναι ουδετερο . Moνο το warzone ειναι σχετικα amd friendly. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έλα για να σπάσουμε λίγο τον πάγο.

IMG-86fe9ef756e1bc6476805ba466924e44-V.j

Εγώ θα βάλω πάνω το bios της Giga μόλις τη κουμπώσω.Ελπίζω να μην έχω πάλι ντράβαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Εγώ θα βάλω πάνω το bios της Giga μόλις τη κουμπώσω.Ελπίζω να μην έχω πάλι ντράβαλα!

Αυτό φοράω μια χαρά δουλεύει

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Αυτό φοράω μια χαρά δουλεύει

Καλύτερο από stock?Από pw limit πώς πας,βαράει συνέχεια?Κ σε τι ανάλυση είσαι;Πολυβόλο,sorry😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Καλύτερο από stock?Από pw limit πώς πας,βαράει συνέχεια?Κ σε τι ανάλυση είσαι;Πολυβόλο,sorry😁

Μακράν καλύτερο από το στοκ μέχρι 1440p κρατάει ρολόγια δεν βρίσκει εύκολα pl.

Σε 4κ που παιζω  όμως αλλάζει το σκηνικό ,βρίσκει αρκετά πιο εύκολα pl αλλά και πάλι καλύτερο από το στοκ.

Από θερμοκρασιες ελαφρά πιο πάνω .Πάνω από 68-70c δεν έχω δει με oc και τέρμα pl(105%)σε 26c δωματίου μετά από καμιά ώρα παιχνιδιου σε 4κ.

Για 400w κοντά bios μια χαρά επαρκεί η ψύξη της.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα,εγώ είμαι σε 3840χ1600,το 4k το έδωσα.38άρα frw.Αύριο θα μου έρθει κ είμαι σε δίλημμα.Τη κουμπώνω στο 3600 του δεύτερου pc ή να περιμένω να μου έρθει 5900-5950,αν καταφέρω να βρω launch day σε ημι λογική τιμή.Έχω πάρει μητρική,κάρτα έρχεται,cpu έμεινε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ιδανικό σενάριο είναι αγορά κάρτας και μόλις βγει το CP 2077 καραντίνα κάνα μήνα για να λιώσουμε..

Ε ρε και να βγεί καμία φόλα το παιχνίδι....

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Κατάλαβα,εγώ είμαι σε 3840χ1600,το 4k το έδωσα.38άρα frw.Αύριο θα μου έρθει κ είμαι σε δίλημμα.Τη κουμπώνω στο 3600 του δεύτερου pc ή να περιμένω να μου έρθει 5900-5950,αν καταφέρω να βρω launch day σε ημι λογική τιμή.Έχω πάρει μητρική,κάρτα έρχεται,cpu έμεινε!

Δεν θα δείς διαφορά με cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Άμα βγει φόλα έχουμε Valhalla για ώρες..Δεν αγχώνομαι.

και εκεί θα πέσει το loop της αρκούδας βέβαια.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Άμα βγει φόλα έχουμε Valhalla για ώρες να κάνουμε το ίδιο πράγμα..Δεν αγχώνομαι.

fixed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...