Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

10% επιδοσεις κατω τις 3080 θα ειναι η ναυαρχιδα της AMD.......Αυτο δεν ειναι λογος να χασει πελατες ο πετσινος, ουτε τα 100-200e max χαμηλοτερη τιμη της πιθανης 6900XT....Τωρα αν καποιοι ακυρωσουν παραγγελιες για 10% κατω και 100ε φθηνοτερα, θα το κανουν μονο απο κοντρα.....παντα θα σκεφτονται την 3080 και θα σου λενε με oc 6900xt φτανω την 3080, ειμαι κατω 30% απο την 3090 και εδωσα και πχ 500ε λιγοτερα...Παρηγοριά στον άρρωστο  λεω εγω. Ο πετσινος ξερει καλυτερα απο ολους τις επιδοσεις της 6900XT και ειναι τοσο σιγουρος που αναβαλει την νεα σειρα για να μας ξαναπαρει τα λεφτα του χρονου με τις Τι......Κ@υλιαρη πετσινε εισαι μεγαλη Κυρια

Αυτή που έδειξαν στο event ήταν ~5% κάτω πάντως. Και ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί ΠΟΙΑ ήταν.😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Αυτή που έδειξαν στο event ήταν ~5% κάτω πάντως. Και ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί ΠΟΙΑ ήταν.😁

Πάντως αν έδειξαν κάτι απλά εύπεπτο στο event και βγει λαγός εννοώ σε επιδόσεις....WOW ψήνομαι άσχημα να αλλάξω την παραγγελία, μετά βέβαια άντε να κάνεις το τέζα κλοκαρισμένο Χ299 να δουλεύει σταθερά ΛΟΛ θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, ilos said:

Αυτή που έδειξαν στο event ήταν ~5% κάτω πάντως. Και ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί ΠΟΙΑ ήταν.😁

Εδειξαν δλδ την δευτερη πιστευεις και κρατησαν την καλη για μετα???? Εγω ακριβως το αντιθετο....Η διαφορα ειναι 5-10% με την 3080 και εκει θα μεινει, οταν ομαλοποιηθουν drivers κτλ. Για εμενα μακαρι να βγει Big Navi 2 με ΙΔΙΕΣ επιδοσεις και 200e φτηνοτερη απο την 3080, μπας και αλλαξουν παραγγελιες να παρουμε και εμεις που δεν βρισκουμε την 3080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Δεν με εμποδίζει κανένας να αλλάξω την παραγγελία μου και να την κάνω 6900ΧΤΧ 

Θα σε εμποδιζε το γεγονος να ειχε ενα gsync ακριβοπληρωμενο μονιτορ και σκεφτοσουν οτι μαζι με την 6900 θα πρεπε να μπεις σε διπλά εξοδα και να παρεις και ενα επισης ακριβο freesync monitor.

(αυτο συμβαινει με μενα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Ετοιμαστείτε για 3080ti και 3070super

 

Ελα καλημέρα. Που είσαι ?

Τα PN με το O ειναι o/c editions. Και θα σκάσουν πρώτα οι 3090 εκτος απροόπτου.

Επεξ/σία από Seaside
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akoinonitos said:

Έχεις δει κάποιο συγκριτικό? Το τι νομίζεις εσύ δεν αποτελεί κριτήριο. Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι 6900xt μπορεί να είναι και κάτω από 2080ti. Δεν λέει κάτι αυτό. Από που φαίνεται πως θα έχουν τα πράγματα έχεις δει κάτι για βάλε λινκ ,δεν γίνεται να συζητάμε με θεωρίες, μόνο με facts

Σου κανει η παρακατω εικονα απο το αρθο? 

https://www.rockpapershotgun.com/2020/10/09/just-how-good-are-amds-first-4k-big-navi-benchmarks-compared-to-the-rtx-3080/

RTX-3080-vs-AMD-RX-6000-benchmarks.jpg

 

1,6%, 10%, 22% αντιστοιχα διαφορα.....τι ΟΧΙ????!!!!!

Καλο ειναι να εχεις ελπιδες παντως

Παρεπιπτοντως το Big Navi ηταν με τον 5900x και η 3080 με τον πλεμπα i5-10600K

Επεξ/σία από bauhaus8
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"big navi" είναι και η 6800 και η 6800 xt και η 6900 xt, ο ίδιος πυρήνας είναι στο πιο πετσοκομμένο.😁

Το ποιο έδειξαν, ουδείς γνωρίζει αν και οι πιο πολλοί από τους "προφήτες" εικάζουν ότι ήταν το μεσαίο. Αν η διαφορά είναι στο 10+% από 6800xt σε 6900 xt, τότε με βάση τα στοιχεία το 6900 xt θα κάτσει κάπου ανάμεσα από 3080 και 3090. Για μένα λίγη σημασία έχει το crown, αρκεί που η amd βγάζει ξανά ανταγωνιστiκά high end μετά από την 290x.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

Σου κανει η παρακατω εικονα απο το αρθο?

https://www.rockpapershotgun.com/2020/10/09/just-how-good-are-amds-first-4k-big-navi-benchmarks-compared-to-the-rtx-3080/

RTX-3080-vs-AMD-RX-6000-benchmarks.jpg

1,6%, 10%, 22% αντιστοιχα διαφορα.....τι ΟΧΙ????!!!!!

Καλο ειναι να εχεις ελπιδες παντως

Εσύ θες δλδ Σόνι κ καλα να βγουν πιο αδύναμες? Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν συμφέρει κανέναν αυτό? Έχεις μετοχές της πράσινης η είναι η αγαπημένη σου ομάδα?κ γω 3080 έχω παραγγείλει αλλά μακάρι να ναι πιο δυνατή η amd να πάω εκει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή η amd έχει κουράσει πραγματικά που δεν μπορεί να βγάλει εδώ και μία δεκαετία σχεδόν ανταγωνιστική gpu . Πάντα 2η και καταϊδρωμένη σε όλα και με προβλήματα σε όλα τους τομείς ( hardware - drivers κτλ ) . Ακόμα και τώρα απ' ότι φαίνεται δεν θα μπορεί να κοντραριστεί την 3080 σε rasterised σενάρια , για να μην πάμε σε ray traced ή path traced - εκεί θα είναι η απόλυτη καταστροφή χωρίς εξτρά πυρήνες η΄ κάποια άλλη τεχνολογία γι' αυτή τη δουλειά . Fail η amd μεγαλύτερο από της nvidia με το paper launch γιατί ακόμα και όταν η τελευταία αποτυγχάνει σε κάτι η πρώτη ποτέ δεν είναι έτοιμη να το εκμεταλλευτεί όπως πρέπει . 

  • Thanks 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, billeiros said:

Εσύ θες δλδ Σόνι κ καλα να βγουν πιο αδύναμες? Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν συμφέρει κανέναν αυτό? Έχεις μετοχές της πράσινης η είναι η αγαπημένη σου ομάδα?κ γω 3080 έχω παραγγείλει αλλά μακάρι να ναι πιο δυνατή η amd να πάω εκει

Οχι φιλε μου....ουτε καν με νοιαζει τι θα βγαλει η AMD σε καρτα γραφικων. Μακαρι να βγαλει ισαξια με την 3080  να αλλαξουν ολοι παραγγελια να βρω την 3080 (ολο αυτο βαση gsync) σε χαμηλοτερη τιμη.

Αλλα να εχεις ισαξιο προιον και να κανεις tease το κατωτερο εμενα μου φαινεται αστειο και αφελες να το πιστευεις. Πχ η AMD παρουσιασε το μεσαιο της μοντελο....λιγες μερες εμειναν και η ελπιδα  θα πεθανει 

Επεξ/σία από bauhaus8
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Αυτή που έδειξαν στο event ήταν ~5% κάτω πάντως. Και ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί ΠΟΙΑ ήταν.😁

Εγώ προέβλεψα οτι θα είναι το μικρό chpiaki. H 6500xt :P 

@akoinonitos Πλακίτσα κάνω ε..

1 ώρα πριν, bauhaus8 είπε

Εδειξαν δλδ την δευτερη πιστευεις και κρατησαν την καλη για μετα???? Εγω ακριβως το αντιθετο....Η διαφορα ειναι 5-10% με την 3080 και εκει θα μεινει, οταν ομαλοποιηθουν drivers κτλ. Για εμενα μακαρι να βγει Big Navi 2 με ΙΔΙΕΣ επιδοσεις και 200e φτηνοτερη απο την 3080, μπας και αλλαξουν παραγγελιες να παρουμε και εμεις που δεν βρισκουμε την 3080

Αφου όπως λες και φτηνότερη θα είναι θα αγοράσεις την 3080, γιατί να στην βγάλει φτηνότερα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

Οχι φιλε μου....ουτε καν με νοιαζει τι θα βγαλει η AMD σε καρτα γραφικων. Μακαρι να βγαλει ισαξια με την 3080  να αλλαξουν ολοι παραγγελια να βρω την 3080 (ολο αυτο βαση gsync) σε χαμηλοτερη τιμη.

Αλλα να εχεις ισαξιο προιον και να κανεις tease το κατωτερο εμενα μου φαινεται αστειο και αφελες να το πιστευεις. Πχ η AMD παρουσιασε το μεσαιο της μοντελο....λιγες μερες εμειναν και η ελπιδα  θα πεθανει 

Καλά μην ορκίζεσαι.πολλα παιχνιδια παιζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες έπαιξαν FE 3080 και 3090 αρκετές κιόλας Γερμανία. Λένε ότι εξαφανίστηκαν σε 20 λεπτά. Αλλά πουλάει πλέον μέσω NBB εκεί και νομίζω δεν αφήνει να σταλεί Ελλάδα. (Notebook Bilinger κάπως έτσι δε το χω με τα γερμανικά) 

Επεξ/σία από DeareN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από NBB έχω κάνει pre-order και στέλνει και Ελλάδα (αν και εγώ έχω κάνει μέσω γνωστού στη Γερμανία). Δεν έχει κάρτες το NBB να ικανοποιήσει τα pre-orders, λες να δίνει για νέες παραγγελίες;

edit: Άκυρο, τώρα κατάλαβα πως αναφέρεις μόνο για FE.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...