Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δυστυχώς όπως το πάνε η μόνη κάρτα που θα τα έχει όλα θα είναι η 3090. Με RDNA 2 θα έχεις κομπλέ VRAM και raster performance αλλά κάνα 20% πίσω σε RT..Με 3080 θα έχεις RT και raster performance αλλά 10GB VRAM που μπορεί να σε αναγκάσουν να κόβεις textures σε κάποια γκέιμς.

Μόνο η 3090 δίνει τα πάντα συν μπόλικη VRAM.

Με την crossgenιλα που θα τρώμε πιστεύω θα είναι οκ τα 10GB, είναι και το καλύτερο compression..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με την crossgenιλα που θα τρώμε πιστεύω θα είναι οκ τα 10GB, είναι και το καλύτερο compression..

 Έχεις δίκιο με τη crossgenιλα αλλά συνήθως όσοι δίνουν τόσα λεφτά για gpu το κάνουν επειδή γουστάρουν κ οχι επειδή το έχουν ανάγκη κ τα 10gb αφήνουν μια ξυνιλα για τοσα λεφτά. 

Εξάλλου θεωρητικά λόγω ακριβώς αυτής της crossgenιλας όσοι έχουν 5700xt / 2070s και πανω είναι καλυμμένοι έτσι κι αλλιώς. Δε θα θα έχουν 4K  / 60 frames αλλά κ τόσα χρόνια που δε τα έχουν δε νομίζω να έπαθαν κ τίποτα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

 Έχεις δίκιο με τη crossgenιλα αλλά συνήθως όσοι δίνουν τόσα λεφτά για gpu το κάνουν επειδή γουστάρουν κ οχι επειδή το έχουν ανάγκη κ τα 10gb αφήνουν μια ξυνιλα για τοσα λεφτά. 

Εξάλλου θεωρητικά λόγω ακριβώς αυτής της crossgenιλας όσοι έχουν 5700xt / 2070s και πανω είναι καλυμμένοι έτσι κι αλλιώς. Δε θα θα έχουν 4K  / 60 frames αλλά κ τόσα χρόνια που δε τα έχουν δε νομίζω να έπαθαν κ τίποτα :P

Σίγουρα είναι ξινίλα ναι. Για το δεύτερο δεν συμφωνώ. Άλλο κοινό όσοι έχουν 5700ΧΤ/2070S και άλλο κοινό θέλουν 4Κ/60. Μέχρι στιγμής για 1080p και 1440p αν έχεις καλή κάρτα τώρα πράγματι δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις. Αν αλλάξεις θα είναι για την κ@υλα ή αν θέλεις σόνι και ντε RT. Ενώ στο 4Κ/60 ακόμη και η 2080Ti άρχισε να δυσκολεύεται, βέβαια θα μου πεις ρίχνεις 1-2 settings και τα έχεις τα 60 αλλά άλλος θέλει το απόλυτο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

 Έχεις δίκιο με τη crossgenιλα αλλά συνήθως όσοι δίνουν τόσα λεφτά για gpu το κάνουν επειδή γουστάρουν κ οχι επειδή το έχουν ανάγκη κ τα 10gb αφήνουν μια ξυνιλα για τοσα λεφτά. 

Εξάλλου θεωρητικά λόγω ακριβώς αυτής της crossgenιλας όσοι έχουν 5700xt / 2070s και πανω είναι καλυμμένοι έτσι κι αλλιώς. Δε θα θα έχουν 4K  / 60 frames αλλά κ τόσα χρόνια που δε τα έχουν δε νομίζω να έπαθαν κ τίποτα :P

για μια τριετία η 2070s και πάνω θα είναι άψογη για 1440p και καλή για 4k. Εκτός αν έχουμε καμία εκτίναξη τύπου witcher 3 (οταν βγήκε, η 980 με το ζόρι έποιανε 60fps στα 1080p πχ) με το cyberpunk. (το watch dogs legion είδατε τι ζητάει για rtx ultra? lol)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

για μια τριετία η 2070s και πάνω θα είναι άψογη για 1440p και καλή για 4k. Εκτός αν έχουμε καμία εκτίναξη τύπου witcher 3 (οταν βγήκε, η 980 με το ζόρι έποιανε 60fps στα 1080p πχ) με το cyberpunk. (το watch dogs legion είδατε τι ζητάει για rtx ultra? lol)

Καλή για 4Κ η 2070S; How so?

Για το Legion έχω ακριβώς το σύστημα για RTX Medium με DLSS Quality. Αν βάλω DLSS Balanced λογικά θα κάνει RTX High. Not bad..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλή για 4Κ η 2070S; How so?

Για το Legion έχω ακριβώς το σύστημα για RTX Medium με DLSS Quality. Αν βάλω DLSS Balanced λογικά θα κάνει RTX High. Not bad..

όλες είναι καλές για 4k, αλλά με πόσα fps? :P

Αν θες να αξιοποιήσεις πλήρως τις lg cx, c9 πχ (4κ@120hz), τότε ούτε με 3080 τη γλιτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akisk είπε

όλες είναι καλές για 4k, αλλά με πόσα fps? :P

Αν θες να αξιοποιήσεις πλήρως τις lg cx, c9 πχ (4κ@120hz), τότε ούτε με 3080 τη γλιτώνεις.

Το ότι έχεις 120hz δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και 120fps. Μπορείς να αξιοποιήσεις και τα 70fps και τα 90fps αλλά και τα 120fps (σε παιχνίδια τύπου pes/fifa) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Το ότι έχεις 120hz δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και 120fps. Μπορείς να αξιοποιήσεις και τα 70fps και τα 90fps αλλά και τα 120fps (σε παιχνίδια τύπου pes/fifa) 

 

 

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλή για 4Κ η 2070S; How so?

Για το Legion έχω ακριβώς το σύστημα για RTX Medium με DLSS Quality. Αν βάλω DLSS Balanced λογικά θα κάνει RTX High. Not bad..

Μια χαρά είναι ρίχνεις μερικές ρυθμίσεις. Αν περιμένεις να παίζεις συνέχεια με όλα max στην ανάλυση και fps που θες δεν ευχαριστιέσαι ποτέ το gaming αλλά το κεφάλι σου είναι συνεχώς στην επόμενη αναβάθμιση. Φυσικά δεν μπορείς να περιμένεις 60fps σε τίποτα ac odyssey, αλλά είναι συμβιβασμός για την ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Μια χαρά είναι ρίχνεις μερικές ρυθμίσεις. Αν περιμένεις να παίζεις συνέχεια με όλα max στην ανάλυση και fps που θες δεν ευχαριστιέσαι ποτέ το gaming αλλά το κεφάλι σου είναι συνεχώς στην επόμενη αναβάθμιση. Φυσικά δεν μπορείς να περιμένεις 60fps σε τίποτα ac odyssey, αλλά είναι συμβιβασμός για την ανάλυση.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό μπορεί να περιμενω την 3080 και προς το παρον είμαι με την 2080Ti αλλά σε ένα open case rig στην δουλειά κοτσαρα πανω στον Xeon X5460 μια ξεχασμένη GTX 680 και σε 1080p το gta5 ήταν μια χαρά διασκεδαστικό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό μπορεί να περιμενω την 3080 και προς το παρον είμαι με την 2080Ti αλλά σε ένα open case rig στην δουλειά κοτσαρα πανω στον Xeon X5460 μια ξεχασμένη GTX 680 και σε 1080p το gta5 ήταν μια χαρά διασκεδαστικό  

στην δουλειά και το δακτυλοπλέξιμο διασκεδαστικό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Εξαρτάται και διαφέρει ανάλογα  με την δουλειά παντως μπορείς να περσσεις καλά και με μια  GTX 1650 που λέει ο λόγος αυτό ήταν το point μου

Αναμένοντας κ εγώ το cpu να έρθει για να είμαι έτοιμος,στο δεύτερο rig έχω 1070ti κ έναν 3600.Dsr σε 1440p είμαι super.Αν δεν ασχολιόμουνα ούτε που θα καταλάβαινα τίποτα.Βέβαια η ενασχόληση στοιχίζει κανά διχίλιαρο αλλά τεσπα

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...