Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, sirjohnbest είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ θέλω να αγοράσω κάρτα γύρο στα 600€ και περιμένω να βγουν οι 3070 της nvidia και οι νέες GPU  της AMD. Τις μεταχειρισμένες 2080ti της πωλούν (τρόπος του λέγειν, γιατί μάλλον ελάχιστες πωλούνται) στην ίδια τιμή ή και ακριβότερα!  Θα μου πεις, εδώ ακόμα προσπαθούν να πουλήσουν κάρτες τριών ή τεσσάρων ετών,  χωρίς εγγύηση (1080ti), από 400 έως και 500 ευρώ...  Και έπειτα διαβάζω άπειρα σχόλια με παράπονα για τον παραλογισμό στις τιμές των εργοστασίων. Άραγε δεν είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό;

Αυτήν είναι η άλλη πλευρά του παζαριού και της "γυφτιας". Πάντως 1080ti δεν είδα να φεύγει πάνω από 350 εδώ και ένα μήνα. Άσχετο αν δεν αξίζει ούτε τόσα λόγο χρόνων χρήσης 

Πάντως οι 2080ti κρατάνε τιμή λόγω λίγων κομματιών. Οι 2080 super δεν ξέρω πως φεύγουν στα 450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εαν αγοραζεις τωρα it's a toss για εμενα. 

Και αυτο γιατι στην μια περιπτωση πιθανοτατα θα εχεις καλυτερο RT perf αλλα χαμηλοτερο διαυλο και ποσοτητα μνημης και χαμηλοτερο συνολικο mem bandwidth και κατι το οποιο ξεχναμε το overclockability.. Μια 2080Ti πουσαρισμενη με καλο πυρηνα φτανει πολυ ψηλοτερα σε αποδοση συνολικη. Αρκει καποιος να βρει μια καλη υλοποιηση και σε καλη τιμη μεταπωλησης. 

Επισης προς το παρον η 3070 ειναι μια καρτα στα χαρτια και καλο 2021 για την συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων που θα την προτιμησουν απο την 2080Ti ή απο τις λυσεις της AMD που θα δουμε. Αν καποιος θελει καρτα τωρα και οχι σε 1-2-3 μηνες τοτε κοιταει το καλυτερο δυνατο την δεδομενη χρονικη στιγμη. 

Ναι εχεις δικαιο, δεν εβαλα στην εξισωση τον παραγοντα του overclockability της 2080ti σε σχεση με της 3070 (που ακομα δεν εχουμε δει καλα-καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή to oc potential αναφέρεται ξανά και ξανά, γιατί νομίζετε ότι h 2080Τi έχει κανένα τρελό haeadroom, σε νερό 55 βαθμούς σε load ταβάνιαζε 2100 σε bench ενώ σε games από 1920 μέχρι 2050, και οι amoere εκεί παίζουν πάνω κάτω, η μόνη τους διαφορά είναι οι υφηλότεροι εργοστασιακοί χρονισμοί των ampere με αποτέλεσμα να είναι μικρότερο το headroom τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Viking City Builder will support Ray Tracing & DLSS 2.0, comparison screenshots released

Παίρνουν πιο πολλά RT/DLSS σιγά σιγά 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Επειδή to oc potential αναφέρεται ξανά και ξανά, γιατί νομίζετε ότι h 2080Τi έχει κανένα τρελό haeadroom, σε νερό 55 βαθμούς σε load ταβάνιαζε 2100 σε bench ενώ σε games από 1920 μέχρι 2050, και οι amoere εκεί παίζουν πάνω κάτω, η μόνη τους διαφορά είναι οι υφηλότεροι εργοστασιακοί χρονισμοί των ampere με αποτέλεσμα να είναι μικρότερο το headroom τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε

Σε αέρα μπεντς το δικό μου κομμάτι ταβανιαζε στα 2235+(strix oc) με matrix bios και σε gaming με oc έπαιζα 2085-2100 σταθερά.Επισης παίζει άλλη μια στριξ εδώ μέσα στα ίδια με την δική μου .

Υπάρχουν άλλες δύο καρτουλες εδώ μέσα οι οποίες στο νερό φτάνουν 2300+ μπεντς και παίζουν σταθερότατα σε gaming 2175-2190.με θερμοκρασιες 45-50c

Φυσικά τα συγκεκριμένα κομμάτια ήταν θέμα τύχης και δεν πάνε όλες οι 2080ti έτσι .

Αναλογία πιστεύω στις 20 να πάνε οι 3-4 ετσι

 

Και εδώ ρολογακια που βαράει η δική μου η 3090ventus με oc αέρα χωρίς curve ....βαράει όμως συχνά pl.μεγιστη συχνότητα που έχω δει στην καρτουλα με curve 2265.

Έχω σταθεί τυχερός σε αυτές τις 2 γενιές.

IMG-20201026-003504.jpg

**Βρήκα και σκριν μετά από μπεντς στην strix max oc και τα @@ μέσα😆 στα όρια του κρας.Ξανα λέω δεν πάνε σίγουρα όλες έτσι.

IMG-20200922-214432.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σε αέρα μπεντς το δικό μου κομμάτι ταβανιαζε στα 2235(strix oc) με matrix bios και σε gaming με oc έπαιζα 2085-2100 σταθερά.Επισης παίζει άλλη μια στριξ εδώ μέσα στα ίδια με την δική μου .

Υπάρχουν άλλες δύο καρτουλες εδώ μέσα οι οποίες στο νερό φτάνουν 2300+ μπεντς και παίζουν σταθερότατα σε gaming 2175-2190.με θερμοκρασιες 45-50c

Φυσικά τα συγκεκριμένα κομμάτια ήταν θέμα τύχης και δεν πάνε όλες οι 2080ti έτσι .

Αναλογία πιστεύω στις 20 να πάνε οι 3-4 ετσι

Και εδώ ρολογακια που βαράει η δική μου η 3090ventus με oc αέρα χωρίς curve ....βαράει όμως συχνά pl.μεγιστη συχνότητα που έχω δει στην καρτουλα με curve 2265.

Έχω σταθεί τυχερός σε αυτές τις 2 γενιές.

IMG-20201026-003504.jpg

**Βρήκα και σκριν μετά από μπεντς στην strix max oc και τα @@ μέσα😆 στα όρια του κρας.Ξανα λέω δεν πάνε σίγουρα όλες έτσι.

IMG-20200922-214432.jpg

Οι εξαιρέσεις δεν επιβεβαιώνουν όμως τον κανόνα, και αυτό το γράφω γιατί έχω στήσει 6 gaming rigs με 2080Τi oceds όλα και φυσικά τα νούμερα σου δεν τα είδα, αφήνοντας φυσικά έξω το δικό μου rig όπου αν το λάβω και αυτό υπ όψιν πάμε στις 7 κάρτες αυτού του βεληνεκούς όπου και ήρθα σε επαφή πχ. από αρχείο η gigabyte 2080Ti Aorus Extereme

01.png.fa3e68fc18600e127af07286fa4c18c4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οι εξαιρέσεις δεν επιβεβαιώνουν όμως τον κανόνα, και αυτό το γράφω γιατί έχω στήσει 6 gaming rigs με 2080Τi oceds όλα και φυσικά τα νούμερα σου δεν τα είδα, αφήνοντας φυσικά έξω το δικό μου rig όπου αν το λάβω και αυτό υπ όψιν πάμε στις 7 κάρτες αυτού του βεληνεκούς όπου και ήρθα σε επαφή πχ. από αρχείο η gigabyte 2080Ti Aorus Extereme

01.png.fa3e68fc18600e127af07286fa4c18c4.png

Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα και είπα δεν πάνε όλες έτσι.

Υπάρχουν 2 κομμάτια που ξέρω εδώ μέσα ένα evga και ένα msi που είναι σε νερό Και τα ρολόγια τους σε νερό δύσκολα Νά τα έχω δει ακόμα και σε ocn.net.

Η strix μου τα παραπάνω ρολόγια είναι τα Μαξ και με αυτή έβγαζα σε sotr π.χ με Μαξ oc 4κ 79fps . Εννοείται ήταν σταθερή μόνο για μπεντς όχι για gaming ήταν στα όρια του κρας

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οι εξαιρέσεις δεν επιβεβαιώνουν όμως τον κανόνα, και αυτό το γράφω γιατί έχω στήσει 6 gaming rigs με 2080Τi oceds όλα και φυσικά τα νούμερα σου δεν τα είδα, αφήνοντας φυσικά έξω το δικό μου rig όπου αν το λάβω και αυτό υπ όψιν πάμε στις 7 κάρτες αυτού του βεληνεκούς όπου και ήρθα σε επαφή πχ. από αρχείο η gigabyte 2080Ti Aorus Extereme

01.png.fa3e68fc18600e127af07286fa4c18c4.png

Εχει βαρυνει αρκετα η aorus και εχει στραβωσει προς τα κατω στη δεξια πλευρα ή μου φαινεται;; 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρολόγια στοκ -} ρολόγια oc = μεγαλύτερο oc potential

Αν είναι ταβανιασμενο κάτι εξ αρχής αυτό δεν αλλάζει αυτό που εννοούμε. Μεγαλύτερο oc potential..

Η 3080 μου δεν πλησίαζει καν το oc της 2080Ti μου που σημειωτέον δεν ήταν και από τα καλύτερα. Δεν τρέφω μεγαλύτερες ελπίδες για την 3070. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Εχει βαρυνει αρκετα η aorus και εχει στραβωσει προς τα κατω στη δεξια πλευρα ή μου φαινεται;; 

Mάλλον σου φαίνεται ίσως φταίει οτι τραβήχτηκε απο κινητό με έντονο φως στο εργαστήριο και μετά έγινε και επεξεργασία να μικρύνει η ανάλυση για να γίνει upload στο site, μην κοιτάς την ψύκτρα της 2080Τi στο κάτω μέρος της γιατί είναι ασσύμετρη

37 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα και είπα δεν πάνε όλες έτσι.

Mα δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο απλά παρέθεσα την εμπειρία μου από μηχανήματα πελατών που φυσικά και είναι λίγα γιατί το 90% δίνει μέχρι 300€ μαξ για κάρτα γραφικών και άσχετα από οπαδιλίκια πιτσιρικάδων στο νετ, επειδή πληρώνουν οι γονείς μόλις ακούσουν οι περισσότεροι το κόστος προτιμούν να σου αφήσουν τον πιτσιρικά ενέχυρο παρά να δώσουν τέτοια ποσά, δεν είναι τυχαία άλλωστε η επιτυχία τίτλων όπως LOL, fortnite με αστεία γραφικά 20ετίας, απλά επειδή τρέχουν σε πληθώρα αρχαίων υπολογιστών και super low end laptops

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Mάλλον σου φαίνεται ίσως φταίει οτι τραβήχτηκε απο κινητό με έντονο φως στο εργαστήριο και μετά έγινε και επεξεργασία να μικρύνει η ανάλυση για να γίνει upload στο siter

Mα δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο απλά παρέθεσα την εμπειρία μου από μηχανήματα πελατών που φυσικά και είναι λίγα γιατί το 90% δίνει μέχρι 300€ μαξ για κάρτα γραφικών και άσχετα από οπαδιλίκια πιτσιρικάδων στο νετ, επειδή πληρώνουν οι γονείς μόλις ακούσουν οι περισσότεροι το κόστος προτιμούν να σου αφήσουν τον πιτσιρικά ενέχυρο παρά να δώσουν τέτοια ποσά, δεν είναι τυχαία άλλωστε η επιτυχία τίτλων όπως LOL, fortnite με αστεία γραφικά 20ετίας, απλά επειδή τρέχουν σε πληθώρα αρχαίων υπολογιστών και super low end laptops

3 κομμάτια 2080ti άλλαξα για να βρω μια να κλοκαρει έτσι γιατί είμαι λίγο λοξός με αυτά.

Ε μου έκατσε αλλιώς ακόμα θα άλλαζα(ικανός ήμουν) και μόνο το με το matrix bios είδα αυτά τα νούμερα ...

Όσο για lol, Fortnite κτλ ούτε που θελω να τα δω στο pc μου ...που να μου πέφτουν μπανάνες gpu εάν το κάνω ποτε😆 εγώ είμαι φάση single δεν μπορώ τις ανωμαλιες😆

Οκ δεν κατακρίνω όσους τα παίζουν αυτά απλά δεν είναι για μένα.Τα βλέπω εξωγήινα.

Τεσπά πολύ offtopic βγήκαμε.

Θεμα τύχης καθαρά το oc και στις gpu απλά με μια πιο ακριβή υλοποιήση είσαι ας πούμε λίγο πιο σίγουρος εάν σε ενδιαφέρει τα του oc σπορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εδω σ'εμας στο skroutz νμζω ειχε διαθεσιμη MSI  3090 στο ''you'' αλλα στα 1800+ . Λογικα θα χει φυγει ηδη κι αυτη. Αραγε ποτε θα φτιαξει η διαθεσιμοτητα για να πεσουν κι οι τιμες?
 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...