Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Deathy είπε

Η 3070 με 25000 score και πουλανε μεταχειρισμενες στην ιδια τιμη με 15000 score

αν θέλεις παίρνεις αν θέλεις περιμένεις έτσι πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, HolyMan said:

με 2500€ η καρτα καλυτερα να περιμενω το 21!

Κατσε να κυκλοφορησουν στην αγορα η σειρα 6xxxx στις 18 νοεμβριου και τοτε και οι τιμες θα πεσουν και παραπανω καρτες θα υπαρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

Κατσε να κυκλοφορησουν στην αγορα η σειρα 6xxxx στις 18 νοεμβριου και τοτε και οι τιμες θα πεσουν και παραπανω καρτες θα υπαρχουν. 

καλα τοτε κυκλοφορουν και οι νεες κονσολες οποτε ολα αυτα θα πανε στο πατο αλλα παιζουνε βρωμικα παιχνιδια με αφορμη τα lockdown σε διαφορες χωρες π.χ. ξαφνικα δεν εχουν παραγωγη σε νεες καρτες ενω ολες φτιαχνονται στη Κινα που δεν εχει κανενα προβλημα με Lockdown κτλπ. ασε που στις 21 ξεκινανε οι προσφορες του black friday , το δεκεμβρη θα βρισκουμε καμια 200αρια 3080 στις αγγελιες 50% πανω απο οτι κανανε πριν μια βδομαδα απο νεοελληνες επιχειρματιες οπως καθε χρονο

Επεξ/σία από Deathy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, η δυναμη ειναι στα χερια μας. Ειναι εξωφρενικες οι τιμες; Δεν αγοραζουμε αυτο τον καιρο, τοσο απλο.

Μονο ενας που τα πουλησε ολα και δεν εχει συστημα ισως να ζοριζεται, οι υπολοιποι αν εχετε συστημα δεν υπαρχει λογος βιασυνης!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Παιδια, η δυναμη ειναι στα χερια μας. Ειναι εξωφρενικες οι τιμες; Δεν αγοραζουμε αυτο τον καιρο, τοσο απλο.

Μονο ενας που τα πουλησε ολα και δεν εχει συστημα ισως να ζοριζεται, οι υπολοιποι αν εχετε συστημα δεν υπαρχει λογος βιασυνης!

Ποιός είναι αυτός? Θα πρέπει να είναι πολύ χαζός.... χαχαχαχαχαχα. Τώρα την έκανα. Υπομονή πλέον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Υπάρχει άνθρωπός που θα παίξει τέτοιου είδους παιχνίδια με rtx on ? Εδώ μέχρι και το θερμοσίφωνο κλείνουμε μπας και πάρουμε κανα φουπουές παραπάνω. 

😆:D

Σωστος αλλα οκ για το campaign εχει φαση.. Κανονικα βεβαια θα πρεπει να δινουν και επιδοτηση για SSD αυτοι με τοσο χωρο αποθηκευτικο που θελει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Έχει και single campaign..

Κυκλοφόρησε χθες η 3070. Σου λέει την ελάχιστη κάρτα που μπορείς να παίξεις το κάθε preset. Προφανώς με μια πιο δυνατή θα μπορείς..

Λες να μην το ξέρω αυτό βρε Γιάννη? 30+ χρόνια στους Υπολογιστές και gaming είμαι. 

Απλά επισήμανα το marketing της nvidia το οποίο είναι εξωφθαλμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Λες να μην το ξέρω αυτό βρε Γιάννη? 30+ χρόνια στους Υπολογιστές και gaming είμαι. 

Απλά επισήμανα το marketing της nvidia το οποίο είναι εξωφθαλμο. 

Σίγουρα. Θα δούμε τι θα παιχτεί από τις 18/5 και μετά που θα βγουν και οι RDNA2. Το CP77 έχει ανακοινώσει specs για RT; Δεν θυμάμαι..

20 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Παιδια, η δυναμη ειναι στα χερια μας. Ειναι εξωφρενικες οι τιμες; Δεν αγοραζουμε αυτο τον καιρο, τοσο απλο.

Μονο ενας που τα πουλησε ολα και δεν εχει συστημα ισως να ζοριζεται, οι υπολοιποι αν εχετε συστημα δεν υπαρχει λογος βιασυνης!

Εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν 2 κατευθύνσεις.
1. Μιρλιάζουμε για τις τιμές λες και θα αλλάξει τίποτα.
2. Απλά αγοράζουμε για να κάνουμε το κέφι μας και τελειώνει η υπόθεση. Και όποιου του φαίνονται ακριβές πέφτει μία κατηγορία και ρίχνει 2-3 ρυθμίσεις, λες και έχει διαφορά στο image quality.
Hobby είναι το gaming στο κάτω κάτω και ακριβό μάλιστα, και δεν νομίζω κάποιος που έχει οικονομικό θέμα ακόμη και για τα απαραίτητα να σκέφτεται για κάρτες και επεξεργαστές κάθε χρόνο. Άλλωστε αν θες κάτι καλό/ιδιαίτερο θα πληρώσεις. Τι είναι φθηνό δηλαδή; Βγαίνεις για ποτό και στο χρεώνουν 8 και 10 ευρώ που 15 ευρώ έχει όλο το μπουκάλι στο μάρκετ ξέρω 'γω. Ή βγαίνεις και απολαμβάνεις την βραδιά ή κάθεσαι σπίτι σου. Θα κάτσω να κλαίγομαι για τα μπαρ και πόσο χρεώνουν τα ποτά δηλαδή; Μπορώ να πάω για καφέ στο καφενείο με τους μπαρμπάδες και να δώσω 1,8 ή να πάω στο Πήλιο και να αράξω και να δώσω 4 ευρώ. Είναι άπειρα τα παραδείγματα. Ούτε αν δεν αγοράσει φέτος κάρτας ο Μήτσος και ο Μάκης του insomnia θα πέσουν οι τιμές, ούτε τίποτα. Οπότε αγοράζεις και κάνεις το hobby σου ή όχι. Δεν πάει σε σένα το μήνυμα, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω τα γνωστά "δεν θα αγοράσω για να τους δείξω εγώ"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ όπως το βλέπω υπάρχουν 2 κατευθύνσεις.
1. Μιρλιάζουμε για τις τιμές λες και θα αλλάξει τίποτα.
2. Απλά αγοράζουμε για να κάνουμε το κέφι μας και τελειώνει η υπόθεση. Και όποιου του φαίνονται ακριβές πέφτει μία κατηγορία και ρίχνει 2-3 ρυθμίσεις, λες και έχει διαφορά στο image quality.
Hobby είναι το gaming στο κάτω κάτω και ακριβό μάλιστα, και δεν νομίζω κάποιος που έχει οικονομικό θέμα ακόμη και για τα απαραίτητα να σκέφτεται για κάρτες και επεξεργαστές κάθε χρόνο. Άλλωστε αν θες κάτι καλό/ιδιαίτερο θα πληρώσεις. Τι είναι φθηνό δηλαδή; Βγαίνεις για ποτό και στο χρεώνουν 8 και 10 ευρώ που 15 ευρώ έχει όλο το μπουκάλι στο μάρκετ ξέρω 'γω. Ή βγαίνεις και απολαμβάνεις την βραδιά ή κάθεσαι σπίτι σου. Θα κάτσω να κλαίγομαι για τα μπαρ και πόσο χρεώνουν τα ποτά δηλαδή; Μπορώ να πάω για καφέ στο καφενείο με τους μπαρμπάδες και να δώσω 1,8 ή να πάω στο Πήλιο και να αράξω και να δώσω 4 ευρώ. Είναι άπειρα τα παραδείγματα. Ούτε αν δεν αγοράσει φέτος κάρτας ο Μήτσος και ο Μάκης του insomnia θα πέσουν οι τιμές, ούτε τίποτα. Οπότε αγοράζεις και κάνεις το hobby σου ή όχι. Δεν πάει σε σένα το μήνυμα, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω τα γνωστά "δεν θα αγοράσω για να τους δείξω εγώ"..

Πόσα Like ακόμα, απλά και με σωστή διατύπωση τα αυτονόητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

2. Απλά αγοράζουμε για να κάνουμε το κέφι μας και τελειώνει η υπόθεση. Και όποιου του φαίνονται ακριβές πέφτει μία κατηγορία και ρίχνει 2-3 ρυθμίσεις, λες και έχει διαφορά στο image quality.
Hobby είναι το gaming στο κάτω κάτω και ακριβό μάλιστα, και δεν νομίζω κάποιος που έχει οικονομικό θέμα ακόμη και για τα απαραίτητα να σκέφτεται για κάρτες και επεξεργαστές κάθε χρόνο. Άλλωστε αν θες κάτι καλό/ιδιαίτερο θα πληρώσεις. Τι είναι φθηνό δηλαδή; Βγαίνεις για ποτό και στο χρεώνουν 8 και 10 ευρώ που 15 ευρώ έχει όλο το μπουκάλι στο μάρκετ ξέρω 'γω. Ή βγαίνεις και απολαμβάνεις την βραδιά ή κάθεσαι σπίτι σου. Θα κάτσω να κλαίγομαι για τα μπαρ και πόσο χρεώνουν τα ποτά δηλαδή; Μπορώ να πάω για καφέ στο καφενείο με τους μπαρμπάδες και να δώσω 1,8 ή να πάω στο Πήλιο και να αράξω και να δώσω 4 ευρώ. Είναι άπειρα τα παραδείγματα. Ούτε αν δεν αγοράσει φέτος κάρτας ο Μήτσος και ο Μάκης του insomnia θα πέσουν οι τιμές, ούτε τίποτα. Οπότε αγοράζεις και κάνεις το hobby σου ή όχι. Δεν πάει σε σένα το μήνυμα, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω τα γνωστά "δεν θα αγοράσω για να τους δείξω εγώ"..

Εγω διαφωνω.

Αγοραζουμε να κανουμε το κεφι μας αλλα οχι και να κανουμε μαγκα την καθε nvidia ή τον καθε retailer.

Ειναι εντελως κακη καταναλωτικη πρακτικη να παω να παρω σημερα την 3090 FΕ απο amazon που την εχει 2.400ευρω οταν ξερω οτι κανονικα η τιμη της ειναι καπου στα 1.800€. Ετσι της δινω το πατημα στην επομενη γενια να τιμολογησει στα 3000€. Αν δεν αγορασει μεμονωνομενα ο Μητσος και ο Τακης προφανως και δε θα αλλαξει κατι στην τιμολογιακη πολιτικη, αλλα αν δεν αγορασει μεγαλη μεριδα του κοσμου τοτε θα αλλαξει.

Εφοσον λοιπον θες να κανεις το κεφι σου πληρωνοντας σε ληστρικη τιμη κατι (δες το παραδειγμα με την 3090 FΕ, ή με τις 3080 που καποιοι τις πουλανε 1000+), τοτε:

1) αφενος μην διαμαρτυρηθεις για τιμες πολυ πανω του MSRP

2) αφετερου θεωρεισαι συνυπευθυνος για αυτη την καταντια στις τιμες.

Υ.Γ. προφανως και δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που η τιμη ειναι σχετικα κοντα στο MSRP

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tommy^ είπε

Εγω διαφωνω.

Αγοραζουμε να κανουμε το κεφι μας αλλα οχι και να κανουμε μαγκα την καθε nvidia ή τον καθε retailer.

Ειναι εντελως κακη καταναλωτικη πρακτικη να παω να παρω σημερα την 3090 FΕ απο amazon που την εχει 2.400ευρω οταν ξερω οτι κανονικα η τιμη της ειναι καπου στα 1.800€. Ετσι της δινω το πατημα στην επομενη γενια να τιμολογησει στα 3000€. Αν δεν αγορασει μεμονωνομενα ο Μητσος και ο Τακης προφανως και δε θα αλλαξει κατι στην τιμολογιακη πολιτικη, αλλα αν δεν αγορασει μεγαλη μεριδα του κοσμου τοτε θα αλλαξει.

Εφοσον λοιπον θες να κανεις το κεφι σου πληρωνοντας σε ληστρικη τιμη κατι (δες το παραδειγμα με την 3090 FΕ, ή με τις 3080 που καποιοι τις πουλανε 1000+), τοτε:

1) αφενος μην διαμαρτυρηθεις για τιμες πολυ πανω του MSRP

2) αφετερου θεωρεισαι συνυπευθυνος για αυτη την καταντια στις τιμες.

Υ.Γ. προφανως και δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που η τιμη ειναι σχετικα κοντα στο MSRP

Καλά ναι δεν μιλάω για τώρα που λόγω covid, χαμηλής προσφορά και υψηλης ζήτησης έχουν εκτοξευθεί οι τιμές αλλά γενικά. Πάντα κάποιοι θα μιρλιάζουν. Εδώ άρχισαν τα dupoly ενώ η AMD την δίνει ένα 50άρικο λιγότερο την 6800ΧΤ και με +6GB vram. Ε εντάξει, αν ο άλλος θέλει να πάρει top κάρτα με 200 ευρώ επειδή έτσι γινόταν πριν 15 χρόνια, ε τι πω εγώ τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τον @yiannis1991 . Η καταναλωτική συνείδηση καλό είναι να υπάρχει, αλλά στον μικρόκοσμο του insomnia.gr ή ακόμα και όλης της Ελλάδας, το μποϊκοτάζ λόγω τιμής δε θα αλλάξει σε κάτι την παγκόσμια κατάσταση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Καλά ναι δεν μιλάω για τώρα που λόγω covid, χαμηλής προσφορά και υψηλης ζήτησης έχουν εκτοξευθεί οι τιμές αλλά γενικά. Πάντα κάποιοι θα μιρλιάζουν. Εδώ άρχισαν τα dupoly ενώ η AMD την δίνει ένα 50άρικο λιγότερο την 6800ΧΤ και με +6GB vram. Ε εντάξει, αν ο άλλος θέλει να πάρει top κάρτα με 200 ευρώ επειδή έτσι γινόταν πριν 15 χρόνια, ε τι πω εγώ τώρα..

Με πορδες δε βαφονται αυγα, προφανως και  δε θα παρεις top καρτα με 200 ευρω επειδη επαιρνες πριν 15 χρονια! :D

Αλλα μην ειμαστε των ακρων... π.χ. θες τωρα καρτα οπωσδηποτε, μια 3080 στα 800-850 ευρω ειναι σχετικα καλη περιπτωση, αλλα με τιποτα 1000-1100!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tommy^ είπε

Με πορδες δε βαφονται αυγα, προφανως και  δε θα παρεις top καρτα με 200 ευρω επειδη επαιρνες πριν 15 χρονια! :D

Αλλα μην ειμαστε των ακρων... π.χ. θες τωρα καρτα οπωσδηποτε, μια 3080 στα 800-850 ευρω ειναι σχετικα καλη περιπτωση, αλλα με τιποτα 1000-1100!

Για κάποιον τα 1000-1100 μπορεί να μην του φαίνονται πολλά αν βγάζει 3Κ το μήνα για παράδειγμα. Δεν θα τον λοιδορήσω, ο καθένας κάνει ότι θέλει. Άλλωστε μπορεί μετά να την πουλήσει και να πάρει άλλη. Ο καθένας κάνει τον προγραμματισμό του. Ούτε θα ανέβουν οι τιμές επειδή κάποιους δεν τους πειράζει να δώσουν αρκετά παραπάνω τις πρώτες εβδομάδες της κυκλοφορίας, οι κάρτες θα πωλούνται για δύο χρόνια. Αν δεν σταθεροποιηθούν οι τιμές αυτό θα οφείλεται σε άλλους παράγοντες (π.χ. προσφορά λόγω της αδυναμίας της Sammy). Λες και τι ποσοστό επί των συνολικών αγοραστών της 3080 (σε βάθος χρόνου εννοώ) θα είναι όσοι την αγόρασαν με 400 ευρώ καπέλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...