Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δεν ξαναβάζω κ τελος

Όχι γενικά αν βρίσκεται καμιά καλή περίπτωση να την αναφέρεται δεν ξέρουμε όλοι αυτές τις μεθόδους για αποστολή από εξωτερικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δεν ξαναβάζω κ τελος

Οχι! εννοειται να τα βάζεις γιατι καποιος μπορεί και να μπορεί να πάρει εγώ απλά προσπάθησα και είπα τι είδα. κάθε μέρα προσπαθώ απο 4-5 φορές για δίαφορες κάρτες μπας και στέλνουν Ελλάδα αλλα συνέχεια άκυρο. 

καλύτερα να ανεβαίνουν τέτοια ποστ παρά τα ενα σωρό άκυρα.

Επεξ/σία από valantis123
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, valantis123 είπε

Οχι! εννοειται να τα βάζεις γιατι καποιος μπορεί και να μπορεί να πάρει εγώ απλά προσπάθησα και είπα τι είδα. κάθε μέρα προσπαθώ απο 4-5 φορές για δίαφορες κάρτες μπας και στέλνουν Ελλάδα αλλα συνέχεια άκυρο. 

καλύτερα να ανεβαίνουν τέτια ποστ παρά τα ενα σωρό άκυρα.

Οκ.ολα καλα.Σα να  πειραχτηκες ακούστηκε κ το πήρα κάπως.εχω βάλει κ evga στα 770 .το ξανατονιζω πως ο,τι βρίσκω διαθέσιμο βαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Οκ.ολα καλα.Σα να  πειραχτηκες ακούστηκε κ το πήρα κάπως.εχω βάλει κ evga στα 770 .το ξανατονιζω πως ο,τι βρίσκω διαθέσιμο βαζω

οχι ούτε καν ευχαριστούμε κιόλας! 

Την evga την είχα στο καλάθι και σκεφτόμουν τα back plate και τα κοκοψωνια και δε το προχορησα ποτέ.. καλά να πάθω.

έτοιμος  είμαι να πάρω διεύθυνση απο το mailboxde.. δε ξέρω τι άλλο να κάνω 😥 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, valantis123 είπε

οχι ούτε καν ευχαριστούμε κιόλας! 

Την evga την είχα στο καλάθι και σκεφτόμουν τα back plate και τα κοκοψωνια και δε το προχορησα ποτέ.. καλά να πάθω.

έτοιμος  είμαι να πάρω διεύθυνση απο το mailboxde.. δε ξέρω τι άλλο να κάνω 😥 

Θα σε φτιαξω.μη στενοχωριεσαι.θα βάζω πράμα.εκεινη παντως έπρεπε να την πάρεις.ποιο bp τωρα

Πετάς και μια κρακεν πάνω μαζί με bp δικό σου αν σε καίει και είσαι οδοστρωτηρας

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες σκορπιες σκεψεις σαν υποψηφιος αγοραστης και αφου ειδα και τις 2 παρουσιασεις και εχει "κατσει" λιγο το πραγμα:

1. Δεν προκειται να παω σε AMD γιατι απλα δεν θελω να χασω DLSS 2.0, RT perf, reflex, geforce now, drivers κλπ, η πρασινη imo ειναι ανωτερη σε ολα εκτος ισως απο καθαρο raster και perf % per dollar αλλα δεν ειναι κατι που με απασχολει τοσο, προτιμω να χασω 10% και παραπανω για τα features.

2. Η αγορα θα γινει ταυτοχρονα με νεο monitor, στα 1080p@240hz η 1080ti με καλυπτει ακομα απολυτα, τα περισσοτερα παιχνιδια που θα pusharw high FR ειναι ελαφρα, δεν υπαρχει κανενας λογος αναβαθμισης αν δεν συνοδευτει με ενα 4k@144hz monitor.

3. Με απασχολουν τα 10GB Vram της πρασινης καθως και τα 8nm της samsung, γενικα η TSMC θεωρω οτι ειναι μακραν καλυτερη στα yields οποτε ισως περιμενω refresh αν ισχυει η φημη ή 3080ti.

4. Η 3090 δεν ειναι για παιχνιδια, καλοδουλευτη σε οσους την προτιμησαν και προφανως εχουν πολυ χρημα να "καψουν" και θα το εκαναν και για 5% παραπανω αλλα πραγματικα αν μιλαμε καθαρα για παιχνιδια δεν βλεπω τον λογο να πληρωσεις 1500ε η ποσο εχει για ενα 10-15% παραπανω ειδικα οταν δεν υπαρχουν και ουτε θα υπαρξουν συντομα τοσο απαιτητικα παιχνιδια. Καλα τα benchmarks αλλα ειναι κατι εντελως ξενο για εμενα αυτο που βλεπω.

5. Η cpu με απασχολει λιγο επισης, ο 8700k θεωρω οτι θα χρειαστει αλλαγη αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος τι να αγορασω, κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενω την απαντηση της Intel, αν και δεν τα βλεπω και τοσο καλα τα πραγματα tbh.

Γενικα θα ελεγα οτι η προταση της nvidia ειναι καλυτερη απο τις rdna2 απλα υπαρχουν καποια θεματα διαθεσιμοτητας και με απασχολουν λιγο τα 10gb vram καθως και τα τσιπακια της samsung. Η πλαστιγα γερνει προς nvidia ομως λογω των τεχνολογιων της οπως ανεφερα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μερικες σκορπιες σκεψεις σαν υποψηφιος αγοραστης και αφου ειδα και τις 2 παρουσιασεις και εχει "κατσει" λιγο το πραγμα:

1. Δεν προκειται να παω σε AMD γιατι απλα δεν θελω να χασω DLSS 2.0, RT perf, reflex, geforce now, drivers κλπ, η πρασινη imo ειναι ανωτερη σε ολα εκτος ισως απο καθαρο raster και perf % per dollar αλλα δεν ειναι κατι που με απασχολει τοσο, προτιμω να χασω 10% και παραπανω για τα features.

2. Η αγορα θα γινει ταυτοχρονα με νεο monitor, στα 1080p@240hz η 1080ti με καλυπτει ακομα απολυτα, τα περισσοτερα παιχνιδια που θα pusharw high FR ειναι ελαφρα, δεν υπαρχει κανενας λογος αναβαθμισης αν δεν συνοδευτει με ενα 4k@144hz monitor.

3. Με απασχολουν τα 10GB Vram της πρασινης καθως και τα 8nm της samsung, γενικα η TSMC θεωρω οτι ειναι μακραν καλυτερη στα yields οποτε ισως περιμενω refresh αν ισχυει η φημη ή 3080ti.

4. Η 3090 δεν ειναι για παιχνιδια, καλοδουλευτη σε οσους την προτιμησαν και προφανως εχουν πολυ χρημα να "καψουν" και θα το εκαναν και για 5% παραπανω αλλα πραγματικα αν μιλαμε καθαρα για παιχνιδια δεν βλεπω τον λογο να πληρωσεις 1500ε η ποσο εχει για ενα 10-15% παραπανω ειδικα οταν δεν υπαρχουν και ουτε θα υπαρξουν συντομα τοσο απαιτητικα παιχνιδια. Καλα τα benchmarks αλλα ειναι κατι εντελως ξενο για εμενα αυτο που βλεπω.

5. Η cpu με απασχολει λιγο επισης, ο 8700k θεωρω οτι θα χρειαστει αλλαγη αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος τι να αγορασω, κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενω την απαντηση της Intel, αν και δεν τα βλεπω και τοσο καλα τα πραγματα tbh.

Γενικα θα ελεγα οτι η προταση της nvidia ειναι καλυτερη απο τις rdna2 απλα υπαρχουν καποια θεματα διαθεσιμοτητας και με απασχολουν λιγο τα 10gb vram καθως και τα τσιπακια της samsung. Η πλαστιγα γερνει προς nvidia ομως λογω των τεχνολογιων της οπως ανεφερα παραπανω.

Μια 3070 είναι θαυμάσια επιλογή για σένα οπως τα έθεσες,μαζί με ένα καλό σετακι b die ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μια μερα πριν τα navi 2? Ρε τον πετσινο τι παιχνιδια παιζει θα ειναι αρκετα κοντα με 3070 η συγκεκριμενη.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, icenex είπε

Μαλλον δεν διατυπωσα σωστα τις σκεψεις μου στα ποστ η μαλλον δεν διαβασες το ακριβες νοημα αυτων που εγραψα.Θα το πω οσο πιο απλα μπορω..Η 3070 δεν αξιζει τα λεφτα της 650+ στα 550 μαξ θα ειναι λουκουμι(fps/$) οχι οτι και στα 650 δεν θα πουλησει ισα ισα(σου φαινεται καλη στα 650 επειδη ειχε κακο perfomance/$ η σειρα 2000)απλα λεω οτι αν ειναι να φτασεις 650+ καλυτερα να πας σε 3080 που εχεις καλυτερες επιδοσεις/ευρω αυτο ειπα. Οσον αφορα την 2070 μιλησα την δεδομενη στιγμη τι παιζει στα μεταχειρισμενα σαφως και αμα πεσει η τιμη στην σειρα 3000 και η 2070 θα παρει τον κατηφορο και μαλιστα θα χασει ακομη μεγαλυτερη αξια ανετα θα πεσει κατω απο 300 ευρω απλα την δεδομενη στιγμη νομιζω ανετα πουλιεται 400 ευρω μια καλη υλοποιηση παντα.Πραγματικα θα με κανεις να βαλω την καρτα αγγελια 450 ευρω και να σου στειλω ολα τα μηνυματα με παζαρια που θα μου την ζητανε στα 400.Αλλα δεν θα το κανω γιατι δεν γουσταρω να παιζω με τον κοσμο μιας και δεν εχω σκοπο να πουλησω εκτος αν γινει κανα απροοπτο στις τιμες της 3080..(αλλα και εκει αν γινει κατι τετοιο θα προσαρμοσω την τιμη της 2070 αναλογα)

Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου ποσο πρεπει να πουλησω μια 2070super 300 ευρω?? Και αν ναι δηλαδη μου λες οτι αξιζει να δωσω αλλα 350 ευρω για να παρω 20-30 fps average μιας και η χρηση της θα ειναι για gaming σε 1440p και οχι 4k..

Ps.Η 1080ti Ομως δεν εχει καθολου rt και λογικα και καθολου εγγυηση εμενα εχει ακομη 2 χρονια εγγυηση η καρτα και νομιζω προσφατα εκλεισε 1 χρονο στην κατοχη μου.

 

4 ώρες πριν, icenex είπε

Μου αρεσει που το εγραψα κιολας...οχι δεν αξιζει η 2070 400 ευρω αλλα την δεδομενη στιγμη με τις τιμες που παιζουν οι 3070 ναι τοσο πουλιουνται ποσο πιο απλα να το πω..Ξαναλεω δεν συγκρινω αν αξιζει η 3070 εναντι της 2070 αλλα οτι αξιζει περισσοτερο να παρεις 3080 αντι για 3070 γιατι σου δινει καλυτερες επιδοσεις ανα ευρω.Πραγματικα πως αλλιως να το πω κολλησατε που αναφερα την 2070 στην εξισωση..Απλα αναφερα την δικη μου περιπτωση με την 2070 οτι δεν με συμφερει να παω σε 3070 περα απο την χασουρα που εχω σαν μεταχειρισμενο η 3070 μου δινει λιγοτερο perfomance/ευρω σε σχεση με την 3080..Με λιγα λογια αν ειναι να κανεις ενα overkill τοτε ειναι να το κανεις σωστα και οχι μισες δουλειες.

Εχεις δικιο και μαλιστα ειναι ceasars...(ευτυχως @gpapad20 το πιασες οτι δεν παρεξηγηθηκα και κανω πλακα και εγω)

Απλα βλεπω πολλες φορες τα γραφομενα παρεξηγουνται ειτε απο λαθος αναγνωση ειτε απο λαθος διατυπωσης(που μαλλον εγω δεν διατυπωσα σωστα την σκεψη μου στην προκειμενη).Εν παση περιπτωση το κλεινω εδω μην ζαλιζουμε το θεμα αλλο.

Ρε αδελφε ωραια τα λες δεν διαφωνω.. αλλα εσυ προσπαθεις να μην εχεις χασουρα με αμεσως προηγουμενης σειρας καρτα?? Ειναι αδυνατο αυτο αν θες να αλλαζεις καρτες καθε φορα που η nvidia η amd βγαζει καινουρια σειρα πρεπει να εισαι διαθετειμενος να χανεις περισσοτερα

Προσωπικα η λογικη μου οσο αφορα την πωληση μιας καρτας εχει να κανει περισσοτερο με τη πραγματικη αξια της καρτας σε δυο-τρεις μηνες απο τωρα.. δεν εχω λογο να πουλησω σ εναν ανθρωπο στα 400 ευρω μια μεταχειρισμενη καρτα που ξερω οτι σε δυο μηνες λογικα θα μπορει να τη παρει καινουρια τοσο
Aκομα και στο ενδεχομενο να μην υπαρχουν 2070s στην αγορα σε 2 μηνες θα βγει η 3060 εκεινη τη περιοδο ακομα και με αυξημενη τιμη να ειναι με λιγη υπομονη αυτος ο ανθρωπος θα κανει σαφως πολυ καλυτερη αγορα απο μια μεταχειρισμενη 2070s στα 400ευρω

Επεξ/σία από insaneblyat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μια 3070 είναι θαυμάσια επιλογή για σένα οπως τα έθεσες,μαζί με ένα καλό σετακι b die ram

Διορθωσε με αλλα νομιζω η 3070 ειναι οτι πρεπει για 1440p, εγω θελω να παω απευθειας σε 4k@144hz οποτε ειμαι σε επιπεδο 3080 για αυτα τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν κάνει η 3070 με τα 8GB..Περίμενε 3080Ti 20GB, αλλιώς κοίτα για 3080.

Ναι μαλλον αυτο θα κανω προς 3080ti, για απλη 3080 ισως περιμενω να δω αν θα παιχτει refresh στα 7nm απο TSMC (δυσκολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...