Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Τι φάση; Ποιος θα πάει να δόσει 1049 ευρώ με άγνωστη ημερομηνία παραλαβής;

Αυτό και αν είναι ανέκδοτο... Ζητάνε 1050€ προκαταβολικά χωρίς να έχουν ιδέα πότε και αν παραλάβουν ποτέ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, narta είπε

Screenshot_20201031-200503.jpg

Έχω λογαριασμο στο site, αρχικα μου ζητησε αφμ(Εδωσα το προσωπικο μου). Μετα απο καποιες ωρες μου στειλανε e-mail οτι επεξεργαστηκαν τα στοιχεια κτλπ και οτι ολα ειναι κομπλε και μπορω να προχωρησω σε παραγγελια. Δοκιμασα να παραγγειλω κάρτα και στη διευθυνση μου εδω στην Ελλαδα αλλα και σε γερμανικη διευθυνση μεσω mailboxde και προχωραέι κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Έχω λογαριασμο στο site, αρχικα μου ζητησε αφμ(Εδωσα το προσωπικο μου). Μετα απο καποιες ωρες μου στειλανε e-mail οτι επεξεργαστηκαν τα στοιχεια κτλπ και οτι ολα ειναι κομπλε και μπορω να προχωρησω σε παραγγελια. Δοκιμασα να παραγγειλω κάρτα και στη διευθυνση μου εδω στην Ελλαδα αλλα και σε γερμανικη διευθυνση μεσω mailboxde και προχωραέι κανονικά. 

α οποτε απλά βάζω το προσωπικο ΑΦΜ να υπαρχει και μπορω και Ελλαδα? ωραια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valantis123 είπε

α οποτε απλά βάζω το προσωπικο ΑΦΜ να υπαρχει και μπορω και Ελλαδα? ωραια!

Αρκει να εχεις τις ενδοκοινοτικες συναλλαγες ενεργοποιημενες. Θα στο γραφει μεσα στο taxis net μαζι με τι καθεστως εισαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρκει να εχεις τις ενδοκοινοτικες συναλλαγες ενεργοποιημενες. Θα στο γραφει μεσα στο taxis net μαζι με τι καθεστως εισαι.

Δεν το έπιασα αυτό για ξηγατο λίγο αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν το έπιασα αυτό για ξηγατο λίγο αν θες

Εφοσον καποια επιχειρηση η ΕΕ υπαγεται στο κανονικο καθεστως για να γινει αγορα απο εξωτερικο με απαλλαγη ΦΠΑ εντος Ευρωπαικης Ενωση θα πρεπει να εχει ενεργοποιησει τις ενδοκοινοτικες. Χωρις αυτο ειναι παρανομο να αγοραστει οποιοδηποτε προιον απο εξωτερικο με απαλλαγη ΦΠΑ. 

Εδω αναλυτικα η ενεργοποιηση γινεται απο τον λογιστη που εχει αναλαβει τα βιβλια της επιχειρησης.

https://www.aade.gr/menoy/hristikoi-odigoi/enarxi-epiheirimatikis-drastiriotitas/ti-prepei-na-gnorizete-ean-epithymeite-na-pragmatopoiisete

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν το έπιασα αυτό για ξηγατο λίγο αν θες

Ενδοικοινοτικές είναι οι συνναλαγές b2b εντός Ε.Ε., οι οποίες απαλλάσονται του ΦΠΑ.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σημαντικό είναι το gsync; Έχω οθόνη (TV βασικά) που είναι Gsync compatible αλλά αφού δεν βλέπω φως για nvidia κάρτα, σκέφτομαι και για amd.

Γροάφουνε π.χ για screen tearing αλλά με την gtx 1060 6gb που έχω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι (η οθόνη μου δεν ενεργοποιεί το gsync με αυτή την κάρτα, θέλει 2χχχ και πιο πρόσφατη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Πόσο σημαντικό είναι το gsync; Έχω οθόνη (TV βασικά) που είναι Gsync compatible αλλά αφού δεν βλέπω φως για nvidia κάρτα, σκέφτομαι και για amd.

Γροάφουνε π.χ για screen tearing αλλά με την gtx 1060 6gb που έχω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι (η οθόνη μου δεν ενεργοποιεί το gsync με αυτή την κάρτα, θέλει 2χχχ και πιο πρόσφατη)

Η 1060 παιζει κανονικα με gsync οθονες. Και με freesync που ειναι gsync compatible παιζει κανονικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εφοσον καποια επιχειρηση η ΕΕ υπαγεται στο κανονικο καθεστως για να γινει αγορα απο εξωτερικο με απαλλαγη ΦΠΑ εντος Ευρωπαικης Ενωση θα πρεπει να εχει ενεργοποιησει τις ενδοκοινοτικες. Χωρις αυτο ειναι παρανομο να αγοραστει οποιοδηποτε προιον απο εξωτερικο με απαλλαγη ΦΠΑ. 

Εδω αναλυτικα η ενεργοποιηση γινεται απο τον λογιστη που εχει αναλαβει τα βιβλια της επιχειρησης.

https://www.aade.gr/menoy/hristikoi-odigoi/enarxi-epiheirimatikis-drastiriotitas/ti-prepei-na-gnorizete-ean-epithymeite-na-pragmatopoiisete

ναι αλλα δε χρειαζεται να εισαι/εχεις επιχειρηση σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

ναι αλλα δε χρειαζεται να εισαι/εχεις επιχειρηση σωστά?

Προφανως ενας απλος πολιτης που δεν ειναι σε κανονικο καθεστως δεν μπορει καν να παρει κατι με απαλλαγη ΦΠΑ απο Ελλαδα η να περαστει στα εξοδα το τιμολογιο και να παρει επιστροφη το ΦΠΑ στο τριμηνο η την επομενη χρονια με την εκκαθαριση ΦΠΑ εσοδων/εξοδων. Οπως και να εχει ειμαστε λιγο offtopic εφοσον δεν εχεις καποια επιχειρηση βαλε απλως το ΑΦΜ σου και κανε την παραγγελια. Θα πληρωσεις κανονικα το ΦΠΑ που αναλογει και με το καλο να παραλαβεις την καρτα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

ναι αλλα δε χρειαζεται να εισαι/εχεις επιχειρηση σωστά?

Για να απαλλαγείς απτο ΦΠΑ χρειάζεται. Είναι καθαρά για b2b συναλλαγές. Σαν ιδιώτης θα πληρώσεις κανονικά ΦΠΑ στην χώρα από την οποία αγοράζεις. Βέβαια με το eshop υπάρχει ένα ιδιαίτερο καθεστώτος ως προς το πως προσδιορίζεται ο τόπος αγοράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προφανως ενας απλος πολιτης που δεν ειναι σε κανονικο καθεστως δεν μπορει καν να παρει κατι με απαλλαγη ΦΠΑ απο Ελλαδα η να περαστει στα εξοδα το τιμολογιο και να παρει επιστροφη το ΦΠΑ στο τριμηνο η την επομενη χρονια με την εκκαθαριση ΦΠΑ εσοδων/εξοδων. Οπως και να εχει ειμαστε λιγο offtopic εφοσον δεν εχεις καποια επιχειρηση βαλε απλως το ΑΦΜ σου και κανε την παραγγελια. Θα πληρωσεις κανονικα το ΦΠΑ που αναλογει και με το καλο να παραλαβεις την καρτα.

Μου έλυσες όλες τις απορίες thanks

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...