Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

όχι ένας απο τους λόγους που τα χρησιμοποιούνε οι μαρκετίστες είναι ότι ΔΕΝ βγάζεις άκρη με ποσοστά ένας άλλος έδειξε 33% διαφορά με την 3080 "relative perfomance" απο την 2080 ti 

τι άκρη βγάζει το παιδί ή κάποιος που δεν ξέρει πως πραγματικά αποδίδει η κάρτα;  ότι θα είναι σχεδόν μιάμιση φορά καλύτερη! 

Ενώ πχ αν θέλει να την βάλει σε 4k οθόνη και θα πει πωωω τώρα θα παίζει σφαίρα το Χ game που έπαιζα πριν με 40 FPS .... και θα παίζει με 50 FPS....

γιατί τα περισσότερα  σε 4Κ 10 FPS διαφορά έχουν 

Το παιδί που θα την πάρει θα περιμένει να αποδίδει 33% καλύτερα. Τι παραπάνω θες να ξέρεις για το πώς αποδίδει πέρα από το 33% καλύτερα? Το 10fps που λές εσύ δεν στέκει, γιατί αν έγω παίζω σε 1440p και βγάζω 200 fps με την 3080 θα βγάζω 210? Όχι, θα βγάζω 260. Τώρα τι να σου πω, αν δεν καταλαβαίνεις γιατί είναι λάθος να παραθέτεις ξερά fps, άστο να πάει στο καλό. 


Δηλαδή από την 1080ti που έχω, με τα μαθηματίκα σου η 3080 θα είναι "20 fps πάνω". Οπότε σε ένα παιχνίδι που βγάζω 60, θα πάει στα 80. Ντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

κάνε bench τοτε σε παρακαλώ  να μας πεις αν έχει πάνω απο 10 FPS διαφορά μιας και στην υπογραφή σου φαίνεται να έχεις 2080 ti

Μα είναι δυνατόν να έχει 10fps παραπάνω από ti? Νταξει είπαμε .αν είχε θα κόστιζε πάνω από 5-6 χιλιάρικα.τι γράφεις βρε φίλε.θα μας τρελλανεις βραδιάτικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Μα είναι δυνατόν να έχει 10fps παραπάνω από ti? Νταξει είπαμε .αν είχε θα κόστιζε πάνω από 5-6 χιλιάρικα.τι γράφεις βρε φίλε.θα μας τρελλανεις βραδιάτικα...

Κάπου εδώ καταλαβαίνεις γιατί σου είχα πεί οτι τα ξερά fps πυο χρησιμοποιούσες δεν λένε κάτι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάπου εδώ καταλαβαίνεις γιατί σου είχα πεί οτι τα ξερά fps πυο χρησιμοποιούσες δεν λένε κάτι 😛 

Ποτέ δε μίλησα για ξερά fps.λαθος θυμάσαι.μιλησα για συγκεκριμένα fps σε συγκεκριμένη ανάλυση κ με βάση σύγκρισης.εκει που εβγαζε ο 9900κ 143 ο 3900 έβγαζε 137-138.κ συγκεκριμένα στο sotr σε 1440p. Μην ψαχνεσαι πάλι βραδιάτικα.

Σε 1080p έχουν 30fps διαφορά στο sotr πχ.160 περίπου vs 190 .αυτά με ti και καλά σεταρισμενα  κ τα δυο μηχανήματα.μαλιστα έχω κόψει καμία 6-7 από τούμπανο ryzen 3900.Αστο.εχω εικόνα από πάρα πολλά μηχανήματα καθως και cpus κ gpus.Και μάλιστα από πρώτο χερι.ψαξε άλλον να υποβαθμίσεις.οχι εμενα

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάπου εδώ καταλαβαίνεις γιατί σου είχα πεί οτι τα ξερά fps πυο χρησιμοποιούσες δεν λένε κάτι 😛 

575d3effda4b955534a549b4787df13a.png

 

τα FPS είναι το μόνο που λέει κάτι δεκαετίες τώρα με FPS μετράμε τις κάρτες στα παιχνίδια τα ποσοστά ειναι καινούργια φιντάνι του μάρκετινγ τώρα πια μαζί με τα leaks όταν πρωτοδίνουν τις κάρτες στους youtubers του λένε να μην δείχνουν FPS αλλά μόνο ποσοστά... (γιατί άραγε ) 

 

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Το παιδί που θα την πάρει θα περιμένει να αποδίδει 33% καλύτερα. Τι παραπάνω θες να ξέρεις για το πώς αποδίδει πέρα από το 33% καλύτερα?

ΟΤΙ ΑΠΛΆ ΘΑ ΠΑΊΖΕΙ ΜΌΝΟ +10FPS ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΎΜΑΝΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΙΣ;

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Kakao83 είπε

Πο πο μας αρρώστησε ο άλλος με τα 10 FPS εφιάλτες θα βλέπω το βράδι!

Εγώ σε αρρώστησα; Δηλαδή μισό λεπτό τεχνολογικό forum δεν υποτίθεται πως είναι εδώ; καθόμαστε και λέμε πως τα μαρκετινγκ κόλπα ειναι καλύτερη απο την μέτρηση της απόδοσης; 

 

Δηλαδή εσύ αν είχες τώρα 1000 ευρώ και ήθελες να πάρεις μια κάρτα για να παίζεις 4Κ (που είναι και λογικό γιατί να δώσεις τόσα λεφτά και να παίζεις σε ανάλυση του 2007? )  θες να χρησιμοποιείς την τελευταία τεχνολογία γιαυτό και τα σκάς.. 

 

δεν θες να μάθεις αν αξίζει να δώσεις 1000 και να πάρεις μια 3080 ή να δώσεις πχ 600 ευρώ και να πάρεις μια  μεταχειρισμένη 2080 ti ?

 

Αν έχεις μια 2080 τι δεν θες να ξέρεις αν αξίζει να δώσεις 1000 ευρώ για να αναβαθμίσεις σε 3080 ?

 

Αυτό για να το μάθεις τι θα σε κάνει να βγάλεις σωστή άποψη; να δεις ένα ποσοστό relative perfomance ??

 

ή να δεις πόσο πραγματικά τρέχει η κάρτα στην ανάλυση αυτή και στα παιχνίδια που θες να παίξεις καθώς και σε άλλα για να πάρεις μια ιδέα;

 

Αν θεωρείς ότι ειναι ασήμαντο γεγονός πως η διαφορά ειναι στα 10 FPS  (που για να καταλάβεις ποσο μικρή ειναι +5 με +10 FPS κερδίζεις έτσι και αλλιώς αν κάνεις OC μια κάρτα οποιαδήποτε κάρτα οποιασδήποτε γενιας και μάρκας) 

 

Τότε τι να σου πω απλά ίσως να σε ενδιαφέρει να έχεις την καινούργια πράσινη όπως κάποιους το καινούργιο μήλο και βλέπεις ότι θέλεις να δεις που λέει το τραγούδι :P 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσάμπα ασχολείστε, 99% είναι troll, γιατί αν πραγματικά το εννοεί και το πιστεύει το no context-άκυρο +10FPS, μνημόνια και lockdown μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Επεξ/σία από FeelsBadMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, FeelsBadMan είπε

Τσάμπα ασχολείστε, 99% είναι troll, γιατί αν πραγματικά το εννοεί και το πιστεύει το no context-άκυρο +10FPS, μνημόνια και lockdown μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Τα benchmarks λενε ψέματα δηλαδή ή δεν βλέπεις καλά τα νούμερα που γράφουν έχω σηκώσει καμια 15 με 20 διαφορετικά παιχνίδια σε βίντεο διπλα διπλα και ειμαι εγώ το troll; 

 

Γιατί ειμαι troll επειδή λέω κατι λογικό (συγκρίνω την χρηματική αξία με την διαφορά στην απόδοση) και όχι ΤΡΕΧΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ 1000 ΕΥΡΩ (msrp 700 δολάρια δηλαδή ~ 650 ευρώ) THN 3080 ΤΩΡΑ ΠΟΥ  ΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ !!!! ΤΑ ΛΙΓΟΥΡΕΥΕΣΤΕ !!!

 

έτσι θα ήμουν γνώστης και κολλητάρι; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 σελίδες τώρα, ασχολούμαστε με τον dr. Pepper.

Πιπέρι θα σας βάλω στο στόμα, ρε.

Δόκτωρα, να σε γνωρίσω στον 7700k; Πιστεύω πως θα γίνετε οι καλύτεροι φίλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

5 σελίδες τώρα, ασχολούμαστε με τον dr. Pepper.

Πιπέρι θα σας βάλω στο στόμα, ρε.

Δόκτωρα, να σε γνωρίσω στον 7700k; Πιστεύω πως θα γίνετε οι καλύτεροι φίλοι.

Στο μυαλό μου είσαι ρε Γιώργη!

Αυτός μου ήρθε χτες στον νου....😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Τα benchmarks λενε ψέματα δηλαδή ή δεν βλέπεις καλά τα νούμερα που γράφουν έχω σηκώσει καμια 15 με 20 διαφορετικά παιχνίδια σε βίντεο διπλα διπλα και ειμαι εγώ το troll; 

Γιατί ειμαι troll επειδή λέω κατι λογικό (συγκρίνω την χρηματική αξία με την διαφορά στην απόδοση) και όχι ΤΡΕΧΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ 1000 ΕΥΡΩ (msrp 700 δολάρια δηλαδή ~ 650 ευρώ) THN 3080 ΤΩΡΑ ΠΟΥ  ΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ !!!! ΤΑ ΛΙΓΟΥΡΕΥΕΣΤΕ !!!

έτσι θα ήμουν γνώστης και κολλητάρι; 

Αδερφε, ολα καλα, αλλα συγκρινεις τη διαφορά σε λεφτα αναμεσα σε κατι μεταχειρισμενο που κυκλοφορει 2 χρονια και σε κατι καινουργιο; Σορρυ αλλα ακυρο.

Προφανως και αμα εχεις budget max 600ευρω αξιζει να παρεις μια μεταχειρισμενη 2080 Ti ή μια καινουργια 3070 σε σχεση με τα ~ 1000 της 3080. Στην πραξη αυτος που θα σκασει το 1000αρικο θα βλεπει παραπανω fps απο σενα, ασχέτως αν εχει δωσει περισσοτερα λεφτα.

Η αποδοση και η τιμη δεν ειναι αναλογικά μεγέθη στα προϊοντα της τεχνολογιας, ειδικοτερα οταν ανεβαινεις επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...