Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το δεύτεροockdown ενόψει όπως ακούγεται πολύ έντονα  για μετά το καλοκαιρι δεν ξέρω αν θα δούμε ampere φέτος...

Μακάρι να πάνε όλα καλά φυσικά και να τελειώσει όλο αυτό και να δούμε ωραία πράγματα

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 8:57 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

 

Τώρα είναι η ώρα να πουληθούν οι Turing, γιατί όταν ανακοινωθούν οι Ampere θα πέσει κατρακύλα στις τιμές των μεταχειρισμένων.

Υπαρχουν κατι καρτες βρυκολακες που ζητανε οτι θελουν π.χ 980ti. 200++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, toyo73 said:

Υπαρχουν κατι καρτες βρυκολακες που ζητανε οτι θελουν π.χ 980ti. 200++

Αν βρεις 980TI με 150 σε παρακαλώ στείλε μου άμεσα ένα PM, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2020 στις 11:12 ΠΜ, Aten-Ra είπε

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει σχολιαστεί αυτό που πάει να κάνει η nvidia.
Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ότι πάει να κάνει ότι κάνει η Apple και γενικά ότι κάνουν οι περισσότερες εταιρίες. Θα θέλουμε ειδικό καλώδιο για την κάρτα γραφικών; Είναι δυνατόν; Υπάρχουν ATX πρότυπα.

Πιστεύω ότι πάλι να κάνουν κομπίνα όπως με το Gsync που τελικά το άφησαν ελεύθερο ουσιαστικά και οι κάρτες τους παίζουν και με Freesync. 
Θα βάλουν ένα καπέλο στα τροφοδοτικά που θα το έχουν ενσωματωμένο αυτό και θα σου γράφει το τροφοδοτικό Ready for nvidia ή κάτι τέτοιο. Βέβαια θα ψαρώσουν μερικοί ότι τι φοβερή κάρτα γραφικών που χρειάζεται ειδική τροφοδοσία, κλπ.
Τα γνωστά δηλαδή, οι γνωστές μούφες. Επίσης τι τα θέλουμε τα 600W σε κάρτα γραφικών; Αντί να πέφτουν οι καταναλώσεις πάμε πίσω; Θα θέλουμε πάλι 1000W τροφοδοτικά;

OK, είπαμε, έχουμε ένα χόμπι και κοροϊδευόμαστε μόνοι μας. Το αγαπάμε αυτό το χόμπι και θα δώσουμε και μερικά λεφτά παραπάνω για το τίποτα, για να νιώθουμε εμείς καλά. Αλλά όχι να μας το πλασάρει έτσι. Είναι λίγο χτύπημα κάτω από τη ζώνη.

Δεν γίνεται παιδιά να έχουν φτάσει οι κάρτες γραφικών να έχουν 1300€, τα πληκτρολόγια 200€, τα Gamepads 200€, και τα κινητά βεβαίως 1400€. Κάτι δεν πηγαίνει καλά... Φαίνεται. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει σχολιαστεί αυτό που πάει να κάνει η nvidia.
Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ότι πάει να κάνει ότι κάνει η Apple και γενικά ότι κάνουν οι περισσότερες εταιρίες. Θα θέλουμε ειδικό καλώδιο για την κάρτα γραφικών; Είναι δυνατόν; Υπάρχουν ATX πρότυπα.

Πιστεύω ότι πάλι να κάνουν κομπίνα όπως με το Gsync που τελικά το άφησαν ελεύθερο ουσιαστικά και οι κάρτες τους παίζουν και με Freesync. 
Θα βάλουν ένα καπέλο στα τροφοδοτικά που θα το έχουν ενσωματωμένο αυτό και θα σου γράφει το τροφοδοτικό Ready for nvidia ή κάτι τέτοιο. Βέβαια θα ψαρώσουν μερικοί ότι τι φοβερή κάρτα γραφικών που χρειάζεται ειδική τροφοδοσία, κλπ.
Τα γνωστά δηλαδή, οι γνωστές μούφες. Επίσης τι τα θέλουμε τα 600W σε κάρτα γραφικών; Αντί να πέφτουν οι καταναλώσεις πάμε πίσω; Θα θέλουμε πάλι 1000W τροφοδοτικά;

OK, είπαμε, έχουμε ένα χόμπι και κοροϊδευόμαστε μόνοι μας. Το αγαπάμε αυτό το χόμπι και θα δώσουμε και μερικά λεφτά παραπάνω για το τίποτα, για να νιώθουμε εμείς καλά. Αλλά όχι να μας το πλασάρει έτσι. Είναι λίγο χτύπημα κάτω από τη ζώνη.

Δεν γίνεται παιδιά να έχουν φτάσει οι κάρτες γραφικών να έχουν 1300€, τα πληκτρολόγια 200€, τα Gamepads 200€, και τα κινητά βεβαίως 1400€. Κάτι δεν πηγαίνει καλά... Φαίνεται. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

1. Θα δουλεύουν και τα τωρινά τροφοδοτικά/καλώδια.

2. "Δεν γίνεται παιδιά να έχουν φτάσει οι κάρτες γραφικών να έχουν 1300€, τα πληκτρολόγια 200€, τα Gamepads 200€, και τα κινητά βεβαίως 1400€. Κάτι δεν πηγαίνει καλά... Φαίνεται. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω." Ποιος είπε ότι πρέπει σόνι και ντε να ψωνίζουμε το απόλυτα high end-enthusiast; Υπάρχουν κάρτες με 100,150,200,250,300,350,400, ... κτλ, όπως και κινητά αντίστοιχα, και πληκτρολόγια και gamepads (του ps4 και του xbox κάνουν γύρω στο 50άρι, τα 200 που τα είδες;)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, Heatspreader said:


Δεν γίνεται παιδιά να έχουν φτάσει οι κάρτες γραφικών να έχουν 1300€, τα πληκτρολόγια 200€, τα Gamepads 200€, και τα κινητά βεβαίως 1400€. Κάτι δεν πηγαίνει καλά... Φαίνεται. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

Vote with your wallet. Τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη αξία από όση του δίνεις εσύ με αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

1. Θα δουλεύουν και τα τωρινά τροφοδοτικά/καλώδια.

2. "Δεν γίνεται παιδιά να έχουν φτάσει οι κάρτες γραφικών να έχουν 1300€, τα πληκτρολόγια 200€, τα Gamepads 200€, και τα κινητά βεβαίως 1400€. Κάτι δεν πηγαίνει καλά... Φαίνεται. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω." Ποιος είπε ότι πρέπει σόνι και ντε να ψωνίζουμε το απόλυτα high end-enthusiast; Υπάρχουν κάρτες με 100,150,200,250,300,350,400, ... κτλ, όπως και κινητά αντίστοιχα, και πληκτρολόγια και gamepads (του ps4 και του xbox κάνουν γύρω στο 50άρι, τα 200 που τα είδες;)..

Ο άνθρωπος εννοεί ακρίβως για την κατηγορία που αναφέρεις...για τα απόλυτα high end-enthusiast γιατί πριν 4-5 χρόνια είχαν σχεδόν τα μισά λεφτά, αν όχι τα μισά..Δηλαδή θα πρέπει να είσαι επιχειρηματίας για να ευχαριστηθείς 1 high end gpu ή κινήτο? Έχει ξεφύγει η κατάσταση και συμφωνώ με τον Heatspreader 100% 

Επεξ/σία από merchant
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, merchant είπε

Ο άνθρωπος εννοεί ακρίβως για την κατηγορία που αναφέρεις...για τα απόλυτα high end-enthusiast γιατί πριν 4-5 χρόνια είχαν σχεδόν τα μισά λεφτά, αν όχι τα μισά..Δηλαδή θα πρέπει να είσαι επιχειρηματίας για να ευχαριστηθείς 1 high end gpu ή κινήτο? Έχει ξεφύγει η κατάσταση και συμφωνώ με τον Heatspreader 100% 

Από τη στιγμή που υπάρχει κοινό που τις αγοράζει θα υπάρχουν και τέτοιες τιμές. Όποιος μπορεί αγοράζει, και για τους υπόλοιπους από εμάς υπάρχει το mid-range, δεν θα αλλάξει τίποτα με το να κλαιγόμαστε στα forums. Και μέχρι τώρα η AMD κοιμόταν οπότε η NVIDIA ξέφυγε στις τιμές. Τώρα αφενός η AMD έχει καλές προτάσεις και αφετέρου θα βγούνε και οι νέες κονσόλες, οπότε μένει να δούμε τι επίδραση θα έχουν αυτά τα δύο στις τιμές τις NVIDIA. Εγώ να πω την αλήθεια την θέλω ανταγωνιστική την AMD μπας και πάρω NVIDIA σε καλύτερη τιμή. AMD δεν θέλω να το διακινδυνεύσω λόγω των drivers..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βρίσκουν primium κοινό και τα κάνουν, στο χωρίο μου τους λένε κορόιδα ή αλλιώς μακακες, βέβαια αν έχεις ανάγκη τι να κάνεις; το βουλώνεις, ξέρεις ότι σε πιάνουν κότσο αλλά πας παρακάτω, το πρόβλημα -το έχουν- όσοι δεν καταλαβαίνουν ότι τους πιάνουν κότσο και υπερασπίζονται τις εταιρίες λες και είναι ιδιοκτήτες ή απλά για να νιώσουν λιγότερο μακακες, αυτοί είναι κατηγορία από μόνοι τους.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...