Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πες μου μια κάρτα (δεν σου βάζω τα υπόλοιπα parts) που κοστίζει όσο το ps5 και έχει 4Κ/60

Μεταχ. 2080ti 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Αμα βρεις καμία στα 500, θέλω και εγώ να ξες. Κερνάω και σουβλάκια :P

Σου πουλάω δική μου τώρα που γυρίζει.

Για τα σουβλάκια το κάνω όπως κατάλαβες..😆

Δεν θα έχουμε να φάμε σε λίγο όπως πάμε

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πες μου μια κάρτα (δεν σου βάζω τα υπόλοιπα parts) που κοστίζει όσο το ps5 και έχει 4Κ/60

Μα δεν είπα ότι υπάρχει κάρτα που βγάζει 4Κ/60 και κοστίζει όσο το PS5. Είπα ότι αν τα σκάσεις θα έχεις πολύ καλύτερο perf από την κονσόλα και στο PC θα μπορείς να κάνεις και πολύ περισσότερα πράγματα εκτός τα από παιχνίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πες μου μια κάρτα (δεν σου βάζω τα υπόλοιπα parts) που κοστίζει όσο το ps5 και έχει 4Κ/60

Τα downgrade των κονσολών άρχισαν να φαίνονται στον ορίζοντα σε ΑΑΑ τίτλους . Ήδη τα upscale και medium γραφικά βγήκαν στην φόρα.

Εντάξει σίγουρα δεν πάμε να συγκρίνουμε πιο είναι πιο VRM γιατί θα κλάψουν μανούλες 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Πες μου μια κάρτα (δεν σου βάζω τα υπόλοιπα parts) που κοστίζει όσο το ps5 και έχει 4Κ/60

Το pc το χρησιμοποιείς και για αλλά πράγματα όπως cornhub και να σχολιάζεις τα ζιζια της Πίτσας στο φατσομπουκι :)

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Πες μου μια κάρτα (δεν σου βάζω τα υπόλοιπα parts) που κοστίζει όσο το ps5 και έχει 4Κ/60

Γιατί έχει το ps5?

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, καλά καλά δεν βγήκαν οι κονσόλες και άρχισε το γλέντι. Δείτε στο Legion, κάποια settings είναι τόσο χαμηλά σε σχέση με τα pc που ούτε με config file δεν μπορείς να φτάσεις τόσο κάτω ενώ και στο RT η 2060S είναι λίγο καλύτερη από το Series X. Και άντε να πω ότι το Legion είναι unoptimized, τα άλλα games τι θα κάνουν δηλαδή μαγικά; Η ισχύς της κονσόλας δεν αλλάζει, optimization επί της ουσίας σημαίνει downgrade απλά αν γίνει σωστά είναι σε σημεία που δεν είναι εμφανές κατά το gameplay. Το forza horizon 4 τρέχει 4Κ/60 στο Series X αλλά για να γίνει αυτό κάποια settings είναι χαμηλότερα από το quality mode του One X!! Ενώ δεν έχει SSAO καν, λολ. Αφού άρχισε αυτό το πράγμα από τώρα σκεφτείτε τι θα γίνει σε 1-2 χρόνια με πιο βαριά παιχνίδια. Ένας και μόνος λόγος υπάρχει που δεν έχουμε όλοι 3090 και 5950Χ σε waterblock και τα δύο, τα λεφτά. Οι κονσόλες πάντα ήταν η value λύση για gaming απλά μέχρι στιγμής ήταν pure cr@p με σάπιο επεξεργαστή και γραφικά χαμηλότερα και από τα lows του pc σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ τώρα είναι μια αξιοπρεπής επιλογή αλλά μέχρι εκεί. Τέλος πάντων, η κουβέντα ξεκινήσε από το ότι προκειμένου να δώσεις 1000 ευρώ για 3080 παίρνεις PS5 και 3070 κάτι στο οποίο διαφωνώ αφού θα καταλήξεις με μια κονσόλα με mid range gpu του 2019 και μια gpu χειρότερη από την 3080. Προφανώς αν έχεις 1000 ευρώ να σου περισσεύουν (εκτός αν έτρωγες ρύζι 5 μήνες για να τα μαζέψεις) για αυτά τα δύο έχεις και για να στήσεις pc γύρω από την 3080 ή την 6800ΧΤ που θα είναι πάρα πολύ ανώτερο του PS5..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμένω ότι αν έχεις χρήμα για καλό PC δεν θα πας στην κονσόλα επειδή είναι πιο value. Άντε να πας στο PS5 για κάποια καλά exclusives, αλλά θα έχεις και PC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συμφορουμιτες ερωτηση

 

image.png.b9cf095b509399ca845794e434d80fa9.png

Αυτο εδω ειναι το gpu z κατα τη διαρκεια ενος render.

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το Perfcap reason. Επειδη μεχρι στιγμης δεν το ειχα ενεργοποιησει ποτε για να ξερω πως ετρεχε με προηγουμενες καρτες.

Ειναι φυσιολογικο αυτο που μου δειχνει? 

Η καρτα ειναι Gigabyte 3090 vision oc.

 

Επισης οι υπολοιπες παραμετροι πως δας φαινονται? Θα επρεπε  κατι να ειναι καλυτερα η χειροτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atsddd είπε

Αγαπητοι συμφορουμιτες ερωτηση

image.png.b9cf095b509399ca845794e434d80fa9.png

Αυτο εδω ειναι το gpu z κατα τη διαρκεια ενος render.

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το Perfcap reason. Επειδη μεχρι στιγμης δεν το ειχα ενεργοποιησει ποτε για να ξερω πως ετρεχε με προηγουμενες καρτες.

Ειναι φυσιολογικο αυτο που μου δειχνει? 

Η καρτα ειναι Gigabyte 3090 vision oc.

Επισης οι υπολοιπες παραμετροι πως δας φαινονται? Θα επρεπε  κατι να ειναι καλυτερα η χειροτερα?

Τροφοδοτικό αδελφέ πιθανότατα.. για αυτό σου είχα πει να το κοιτάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Τροφοδοτικό αδελφέ πιθανότατα.. για αυτό σου είχα πει να το κοιτάξεις

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/trofodotika/corsair-psu-rmx-series-1000-w-80-gold_2374773?gclid=Cj0KCQiAwMP9BRCzARIsAPWTJ_GGgrDnXVJzNOEjT_9DLVZh8G-yIIolPYKJMPaaMKAT05T8hYJL8zcaAuDSEALw_wcB

 

Αυτο ειναι το τροφοδοτικο. Αγορασμενο πριν απο 4 μηνες.

Ποιες θα επρεπε να ειναι οι ενδειξεις στο Perfcap reason για να ειναι ολα τελεια?

 

Thnx για την αμεση απαντηση :)

 

PS : Θα δοκιμασω μετα και στο benchmark του valhala για να δουμε κι εκει πως ειναι το γραφημα. Γιατι στο render παει στο σταματα ξεκινα.
Φορτωμα καρε cpu- ρεντερ gpu - Φορτωμα καρε cpu- ρεντερ gpu κτλ

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, καλά καλά δεν βγήκαν οι κονσόλες και άρχισε το γλέντι. Δείτε στο Legion, κάποια settings είναι τόσο χαμηλά σε σχέση με τα pc που ούτε με config file δεν μπορείς να φτάσεις τόσο κάτω ενώ και στο RT η 2060S είναι λίγο καλύτερη από το Series X. Και άντε να πω ότι το Legion είναι unoptimized, τα άλλα games τι θα κάνουν δηλαδή μαγικά; Η ισχύς της κονσόλας δεν αλλάζει, optimization επί της ουσίας σημαίνει downgrade απλά αν γίνει σωστά είναι σε σημεία που δεν είναι εμφανές κατά το gameplay. Το forza horizon 4 τρέχει 4Κ/60 στο Series X αλλά για να γίνει αυτό κάποια settings είναι χαμηλότερα από το quality mode του One X!! Ενώ δεν έχει SSAO καν, λολ. Αφού άρχισε αυτό το πράγμα από τώρα σκεφτείτε τι θα γίνει σε 1-2 χρόνια με πιο βαριά παιχνίδια. Ένας και μόνος λόγος υπάρχει που δεν έχουμε όλοι 3090 και 5950Χ σε waterblock και τα δύο, τα λεφτά. Οι κονσόλες πάντα ήταν η value λύση για gaming απλά μέχρι στιγμής ήταν pure cr@p με σάπιο επεξεργαστή και γραφικά χαμηλότερα και από τα lows του pc σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ τώρα είναι μια αξιοπρεπής επιλογή αλλά μέχρι εκεί. Τέλος πάντων, η κουβέντα ξεκινήσε από το ότι προκειμένου να δώσεις 1000 ευρώ για 3080 παίρνεις PS5 και 3070 κάτι στο οποίο διαφωνώ αφού θα καταλήξεις με μια κονσόλα με mid range gpu του 2019 και μια gpu χειρότερη από την 3080. Προφανώς αν έχεις 1000 ευρώ να σου περισσεύουν (εκτός αν έτρωγες ρύζι 5 μήνες για να τα μαζέψεις) για αυτά τα δύο έχεις και για να στήσεις pc γύρω από την 3080 ή την 6800ΧΤ που θα είναι πάρα πολύ ανώτερο του PS5..

Μια ένσταση μόνο.η gpu του one x series είναι αρκετά πάνω από την 2060s.,τώρα τα παιχνίδια που βγάλανε είναι rushed.Δε θα ναι έτσι ούτε τα γραφικά ούτε το framerate όταν κάτσουν κ ασχοληθούν στοιχειωδώς σε νέα games οι engineers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...