Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, atsddd είπε

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/trofodotika/corsair-psu-rmx-series-1000-w-80-gold_2374773?gclid=Cj0KCQiAwMP9BRCzARIsAPWTJ_GGgrDnXVJzNOEjT_9DLVZh8G-yIIolPYKJMPaaMKAT05T8hYJL8zcaAuDSEALw_wcB

Αυτο ειναι το τροφοδοτικο. Αγορασμενο πριν απο 4 μηνες.

Ποιες θα επρεπε να ειναι οι ενδειξεις στο Perfcap reason για να ειναι ολα τελεια?

Thnx για την αμεση απαντηση :)

Ξέχασα ότι χρησιμοποιείς την κάρτα για δουλειά οπότε πιθανότατα λόγω απαιτητικού φορτίου θέλει παραπάνω τάση που δεν δίνει στον πυρήνα o voltage controller ή το vbios.

Είπες για τα stutteting εχθές στο παιχνίδι και το συνδύασα έτσι. 

Edit: ναι για δες το στο παιχνίδι πως συμπεριφέρεται , μου εξηγήσες για τα φορτία έτσι εξηγείται η εικόνα

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κατσουμε να αναλυσουμε ποιος θα παρει κονσολα και ποιος pc νομιζω δεν εχει νοημα υπαρχουν ενα καρο κατηγοριες ανθρωπων.Υπαρχουν και αυτοι που δεν σκαμπαζουν ουτε ενα Install να κανουν και θα προτιμησουν κονσολα για το Plug and play που λεει ο λογος.

Το θεμα ειναι οτι οντως οι κονσολες εστω και κουτσοκουρεμενες ειναι vfm για καποιον που ψαχνει φθηνο gaming ειδικα αν το θελει μονο για αυτην την δουλεια και ουτε θα χρειαστει εξτρα hardware γιατι ολοι εχουν εστω μια τηλεοραση σπιτι τους.Ασε που και 50-70 να πεις θα δωσει για ενα παιχνιδι το τερματιζει και μετα το πουλαει ενα 10ρικο κατω και παει στον επομενο τιτλο με χασουρα μονο 10 ευρω ενω στο pc οτι παρεις το παντρευεσαι μην το ξεχνατε αυτο με λιγα λογια αν θες να την βγαλεις και στη κονσολα φθηνα οποιος εχει ορεξη μια χαρα την βγαζει φθηνα.Εδω μπορεις να αγοραζεις παιχνιδια μεταχειρισμενα και να τα τερματιζεις σε μια βδομαδα και μετα να τα πουλας παλι στην ιδια τιμη που τα αγορασες τσαμπα ενοικιαση με λιγα λογια.

Στο pc θες περιφερειακα και σιγουρα μια οθονη αρα το κοστος ανεβαινει πανω απο 1000 και ποσο μαλλον αν παρεις καρτα 3080 που αναφερεται που μονο η καρτα κανει 1000 αλλα και εστω μια μικροτερη να παρεις (που να πεις θα εχεις καλυτερη gpu απο κονσολα) θες 500 ευρω το λιγοτερο αρα για να στησεις συστημα θες το λιγοτερο 1000 μην πω 1200.Τι να κανουμε και εγω pc gamer ειμαι μια ζωη αλλα το vfm τωρα βρισκεται στις κονσολες ειδικα τωρα που οι τιμες στο hardware εχουν φτασει στο θεο τα λεμε παλι σε 2-3 χρονια που θα περασει μπροστα παλι το pc..Δυστυχως ετσι γινεται καθε φορα που βγαινει καινουργια γενια κονσολας.

Παντως να δειτε που μολις φτιαξουν οι διαθεσιμοτητες και στις κονσολες και γεμισει η αγορα απο αυτες θα φτιαξουν και οι τιμες στις καρτες.Τουλαχιστον αυτη ειναι η εκτιμηση μου δηλαδη περα απο την απαντηση της κοκκινης θα βοηθησουν και οι κονσολες στο να πεσουν οι τιμες στα φυσιολογικα..Νομιζω ο μονος λογος που εχουμε τετοιες τιμες ειναι οτι κατσανε παντου μικρες διαθεσιμοτητες και ειχαμε μεγαλη ζητηση σε προιοντα διασκεδασης σπιτιου γιατι πλεον οι περισσοτεροι λογω covid την βγαζουν μεσα στο σπιτι.Παρε παραδειγμα ποσοι φαγωθηκαν να παρουν το ps5 η καινουργια καρτα 3000 μονο και μονο επειδη θα επεφτε lockdown.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μια ένσταση μόνο.η gpu του one x series είναι αρκετά πάνω από την 2060s.,τώρα τα παιχνίδια που βγάλανε είναι rushed.Δε θα ναι έτσι ούτε τα γραφικά ούτε το framerate όταν κάτσουν κ ασχοληθούν στοιχειωδώς σε νέα games οι engineers

Για το RT εννοούσα όχι για το raster. Και ναι σίγουρα θα βγουν και καλύτερα αλλά μέχρι πότε; Σε 2 χρόνια θα είναι παλιά και θα φαίνονται, θα πέσει πολύ downgrade..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, atsddd είπε

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/trofodotika/corsair-psu-rmx-series-1000-w-80-gold_2374773?gclid=Cj0KCQiAwMP9BRCzARIsAPWTJ_GGgrDnXVJzNOEjT_9DLVZh8G-yIIolPYKJMPaaMKAT05T8hYJL8zcaAuDSEALw_wcB

Αυτο ειναι το τροφοδοτικο. Αγορασμενο πριν απο 4 μηνες.

Ποιες θα επρεπε να ειναι οι ενδειξεις στο Perfcap reason για να ειναι ολα τελεια?

Thnx για την αμεση απαντηση :)

PS : Θα δοκιμασω μετα και στο benchmark του valhala για να δουμε κι εκει πως ειναι το γραφημα. Γιατι στο render παει στο σταματα ξεκινα.
Φορτωμα καρε cpu- ρεντερ gpu - Φορτωμα καρε cpu- ρεντερ gpu κτλ

Στο ίδιο τροφοδοτικό έτρεχα 3 * 1080ti για mining :P 

Άμα έχει θέμα με μια 3090.....

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Να ρωτησω. Τι τροφοδοτικο χρειαζομαστε για 2 χ 3080 και εναν 5950χ ;  Corsair 1200 σκεφτομαι..

Η 3080 δεν υποστηρίζει  sli, μόνο η 3090 αλλά σε λίγο καιρό θα σταματήσει από θέμα drivers 

Επεξ/σία από X4Tz1S
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Να ρωτησω. Τι τροφοδοτικο χρειαζομαστε για 2 χ 3080 και εναν 5950χ ;  Corsair 1200 σκεφτομαι..

Αυτο νομιζω θα ειναι οκ :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, X4Tz1S είπε

Η 3080 δεν υποστηρίζει  sli, μόνο η 3090 αλλά σε λίγο καιρό θα σταματήσει από θέμα drivers 

Δε με νοιαζει το SLI. 
Σοβαρα ρωταω βρε παιδες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Δε με νοιαζει το SLI. 
Σοβαρα ρωταω βρε παιδες :P 

Επειδη τα κοιταζα πριν λιγο καιρο (για 2χ2080 ενδιαφερομουν περισσοτερο παρα για 1χ3090), δεν θα  πηγαινα με τιποτα σε κατι λιγοτερο απο 1200watt. Κι αυτο μονο gold η platinum εννοειται.

Αν μπορεις να πας και σε μεγαλυτερο πιστευω θα ειναι ακομα καλυτερα. Αλλα μετα αρχιζει το προβλημα χωρου αν δεν εχεις πολυ μεγαλο κουτι.

 

 

 

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Να ρωτησω. Τι τροφοδοτικο χρειαζομαστε για 2 χ 3080 και εναν 5950χ ;  Corsair 1200 σκεφτομαι..

Θεωρητικά σε full load δεν θα ξεπερνάει το 1000αρικο. Το 1200 δηλαδή θα είναι οκ. Προσωπικά θα αγόραζα κστι με πολύ αέρα, τύπου 1500, απλά για το peace of mind. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GoMaR είπε

εχω το graphite 760 της corsair.
Αυτο σκεφτομαι
https://www.skroutz.gr/s/11452881/Corsair-HX-Series-HX1200.html?from=catspan
η το HX1200i 

 

Για 2χ3080 εννοεις..

Ναι για 2x3080 παντα αναφερομαι οταν λεω για τετοιο τροφοδοτικο. Για την 3090 μονη της το χιλιαρι απ οτι βλεπω τα παει μια χαρουλα.

Πιστευω οτι μ αυτα που εβαλες πιο πανω θα εισαι οκ αν και σχετικα οριακα. Αν σκοπευεις να λειτουργεις ταυτοχρονα και τις 2 καρτες στο 100% οπως για ρεντεριν η Mining, καλυτερα να πας σε ακομα μεγαλυτερο. Για σιγουρια και μονο.

Εγω κοιταζα λαμβανοντας υποψην τον ryzen 3900x που εχω. Για τους καινουριους επεξεργαστες δεν εχω κοιταξει ακομα αναλυτικα την καταναλωση.

Στα νουμερα παντως το 1200αρι καθεται καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Να ρωτησω. Τι τροφοδοτικο χρειαζομαστε για 2 χ 3080 και εναν 5950χ ;  Corsair 1200 σκεφτομαι..

Δύο 2080 και 3900Χ δούλευα με το HX1200. Λογικά και με τις 3080 δε θα έχω θέμα πιστεύω (προς το παρόν μόνο 1 3080 και αναμένω τη δεύτερη). Ο 5950Χ καταναλώνει το ίδιο με 5900Χ/3900Χ. Τώρα αν σκοπεύεις να κάνεις overclock GPUs και CPU ίσως να μη φτάνει πλέον το 1200ρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα 1kw για συστημα 3090 με μια cpu με μεγαλο TDP ο/ced, ειδικα αν εχεις πολλα πραγματα επανω στη μητρικη να τραβανε και ρευμα και τις κλοκαρεις ειναι σχεδον must πλεον, ειδικα αν θες να εχεις ενα A headroom που παντα χρειαζεται, σωστο efficiency αν δεν ειναι platinum/titanium και να σου κρατησει και αρκετα χρονια ζωης.. Ειναι απιστευτo το ποσο power limit βαραω με 480w bios και κανει hover εκει γυρω η "gaming" θερμαστρα της nvidia 😛

Οταν ξοδευεις περιουσιες για h/w ειναι κριμα να μην επενδυεις σε σωστη τροφοδοσια.. Εγω εχω 1000αρι titanium αλλα μαλλον επειδη κλεινει 7ετια θα παει στο δευτερο pc να παρω ενα digital και μαλλον αυτο που χρονια γλυκοκοιταζα και δεν το πηρα ακομη.. ΑΧ1200i

23 λεπτά πριν, GoMaR είπε

εχω το graphite 760 της corsair.
Αυτο σκεφτομαι
https://www.skroutz.gr/s/11452881/Corsair-HX-Series-HX1200.html?from=catspan
η το HX1200i 

 

Για 2χ3080 εννοεις..

Κουταρα και εγω το 780T περνει οτι θες μια χαρα....

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...