Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, atsddd είπε

Το μεγα μου ερωτημα ειναι το τι στο διαολο τροφοδοτικα εχουν :P

Το τροφοδοτικό είναι το μόνο εύκολο. Υπάρχουν 1600άρια ή 1200άρια, βρίσκεις. Άλλωστε αυτός που τις θέλει για δουλειά δεν θα κάνει OC προφανώς, οπότε stock άντε να καίνε 800 watt και οι δύο ή λίγο πιο κάτω. Με ένα 1600άρι, αν έχεις δηλαδή και κάποιον threadripper ή intel x-series μια χαρά θα είναι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, atsddd είπε

Λογικα μια χαρα θα εισαι. Ετσι κι αλλιως νομιζω το 750 ειναι το recomended για την 3090.

Παρακολουθωντας τη στο gpu z παντως, τη vision πανω απο 360watt στο power draw δεν την εχω δει να πιανει. Στο rendering τουλαχιστον.

Σίγουρα είναι κομπλέ το 850 καθώς και εγώ 850άρι έχω. Την δικιά μου την FE με power limit 114% είδα να γράφει μέχρι 410W στο RDR2 . Για λίγο ναι μεν , συνήθως γυρνούσε στα 390 W .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Τη δεδομενη στιγμη ναι. Ειχα μια ελπιδα οτι θα υπηρχε δυνατος ανταγωνισμος. Θα υπηρχε αν η 6800xt ειχε 500 ευρω. Η αν ηταν κατι καλυτερο. Τωρα δεν... Δυστυχως.

Οσοι τωρα θελουν να μας πεισουν οτι με την τιμη που εχει ειναι καλυτερη επιλογη, απλα εθελοτυφλουν η ειναι fanboys. 

Εσυ δηλαδη με βαση οτι γραφηματα εχουν ανεβει και τις ως τωρα τιμες της 3080 που παιζουν στα 900+ευρω,κρινεις οτι η 6800xt θα ειναι ανταγωνιστικη της μονο με τιμη 500ευρω?

Με 500ευρω αυτη την στιγμη,ουτε 3070 δεν βρισκεις.

Προφανως και η 6800xt με μια πρωτη εικονα δεν ειναι καλυτερη στα παντα απο την 3080(η οποια μια χαρα καρταρα ειναι).

Αλλα οχι οτι για να ειναι ανταγωνιστικη πρεπει να εχει 500ευρω. Ελεος.

Και δυστηχως η διαθεσιμοτητα σε 3080,δεν εφτιαξε με το λανσαρισμα των Amd καρτων(που και αυτο ηταν χαλια)οπως εγραφαν καποιοι σε προηγουμενες σελιδες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν κ οι πρώτες 

ASUS ROG Strix NVIDIA GeForce RTX 3090 OC 

στο amazon.Τελικη τιμή με ΦΠΑ 1845€

Ακριβη μου φαίνεται αλλά για όποιον βιάζεται είναι λογικά η καλύτερη υλοποίηση...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Το τροφοδοτικό είναι το μόνο εύκολο. Υπάρχουν 1600άρια ή 1200άρια, βρίσκεις. Άλλωστε αυτός που τις θέλει για δουλειά δεν θα κάνει OC προφανώς, οπότε stock άντε να καίνε 800 watt και οι δύο ή λίγο πιο κάτω. Με ένα 1600άρι, αν έχεις δηλαδή και κάποιον threadripper ή intel x-series μια χαρά θα είναι..

Κι αυτό  έχει δυσκολέψει αυτή την εποχή. Seasonic Titanium 750/850/1000 για παράδειγμα, έχουν εξαφανιστεί εδώ και καιρό.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε wattομετρο στην πριζα απευθειας που ειναι το benchtable μου ειδα 550-600w, με [email protected] και καρτα 3090 trio x@stock. Αναλυση 1440ρ με vsync off, να τσιτσιριζουν τα παντα! 🤣

Tροφοδοτικο εχω ενα corsair rm1000x 80+ gold. Oποτε και με ενα 750αρι δεν υπαρχει προβλημα.

 

Επεξ/σία από csaris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εσυ δηλαδη με βαση οτι γραφηματα εχουν ανεβει και τις ως τωρα τιμες της 3080 που παιζουν στα 900+ευρω,κρινεις οτι η 6800xt θα ειναι ανταγωνιστικη της μονο με τιμη 500ευρω?

Με 500ευρω αυτη την στιγμη,ουτε 3070 δεν βρισκεις.

Προφανως και η 6800xt με μια πρωτη εικονα δεν ειναι καλυτερη στα παντα απο την 3080(η οποια μια χαρα καρταρα ειναι).

Αλλα οχι οτι για να ειναι ανταγωνιστικη πρεπει να εχει 500ευρω. Ελεος.

Και δυστηχως η διαθεσιμοτητα σε 3080,δεν εφτιαξε με το λανσαρισμα των Amd καρτων(που και αυτο ηταν χαλια)οπως εγραφαν καποιοι σε προηγουμενες σελιδες.

Χαχαχα. Χαρην υπερβολης το ειπα μη δινεις σημασια. Με ειχανε φορτωσει διαφοροι που εβλεπα στο φεις κλπ να ποσταρουν λες και κερδισανε το λαχειο, βριζοντας κι ολας πολλοι οσους αγορασαν 3series. Πολυ αξιολογη προσπαθεια ειναι και υποσχομενη. Φοβομουν μη μετανιωσω που δεν περιμενα πρωτα να δω και την 6800xt και ειδικοτερα την 6900xt. Αυτο ειπα λοιπον. Ευτυχως που δεν περιμενα, γιατι οτι και να επελεγα τελικα θα εμπλεκα με καθυστερησεις κλπκλπ για να παρω παλι 3080. Παντως αυτο που οντως πιστευω, ειναι οτι πηγαινοντας καθαρα στο msrp (σε ενα φανταστικο, ιδανικο κοσμο) η διαφορα ειναι μικρη στην τιμη σε σχεση με αυτα ΠΟΥ ΗΔΗ δουλευουν στο βαθμο που δουλευουν στην Nvidia. Καλο RTX και DLSS. Αν δεις πιο πισω ανεβασα ενα αρθρο απο Γερμανικο site που παιρνει μεχρι και 85% πανω σε rtx. Πολυ εντυπωσιακο. Μεχρι να δουλεψουν καλα οι τεχνολογιες της AMD, αυτη η γενια θεωρω πως θα εχει φυγει. Η 3 ομως.... Νομιζω οτι θα ειναι πολυ σοβαρη. Δεν εχω την παραλογη απαιτηση που βλεπω απο πολλους η AMD να ειναι φτηνη. Ας βγαλει κατι συνολικα καλυτερο και με σωστη υποστηριξη και ευχαριστως το πληρωνω πιο ακριβα. Οπως πχ πηγαινα καρφι για 5900x και δεν τον πηρα γιατι χαθηκε και ακομα δεν υπαρχει. Εγω ηθελα να εχω pc. Δεν ηταν τα 200ε διαφορας απο τον 10900. Που μεταξυ μας και δεν περιμενα να το πω ποτε.... Κανουν πιο vfm στο gaming τον 10900. 

Αυτη τη στιγμη λοιπον τους αξιζουν συγχαρητηρια για το μεγαλο και σοβαρο επιτελους βημα, αλλα αν υποθεσουμε οτι δεν ειχα καρτα, παλι για 3080 θα πηγαινα στα 1000-1100 αντι της 6800xt στα 800-850. Προσωπικη μου αποψη παντα και δεδομενου οτι ειναι πιο πολυπλευρη καρτα. 

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εσυ δηλαδη με βαση οτι γραφηματα εχουν ανεβει και τις ως τωρα τιμες της 3080 που παιζουν στα 900+ευρω,κρινεις οτι η 6800xt θα ειναι ανταγωνιστικη της μονο με τιμη 500ευρω?

Με 500ευρω αυτη την στιγμη,ουτε 3070 δεν βρισκεις.

Προφανως και η 6800xt με μια πρωτη εικονα δεν ειναι καλυτερη στα παντα απο την 3080(η οποια μια χαρα καρταρα ειναι).

Αλλα οχι οτι για να ειναι ανταγωνιστικη πρεπει να εχει 500ευρω. Ελεος.

Και δυστηχως η διαθεσιμοτητα σε 3080,δεν εφτιαξε με το λανσαρισμα των Amd καρτων(που και αυτο ηταν χαλια)οπως εγραφαν καποιοι σε προηγουμενες σελιδες.

E αναλόγως, αμα σε ενδιαφέρει έστω και λίγο το RT θα πρέπει να είναι 100€ με 150€ κάτω θεωρώ. Αν δεν σε διαφέρει καθόλου το RT τότε okay, κομπλέ είναι η κάρτα και στην ίδια τιμή με την 3080, απλά επίσης θεωρώ κάνεις λάθος να μη σε ενδιαφέρει το RT. Ειδικά αν σκοπεύεις να την κρατήσεις 2 γενιές, δηλαδή χοντρικά 4 χρόνια, όπως κάνω εγώ.

1 ώρα πριν, teller είπε

Κι αυτό  έχει δυσκολέψει αυτή την εποχή. Seasonic Titanium 750/850/1000 για παράδειγμα, έχουν εξαφανιστεί εδώ και καιρό.

Kαι τα corsair, έψαχνα για το 1000ari hxi αλλά δεν υπήρχε πουθενά, από το 2021

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

 

Spoiler

 

Να στο θεσω πιο απλα μιας και δεν εχω αξωθει ακομα να παρω καρτα με ολο αυτο που γινεται.

Εαν για παραδειγμα βρω απο το ιδιο καταστημα 3080 Asus Tuf/strix και 6800XT Asus Tuf/strix και μεταξυ τους εχουν οντως 50ευρω διαφορα(υποτιθεται χωρις καπελο),θα διαλεξω την πρωτη,οχι λογω RT που μου ειναι αδιαφορο αλλα λογω Dlss και δουμε και στην πραξη τα παραπανω που αναφερθηκαν περι sam,το οποιο αν δουλεψει οντως οπως το λενε,ειναι game changer υπερ των nvidia καρτων.

Ουτε οι 3080/3090 εγιναν ξαφνικα σαπακια οπως γραφουν καποιοι με την κυκλοφορια της 6800xt ,αλλα ουτε ειναι να πεις οτι η 6800XT με την συνολικη της αποδοση ειναι χρηματικα για κατω απο 3070,εξου και η ενσταση μου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο 10900k παραμένει ο καλύτερος gaming επεξεργαστής?

Από toms hardware οι φωτός....

Έχει κ πολύ αναλυτικο review...

Νόμιζα ότι ο 5900x ήταν μπροστά πλεον...

 

vTamCguaypDXFMyD5adshC-1200-80.png

pwnQ5TxVqdNptpPEr6QTFD-1200-80.png

NJC3foLyv9ZgizGQZa82nD-1200-80.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Τελικά ο 10900k παραμένει ο καλύτερος gaming επεξεργαστής?

Από toms hardware οι φωτός....

Έχει κ πολύ αναλυτικο review...

Νόμιζα ότι ο 5900x ήταν μπροστά πλεον...

vTamCguaypDXFMyD5adshC-1200-80.png

pwnQ5TxVqdNptpPEr6QTFD-1200-80.png

NJC3foLyv9ZgizGQZa82nD-1200-80.png

Αφου βγαζει τον 9900k καλυτερο  😛

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...