Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί δεν γίνεται; Αφού περιμένουν στην γωνία χιλιάδες για να παραγγείλουν..

Εκατομμύρια μην σου πω... Απλά δεν ρίχνουν ποσότητα στην αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, DeareN είπε

Καθαρό marketing trick να τρέξει ο κόσμος να ξεπουλήσουν το στοκ που εβγαλαν στην 5000 σειρά.

Και όταν θα βγάλουν το κέρδος που θέλουν θα γινει και implementation στις παλιές σειρές Ryzen ακόμα και στις παλιές σειρές Intel.

Και η Nvidia το ίδιο κάνει, λέει θα το κανουμε σε Intel motherboards z490 και βλέπουμε.

Τουλάχιστον το Monopoly έγινε Duopoly , κάτι είναι και αυτό ας μη γκρινιάξω άλλο...

Ξέρουν ότι δεν αξίζουν οι κάρτες τους και θα πάρουν οι περισσότεροι nvidia, στα ίδια λεφτά, για τις έξτρα τεχνολογίες. Ούτε και τα CPU τους είναι σημαντικά ταχύτερα στο gaming(1080p με 3090 that is) για να τους προτιμήσουν και να χάσουν το nvidia SAM. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, pirmen56 said:

Ούτε και τα CPU τους είναι σημαντικά ταχύτερα στο gaming(1080p με 3090 that is) για να τους προτιμήσουν και να χάσουν το nvidia SAM

Δεν θα το χάσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Δεν θα το χάσουν...

Αυτό εξηγώ. Ότι δεν έχουν τη δύναμη απέναντι στους καταναλωτές να αποκλείσουν το SAM όπως έκανε κάποτε η nvidia με τις physX κάρτες που δεν δούλευαν με AMD ως κύρια κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ξέρουν ότι δεν αξίζουν οι κάρτες τους και θα πάρουν οι περισσότεροι nvidia, στα ίδια λεφτά, για τις έξτρα τεχνολογίες. Ούτε και τα CPU τους είναι σημαντικά ταχύτερα στο gaming(1080p με 3090 that is) για να τους προτιμήσουν και να χάσουν το nvidia SAM. Οπότε...

Mου αρεσει που παντα τα μεταφραζεις οπως σε βολευουν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Mου αρεσει που παντα τα μεταφραζεις οπως σε βολευουν

Κάποιοι το εξέλαβαν ως μεγαλοψυχία της AMD το να μην κλειδώσει το SAM στις nvidia με Ryzen cpu. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Θα χαντάκωναν τα CPU τους. Που το βλέπεις το περίεργο σε αυτά που λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Να στο θεσω πιο απλα μιας και δεν εχω αξωθει ακομα να παρω καρτα με ολο αυτο που γινεται.

Εαν για παραδειγμα βρω απο το ιδιο καταστημα 3080 Asus Tuf/strix και 6800XT Asus Tuf/strix και μεταξυ τους εχουν οντως 50ευρω διαφορα(υποτιθεται χωρις καπελο),θα διαλεξω την πρωτη,οχι λογω RT που μου ειναι αδιαφορο αλλα λογω Dlss και δουμε και στην πραξη τα παραπανω που αναφερθηκαν περι sam,το οποιο αν δουλεψει οντως οπως το λενε,ειναι game changer υπερ των nvidia καρτων.

Ουτε οι 3080/3090 εγιναν ξαφνικα σαπακια οπως γραφουν καποιοι με την κυκλοφορια της 6800xt ,αλλα ουτε ειναι να πεις οτι η 6800XT με την συνολικη της αποδοση ειναι χρηματικα για κατω απο 3070,εξου και η ενσταση μου.

Δεν διαφωνουμε. Σαφως και θα επαιρνα 6800xt εναντι της 3070. Οχι ομως της 3080. Ακομα σου λεω και με 200 διαφορα. Ο λογος ειναι οτι τους φοβαμαι πολυ με drivers κλπ. Επισης αγοραζω ενα συνολικα καλο πακετο με computing ΚΑΙ gaming power. Αν το budget δεν μου ηταν αδιαφορο, θα επαιρνα τα ρισκα μου. Αν δειξουν παντως οτι σοβαρευτηκαν, πιστεψε με δεν εχω κανενα κολλημα να τους τιμησω στην επομενη γενια. Αυτα για τους fanboys. Προς το παρων εχω πολλους ενδοιασμους.

1 ώρα πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Να στο

 

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ξέρουν ότι δεν αξίζουν οι κάρτες τους και θα πάρουν οι περισσότεροι nvidia, στα ίδια λεφτά, για τις έξτρα τεχνολογίες.

Και ποιος θα το κρίνει αυτό, εσύ; Η 6800 είναι ξεκάθαρα καλύτερη της 3070, η δε 6800xt παίζει μπουνιές με την 3080.

Και όχι, δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα rt/dlss. Μια χαρά κάρτες έβγαλε η amd, ας μην ξεχνάμε πως ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη στο high end segment.

 

16 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ούτε και τα CPU τους είναι σημαντικά ταχύτερα στο gaming(1080p με 3090 that is) για να τους προτιμήσουν και να χάσουν το nvidia SAM. Οπότε...

Προσπαθείς φιλότιμα, δεν λέω, αλλά δεν βγαίνουν τα κουκιά.

Σου δίνω, πάντως, bonus point: από εκεί που τα amd cpus έκαναν μόνο για επιτραπέζια κυβάκια, τώρα παραδέχεσαι πως είναι ταχύτερα μεν, όχι σημαντικά ταχύτερα δε.

Ε, είναι ταχύτερα, τι να κάνουμε.

Στην επόμενη γενιά επεξεργαστών, θα ήθελα η amd να αφήσει στην άκρη τα cooler, προσφέροντας, με κάθε cpu, ένα μπουκαλάκι ξίδι. Θα βοηθήσει πολύ κόσμο έτσι.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κάποιοι το εξέλαβαν ως μεγαλοψυχία της AMD το να μην κλειδώσει το SAM στις nvidia με Ryzen cpu. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Θα χαντάκωναν τα CPU τους. Που το βλέπεις το περίεργο σε αυτά που λέω;

 

Μόλις τώρα, DEADLAZARUS είπε

Και ποιος θα το κρίνει αυτό, εσύ; Η 6800 είναι ξεκάθαρα καλύτερη της 3070, η δε 6800xt παίζει μπουνιές με την 3080.

Και όχι, δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα rt/dlss. Μια χαρά κάρτες έβγαλε η amd, ας μην ξεχνάμε πως ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη στο high end segment.

Προσπαθείς φιλότιμα, δεν λέω, αλλά δεν βγαίνουν τα κουκιά.

Σου δίνω, πάντως, bonus point: από εκεί που τα amd cpus έκαναν μόνο για επιτραπέζια κυβάκια, τώρα παραδέχεσαι πως είναι ταχύτερα μεν, όχι σημαντικά ταχύτερα δε.

Ε, είναι ταχύτερα, τι να κάνουμε.

Στην επόμενη γενιά επεξεργαστών, θα ήθελα η amd να αφήσει στην άκρη τα cooler, προσφέροντας, με κάθε cpu, ένα μπουκαλάκι ξίδι. Θα βοηθήσει πολύ κόσμο έτσι.

Με καλυψε ο ψοφιος λαζαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Και ποιος θα το κρίνει αυτό, εσύ; Η 6800 είναι ξεκάθαρα καλύτερη της 3070, η δε 6800xt παίζει μπουνιές με την 3080.

Και όχι, δεν ενδιαφέρονται όλοι για τα rt/dlss. Μια χαρά κάρτες έβγαλε η amd, ας μην ξεχνάμε πως ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη στο high end segment.

Προσπαθείς φιλότιμα, δεν λέω, αλλά δεν βγαίνουν τα κουκιά.

Σου δίνω, πάντως, bonus point: από εκεί που τα amd cpus έκαναν μόνο για επιτραπέζια κυβάκια, τώρα παραδέχεσαι πως είναι ταχύτερα μεν, όχι σημαντικά ταχύτερα δε.

Ε, είναι ταχύτερα, τι να κάνουμε.

Στην επόμενη γενιά επεξεργαστών, θα ήθελα η amd να αφήσει στην άκρη τα cooler, προσφέροντας, με κάθε cpu, ένα μπουκαλάκι ξίδι. Θα βοηθήσει πολύ κόσμο έτσι.

10% είναι χοντρικά οι διαφορές στις CPU. Δεν θα θυσιάσει κανείς RT επιδόσεις σε τοπ τίτλους με εκατοντάδες ώρες διασκέδασης για τέτοιες διαφορές. Ούτε καν για τις διαφορές στο raster(3070 με 6800) που δεν είναι και εγγυημένες(βλέπε drivers).

Πού το είδα αυτό; Από τις πωλήσεις των Turing όταν οι 5700XT έδιναν σχεδόν τα ίδια(πλην 2080Ti) στο raster με 200-300€ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πού το είδα αυτό; Από τις πωλήσεις των Turing όταν οι 5700XT έδιναν σχεδόν τα ίδια(πλην 2080Ti) στο raster με 200-300€ λιγότερα.

Μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Μιλάμε για τη νέα γενιά καρτών. Τι σχέση έχουν οι 5700xt και οι 2080ti; Είχε high end κάρτα η amd και δεν το θυμάμαι;

Μόνη της έπαιζε η ti, πράγμα που δεν συμβαίνει τώρα.

Οι παρουσιάσεις μίλησαν. Τα δεδομένα δεν αλλάζουν. Για πρώτη φορά, εδώ και αρκετά χρόνια, η amd είναι άκρως ανταγωνιστική/χτυπάει στα ίσια/περνάει μπροστά (είδες, κάλυψα όλες τις περιπτώσεις) την πράσινη.

Λόγω διαθεσιμότητας και μόνον, δεν έχουμε εικόνα (και δεν αναμένω να έχουμε για αρκετό καιρό ακόμη) σχετικά με τις πωλήσεις των 6800/6800xt vs 3080/3070/3090.

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

10% είναι χοντρικά οι διαφορές στις CPU. Δεν θα θυσιάσει κανείς RT επιδόσεις σε τοπ τίτλους με εκατοντάδες ώρες διασκέδασης για τέτοιες διαφορές. Ούτε καν για τις διαφορές στο raster(3070 με 6800) που δεν είναι και εγγυημένες(βλέπε drivers).

Εννοείς στις gpu; Γιατί διαφορετικά σε χάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pirmen56 φιλε εισαι λαθος. Οι διαφορες ειναι μικρες αλλα ΥΠΕΡ της AMD στο single. Στο multi πεφτει δακρυ. Και σε συνολικες τεχνολογιες στις CPU. Και μολις πριν δυο μερες πηρα τον 10900kf, οποτε δεν ειμαι fanboy. Τη δεδομενη στιγμη ειναι καλυτερη. Δεν υπαρχει δικαιολογια. 

Με την ιδια λογικη και η 6800xt ειναι καλυτερη αφου σε ραστερ και 2k παει καλυτερα σε καποια παιχνιδια απο 3080. Αν αφηνουμε οτι μας βολευει απ εξω δεν μπορουμε να μιλαμε. Η 3080 στα δικα μου ματια ειναι συνολικα καλυτερη, λογω τεχνολογιων που ΤΩΡΑ δουλευουν, λογω του οτι ειναι ισχυρη και σε computing, κλπκλπ. Και επειδη δεν εχω σκοπο να κρατησω την καρτα παραπανω απο την επομενη γενια που οτι ειναι καλυτερο θα το προτιμησω. Βγαλανε μια πολυ καλη gaming καρτα που ομως αν παμε με τη δικη σου λογικη απογυμνωσης, θα τη βαφτισουμε high end...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

@pirmen56 φιλε εισαι λαθος. Οι διαφορες ειναι μικρες αλλα ΥΠΕΡ της AMD στο single. Στο multi πεφτει δακρυ. Και σε συνολικες τεχνολογιες στις CPU. Και μολις πριν δυο μερες πηρα τον 10900kf, οποτε δεν ειμαι fanboy. Τη δεδομενη στιγμη ειναι καλυτερη. Δεν υπαρχει δικαιολογια. 

Με την ιδια λογικη και η 6800xt ειναι καλυτερη αφου σε ραστερ και 2k παει καλυτερα σε καποια παιχνιδια απο 3080. Αν αφηνουμε οτι μας βολευει απ εξω δεν μπορουμε να μιλαμε. Η 3080 στα δικα μου ματια ειναι συνολικα καλυτερη, λογω τεχνολογιων που ΤΩΡΑ δουλευουν, λογω του οτι ειναι ισχυρη και σε computing, κλπκλπ. Και επειδη δεν εχω σκοπο να κρατησω την καρτα παραπανω απο την επομενη γενια που οτι ειναι καλυτερο θα το προτιμησω. Βγαλανε μια πολυ καλη gaming καρτα που ομως αν παμε με τη δικη σου λογικη απογυμνωσης, θα τη βαφτισουμε high end...

Ο κόσμος αγόραζε σαν τρελός RTX 2070S και 2060S όταν υπήρχε 5700XT που έδινε περίπου τα ίδια(σε raster) σε πολύ λιγότερα λεφτά. Το σχολίαζαν και εδώ πόσο "βλάκες" είναι μερικοί. Με ένα RTX περισσότερο ιδεά παρά χειροπιαστές περιπτώσεις.

Τώρα με Cyberpunk 2077, αρκετούς AAA να υποστηρίζουν RT(γενικώς) και RT επιδόσεις 6800 πίσω από 2070S(από το review του insomnia) δεν χωράει αμφιβολία τι θα επακολουθήσει.

Στα CPU το μόνο που μετράει όταν τα φτάσεις τα 6/12 και πάνω είναι το gaming, με τις διαφορές γύρω στο 10% υπέρ της AMD. Δεν άκουσα ποτέ άνθρωπο να μου  λέει για να αναβάθμιση CPU λόγω rendering αναγκών ή εφαρμογών γραφείου. Οι πρώτοι είναι ελάχιστοι. Οι δεύτεροι με κάποιον Celeron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...