Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

image.png.d53db53b4e5adc7500ec1916ac743c7c.png

Όχι δεν είναι vram....

Να μενει απο vram στα 1440 λες??? Μου φαινεται πολυ τραβηγμενο...

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Να μενει απο vram στα 1440 λες??? Μου φαινεται πολυ τραβηγμενο...

Στα 1080 θέλει περίπου 7,5gb και όχι full settings 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο κόσμος αγόραζε σαν τρελός RTX 2070S και 2060S όταν υπήρχε 5700XT που έδινε περίπου τα ίδια(σε raster) σε πολύ λιγότερα λεφτά. Το σχολίαζαν και εδώ πόσο "βλάκες" είναι μερικοί. Με ένα RTX περισσότερο ιδεά παρά χειροπιαστές περιπτώσεις.

Τώρα με Cyberpunk 2077, αρκετούς AAA να υποστηρίζουν RT(γενικώς) και RT επιδόσεις 6800 πίσω από 2070S(από το review του insomnia) δεν χωράει αμφιβολία τι θα επακολουθήσει.

Στα CPU το μόνο που μετράει όταν τα φτάσεις τα 6/12 και πάνω είναι το gaming, με τις διαφορές γύρω στο 10% υπέρ της AMD. Δεν άκουσα ποτέ άνθρωπο να μου  λέει για να αναβάθμιση CPU λόγω rendering αναγκών ή εφαρμογών γραφείου. Οι πρώτοι είναι ελάχιστοι. Οι δεύτεροι με κάποιον Celeron.

Καλά τώρα τι συγκρίνεις rdna με rdna2, πάμε καλά.😁

Το rdna ήταν μεσαίοι πυρήνες και κόστιζαν τα μισά λεφτά literally. Σε rast ούτε την 2070 super δε πιάνανε καλά καλά πλην διαλεχτών τίτλων.

Στη καλύτερη των περιπτώσεων έχουν την μισή vram από τις νέές, που εντάξει σε gaming μπορεί να παίζει ρόλο atm σε 4K μόνο, αλλά για κάποιον επαγγελματία είναι μεγάλη υπόθεση.

Το RDNA δεν έχει καν hardware RT,  το RDNA2 έχει αν και στα κυβικά της 3070.

Και δε πιάνω καν το κομμάτι των drivers γιατί δε ξέρουμε αν θα βελτιωθεί η κατάσταση από εδώ και πέρα.

Τέλος όποιος χρειάζεται cuda και nvenc, προτιμά και 3060 αντί για 6800xt ξέρω εγώ. Και καλά κάνει γιατί αυτές είναι οι ανάγκες του.

Όπως είπα όλες οι κάρτες από 6800 και πάνω και από 3080 και πάνω είναι μια χαρά, ΑΡΚΕΙ να τις βρεις κοντά στο msrp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

image.png.d53db53b4e5adc7500ec1916ac743c7c.png

Όχι δεν είναι vram....

Καλά δεν φτάνουν τα 10GB για 1440p; Seriously; Ρίχνει τουλάχιστον σαγόνια οπτικά ή τζάμπα τα GB που θέλει;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καλά δεν φτάνουν τα 10GB για 1440p; Seriously; Ρίχνει τουλάχιστον σαγόνια οπτικά ή τζάμπα τα GB που θέλει;

γτπ παιχνιδάκι για amd και console launch είναι. Το λέγαμε από πέρυσι που το παρουσίασαν. 

Πλαστικές υφές κιόλας. Τίποτα το next gen, σε σχέση πχ με Black Myth: Wukong 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καλά δεν φτάνουν τα 10GB για 1440p; Seriously; Ρίχνει τουλάχιστον σαγόνια οπτικά ή τζάμπα τα GB που θέλει;

8GB τρώει το παιχνίδι σε 4K/Epic settings..Μια χαρά φτάνουν τα 10GB.

Godfall PC Performance Analysis

''Speaking of textures, the game did not require more than 8GB of VRAM at 4K/Epic settings. So yeah, despite Counterplay’s claims, Godfall can run smoothly on GPUs that have 10GB of VRAM.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

8GB τρώει το παιχνίδι σε 4K/Epic settings..Μια χαρά φτάνουν τα 10GB.

Godfall PC Performance Analysis

''Speaking of textures, the game did not require more than 8GB of VRAM at 4K/Epic settings. So yeah, despite Counterplay’s claims, Godfall can run smoothly on GPUs that have 10GB of VRAM.''

Γιατί τόσο πίσω η 3080 τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Καλά δεν φτάνουν τα 10GB για 1440p; Seriously; Ρίχνει τουλάχιστον σαγόνια οπτικά ή τζάμπα τα GB που θέλει;

1899246078_GodfallScreenshot2020_11.19-22_16_14.jpg.6db9dd98a360183d9666191027213bc6.jpg

Memory usage process @4k epic settings .. Βεβαια ειναι ακομη αρχη του παιχνιδιου αμεσως μετα το training αλλα ειναι το ανωτερο που εχω δει, συνηθως ειναι απο 8 - 9 Gb.. 

Δεν ειναι αυτο το ζητημα σιγουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μονο για 3060ti για αρχες Δεκεμβρη στα 399msrp. Υπολογιζε 600αρι στην Ελλαδα.

στα 600 ξεκινανε οι 3070...Λογικα κανα 550 θα βρισκεις καλη υλοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...