Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Δε ξέρω αν τρολάρεις αλλά αυτό είναι το ATX cpu 8-pin. Αν κατάφερνες και έμπαινε (που δε γίνεται γιατί έχει διαφορετικό physical layout) σε pci-e 3080 θα είχατε πυροτεχνήματα στο σπίτι.

Με λίγη υπομονή μπαίνει, been there done that. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ilos είπε

Τι εντυπωσιακό να δεις με παραπάνω cores? Εσύ ο ίδιος παλιότερα τα έγραφες για τα game engines. Άντε να κάνουν offload τα physics, την AI και λίγο extra overhead για RT, netcode κλπ. Ακόμα και το 3d audio έχει εγκαταλειφθεί εδώ και κάποια χρόνια που θα ήταν χρήσιμο. Θα πρέπει να φτιαχτούν low level api game engines με διαφορετική φιλοσοφία εξαρχής. Και για μένα πιο μεγαλή επανάσταση δε θα φέρουν τα moar cores από μόνα τους, αλλά τα moar cores σε συνεργασία με direct storage και nvme's για γρήγορο loading σε ασυμπίεστα γιγαντιαία assets που θα έχει η νέα γενιά.

Μπορείς να δεις εντυπωσιακά παιχνίδια με πάρα πολύ καλή απόδοση στα καλούδια της εποχής όπως στο rtx και στο dxr12, χωρίς να χρειάζεσαι μια 20Gb κάρτα γραφικών με ψύκτρα ολόκληρο καλοριφέρ. Αυτό όμως για να γίνει πρέπει η μηχανή γραφικών να προσαρμοστεί στο σύγχρονο hardware ώστε να αναθέτει περεταίρω λειτουργίες στους πυρήνες του επεξεργαστή, και να μην μένει κολλημένη στο 4cores cpu φορτώνοντας όλες τις διεργασίες στην κάρτα γραφικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atsddd είπε

Δοκιμασε να βαλεις στουντιο drivers που συνηθως ειναι πιο σταθεροι.

Στα παιχνιδια τουλαχιστον διαφορα δεν ειδα ποτε αναμεσα στους gaming και τους studio.

Και εγώ κανένα πρόβλημα με τους studio 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, greg4 είπε

Πραγματικά τι δουλειές κάνετε πια που ένας 4c / 8t δεν σας φτάνει για το 99% των εργασιών; Dreamweaver / photoshop / android studio / 30 tabs / outlook / excels / notepad ++ (LOL) etc Δηλαδή τι στο καλό πια; Να μου πεις για ram να το δεχτώ. Αλλά όλοι render κάνουν πια από το πρωί μέχρι το βράδυ; Ή τρέχεται κανένα compile με 1m γραμμές κώδικα;

Και για on topic, ο παππούς 6700k μια χαρά την οδηγεί την 2080 στα πιο πολλά παιχνίδια...

Μόνο μην κάνεις και ανοίξεις κανένα discord και τρέξεις και κάτι άλλο την ώρα που παίζεις, γιατί τότε έκλ@$ε ο παππούς. Συμφωνείς δηλαδή ότι κακώς πήραμε 8c/16t? Έπρεπε να είμαστε με τους 6600κ και τους 8350fx ακόμα? Έπρεπε να κρατήσουμε τα λεφτάκια μας για να φορέσουμε μια 3090 και όλα καλά?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Μόνο μην κάνεις και ανοίξεις κανένα discord και τρέξεις και κάτι άλλο την ώρα που παίζεις, γιατί τότε έκλ@$ε ο παππούς. Συμφωνείς δηλαδή ότι κακώς πήραμε 8c/16t? Έπρεπε να είμαστε με τους 6600κ και τους 8350fx ακόμα? Έπρεπε να κρατήσουμε τα λεφτάκια μας για να φορέσουμε μια 3090 και όλα καλά?  

κυριολεκτικά ένα discord και καταλαβαίνεις διαφορά σε max fps ακομα και με 6/12. Δεν φαντάζομαι για 4/8

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ρε, δεν μαφήνει να ενεργοποιήσω το COD από το nvidia experience επειδή δεν βρίσκει 3090 στο PC!!

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

κυριολεκτικά ένα discord και καταλαβαίνεις διαφορά σε max fps ακομα και με 6/12. Δεν φαντάζομαι για 4/8

WUT. 0.5% CPU usage έχω στο discord σε call με 5 άτομα. Αντές πες αυτό μεταφράζεται σε 1% σε 6/12 CPU. 

11 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Μόνο μην κάνεις και ανοίξεις κανένα discord και τρέξεις και κάτι άλλο την ώρα που παίζεις, γιατί τότε έκλ@$ε ο παππούς. Συμφωνείς δηλαδή ότι κακώς πήραμε 8c/16t? Έπρεπε να είμαστε με τους 6600κ και τους 8350fx ακόμα? Έπρεπε να κρατήσουμε τα λεφτάκια μας για να φορέσουμε μια 3090 και όλα καλά?  

ΑΔηλαδή τι άλλο τρέχεις εσύ την ώρα που παίζεις, για να καταλάβω.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά ρε, δεν μαφήνει να ενεργοποιήσω το COD από το nvidia experience επειδή δεν βρίσκει 3090 στο PC!!

WUT. 0.5% CPU usage έχω στο discord σε call με 5 άτομα. Αντές πες αυτό μεταφράζεται σε 1% σε 6/12 CPU. 

έχω 40 channels  που δεν σταματάνε να γράφουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

έχω 40 channels  που δεν σταματάνε να γράφουν

Και εγώ. Μπορείς να τα mutaris. 

Συγνώμη δηλαδή, με κάρτα 1060 καταλαβαίνεις διαφορά στα max fps από το discord? Σε τι ανάλυση, 1 pixel? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται το europe evga Shop δουλεύει. Με το autonotify για stock πήρα σειρα και σε μια εβδομάδα μου εστειλαν link για αγορά. Επιτέλους έβαλα παραγγελία σήμερα. Να δω θα έρθει σε μια εβδομάδα? Θα ξέρω Δευτέρα dispacth notes. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Agen2004 είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται το europe evga Shop δουλεύει. Με το autonotify για stock πήρα σειρα και σε μια εβδομάδα μου εστειλαν link για αγορά. Επιτέλους έβαλα παραγγελία σήμερα. Να δω θα έρθει σε μια εβδομάδα? Θα ξέρω Δευτέρα dispacth notes. 

Καλο αυτο γιατι λεγανε πως απο τον καινουργιο χρονο θα αρχιζε να δουλευει το site τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Agen2004 είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται το europe evga Shop δουλεύει. Με το autonotify για stock πήρα σειρα και σε μια εβδομάδα μου εστειλαν link για αγορά. Επιτέλους έβαλα παραγγελία σήμερα. Να δω θα έρθει σε μια εβδομάδα? Θα ξέρω Δευτέρα dispacth notes. 

Ειχα βαλει auto notify πριν 1.5 μηνα ακομα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Herald said:

Καλά ρε, δεν μαφήνει να ενεργοποιήσω το COD από το nvidia experience επειδή δεν βρίσκει 3090 στο PC!!

Έτσι δουλεύει αυτό. Αλλιώς θα έτρεχαν όλοι να πάρουν από το eBay με 30€ 1year GeForce Now και κλειδιά COD και Watch Dogs Legion με ότι κάρτα και να είχαν (εγω τσιμπησα ένα COD code στα 30€ πάντως μια που είχα τη Watch Dogs προσφορά με την κάρτα μου). 

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agen2004 είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται το europe evga Shop δουλεύει. Με το autonotify για stock πήρα σειρα και σε μια εβδομάδα μου εστειλαν link για αγορά. Επιτέλους έβαλα παραγγελία σήμερα. Να δω θα έρθει σε μια εβδομάδα? Θα ξέρω Δευτέρα dispacth notes. 

ποτε περιπου ειχες κανει Notify?Eχω κανα μηνα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

δεν μας χ.. λέω εγώ. Kάρτες που  τις βλέπουν μόνο οι reviewer και κανείς άλλος. H για να την αποκτήσει κάποιος κοινός θνητός πρέπει να πληρώσει καπέλο 40-50% 

Μιλάμε είμαι στο χώρο του gaming για πολλά χρόνια τέτοια καραγκιοζιλίκια πρώτη φορά βλέπω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...