Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω συνέχεια περι vram.

Με rtx 2080 στο avengers σε 2Κ η χρήση vram 7,3 gb.... Σε κάποια φάση έπιασε και 7,5...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν έπαιρνα κάρτα τώρα με τα 10gb θα αισθονομουν απλά οκ για 2Κ και σίγουρα άβολα για ανάλυση 4Κ, με την προοπτική ότι συνήθως την κρατάω μια τριετία...

.

20201122_233754.jpg

Επεξ/σία από outlaw star
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η υλοποίηση της 3070 θεωρείται καλή?

Αυτή η τιμή είναι καλή τιμή για τώρα, την χρονική περίοδο που μιλάμε?

Αν οχι, οταν θα πιάσει να υπάρχει στοκ στην αγορά, πόσο πιο φθηνά μπορεί να πέσει για να θεωρείται καλή αγορά?

Screenshot_20201123-011940.png

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Αυτή η υλοποίηση της 3070 θεωρείται καλή?

Αυτή η τιμή είναι καλή τιμή για τώρα, την χρονική περίοδο που μιλάμε?

Αν οχι, οταν θα πιάσει να υπάρχει στοκ στην αγορά, πόσο πιο φθηνά μπορεί να πέσει για να θεωρείται καλή αγορά?

Screenshot_20201123-011940.png

Μια χαρα ειναι...

Εγω πηρα μια pny 3070 uprising dual fan και παει σφαιρα...

Average clock πανω απο 2κ και μνημη στα +900mhz.Απο θερμοκρασιες δεν ειδα πανω απο 65c σε παιχνιδια...

Ακριβη μου φαινεται παντως...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Αυτή η υλοποίηση της 3070 θεωρείται καλή?

Αυτή η τιμή είναι καλή τιμή για τώρα, την χρονική περίοδο που μιλάμε?

Αν οχι, οταν θα πιάσει να υπάρχει στοκ στην αγορά, πόσο πιο φθηνά μπορεί να πέσει για να θεωρείται καλή αγορά?

Screenshot_20201123-011940.png

Για τα δεδομένα της εποχής καλή είναι η τιμή. Τώρα πότε θα στρώσουν οι τιμές και αν στρώσουν κανείς δεν ξέρει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Αυτή η υλοποίηση της 3070 θεωρείται καλή?

Αυτή η τιμή είναι καλή τιμή για τώρα, την χρονική περίοδο που μιλάμε?

Αν οχι, οταν θα πιάσει να υπάρχει στοκ στην αγορά, πόσο πιο φθηνά μπορεί να πέσει για να θεωρείται καλή αγορά?

Screenshot_20201123-011940.png

Αυτήν έχω κυκλώσει κι εγώ για το κουτάκι μου (αυτή και η fe χωράνε -από τις 3070- μόνο).

Προσωπική άποψη: δεν θα την αγόραζα σε αυτήν την τιμή. Στα 550, ναι. Βέβαια, σε λίγες ημέρες μπορεί να μου τη δώσει και να πατήσω το κουμπί, αλλά, προς το παρόν τουλάχιστον, κρατάω γερά.

Τώρα, για τη χρονική περίοδο που διανύουμε, οκ, είναι θέμα του καθενός πια. Η διαθεσιμότητα είναι αυτή που γνωρίζουμε, δεν ξέρουμε πότε και εάν θα ομαλοποιηθούν οι τιμές, επομένως αν δεν μπορείς να κρατηθείς και θεωρείς ότι, έτσι όπως έχουν τα πράγματα, το καπέλο ''δικαιολογείται'', go for it.

Δεν βρίσκω reviews για τη συγκεκριμένη κάρτα, αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχει διαφορές σε σχέση με τις υπόλοιπες 3070.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους σκληρόπυρινικους με τις 3090,εχει κανένα νόημα το powerlimit και η τροφοδοσία 2 vs 3 8πινα? 

Πήρα την gamerock γιατί έχει το υψηλότερο plimits και 3 8πινα, από επιδόσεις όμως θα έχει διαφορά με τις απλές ή μόνο για το 3d Mark? 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Στους σκληρόπυρινικους με τις 3090,εχει κανένα νόημα το powerlimit και η τροφοδοσία 2 vs 3 8πινα? 

Πήρα την gamerock γιατί έχει το υψηλότερο plimits και 3 8πινα, από επιδόσεις όμως θα έχει διαφορά με τις απλές ή μόνο για το 3d Mark? 😋

Ε λογικά μόνο για το 3D Mark, αλλά τι πειράζει, κακό είναι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε λογικά μόνο για το 3D Mark, αλλά τι πειράζει, κακό είναι; :P

Όχι μωρέ, απλά να ξέρω αυτά τα 200 ευρώ επιπλέον που έδωσα αν θα πιάσουν τόπο 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, outlaw star είπε

Διαβάζω συνέχεια περι vram.

Με rtx 2080 στο avengers σε 2Κ η χρήση vram 7,3 gb.... Σε κάποια φάση έπιασε και 7,5...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν έπαιρνα κάρτα τώρα με τα 10gb θα αισθονομουν απλά οκ για 2Κ και σίγουρα άβολα για ανάλυση 4Κ, με την προοπτική ότι συνήθως την κρατάω μια τριετία...

.

20201122_233754.jpg

Το Afterburner δείχνει την allocated και όχι την used. Η τελευταία έκδοση έχει την επιλογή να σου δείχνει τη vram που χρησιμοποιούν στην πραγματικότητα τα games και όντως έχει διαφορά. Παρατήρησα σε games που πριν έδειχνε ~5.5GB allocated, ότι τώρα δείχνει λίγο πάνω από 4GB used. Allocated σημαίνει ότι δεσμεύει τόση μνήμη αλλά δεν σημαίνει ότι την χρησιμοποιεί όλη κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Herald είπε

Στους σκληρόπυρινικους με τις 3090,εχει κανένα νόημα το powerlimit και η τροφοδοσία 2 vs 3 8πινα? 

Πήρα την gamerock γιατί έχει το υψηλότερο plimits και 3 8πινα, από επιδόσεις όμως θα έχει διαφορά με τις απλές ή μόνο για το 3d Mark? 😋

Οχι δεν περνω προσωπικα μια καρτα για το 3dmark και για να τρεχω benchmarks αλλα επειδη ειναι μια καρτα που εμφανεστατα ειναι power hungry.. Με δυο power connectors βαρουσε power limit η 3080 μου δεν θελω καν να σκεφτω τι κανουν οι 3090 με δυο εδω βαραει τωρα με αυτην με το 480w bios ακομη..λολ 

Ειναι για να κρατας μεγαλυτερα και καλυτερα ρολογια ψηλα σε συνδυασμο παντα με ποιοτικη ψυξη και καλα power phases απο τις κορυφαιες αυτες υλοποιησεις. Προσωπικα περαν του Godfall που δεν εχω καταλαβει για πιο λογο ριχνει τα ρολογια μου, οτιδηποτε του εχω πεταξει σε 4k (καλα σε χαμηλοτερες αναλυσεις εξυπακουεται εκει παιζεις 2100 o/ced) δεν πεφτω κατω απο 2000 σε μια πλειαδα παιχνιδιων που εχω δοκιμασει.  Σημασια επισης δεν εχει μονο να βαρεσει σε ενα peak πολυ ψηλα αλλα να μπορει να κρατησει και ψηλα τα ρολογια οταν παιζεις.. Π.χ για να σου δωσω να καταλαβεις την εχω o/ced. Ακριβως απο κατω της ειναι η Soundblaster AE-9 που δυσκολευει αφανταστα το σωστο airflow/ heat dissipation. Εχθες επαιζα 3 ωρες AC:Valhalla η καρτα δεν επεσε κατω απο 2050 και αυτο στα cuscenes και βαρουσε 2085-2115 ολη την ωρα.. Και αυτο με το στοκ 480w bios πιστευω οτι αν εβαζα για 24/7 το 500αρι της XOC Evga θα κρατουσε ακομη πιο ψηλα τα ρολογια με σωστα temps.. Σε μια καρτα σαν την 3090 το να την περιοριζεις σε φθηνες υλοποιησεις της κοβεις τα ποδια.. Και σιγουρα οτι υλοποιηση και να εχεις ειναι 3090 ακομη και zotac να ειναι που αποδιδει χαμηλοτερα και απο reference αλλα δεν ειναι και το ωραιοτερο πραγμα να βλεπεις να εχεις πληρωσει μια μικρη περιουσια και να μην αποδιδει οτι μπορει. 

p.s :Καλοριζικη και καλοδουλευτη! Εργαλειο πραγματικο και θα το διαπιστωσεις.. :D

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι μωρέ, απλά να ξέρω αυτά τα 200 ευρώ επιπλέον που έδωσα αν θα πιάσουν τόπο 😋

Στα bench ναι θα πιάσει τόπο στο daily gaming απλά ελαφρά πιο πάνω και πιο σταθερά ρολόγια ...αλλά πιο αυξημένες θερμοκρασίες.

Όλα τα παραπάνω φυσικά το τι κομμάτι θα σου κάτσει και πόσο oc θα έχεις κάνει πυρήνα

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Herald είπε

Στους σκληρόπυρινικους με τις 3090,εχει κανένα νόημα το powerlimit και η τροφοδοσία 2 vs 3 8πινα? 

Πήρα την gamerock γιατί έχει το υψηλότερο plimits και 3 8πινα, από επιδόσεις όμως θα έχει διαφορά με τις απλές ή μόνο για το 3d Mark? 😋

Θα δεις διαφορά και στα games πέρα από benches....ελάχιστη μεν αλλά υπάρκτη ακόμα και σε 4Κ...... παίρνει άλλη πνοή με μεγαλύτερο powerlimit η κάρτα.....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...