Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, billeiros είπε

Κι όμως .είναι ακόμη σημείο αναφοράς επιδόσεων.ο,τ αλλαζεις στο μηχάνημα φαίνεται .είτε θετικά είτε αρνητικά.και σε όλες τις αναλυσεις

Απο αποψη επιδοσεων συμφωνω απολυτα. Νεες καρτες ryzen 3 και σε cpu και σε gpu προσφερουν πολλα παραπανω απο οτι ειχαμε πριν μισο χρονο. Απο θεμα τιμων ομως εχουμε ξεφυγει παρα πολυ μαζι με την διαθεσιμοτητα η κατασταση ειναι ζορικη για καποιον που θελει να στησει συστημα τωρα. Απο επιδοσεις ομως ειμαστε στο peak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά είναι κακή περίοδος αγοράς HW τώρα, όποιος μπορεί να κρατηθεί, να κρατηθεί.

Ποιος ασχολείται ακόμα με το SotTR και το ποστάρετε ακόμα ; :P

Εχει γινει gaming benchmark λογω του scaling που εχει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Προσωπικα δεν εχω να πεισω κανενα και για τιποτα. Την αποψη μου για την ερωτηση του φιλου την ειπα και σε αυτην εστιασα και μαλιστα εξηγησα ολα οσα ξαναλεγονται (προφανως γιατι δεν διαβαζονται σωστα εξ αρχης).
Αυτη λοιπον που ηθελα τα εσκασα και την πηρα. Εξ αρχης αυτην ηθελα και σε αυτη θα πηγαινα ΑΝ πηγαινα σε 3090 το ειχα πει. Για αυτο πηγα πρωτα σε 3080 γιατι δεν ηθελα μια 3090 που δεν γουσταρω στα παντα. 

Ολα τα αλλα ειναι προς αναλωση και ο καθενας τα μεταφραζει οπως θελει ή οπως τα αντιλαμβανεται.. Λιγα λογια και κατανοητα.. Η οχι..

Η άποψη περί τεχνολογικών θεμάτων πρέπει με κάποιο τρόπο να τεκμηριώνεται.εδω έχουμε γεγονότα και silicon lottery.Ειναι τι θα σου κατσει.αλλα ποσοστιαια αν διαβάσεις σε φόρουμ του εξωτερικού όπου παίζουν πολύ περισσότερες καρτες ,3090 που δεν είναι μπιναρισμενη είναι πολύ δύσκολο να σου κάτσει σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις.απο κει και πέρα ο καθένας αγοράζει ο,τι θέλει.αλλο αυτό.Διαθετουν την καλύτερη ψύξη αδιαμφισβήτητα για το bios που φοράνε και όχι μόνο.

Από εξωτερικής ομορφιάς τώρα για μένα είναι η πιο ωραία .προσωπικά δε θα την άλλαζα με καμία 

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Η άποψη περί τεχνολογικών θεμάτων πρέπει με κάποιο τρόπο να τεκμηριώνεται.εδω έχουμε γεγονότα και silicon lottery.Ειναι τι θα σου κατσει.αλλα ποσοστιαια αν διαβάσεις σε φόρουμ του εξωτερικού όπου παίζουν πολύ περισσότερες καρτες ,3090fe που δεν είναι μπιναρισμενη είναι πολύ δύσκολο να σου κάτσει σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις.απο κει και πέρα ο καθένας αγοράζει ο,τι θέλει.αλλο αυτό.Διαθετουν την καλύτερη ψύξη αδιαμφισβήτητα για το bios που φοράνε και όχι μόνο.

Από εξωτερικής ομορφιάς τώρα για μένα είναι η πιο ωραία .προσωπικά δε θα την άλλαζα με καμία 

 

Καταργήθηκε η επεξεργασία ρε παιδιά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, billeiros είπε

Η άποψη περί τεχνολογικών θεμάτων πρέπει με κάποιο τρόπο να τεκμηριώνεται.εδω έχουμε γεγονότα και silicon lottery.Ειναι τι θα σου κατσει.αλλα ποσοστιαια αν διαβάσεις σε φόρουμ του εξωτερικού όπου παίζουν πολύ περισσότερες καρτες ,3090 που δεν είναι μπιναρισμενη είναι πολύ δύσκολο να σου κάτσει σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις.απο κει και πέρα ο καθένας αγοράζει ο,τι θέλει.αλλο αυτό.Διαθετουν την καλύτερη ψύξη αδιαμφισβήτητα για το bios που φοράνε και όχι μόνο.

Από εξωτερικής ομορφιάς τώρα για μένα είναι η πιο ωραία .προσωπικά δε θα την άλλαζα με καμία 

Νομιζω οτι την τεκμηριωσα αρκετα και για αυτο αλλωστε ειπα να διαβαζονται τα ποστ πριν γραφουμε. Να το πω ομως μια τελευταια φορα.

Πυρηνες που ξεκινανε απο ψηλα δεν μπαινουν ευκολα αν δεν εχουν τεσταριστει ενδελεχως και πιθανοτατα να ειναι και πυρηνες που διαλεγονται και δεν μπαινουν στην τυχη. Για αυτο υπαρχουν και διαφορετικα μοντελα TUF vs Strix π.χ (τα o/c vs noc oc  τα θεωρω βεβαια αστεια). Βεβαιως κανεις δεν υποσχεται τιποτα καποιες φορες μπορει απλα να κανουν αυτο που κανει το 90% των καρτων και να μην τραβανε παραπανω.
Απο εκει και περα μια καρτα οπως η Zotac που δυσκολευεται να κρατησει σταθερα ρολογια για reference speeds ποσο μαλλον οταν κλοκαριστει οσο κλοκαριστει δειχνει μια σειρα πραγματων. Χαμηλης ποιοτητας και λιγοτερα vrm phases (ο buildzoid εχει ενα βιντεακι καπου για το μοντελο αυτο νομιζω ή για την TUF δεν θυμαμαι καλα), βασικου επιπεδου HSF,  ελλειψη διπλου bios, ελλειψη 3ου power connector και συνεπαγομενα μεγαλυτερο power limitation (εδω με 480w bios και βαραω ακομη και εγω πολλες φορες σε παιχνιδια με ψηλα ρολογια), εμφανιση, ποιοτικο pcb και γενικα ενα ονομα που προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει ΠΟΤΕ προβλημα οπως η Asus σε Nvidia. 
Γενικα δεν ειναι μονο να πιανουμε peak ρολογια στην χαση και στην φεξη αλλα ποσο μπορει να τα κρατησει κιολας μια καρτα ψηλα και αυτο εξαρταται απο μια σειρα απο παραγοντες. 

Και δεν βαζουν τυχαια κατασκευαστες μεγαλυτερα MSRP απο τις reference. Τωρα αν αξιζει ή οχι ειναι στην διακριτικη ευχερεια καθενος το ξαναλεω. Ο φιλος ρωτησε την αποψη μας αν αξιζει, καποιος ειπε την δικη του, εγω την δικη μου. 

Αυτα τα πραγματα ειναι γνωστα χρονια τωρα μην αναλωνομαστε και επαναλαμβανομαστε. Η αποψη μου παραμενει αυτη που ηταν χρονια τωρα. Οταν παω σε μια κορυφαιας κατηγοριας καρτα που εχει χαθει προ πολλου το price/perf cost θα παρω αυτο που θελω και οχι οτι βρω μπροστα μου. Δεν θα πω θα παρω οτι βρω επειδη πανω κατω ολες ειναι χτισμενες γυρω στα ιδια specification. 

Αυτο συμβαινει με τα παντα στο χωρο του gaming και οχι μονο. Δεν χρειαζονται οι ακριβες ψυκτρες με τα rgb, δεν χρειαζονται οι 16πυρηνοι για gaming, δεν χρειαζονται οι μητρικες των 800 ευρω, ουτε τα περιφερειακα που στοιχιζουν μια μικρη περιουσια. Προσδιδουν ομως μια αξια σε αυτον που τα αγοραζει γιατι προφανως κατι βρισκει σε αυτα. Να κατσω τωρα εγω να ασχολουμαι γιατι ο αλλος προτιμαει αυτη την υλοποιηση και οχι την δικη μου και γιατι ειναι ακριβη αυτη και δεν περνω την αλλη δεν θα το κανω ποτε. Δεν ειμαι αυτης της αποψης. Εγω αν θελω κατι και μπορω φυσικα θα πληρωσω και θα το παρω. Και οταν ρωτηθει η αποψη μου παλι θα απαντησω. Αυτο ειναι ολο και τελος απο εμενα μην κουραζουμε αδικα τους υπολοιπους, αλλωστε ο καθενας εχει σχηματισει αποψη για αυτο που θελει.

edit : Αμαν με αυτο το edit button δεν την παλευω δεν μπορω να το συνηθισω 😜

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Νομιζω οτι την τεκμηριωσα αρκετα και για αυτο αλλωστε ειπα να διαβαζονται τα ποστ πριν γραφουμε. Να το πω ομως μια τελευταια φορα.

Πυρηνες που ξεκινανε απο ψηλα δεν μπαινουν ευκολα αν δεν εχουν τεσταριστει ενδελεχως και πιθανοτατα να ειναι και πυρηνες που διαλεγονται και δεν μπαινουν στην τυχη. Για αυτο υπαρχουν και διαφορετικα μοντελα και o/c vs non o/c ones. Βεβαιως κανεις δεν υποσχεται τιποτα καποιες φορες μπορει απλα να κανουν αυτο που κανει το 90% των καρτων και να μην τραβανε παραπανω.
Απο εκει και περα μια καρτα οπως η Zotac που δυσκολευεται να κρατησει σταθερα ρολογια για reference speeds ποσο μαλλον οταν κλοκαριστει οσο κλοκαριστει δειχνει μια σειρα πραγματων. Χαμηλης ποιοτητας και λιγοτερα vrm phases (ο buildzoid εχει ενα βιντεακι καπου για το μοντελο αυτο), βασικου επιπεδου HSF,  ελλειψη διπλου bios, ελλειψη 3ου power connector και συνεπαγομενα μεγαλυτερο power limitation (εδω με 480w bios και βαραω ακομη και εγω πολλες φορες σε παιχνιδια με ψηλα ρολογια), εμφανιση, ποιοτικο pcb και γενικα ενα ονομα που προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει ΠΟΤΕ προβλημα οπως η Asus σε Nvidia. 
Γενικα δεν ειναι μονο να πιανουμε peak ρολογια στην χαση και στην φεξη αλλα ποσο μπορει να τα κρατησει κιολας μια καρτα ψηλα και αυτο εξαρταται απο μια σειρα απο παραγοντες. 

Και δεν βαζουν τυχαια κατασκευαστες μεγαλυτερα MSRP απο τις reference. Τωρα αν αξιζει ή οχι ειναι στην διακριτικη ευχερεια καθενος το ξαναλεω. Ο φιλος ρωτησε την αποψη μας αν αξιζει, καποιος ειπε την δικη του, εγω την δικη μου. 

Αυτα τα πραγματα ειναι γνωστα χρονια τωρα μην αναλωνομαστε και επαναλαμβανομαστε. Η αποψη μου παραμενει αυτη που ηταν χρονια τωρα. Οταν παω σε μια κορυφαιας κατηγοριας καρτα που εχει χαθει προ πολλου το price/perf cost θα παρω αυτο που θελω και οχι οτι βρω μπροστα μου. Δεν θα πω θα παρω οτι βρω επειδη πανω κατω ολες ειναι χτισμενες γυρω στα ιδια specification. 

Αυτο συμβαινει με τα παντα στο χωρο του gaming και οχι μονο. Δεν χρειαζονται οι ακριβες ψυκτρες με τα rgb, δεν χρειαζονται οι 16πυρηνοι για gaming, δεν χρειαζονται οι μητρικες των 800 ευρω, ουτε τα περιφερειακα που στοιχιζουν μια μικρη περιουσια. Προσδιδουν ομως μια αξια σε αυτον που τα αγοραζει γιατι προφανως κατι βρισκει σε αυτα. Να κατσω τωρα εγω να ασχολουμαι γιατι ο αλλος προτιμαει αυτη την υλοποιηση και οχι την δικη μου και γιατι ειναι ακριβη αυτη και δεν περνω την αλλη δεν θα το κανω ποτε. Δεν ειμαι αυτης της αποψης. Εγω αν θελω κατι και μπορω φυσικα θα πληρωσω και θα το παρω. Και οταν ρωτηθει η αποψη μου παλι θα απαντησω. Αυτο ειναι ολο και τελος απο εμενα μην κουραζουμε αδικα τους υπολοιπους, αλλωστε ο καθενας εχει σχηματισει αποψη για αυτο που θελει.

edit : Αμαν με αυτο το edit button δεν την παλευω δεν μπορω να το συνηθισω 😜

Είπες ότι η fe είναι από τις χειρότερες μέσα στις άκρες.αυτο ειναι πέρα για πέρα λανθασμένο.το τι πήρες εσύ κ με τι κριτήρια είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.ο άνθρωπος ρώτησε αποψη για συγκεκριμένη κάρτα.δε σε έκρινε κανεις γιατί αγόρασες strix και εσκασες τόσα λεφτά .γούστο σου και καπέλο σου. Εγώ πάλι προτίμησα ίδιες επιδόσεις με 600 ευρώ κάτω και καλύτερη ψύξη.But that s just me 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Είπες ότι η fe είναι από τις χειρότερες μέσα στις άκρες.αυτο ειναι πέρα για πέρα λανθασμένο.το τι πήρες εσύ κ με τι κριτήρια είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.ο άνθρωπος ρώτησε αποψη για συγκεκριμένη κάρτα.δε σε έκρινε κανεις γιατί αγόρασες strix και εσκασες τόσα λεφτά .γούστο σου και καπέλο σου. Εγώ πάλι προτίμησα ίδιες επιδόσεις με 600 ευρώ κάτω και καλύτερη ψύξη.But that s just me 😉

Που ειπα βρε φιλε μου αυτο το πραγμα εγω, δηλαδη τι διαβαζετε; Εγω μιλησα για την ζοτακ και μονο για αυτη. Η reference ξερουμε τι κανει και τι προσφερει δεν θα αλλαξει κατι με την reference 3090. Μα ειναι δυνατον να επιλεξω μια καρτα που ειναι και ελαφρως κατω απο τα base specifications της Nvidia που θετει με την reference? και στα 1500 ευρω; Εγω δεν το κανω πως να το πω..Τι ειναι καρτα των 300 ευρω να θελω να γλυτωσω κανα 50αρικο; 

Και εκρινες σχολια οταν ειπες οτι προφανως προσπαθουν να δικαιολογησουν τις αγορες τους. Δεν εμεινες στα δικα σου κριτηρια. Για αυτο σχολιασα. Και για αυτο ειπα οτι δεν εχω να αποδειξω τιποτα σε κανενα παρα προσπαθησα να δωσω μια ακομη εναλλακτικη στον φιλο με τον δικο μου τροπο σκεψης. Τωρα τι θα επιλεξει ο φιλος ειναι δικο του ζητημα και δεν με αφορα περαιτερω. Αυτο ειναι ολο.. Και καλα εκανες και επελεξες οτι ηθελες και μπραβο σου δεν εχω κατι με τις reference, ξερω και φιλους που εχουν reference.. :D

Αντε να παμε και για υπνο καλη συνεχεια και να διαβαζετε τα ποστ σωστα παιδια..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υπάρχει silicon lottery τπτ δεν είναι σίγουρο.επειδη μιλάς απόλυτα δες αυτό.

Screenshot_2020-12-01-00-38-20-996_com.viber.voip.jpg

Και για να το τελειώνω επειδή είπες ότι δεν μίλησες για την fe .Συγκρινεις τη ζοτακ η οποία είναι η χειρότερη κατά γενική ομολογία με την fe λέγοντας ότι δεν κρατάει ούτε καν αυτής τα ρολόγια.αρα αυτό αναιρεί τα λεγόμενα σου .

Σε πληροφορώ ότι τα ρολόγια της fe είναι βραχος και πολύ υψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Billeiros δεν μπορω να το κανω αυτο ειλικρινα.. Το αν δεν διαβαζεις τα ποστ και απαντας σε 1 λεπτο δειχνει ελλειψη σεβασμου προς τον συνομιλητη σου και τον κουραζει και αυτον και τους υπολοιπους που διαβαζουν τα ιδια και τα ιδια.. 

17 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Πυρηνες που ξεκινανε απο ψηλα δεν μπαινουν ευκολα αν δεν εχουν τεσταριστει ενδελεχως και πιθανοτατα να ειναι και πυρηνες που διαλεγονται και δεν μπαινουν στην τυχη. Για αυτο υπαρχουν και διαφορετικα μοντελα TUF vs Strix π.χ (τα o/c vs noc oc  τα θεωρω βεβαια αστεια). Βεβαιως κανεις δεν υποσχεται τιποτα καποιες φορες μπορει απλα να κανουν αυτο που κανει το 90% των καρτων και να μην τραβανε παραπανω.

Δυο ποστ πιο πανω δηλαδη και το ανεφερα και στα αρχικα ποστ..Μην quotαρετε τους αλλους για να πειτε πραγματα που δεν εχουν πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Φιλε Billeiros δεν μπορω να το κανω αυτο ειλικρινα.. Το αν δεν διαβαζεις τα ποστ και απαντας σε 1 λεπτο δειχνει ελλειψη σεβασμου προς τον συνομιλητη σου και τον κουραζει και αυτον και τους υπολοιπους που διαβαζουν τα ιδια και τα ιδια.. 

Δυο ποστ πιο πανω δηλαδη και το ανεφερα και στα αρχικα ποστ..Μην quotαρετε τους αλλους για να πειτε πραγματα που δεν εχουν πει..

Καλά .O,τι πεις

IMG_20201201_004656.jpg

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Καλά .O,τι πεις

IMG_20201201_004656.jpg

Η δικιά μου πάντως πάει πάνω από 2200.καληνυχτες.και μια χαρά σέβομαι τον συνομιλητή μου.μη ξεκινάς αυτό το παιχνίδι.και την τελευταία φορά που διαφωνήσαμε στο τέλος με έκανες αναφορά όταν στερουσουν επιχειρηματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Καλά .O,τι πεις

IMG_20201201_004656.jpg

Νε. Τι; Δεν κραταει ΟΥΤΕ ΤΑ REFERENCE.. Τα base specifications. Αυτα που θετει η nvidia για το chipset αυτο. Τι καταλαβες συ; Που ειναι το υποτιμητικο για την reference; Γραφω εγω οτι η reference δεν μπορει να κλοκαρει ψηλα; Οτι δεν ειναι καλη υλοποιηση; Αναφερομαι σε αυτην σε αυτο που με quotareis? Ρε εσεις τι διαβαζετε; 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Νε. Τι; Δεν κραταει ΟΥΤΕ ΤΑ REFERENCE.. Τα base specifications. Αυτα που θετει η nvidia για το chipset αυτο. Τι καταλαβες συ; Ρε εσεις τι διαβαζετε; 

Τα reference είναι της reference.Ητοι της fe

Ειρήνη ημίν.καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τα reference είναι της reference.Ητοι της fe

Φιλε συγνωμη αλλα δεν μπορω να το κανω πιο κατανοητο. Οτι καταλαβαινεις καλη συνεχεια. Ειχα ολη την καλη διαθεση να το εξηγησω αλλα παει και 1 οποτε.. Καλη συνεχεια.

 

edit : Κανω edit απλα για να σου πω οτι προσωπικα αναφορα εγω δεν σε εχω κανει ποτε οποτε παλι μαλλον λαθος ατομο στοχοποιεις και παλι βγαζεις αυθαιρετα και βιαστικα συμπερασματα. Αρχιζεις και βλεπεις την πατερνα; Σορρυ κιολας αλλα να με κατηγορεις και για πραγματα που δεν εχω πει και δεν εχω κανει παει πολυ. Ας το αφησουμε λοιπον εδω και ας προσεχουμε τι λεμε και τι γραφουμε. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο καλη θεληση χρειαζεται μοναχα.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τα reference είναι της reference.Ητοι της fe

Ειρήνη ημίν.καλο βραδυ

Η FE δεν είναι reference, έχει άλλο pcb από την reference πάντως, με καλύτερα components..

1.7 GHz boost clock είναι το spec για την 3090 στο site της nvidia. Η Zotac τα κρατάει αυτά οπότε είναι μέσα στο spec..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η FE δεν είναι reference, έχει άλλο pcb από την reference πάντως, με καλύτερα components..

1.7 GHz boost clock είναι το spec για την 3090 στο site της nvidia. Η Zotac τα κρατάει αυτά οπότε είναι μέσα στο spec..

Σωστος ο Γιαννης και πολυ σωστη παρατηρηση την οποια ξεχασα και εγω τελειως να αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...