Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγο πολυ κουκουρουκου απαντησεις δινετε και οι 2..Πραγματικα οταν διαβαζω τετοιες διαφωνιες και ειμαι απο εξω δεν ξερω αν πρεπει να γελασω η να κλαψω.Ο γραπτος λογος πολλες φορες ειναι παρεξηγησιμος γιατι ειναι δυσκολος να αποτυπωθει σωστα η απλα καποιος δεν διαβαζει σωστα το νοημα..

Ελα να τελειωνει το θεμα ο ενας λεει οτι η ζοτακ εχει χειροτερα ρολογια απο ref που συνηθως αυτα παιζουν σε συγκεκριμενη συχνοτητα και ο αλλος λεει οτι δεν ειναι ο κανονας αυτα τα ρολογια στις ref..

Λιγο πολυ ομως απο θεμα ρολογιων σε ref οι περισσοτερες παιζουν σε αυτα που εχει δωσει η nvidia(βασικα τα review θα ελεγα εγω) οπως και απο πολλα review οι zotac στην πλεοψηφια τους παιζουν χειροτερα απο τις reference.Αυτο ειναι το ρεζουμε μην το κανουμε κυπριακο.

 

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά η Founder's δεν έχει το reference pcb. Καταρχήν το reference δεν είναι τριγωνικό και έχει και λιγότερα power stages απ' ότι της Founder's. Λογικό η FE να κλοκαρει πιο πάνω από την Zotac η οποία έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιεί αυτούσιο ή πολύ κοντά στο reference pcb..

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://amp.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/iu566y/list_of_rtx_30803090_reference_pcb_cards/&ved=2ahUKEwjGqMj4sqvtAhWLGewKHde2B-sQFjACegQIEBAB&usg=AOvVaw3ZSAfq8rRPq6RBIA4n4N4k

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Που ειπα βρε φιλε μου αυτο το πραγμα εγω, δηλαδη τι διαβαζετε; Εγω μιλησα για την ζοτακ και μονο για αυτη. Η reference ξερουμε τι κανει και τι προσφερει δεν θα αλλαξει κατι με την reference 3090. Μα ειναι δυνατον να επιλεξω μια καρτα που ειναι και ελαφρως κατω απο τα base specifications της Nvidia που θετει με την reference? και στα 1500 ευρω; Εγω δεν το κανω πως να το πω..Τι ειναι καρτα των 300 ευρω να θελω να γλυτωσω κανα 50αρικο; 

Αυτό είναι το λάθος που έκανες και οδηγεί σε παρεξήγηση, η 3090 FE δεν έχει σχέση με το reference design, η 3090 FE είναι super custom.

10 ώρες πριν, billeiros είπε

Τα reference είναι της reference.Ητοι της fe

Ειρήνη ημίν.καλο βραδυ

Κι εσύ έκανες πάλι λάθος, όταν μιλάμε για reference clocks δε μιλάμε για την 3090 FE, η οποία δεν είναι reference, είναι super custom. Reference design μπορείς να πεις πως έχει η 3090 XC3 BLACK της EVGA.

Η Zotac Trinity λοιπόν θα πρέπει να συγκριθεί με μία reference design σαν την EVGA XC3 BLACK και εκεί να δούμε αν είναι στα ίδια ή πιο κάτω. Η 3090 FE δεν είναι reference design. 

Κοιτώντας το site της EVGA πάντως, είναι τεράστια η διαφορά τιμής από XC3 Black με FTW3 Ultra, 300$ διαφορά. Ενώ στις 3080 η αντίστοιχα διαφορά είναι 80$. Νομίζω δε δικαιολογείται αυτή η διαφορά των 300$.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό είναι το λάθος που έκανες και οδηγεί σε παρεξήγηση, η 3090 FE δεν έχει σχέση με το reference design, η 3090 FE είναι super custom.

 

Ναι. Βασικα επειδη αναφερθηκε και αλλος πριν σε αυτο και δεν καταλαβατε τι εχω πει, εγω μιλουσα για την Zotac οχι για την FE.. Και την FE με μπερδεψε ο φιλος και την εβαλα στην κουβεντα απο τον πολυ θορυβο. Το λαθος μου ηταν οτι ειπα οτι ηταν κατω απο τα base specifications της reference ενω προφανως και δεν μπορει να ειναι. Αλλα μπερδευτηκα και εγω με τετοιο κατεβατο..  Και ειναι υπερ του δεοντως βασικο μοντελο οπως φαινεται, χωρις αρκετα power phases για να μπουσταρει σωστα, να κρατησει ρολογια και θερμοκρασιακα να συμπεριφερθει οπως πρεπει. Και καπου εκει μπηκε στην κουβεντα η FE και χαθηκε το τοπι.. 

Αυτο που εξηγησα και στον φιλο γιατι γραφαμε σεντονια και πιαστηκε απο λαθος συμπερασματα ειναι οτι πουθενα απο αυτο δεν προκυπτει οτι μιλαω ασχημα για την FE.. Προφανως και ειναι πολυ καλο pcb, προφανως και εχει καλυτερο cooling, ειναι πολυ ομορφη σαν καρτα και συμπεριφερεται και καλυτερα ο αλγοριθμος του boost με βαση ολα αυτα.. Η Zotac δυσκολευεται να κρατησει ακομη και ρολογια κοντα στα 1850-1900 απο αυτα που βλεπουμε. 

Αυτο ειναι ολο και εν παση περιπτωσει το συζητησαμε και με τον Βilleiros και λυθηκε η παρεξηγηση. Τελος καλο ολα καλα παμε παρακατω. 

Καλη μερα και καλο μηνα κιολας σε ολους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Και ειναι υπερ του δεοντως βασικο μοντελο οπως φαινεται, χωρις αρκετα power phases για να μπουσταρει σωστα, να κρατησει ρολογια και θερμοκρασιακα να συμπεριφερθει οπως πρεπει.

Τι εννοείς να μπουστάρει σωστά; Το spec της 3090 στο site της nvidia είναι 1700MHz boost clock. Αν μπορεί να κάνει 1700 δεν έχει πρόβλημα και boostάρει μια χαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς να μπουστάρει σωστά; Το spec της 3090 στο site της nvidia είναι 1700MHz boost clock. Αν μπορεί να κάνει 1700 δεν έχει πρόβλημα και boostάρει μια χαρά..

μάλλον εννοεί το gpu boost 4.0 (η έγινε 5 στην νέα σειρά?) που ανεβάζει τα ρολόγια ανάλογα το ρεύμα και την θερμοκρασία πάνω από το αναγραφόμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

μάλλον εννοεί το gpu boost 4.0 (η έγινε 5 στην νέα σειρά?) που ανεβάζει τα ρολόγια ανάλογα το ρεύμα και την θερμοκρασία πάνω από το αναγραφόμενο

Άλλο αυτό. Το GPU Boost δεν είναι στο spec, το spec είναι τα 1700. Από εκεί και έπειτα αναλόγως το power draw, την θερμοκρασία, την ποιότητα του sillicon boostάρει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς να μπουστάρει σωστά; Το spec της 3090 στο site της nvidia είναι 1700MHz boost clock. Αν μπορεί να κάνει 1700 δεν έχει πρόβλημα και boostάρει μια χαρά..

Εννοω οτι ειναι εντελως basic model και ειναι και ο λογος που δεν την προτιμω οταν πληρωνω μια μικρη περιουσια.. Και χωρις ολα τα υπολοιπα που προανεφερα δεν μπορει να δωσει το κατι παραπανω απο το απολυτα βασικο. Ουτε ισως τα boost clocks που θα επρεπε αν ειχε καλυτερη υλοποιηση. Ακομη και ιδια ρολογια εργοστασιακα να εχουν δυο reference μοντελα δεν σημαινει οτι θα μπουσταρουν ή θα κρατησουν ρολογια το ιδιο ψηλα. 

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άλλο αυτό. Το GPU Boost δεν είναι στο spec, το spec είναι τα 1700. Από εκεί και έπειτα αναλόγως το power draw, την θερμοκρασία, την ποιότητα του sillicon boostάρει παραπάνω.

Δεν μιλησα για spec Γιαννη για ΟΛΑ αυτα που αναφερεις μιλησα.. Εκει ειναι τα γραπτα.. Παλι τα ιδια θα πουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με το boost.

Η δικια μου η Vision 3090 oc, σε full load πιανει παντα 1965-1995 mhz. Σταθερα χωρις περαιτερω ανεβοκατεβασματα.

Ενω το αναγραφομενο ακομα και στο site της gigabyte ειναι 1755.

Κι αυτο χωρις να πειραξω κατι. Μονο τους studio drivers της nvidia εχω βαλει.

 

Μηπως εδωσαν επιτηδες πολυ χαμηλα νουμερα αυτη τη φορα για ασφαλεια?

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, billeiros είπε

Καλημερες.εγινε παρανοηση με τον φιλο @d4ydr33m3r .Λαθος μου και του ζητω συγνωμη .με παρεσυρε ο ρους της συζητησης

All good Bill παμε παρακατω καλημερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και η χειρότερη zotac ή pny θα ποιάσει τα κλασσικά 1900+ σε boost σε στοκ ρυθμίσεις. Η διαφορά είναι κυρίως στις θερμοκρασίες με κάρτες όπως η tuf να μένουν στους 60 βαθμούς και τις άλλες να πάνε στους 67-70. Η διαφορά στο gpu boost είναι αμελητέα (25mhz φάση)

Τώρα σε μοντέλα με 3πλο pin και custom bios αλλάζει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Ακόμα και η χειρότερη zotac ή pny θα ποιάσει τα κλασσικά 1900+ σε boost σε στοκ ρυθμίσεις. Η διαφορά είναι κυρίως στις θερμοκρασίες με κάρτες όπως η tuf να μένουν στους 60 βαθμούς και τις άλλες να πάνε στους 67-70. Η διαφορά στο gpu boost είναι αμελητέα (25mhz φάση)

Τώρα σε μοντέλα με 3πλο pin και custom bios αλλάζει το θέμα

Για να μιλησω ξεκαθαρα για Ampere δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.. Η TUF μου ειχε εξαιρετικο pcb και ειναι τρανη αποδειξη οτι μια καρτα με χαμηλα αναλογικα με καλυτερα μοντελα εργοστασιακα ρολογια μπορει να μπουσταρει και φτασει και 2100 σε ρολογια.Την ειχα και διαπιστωσα απο πρωτο χερι τι μπορει να προσφερει μια ποιοτικη λυση.. Δεν ηταν λοιπον 20-30MHz η φαση αλλα τουλαχιστον 100-150MHz.. Και απο τα μοντελα που εχω δει μονο η Zotac απο οτι διαβαζω δεν μπορει να εχει ενα boost της προκοπης και πανω απο 1900 ακομη.. Ποσο μαλλον να κρατησει αξιολογα ρολογια.. Αν λοιπον εγω επαιζα σε avg κοντα στα 2000 (up or down) και η zotac παιζει avg κοντα στα 1800 ειναι μια σημαντικη διαφορα που αναλογα το game την αναλυση και τις ρυθμισεις θα παιξει τον ρολο του.. Και μιλαμε για ενα μοντελο που δεν ειναι το κορυφαιο της Asus ετσι; 

Και το σκεπτικο μου ηταν. Οκ να παρεις την πιο φθηνη σε 3080 ή 3070 να το καταλαβω.. Εκει θελεις πολυ περισσοτερο το vfm.. Λες ενταξει μωρε ας γλυτωσω και 100 ευρω 3070 ή 3080 εχω αλλωστε. Οταν ομως περνεις μια καρτα απο το πανω ραφι που σημαινει οτι τα ακουμπας ξεροντας μαλιστα οτι δεν εχει και καμια τεραστια διαφορα σε αποδοση απο την 3080 και πας και περνεις το βασικοτερο των μοντελων τοτε προσωπικα και το τονιζω προσωπικα δικη μου αποψη ειναι αυτη και την κατεθεσα δεν γενικευω, δεν το θεωρω σωστο. Δεν ειπα να παρεις την καλυτερη αλλα τουλαχιστον παρε μια που δεν θα κοβει τα ποδια στην 3090 ειδικα με τα power requirements και το πως συμπεριφερεται οσο ρευμα της δινεις.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...