Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Να δούμε μήπως η AMD επισπεύσει το release της αντίστοιχης 3060Ti (6700XT;)..

όταν έχει €799 η φτηνότερη 6800 και να βγεί 6700 πόσο να κάνει; €600; Πάλι θέλει κάνα 2-3μηνο να πέσει, καλό καλοκαίρι με λίγα λόγια. Που λογικά θα παρουσιάσουν τις ανανεωμένες πάλι με ίδιες αρχικές τιμές :P Αν δεν εμβολιαστεί ο κόσμος να μειωθεί ο αριθμός τον ατόμων που θέλει να αναβαθμίσει το πισι/κονσόλα γιατί είναι η μόνη διασκέδαση σχεδόν παγκοσμίως δε θα παίξει ανταγωνισμός στις τιμές.

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Οι φήμες για 12GB VRAM στην 3060 Ti τελικά πήγαν κουβά.

Καλές οι κάρτες, αν κυκλοφορήσουν στο MSRP +50$ το πολύ (δηλαδή από 410 ως 460 ευρώ για Ελλάδα) θα είναι πολύ καλή επιλογή. Αν βγουν στα 500-550 τότε υπάρχει πρόβλημα.

Με ενόχλησε που στο review του HWU δεν αναφέρει MSRP για κανένα από τα 4 μοντέλα που παρουσίασε. Του έκανα και comment, δεν απάντησε ακόμα.

έχει κατι τιμές συγκεντρωμένες στο videocardz 

Spoiler

ASUS RTX 3060 Ti TUF Gaming OC
FR 525 EUR
DE 500 EUR

ASUS RTX 3060 Ti TUF Gaming
FR 515 EUR

ASUS RTX 3060 Ti Dual
FR 465 EUR

ASUS RTX 3060 Ti ROG Strix
FR 595 EUR

Gigabyte RTX 3060 Ti Gaming OC Pro
FR 530 EUR

Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle 8G
DE 450?

ZOTAC GeForce RTX 3060 Ti TwinEdge OC
DE 430

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, malakudi είπε

Οι φήμες για 12GB VRAM στην 3060 Ti τελικά πήγαν κουβά.

Καλές οι κάρτες, αν κυκλοφορήσουν στο MSRP +50$ το πολύ (δηλαδή από 410 ως 460 ευρώ για Ελλάδα) θα είναι πολύ καλή επιλογή. Αν βγουν στα 500-550 τότε υπάρχει πρόβλημα.

Με ενόχλησε που στο review του HWU δεν αναφέρει MSRP για κανένα από τα 4 μοντέλα που παρουσίασε. Του έκανα και comment, δεν απάντησε ακόμα.

Από το USA site της EVGA πάντως, η FTW3 είναι στα 440$ ενώ η XC Gaming στα 400$

410 σε 2 χρόνια ίσως. MSI RTX 3060 TiGaming X Trio $470 άρα 570αρα Ελλάδα.....  Palit RTX 3060 TiGamingPro OC $450, ASUS RTX 3060 Ti STRIX OC $500 ... αντίστοιχα.... 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γιατι αμα ερθει 500 τι εχει?

Να τις βάλουμε όλες 1500 να τελειώνουμε; 

Να μη πάρει και η πλέμπα xx60 κάρτα. 

Οι οποίες να θυμίσω είχαν 200-250 € πριν λίγα χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Να τις βάλουμε όλες 1500 να τελειώνουμε; 

Να μη πάρει και η πλέμπα xx60 κάρτα. 

Οι οποίες να θυμίσω είχαν 200-250 € πριν λίγα χρόνια. 

Φιλαρακο αν και διακινδυνεω να ρισκαρω συζητηση μαζι σου γιατι παιζει να εισαι τρολλ θα σου απαντησω:

Και εγω θα ηθελα να ειχαν 200 ευρο ομως τοσο δεν εχει η 2060 μετα απο 20 χρονια..Οχι 200...ουτε 300 και αμα βαλεις μεσα την διαθεσιμοτητα πας 400+. 2060Super αστα κλαφτα...Οποτε το να ελπιζω να παρω 3060ti που φτανει και ξεπερναει 2080-2080S στα 400 ευρο πρεπει να ειμαι αφελης. 

Για αυτο οταν ειπα για τα 500 εννοουσα οτι ακομα και εκει να ερθει παλι ειναι μοναδικη επιλογη στα λεφτα αυτα εφοσον κοιμηθηκε και η AMD 

 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τον εαυτό μου σε blind test με το DLSS στο cold war, έτσι για τον χαβαλέ. Μια σε στατικές εικονές και μία ingame. 

To ultra performance βγάζει μάτια, και σε στατικές εικονές και ingame. Eίναι λίγο tragic. Το game τρέχει στα 150 fps, αλλά την κόβει το RT performance, με κλειστό RT βγάζει πάνω από 250

Το performance σε στατικές εικονές είναι κοντά σε native, αλλά ingame έχει προβλήματακια. Το game τρέχει στα 135 fps. 

Το balanced σε στατικές εικονές το θεωρώ καλύτερο από native, αλλά πάλι ingame παρουσιάζει λίγα θεματάκια. Το χρησιμοποιώ πάντως στα multiplayer matches που θέλω framerate. Βγάζει 126

Το quality για κάποιο περίεργο λόγο φαίνεται αρκετά ανώτερο από native, και σε στατικές εικόνες και in game!! Διπλοcheckarismena τα αποτελεσμάτα από 2 άτομα, όντως κάτι μαγικό κάνει αυτό το πραμά και κερδίζει πληροφορία Το χρησιμοποιώ στο single player που θέλω eye candy :P  To framerate είναι στα 115

Το native έβγαζε γύρω στα 78 framerate. Oπότε χοντρικά με το Quality DLSS παίρνεις +50% framerate και καλύτερο IQ. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Φιλαρακο αν και διακινδυνευοντας να ρισκαρω συζητηση μαζι σου γιατι παιζει να εισαι τρολλ θα σου απαντησω:

Και εγω θα ηθελα να ειχαν 200 ευρο ομως τοσο δεν εχει η 2060 μετα απο 20 χρονια..Οχι 200...ουτε 300 και αμα βαλεις μεσα την διαθεσιμοτητα πας 400+. 2060Super αστα κλαφτα...Οποτε το να ελπιζω να παρω 3060ti που φτανει και ξεπερναει 2080-2080S στα 400 ευρο πρεπει να ειμαι αφελης. 

Για αυτο οταν ειπα για τα 500 εννοουσα οτι ακομα και εκει να ερθει παλι ειναι μοναδικη επιλογη στα λεφτα αυτα εφοσον κοιμηθηκε και η AMD 

Απλά με αυτήν τη καταναλωτική συμπεριφορά μη περιμένεις να πέσουν οι τιμές άμεσα. 

Όταν nVidia & AMD βλέπουν ότι ξεπουλάνε κάρτες των 400 + 500 € στα 600,700 και 800 ευρώ. Λες τα τζιμάνια στο marketing να το αφήσουν έτσι; Ας ετοιμαστούμε λοιπόν για RTX 4090 Ti στα 1800 €....

Για αυτό έγραψα αυτό πριν, όχι για να σε τρολλάρω....αλλά επειδή μου φάνηκε πως πολύ εύκολα τους δίνεις το 100+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Έβαλα τον εαυτό μου σε blind test με το DLSS στο cold war, έτσι για τον χαβαλέ. Μια σε στατικές εικονές και μία ingame. 

To ultra performance βγάζει μάτια, και σε στατικές εικονές και ingame. Eίναι λίγο tragic. Το game τρέχει στα 150 fps, αλλά την κόβει το RT performance, με κλειστό RT βγάζει πάνω από 250

Το performance σε στατικές εικονές είναι κοντά σε native, αλλά ingame έχει προβλήματακια. Το game τρέχει στα 135 fps. 

Το balanced σε στατικές εικονές το θεωρώ καλύτερο από native, αλλά πάλι ingame παρουσιάζει λίγα θεματάκια. Το χρησιμοποιώ πάντως στα multiplayer matches που θέλω framerate. Βγάζει 126

Το quality για κάποιο περίεργο λόγο φαίνεται αρκετά ανώτερο από native, και σε στατικές εικόνες και in game!! Διπλοcheckarismena τα αποτελεσμάτα από 2 άτομα, όντως κάτι μαγικό κάνει αυτό το πραμά και κερδίζει πληροφορία Το χρησιμοποιώ στο single player που θέλω eye candy :P  To framerate είναι στα 115

Το native έβγαζε γύρω στα 78 framerate. Oπότε χοντρικά με το Quality DLSS παίρνεις +50% framerate και καλύτερο IQ. 

 

Έχει forced TAA το παιχνίδι σε native res ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Απλά με αυτήν τη καταναλωτική συμπεριφορά μη περιμένεις να πέσουν οι τιμές άμεσα. 

Όταν nVidia & AMD βλέπουν ότι ξεπουλάνε κάρτες των 400 + 500 € στα 600,700 και 800 ευρώ. Λες τα τζιμάνια στο marketing να το αφήσουν έτσι; Ας ετοιμαστούμε λοιπόν για RTX 4090 Ti στα 1800 €....

Για αυτό έγραψα αυτό πριν, όχι για να σε τρολλάρω....αλλά επειδή μου φάνηκε πως πολύ εύκολα τους δίνεις το 100+

Οτι ξεπουλανε ξεπουλανε...Ποσα κομματια ομως δεν μας ειπαν...Ελαχιστα...Επισης οπως βλεπεις δεν υπαρχει αλλη αντιπροταση.Αν υπηρχε κατι και μου ελεγες με 400 ευρο παιρνεις αυτο που ειναι 15% χειροτερο αλλα 25% φθηνοτερο να το συζητουσα...Τωρα ομως δεν πολυ βρισκεις ακρη. Και οι επομενες καρτες αργουν αρκετα για μενα.

Οπως βλεπεις ειμαι με μια πολυ παλια καρτα οπως ψαχνομαι για μεσα στον Δεκεμβρη. ηδη σκεφτομου να τα σκασω για 5700xt η 2060S αλλα πλεον η 3060ti ειναι μαλλον μονοδρομος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχει forced TAA το παιχνίδι σε native res ;

Δεν έχω ιδέα, έχει AA αλλά δνε γράφει ποιό είναι. Αν κρίνω από την θολούρα μάλλον ΤΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Έβαλα τον εαυτό μου σε blind test με το DLSS στο cold war, έτσι για τον χαβαλέ. Μια σε στατικές εικονές και μία ingame. 

To ultra performance βγάζει μάτια, και σε στατικές εικονές και ingame. Eίναι λίγο tragic. Το game τρέχει στα 150 fps, αλλά την κόβει το RT performance, με κλειστό RT βγάζει πάνω από 250

Το performance σε στατικές εικονές είναι κοντά σε native, αλλά ingame έχει προβλήματακια. Το game τρέχει στα 135 fps. 

Το balanced σε στατικές εικονές το θεωρώ καλύτερο από native, αλλά πάλι ingame παρουσιάζει λίγα θεματάκια. Το χρησιμοποιώ πάντως στα multiplayer matches που θέλω framerate. Βγάζει 126

Το quality για κάποιο περίεργο λόγο φαίνεται αρκετά ανώτερο από native, και σε στατικές εικόνες και in game!! Διπλοcheckarismena τα αποτελεσμάτα από 2 άτομα, όντως κάτι μαγικό κάνει αυτό το πραμά και κερδίζει πληροφορία Το χρησιμοποιώ στο single player που θέλω eye candy :P  To framerate είναι στα 115

Το native έβγαζε γύρω στα 78 framerate. Oπότε χοντρικά με το Quality DLSS παίρνεις +50% framerate και καλύτερο IQ. 

 

Έχει TAA το COD σε native; Το ultra performance είναι για 8Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Προσπαθώ να διαβάσω και να καταλάβω εάν αξίζει να πάω από 2080ti σε 3080. Βλέπω ότι υπάρχει μια διαφορά σχεδον 15-20% προς την 3080? Είμαι σε 2Κ μόνιτορ. Σωστά τα λέω? και αν ναι αξίζει λέτε η να περιμένω κι άλλο για καμμία 3080ti ίσως?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, hln3 είπε

Προφανώς και δεν αξίζει για 1440p. Δεν πιάνεις ήδη τα max frames που σηκώνει το μόνιτορ;

Με ultra settings BFV είμαι σταθερά 140fps.

Το monitor πιάνει κ παραπάνω. Απλά το σκέφτομαι για πιο future proof όπως και επίσης θα έχω μια διαφορά γύρω στα 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...