Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, Leoniums said:

Με ultra settings BFV είμαι σταθερά 140fps.

Το monitor πιάνει κ παραπάνω. Απλά το σκέφτομαι για πιο future proof όπως και επίσης θα έχω μια διαφορά γύρω στα 100€

Εννοειται πως υπαρχει διαφορα ακομα και σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Leoniums είπε

Καλησπέρα

Προσπαθώ να διαβάσω και να καταλάβω εάν αξίζει να πάω από 2080ti σε 3080. Βλέπω ότι υπάρχει μια διαφορά σχεδον 15-20% προς την 3080? Είμαι σε 2Κ μόνιτορ. Σωστά τα λέω? και αν ναι αξίζει λέτε η να περιμένω κι άλλο για καμμία 3080ti ίσως?

Ευχαριστώ

Αν ζουσαμε σε εναν ιδανικο κοσμο και οι τιμες επαιζαν κοντα σε msrp ισως και να σου ελεγα ψιλοαξιζει στην αναλυση σου, θα ελεγα περισσοτερο αξιζει σε 4k που καποιος κυνηγαει και το παραμικρο fps με το τουφεκι. Τωρα με τις κακες διαθεσιμοτητες στην σειρα 3000 και με τα υψηλα καπελα που παιζουν σε καμια περιπτωση δεν αξιζει γιατι ερχεσαι απο μια καρτα που θα εχει και μεγαλυτερη χασουρα πουλωντας την στα μεταχειρισμενα και το ποσοστο επιδοσεων που θα παρεις δεν ειναι χαωδες για να δικαιολογησει μια τετοια αναβαθμιση.Ζυγιζεις τι θες περισσοτερο, επιδοσεις ή τι ειναι καλυτερο για την τσεπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίκιο έχετε σε αυτά που λέτε. Ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός. Όλο το hardware το αγοράζω χωρίς ΦΠΑ. Πουλώντας τώρα και αγοράζοντας μια 3080 των 1000€ θα προκύψει μια διαφορά 100€ (+-) και γι αυτό σκέφτομαι την αλλαγή. Η διαφορά είναι μικρή, και στην επόμενη γενιά θα ισχύεσει το ίδιο, ενώ εάν την κρατήσω κι άλλο η χασούρα θα είναι πολύ μεγαλύτερη. 

Σκέφτομαι λάθος? 

Ευχαριστώ και πάλι

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι μόνο 100 ευρώ η διαφορά που θα δώσεις αξίζει, γιατί όταν ομαλοποιηθούν οι τιμές στις 3080 θα την πουλάς για λιγότερα την 2080Ti..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλησα με γνωμονα τιμη λιανικης με φπα τωρα στην περιπτωση σου σαφως και αξιζει περισσοτερο γιατι υποθετω και την 2080ti δεν την πηρες 1200+ ευρω.Οποτε και 200 ευρω να φυγουν απο την τσεπη σου για το 20-30% παραπανω σαφως και αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Εγω μιλησα με γνωμονα τιμη λιανικης με φπα τωρα στην περιπτωση σου σαφως και αξιζει περισσοτερο γιατι υποθετω και την 2080ti δεν την πηρες 1200+ ευρω.Οποτε και 200 ευρω να φυγουν απο την τσεπη σου για το 20-30% παραπανω σαφως και αξιζει.

Την είχα αγοράσει 1150 ή 1200 καθαρή αξία από plaisio όμως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Σίγουρα θα χάσω χρήματα ύστερα από 2 έτη που την έχω αλλά η προκύπτουσα διαφορά είναι μικρή όπως ανέφερα και πριν. Οπότε λογικά αξίζει, το μόνο κακό είναι οι διαθεσιμότητες μιας και η 3080 msi trio απλό plaisio.... ήδη υπάρχουν παραγγελίες 2 μηνών που δεν έχουν παραδοθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ψαχνουν ακομα καρτα υπαρχει καναλι στο discord που ανανεωνεται συνεχεια. Δεν ξερω αν εχει υποθει απλα ηθελα να το αναφερω μπας και βοηθησω κανεναν. Το καναλι λεγεται stockdrop και μπορω να κανω invite αν θελει κανεις. Εχει για Ευρωπη και Αμερικη στοκ updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω άλλη μια ερώτηση.

Η 3080 Gigabyte eagle oc που την βρήκα διαθέσιμη και την έχω κρατήσει αξίζει λέτε ή να περιμένω για κάποια καλύτερη υλοποίηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως είναι όντως απίστευτο το ότι ούτε κατά διάννοια δεν μπορείς να πάρεις μια καλή κάρτα εν έτει 2020 με 300 ευρώ. Πρέπει να σκάσεις 500 και πάνω. Για να μην πω πολύ πάνω.
Και να πεις ότι είναι καμιά σούπερ niche αγορά, πλέον πάρα πολύς κόσμος ασχολείται με gaming, τόσο σε pc όσο και σε κονσόλες. Καμία σχέση με πριν 10 και 20 χρόνια.

Εν τω μεταξύ μου αρέσει που η 3060Ti ανακοινώνεται με MSRP 400$ και ήδη βδομάδες πριν την κυκλοφορία της οι board partners βγάζουν βρώμες ότι δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό το MSRP της nvidia και ότι δεν βγαίνουν, και θα χρεωκοπήσουν κτλ κτλ, για να δικαιολογήσουν τα καπέλα που έρχονται.
Ρε φίλε, αν μου βγάζεις την 3070 με 500$ και την 3060Ti με 450+$, ποιος άνθρωπος θα πάρει την 3060Ti?

Επεξ/σία από Nick77
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Leoniums είπε

Καλησπέρα

Προσπαθώ να διαβάσω και να καταλάβω εάν αξίζει να πάω από 2080ti σε 3080. Βλέπω ότι υπάρχει μια διαφορά σχεδον 15-20% προς την 3080? Είμαι σε 2Κ μόνιτορ. Σωστά τα λέω? και αν ναι αξίζει λέτε η να περιμένω κι άλλο για καμμία 3080ti ίσως?

Ευχαριστώ

Aρχικά είναι λάθος τα ποσοστά που παραθέτεις, η 3080 είναι 30% ταχύτερη της 2080Ti και φυσικά και στο RT δεν υπάρχει επαφή μεταξύ τους στις επιδόσεις που έχουν, αν περιμένεις γενικώς θα περιμένεις εις τους αιώνες των αιώνων, εαν κάνεις τώρα παραγγελία με καλές προοπτικές θα παραλάβεις πιθανότατα τον Φεβρουάριο, επίσης η 3080Ti υπάρχει μόνο στην φαντασία κάποιων χρηστών στο ιντερνετ αν θέλεις να στηρίζεσαι στο τι νομίζει ο καθένας.....

01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 3080 Gigabyte Eagle oc που την βρήκα διαθέσιμη και την έχω κρατήσει αξίζει λέτε ή να περιμένω για κάποια καλύτερη υλοποίηση?

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Leoniums είπε

Δίκιο έχετε σε αυτά που λέτε. Ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός. Όλο το hardware το αγοράζω χωρίς ΦΠΑ. Πουλώντας τώρα και αγοράζοντας μια 3080 των 1000€ θα προκύψει μια διαφορά 100€ (+-) και γι αυτό σκέφτομαι την αλλαγή. Η διαφορά είναι μικρή, και στην επόμενη γενιά θα ισχύεσει το ίδιο, ενώ εάν την κρατήσω κι άλλο η χασούρα θα είναι πολύ μεγαλύτερη. 

Σκέφτομαι λάθος? 

Ευχαριστώ και πάλι

Πως  αγοράζεις χωρίς ΦΠΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...